Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδή παιδιά για να ξεκαθαρίσω κάτι που ομολογώ ότι δεν το γνώριζα μέχρι σήμερα.

Εγώ είμαι εθελοντής αιμοδότης και έχω κάποιες αιμοδοσίες στο όνομα μου (εθελοντικά και όχι προς κάποιο συγγεκριμένο ασθενή). Αυτό το αίμα βρίσκεται στην διάθεση μου ανα πάσα στιγμή το χρειαστώ εγώ ή συγγενής Α βαθμού;

Εάν εγώ θέλω να το δώσω σε κάποιον φίλο δεν γίνεται; Αν θέλω να βοηθήσω οπωσδήποτε τον φίλο πρέπει να δώσω αίμα πάλι με την ένδειξη όμως ότι το αίμα πηγαίνει προς αυτόν (και όχι εθελοντικά);

ΥΓ: Διάβασα πριν απο λίγο ότι οι αιμοδοσίες μας απο Δευτέρα 19/02 θα είναι περασμένες στο gov.gr wallet.

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tempo είπε

Εγώ είμαι εθελοντής αιμοδότης και έχω κάποιες αιμοδοσίες στο όνομα μου (εθελοντικά και όχι προς κάποιο συγγεκριμένο ασθενή). Αυτό το αίμα βρίσκεται στην διάθεση μου ανα πάσα στιγμή το χρειαστώ εγώ ή συγγενής Α βαθμού;

Ναι με την προϋπόθεση ότι υπάρχει διαθέσιμο αίμα στο ψυγείο του νοσοκομείου...

Αν δεν υπάρχει επάρκεια,  όσο αίμα και να έχεις εσύ "λογιστικά".........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, andreas1gr said:

Ναι με την προϋπόθεση ότι υπάρχει διαθέσιμο αίμα στο ψυγείο του νοσοκομείου...

Αν δεν υπάρχει επάρκεια,  όσο αίμα και να έχεις εσύ "λογιστικά".........

ναι, φυσικά, αν δεν υπάρχει επάρκεια τότε όλοι είναι στο περίμενε....για αυτό καλό θα ήταν να γίνει μια οργανωμένη επίσημη προσπάθεια απο το κράτος για να γνωστοποιήσει το θέμα της εθελοντικής αιμοδοσίας.

7 hours ago, tempo said:

Εάν εγώ θέλω να το δώσω σε κάποιον φίλο δεν γίνεται; Αν θέλω να βοηθήσω οπωσδήποτε τον φίλο πρέπει να δώσω αίμα πάλι με την ένδειξη όμως ότι το αίμα πηγαίνει προς αυτόν (και όχι εθελοντικά);

για το ερώτημα αυτό υπάρχει κάποια επίσημη απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, tempo είπε

για αυτό καλό θα ήταν να γίνει μια οργανωμένη επίσημη προσπάθεια απο το κράτος για να γνωστοποιήσει το θέμα της εθελοντικής αιμοδοσίας.

Έχει λεχθεί πολλές φορές από συγκεκριμένο άτομο εδώ μέσα ότι σε χώρες της ΕΕ δίνουν κίνητρα στον κόσμο να πάει να προσφέρει αίμα...

Εδώ πληρώνουν εισαγωγή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/02/2024 at 18:27, giannis808 said:

Είναι ανάλογα το πως θα νοιώσεις εκείνη την ώρα. Να είσαι όσο γίνεται με καλό ύπνο και νορμάλ κόπωση και φαγητό την προηγούμενη μέρα. Εγώ πχ ενώ έδινα με 47-48 αιματοκριτη συνήθως (μια φορά και με 51) και δεν είχα κανένα σύμπτωμα κατά την διάρκεια ή αμέσως μετά, το μεσημεράκι που ερχόταν πάντα νύσταζα αρκετά, έριχνα έναν ύπνο και μετά ήμουν περδίκι. Οπότε μετά την αιμοδοσια έχω οδηγήσει και μια ώρα μια φορά που πέτυχα κίνηση να γυρίσω σπίτι, αλλά το μεσημέρι αν δεν κοιμηθώ είμαι σαν το ζόμπι το απόγευμα 😂

σαν και σενα και εγω με εξαιρεση οτι δεν εχω το θεμα του υπνου.ειτε δωσω ειτε οχι ειναι ενα και το αυτο

On 17/02/2024 at 19:09, Locke_John said:

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

Όλα καλά, για την ακρίβεια η τελευταία αιμοδοσία που έκανα, στο Γεννηματάς (Αθήνα), ήταν η καλύτερη που έχω κάνει μέχρι στιγμής 

Νόμιζα ότι είναι καθημερινές έως τις 18:30, πήγα 18:10 και όλα εντάξει, αν και τελευταίος,με δέχτηκαν κανονικά.

Ίχνος σημαδιού στη φλέβα μου που συνήθως κάτι μένει η δυσκολεύονται να βρουν, εμπειρότατη φάνηκε η εκεί γιατρός.

 

μπορεις και σε καθε αιμοδοσια να αλλαζεις και χερι.εχω και στα 2 χερια καλες φλεβες οποτε προσπαθω να δινω και απο τα δυο εναλλαξ

9 hours ago, tempo said:

δηλαδή παιδιά για να ξεκαθαρίσω κάτι που ομολογώ ότι δεν το γνώριζα μέχρι σήμερα.

Εγώ είμαι εθελοντής αιμοδότης και έχω κάποιες αιμοδοσίες στο όνομα μου (εθελοντικά και όχι προς κάποιο συγγεκριμένο ασθενή). Αυτό το αίμα βρίσκεται στην διάθεση μου ανα πάσα στιγμή το χρειαστώ εγώ ή συγγενής Α βαθμού;

Εάν εγώ θέλω να το δώσω σε κάποιον φίλο δεν γίνεται; Αν θέλω να βοηθήσω οπωσδήποτε τον φίλο πρέπει να δώσω αίμα πάλι με την ένδειξη όμως ότι το αίμα πηγαίνει προς αυτόν (και όχι εθελοντικά);

ΥΓ: Διάβασα πριν απο λίγο ότι οι αιμοδοσίες μας απο Δευτέρα 19/02 θα είναι περασμένες στο gov.gr wallet.

nai θεωρητικα ειναι διαθεσιμες για σενα ή συγγενη.λεω θεωρητικα διοτι πιο παλια που δεν περνουσαν και στο www.bdr.gr επαιρνες τηλεφωνο το νοσοκομειο και εκαναν τις παπιες. για φιλο θεωρητικα δεν γινεται χωρις να σημαινει οτι δεν θα το κανουν.εκτος αν πας και δωσεις εκεινη την στιγμη..ειχαν πει οτι και η καρτα θα περαστει στο gov.gr wallet.μακαρι.βολευει πολυ να ειναι ολα εκειμεσα

2 hours ago, tempo said:

ναι, φυσικά, αν δεν υπάρχει επάρκεια τότε όλοι είναι στο περίμενε....για αυτό καλό θα ήταν να γίνει μια οργανωμένη επίσημη προσπάθεια απο το κράτος για να γνωστοποιήσει το θέμα της εθελοντικής αιμοδοσίας.

για το ερώτημα αυτό υπάρχει κάποια επίσημη απάντηση;

αν εννοεις επισημη απαντηση οτι μπορεις να δωσεις μονο σε συγγενη δεν το ξερω.και δεν ξερω πως πιστοποιουν οτι ειναι συγγενης σου :P

για το πρωτο κομματι πολλοι τροποι υπαρχουν αλλλα περαβρεχει ,πχ γερμανια πληρωνουν.ξερω δεν ειναι σωστο να πληρωνεις για κατι που θα πρεπε ολοι να κανουν αλλα οταν βλεπεις οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος να δωσει ο κοσμος αιμα και αναγκαζεσαι να το πληρωσεις στο εξωτερικο, τοτε ναι πρεπει να γινει κατι.ας δωσουν λεφτα,ας δωσουν φοροελαφρυνση,ας δωσουν κουπονι για σινεμα.1002 τροποι υπαρχουν περα αποι λεφτα. εδω ουτε διαφημιση σε τηλεοραση δεν βλεπεις.

αν θες να παει σε φιλο το αιμα αν δινεις εκεινη την στιγμη απλα τους το λες οτι δεν δινω εθελοντικα αλλα δινω πχ για τον πουλινο που νοσηλευεται στο ταδε hospital ή ειναι να μπει για χειρουργιο καρδιας πχ στο ταδε νοσοκομειο.

1 hour ago, andreas1gr said:

Έχει λεχθεί πολλές φορές από συγκεκριμένο άτομο εδώ μέσα ότι σε χώρες της ΕΕ δίνουν κίνητρα στον κόσμο να πάει να προσφέρει αίμα...

Εδώ πληρώνουν εισαγωγή....

γαμησε τα να μου επιτραπει η εκφραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2024 στις 10:30 ΠΜ, tempo είπε

[...]

ΥΓ: Διάβασα πριν απο λίγο ότι οι αιμοδοσίες μας απο Δευτέρα 19/02 θα είναι περασμένες στο gov.gr wallet.

Τόσο καιρό το διαβάζω αλλά ακόμα τίποτα.

Το έχει κάνει κάποιος ήδη;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, άδικος said:

Τόσο καιρό το διαβάζω αλλά ακόμα τίποτα.

Το έχει κάνει κάποιος ήδη;

τιποτα ακομα.σιγουρα θα κανει update το app αν περαστει η καρτα εθελοντη αιμοδοτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα έγινε το update πριν από λίγο. Έχουν προσθέσει μόνο την ακαδημαϊκή ταυτότητα, οπότε λογικά η κάρτα αιμοδότη θα μπει σε μεταγενέστερο χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreaspapp είπε

Σε μένα έγινε το update πριν από λίγο. Έχουν προσθέσει μόνο την ακαδημαϊκή ταυτότητα, οπότε λογικά η κάρτα αιμοδότη θα μπει σε μεταγενέστερο χρόνο.

Ναι, ακριβώς έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, andreaspapp said:

Σε μένα έγινε το update πριν από λίγο. Έχουν προσθέσει μόνο την ακαδημαϊκή ταυτότητα, οπότε λογικά η κάρτα αιμοδότη θα μπει σε μεταγενέστερο χρόνο.

τουλαχιστον ολο και κατι προσθετουν καθε ενα δυο μηνες.καλα παει ευτυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δίνω πολύ συχνά αίμα για ασθενείς (τυχαίνει 1 με 2 φορές τον χρόνο τα τελευταία 10 να προκύπτει ανάγκη)

Δεν έχω κάρτα αλλά στο σύστημα στην αιμοδοσία Με βρίσκουν (δεν ξέρω αν είναι διασυνδεδεμένο το σύστημα τους)

Κάρτα αιμοδότη δεν έχω 

φαίνεται στο gov.gr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, st2 said:

Εγώ δίνω πολύ συχνά αίμα για ασθενείς (τυχαίνει 1 με 2 φορές τον χρόνο τα τελευταία 10 να προκύπτει ανάγκη)

Δεν έχω κάρτα αλλά στο σύστημα στην αιμοδοσία Με βρίσκουν (δεν ξέρω αν είναι διασυνδεδεμένο το σύστημα τους)

Κάρτα αιμοδότη δεν έχω 

φαίνεται στο gov.gr?

Καρτα αιμοδοτη θα βγει οταν κανεις την εθελοντικη αιμοδοσια οσο ξερω. Στα συστηματα του νοσοκομειου εννοειται και φαινεται οτι υπαρχεις.αν βρουν κατι στο αιμα πρεπει να ξερουν ποιος το εδωσε και στοιχεια επικοινωνιας για να επικοινωνησουν. Καποια στιγμη πηγαινε δωσε εθελοντικα και συμπληρωσε για καρτα. στο Gov.gr wallet δεν εχει μπει ακομα η καρτα.οποτε αν βγαλεις καρτα θα βλεπεις τα παντα απο το www.bdr.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χαρά είδα ότι στο αρεταίειο έχουν δώσει δυνατότητα για ραντεβού που κλείνεις online. Τα ραντεβού είναι ανά μισάωρο και τα ηλεκτρονικά ραντεβού είναι ένα άτομο ανά σλοτ. Μόλις έκλεισα ραντεβού για τις 18.30 προχθές, μετά δεν μπορούσε να κλείσει άλλος. Αλλά όταν πήγα ήμουν μόνο εγώ και δεν περίμεναν κάποιον άλλον.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, christos4 said:

Με χαρά είδα ότι στο αρεταίειο έχουν δώσει δυνατότητα για ραντεβού που κλείνεις online. Τα ραντεβού είναι ανά μισάωρο και τα ηλεκτρονικά ραντεβού είναι ένα άτομο ανά σλοτ. Μόλις έκλεισα ραντεβού για τις 18.30 προχθές, μετά δεν μπορούσε να κλείσει άλλος. Αλλά όταν πήγα ήμουν μόνο εγώ και δεν περίμεναν κάποιον άλλον.. 

ενα ατομο την φορα.

γλυτωνουν το να μαζευτουν πολλα ατομα αρκει να βρισκεις slot ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πιο πολυ να γινονται εξαιρεσεις δηλαδη οταν εχει γινει καποιο  μεγαλο γεγονος πχ σεισμος κτλ και μετα η προσελευση είναι μαζικη όπως ειχε γινει και εδω καποια στιγμη.εκει θα πρεπει να ανοιγουν τα slots για να μπορει να δωσει μαζικα ο κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...