Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, άδικος said:

Μακάρι να'ταν και μία φορά.

Δυστυχώς όσοι πήγαν πιστεύω είναι οι συνήθεις ύποπτοι.

Αυτός που θα πάει μία, θα νιώσει καλά με τον εαυτό του, με το αίσθημα της προσφοράς, που κάποια στιγμή θα το ξανακάνει...

μακαρι .και μακαρι να το κανει οχι επειδη το ζητησαν αλλα επειδη το θελει.εγω παντως κουραστηκα μια ζωη να εχουμε ελλεψη σε αιμα αλλα οταν γινει κατι τοσο κακο ξαφνικα να θυμουνται ολοι οτι πρεπει να δωσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2023 στις 12:31 ΜΜ, katcos είπε

https://ekea.gr/ευχαριστήριο-μήνυμα-του-εθνικού-κέντ/

'' ...Ενημερώνουμε τους εθελοντές αιμοδότες ότι οι ανάγκες των θυμάτων της τραγωδίας έχουν καλυφθεί πλήρως και δεν υπάρχει κανένας λόγος πρόκλησης πανικού κάτω από το εύλογο συγκινησιακό φορτίο που προκαλείται από ένα τέτοιο τραγικό συμβάν. Έχοντας πάντα υπόψη, ότι η διάρκεια ζωής του αίματος είναι 35-42 μέρες και ότι οι ανάγκες για αίμα είναι σταθερές και ενδεχομένως να αυξηθούν ενόψει του Πάσχα, τους προτρέπουμε να ανανεώσουν το ραντεβού τους για αιμοδοσία, το επόμενο χρονικό διάστημα, κάτι που θα συμβάλλει στην ισορροπία των αποθεμάτων αίματος...."

Όποιος είχε σκοπό να αιμοδοτήσει καλό θα ήταν να πάει μετά από 30-40 μέρες και καλύτερα θα εξυπηρετηθεί και θα ενισχύσει τις αιμοδοσίες την περίοδο των εορτών που έτσι κι αλλιώς υπάρχει μειωμένη κίνηση αιμοδοτών και συλλόγων.

Αυτό είναι πολύ μεγάλη αλήθεια και θα πρέπει τουλάχιστον οι τακτικοί αιμοδότες να το έχουν πάντα στο μυαλό τους..

Το αίμα έχει κι αυτό ημερομηνία λήξης...

Όποτε γίνεται κάποιο συμβάν που απαιτούνται εκτεταμένες ανάγκες μονάδων αίματος και ο κόσμος θεωρεί ότι συνδράμει κατ' ελάχιστον δίνοντας κι αυτός αίμα, ας σκεφτεί ότι θα μπορέσει να ξαναδώσει μετά από τουλάχιστον τρεις μήνες ενώ το αίμα του θα λήξει μετά από έναν. Αν συμβεί κάτι έκτακτο στο μεταξύ, θα δυσκολευθούν πολύ να καλυφθούν οι ανάγκες. Το ίδιο είχε γίνει και με την τραγωδία στο Μάτι, όπου εμφανίστηκε μεγάλη έλλειψη δυο μήνες μετά.

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και γενικά το καλοκαίρι που ο κόσμος είναι πιο χαλαρός, δεν ενδιαφέρεται να αιμοδοτήσει και δεν γίνονται και οργανωμένες αιμοδοσίες και εκεί, τέλη Ιουλίου με Αύγουστο συνήθως, εμφανίζεται έλλειψη αλλά συγχρόνως και αυξημένες ανάγκες λόγω ατυχημάτων σε διακοπές και αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε αίμα από Ελβετία..

Καλό λοιπόν είναι, οι τακτικοί τουλάχιστον αιμοδότες που αιμοδοτούν 2-4 φορές το χρόνο, να προγραμματίζουν προσεκτικά το χρόνο που θα δώσουν αίμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/03/2023 at 14:56, japetus said:

Αυτό είναι πολύ μεγάλη αλήθεια και θα πρέπει τουλάχιστον οι τακτικοί αιμοδότες να το έχουν πάντα στο μυαλό τους..

Το αίμα έχει κι αυτό ημερομηνία λήξης...

Όποτε γίνεται κάποιο συμβάν που απαιτούνται εκτεταμένες ανάγκες μονάδων αίματος και ο κόσμος θεωρεί ότι συνδράμει κατ' ελάχιστον δίνοντας κι αυτός αίμα, ας σκεφτεί ότι θα μπορέσει να ξαναδώσει μετά από τουλάχιστον τρεις μήνες ενώ το αίμα του θα λήξει μετά από έναν. Αν συμβεί κάτι έκτακτο στο μεταξύ, θα δυσκολευθούν πολύ να καλυφθούν οι ανάγκες. Το ίδιο είχε γίνει και με την τραγωδία στο Μάτι, όπου εμφανίστηκε μεγάλη έλλειψη δυο μήνες μετά.

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και γενικά το καλοκαίρι που ο κόσμος είναι πιο χαλαρός, δεν ενδιαφέρεται να αιμοδοτήσει και δεν γίνονται και οργανωμένες αιμοδοσίες και εκεί, τέλη Ιουλίου με Αύγουστο συνήθως, εμφανίζεται έλλειψη αλλά συγχρόνως και αυξημένες ανάγκες λόγω ατυχημάτων σε διακοπές και αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε αίμα από Ελβετία..

Καλό λοιπόν είναι, οι τακτικοί τουλάχιστον αιμοδότες που αιμοδοτούν 2-4 φορές το χρόνο, να προγραμματίζουν προσεκτικά το χρόνο που θα δώσουν αίμα...

και το βασικο να δινουμε αιμα οποτε μπορουμε και οχι να περιμενουμε να γινει κατι μεγαλο πχ σεισμος τουρκια,ματι, τεμπη για να δωσουμε. να μην χρειαζεται να μας παιρνουν απο το χερακι δηλαδη

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, poulinos είπε

και το βασικο να δινουμε αιμα οποτε μπορουμε και οχι να περιμενουμε να γινει κατι μεγαλο πχ σεισμος τουρκια,ματι, τεμπη για να δωσουμε. να μην χρειαζεται να μας παιρνουν απο το χερακι δηλαδη

Καλα αλλο και αυτο. Ο αλλος μπορει να μην εχει δωσει ποτε αλλα αν γινει κατι θα τρεξει να δειξει το μποι του και να βοηθησει πως. Τετοιος ειναι ο Ελληνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/03/2023 at 19:36, poulinos said:

και το βασικο να δινουμε αιμα οποτε μπορουμε και οχι να περιμενουμε να γινει κατι μεγαλο πχ σεισμος τουρκια,ματι, τεμπη για να δωσουμε. να μην χρειαζεται να μας παιρνουν απο το χερακι δηλαδη

 

Θέλεις να μου πεις δηλαδή πως κάποιοι το κάνουν μόνο και μόνο για το φαίνεσθε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2023 στις 7:56 ΠΜ, Locke_John είπε

ok, ευχαριστώ για την απάντηση.

Κάτι άλλο: τελευταία αιμοδοσία έκανα 30 Δεκεμβρίου 2022 (για ένα παιδάκι ασθενή) και μια γνωστή μου την επόμενη εβδομάδα θα κάνει επέμβαση και θα χρειαστεί αίμα. Υπάρχει περίπτωση να "δικαιούμαι" να της προσφέρω 1 φιάλη αίματος, από τις προηγούμενες αιμοδοσίες που έχω κάνει;

Επίσης, γνωστοί μου αν βρω, από πότε μπορούν ν πηγαίνουν για προσφορά αίματος, από λίγες ημέρες πριν την επέμβαση έως λίγες ημέρες μετά;

Αν οι προηγούμενες αιμοδοσίες ήταν εθελοντικές (και όχι για συγκεκριμένο πρόσωπο όπως πχ το παιδάκι που αναφέρεις) λογικά μπορείς να δώσεις. Θεωρητικά δεν επιτρέπεται (νομίζω μπορείς να δώσεις μόνο σε α ή/και β' βαθμού συγγενή) αλλά στην πράξη δεν το ψάχνει κανείς...

Όσον αφορά το πότε μπορούν να δώσουν συνήθως τις ζητάνε πριν την εγχείρηση. Μίλα με το γιατρό/ νοσοκομείο που είναι να την κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/03/2023 at 10:56, Arkin said:

Καλα αλλο και αυτο. Ο αλλος μπορει να μην εχει δωσει ποτε αλλα αν γινει κατι θα τρεξει να δειξει το μποι του και να βοηθησει πως. Τετοιος ειναι ο Ελληνας. 

αυτο ακριβως. και δεν ειναι να το κανει υποχρεωτικα για τους αλλους.αλλα πολλες φορες το κανει και για τον ευατο του για να νιωσει οτι καπου βοηθησε και αυτος.

On 11/03/2023 at 20:19, Gatoskylo8 said:

 

Θέλεις να μου πεις δηλαδή πως κάποιοι το κάνουν μόνο και μόνο για το φαίνεσθε;

 

 

oxi Υποχρεωτικα μονο για το φαινεσθε αλλα και για να νιωσουν καλυτερα με τον ευατο τους οτι βοηθησα και εγω καπου

17 hours ago, sakura22 said:

Αν οι προηγούμενες αιμοδοσίες ήταν εθελοντικές (και όχι για συγκεκριμένο πρόσωπο όπως πχ το παιδάκι που αναφέρεις) λογικά μπορείς να δώσεις. Θεωρητικά δεν επιτρέπεται (νομίζω μπορείς να δώσεις μόνο σε α ή/και β' βαθμού συγγενή) αλλά στην πράξη δεν το ψάχνει κανείς...

Όσον αφορά το πότε μπορούν να δώσουν συνήθως τις ζητάνε πριν την εγχείρηση. Μίλα με το γιατρό/ νοσοκομείο που είναι να την κάνει.

ναι συνηθως τις ζητανε πριν την εγχειρηση εκτος αν ειναι κατι πολυ επειγον που οπως εχω καταλαβει στηριζονται λιγο στον λογο σου οτι θα τις επιστρεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω αίμα απ' το 2015. Ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα στα κατώτερα φυσιολογικα. Δυστυχώς το καλοκαίρι λιποθύμησα και κάνοντας εξετάσεις μου είπαν να σταματήσω να δίνω αίμα. Δεν είναι κάτι που μπορώ να αποβάλλω από μέσα μου οπότε αποφάσισα να δίνω απλά πιο αραιά. Ίσως μια φορά το χρόνο. Πάντως δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε αρκετούς αιμοδότες ειδικά με τόσα τροχαία. Κρίμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vasioula1 είπε

Δίνω αίμα απ' το 2015. Ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα στα κατώτερα φυσιολογικα. Δυστυχώς το καλοκαίρι λιποθύμησα και κάνοντας εξετάσεις μου είπαν να σταματήσω να δίνω αίμα. Δεν είναι κάτι που μπορώ να αποβάλλω από μέσα μου οπότε αποφάσισα να δίνω απλά πιο αραιά. Ίσως μια φορά το χρόνο. Πάντως δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε αρκετούς αιμοδότες ειδικά με τόσα τροχαία. Κρίμα 

 

Να σταματήσεις να το κάνεις. Προέχει πρώτα η υγεία μας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

On 20/03/2023 at 06:12, vasioula1 said:

Δίνω αίμα απ' το 2015. Ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα στα κατώτερα φυσιολογικα. Δυστυχώς το καλοκαίρι λιποθύμησα και κάνοντας εξετάσεις μου είπαν να σταματήσω να δίνω αίμα. Δεν είναι κάτι που μπορώ να αποβάλλω από μέσα μου οπότε αποφάσισα να δίνω απλά πιο αραιά. Ίσως μια φορά το χρόνο. Πάντως δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε αρκετούς αιμοδότες ειδικά με τόσα τροχαία. Κρίμα 

 

δες τι μπορεις να κανεις για να ανεβασεις τον αιματοκριτη σου και μετα βλεπεις για τις αιμοδοσιες.δεν εχει νοημα να δινεις εσυ αιμα και να μην εισαι καλα.και μια φορα το χρονο να εδιναν ολοι(οσοι μπορουν) ευτυχισμενοι θα μασταν.

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2023 στις 6:12 ΠΜ, vasioula1 είπε

Δίνω αίμα απ' το 2015. Ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα στα κατώτερα φυσιολογικα. Δυστυχώς το καλοκαίρι λιποθύμησα και κάνοντας εξετάσεις μου είπαν να σταματήσω να δίνω αίμα. Δεν είναι κάτι που μπορώ να αποβάλλω από μέσα μου οπότε αποφάσισα να δίνω απλά πιο αραιά. Ίσως μια φορά το χρόνο. Πάντως δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε αρκετούς αιμοδότες ειδικά με τόσα τροχαία. Κρίμα 

 

Μην δίνεις φίλε μου προέχει η υγεία. Να δίνουμε αλλά όσο είμαστε 100% καλά γιατί ποτέ δεν ξέρεις με χαμηλό αιματοκριτη. Δεν έχουμε αιμοδότες όλη η νεολαία δεν δίνει ελάχιστοι είναι. Το έχω ξανά πει σε μας χειμώνα έρχονται Κυριακή μέρες Χριστουγεννων. Στο καπι που γίνεται η αιμοδοσία και δίπλα μπουγατσαδικο. Κάθε φορά που πάω πρωί να δώσω τα μαλακισμενα τρώνε μπουγάτσα ρωτάω γιατί δεν δίνατε ε ήπιαμε λέει χθες βράδυ Σάββατο. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας σαν χώρα το λέω χρόνια. 

Τώρα με το τρένο μην χάσουν άνθρωποι που δεν έδωσαν ποτέ αίμα τρέχουν για να βοηθήσουν τρομάρα τους. Δώστε ρε σουργελα όλο το χρόνο και αφήστε τέτοιες δυστυχήματα. Αν δίνατε θα είχαν και αίμα άμεσα. Αλλά είπαμε ελληναρας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Loup-Garou είπε

Ετσι εγκυκλοπαιδικά

Επειδη εκανα μια θεραπεία, μετα απο ποσο καιρο κανει να δώσεις αίμα;

Στο παρακάτω link του Ε.ΚΕ.Α μπορείς να δεις αναλυτικά, πότε μπορείς να δώσεις αίμα:

https://ekea.gr/αιμοδότης/για-να-γίνω-αιμοδότης/επιλογή-αιμοδότη/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Arkin said:

Μην δίνεις φίλε μου προέχει η υγεία. Να δίνουμε αλλά όσο είμαστε 100% καλά γιατί ποτέ δεν ξέρεις με χαμηλό αιματοκριτη. Δεν έχουμε αιμοδότες όλη η νεολαία δεν δίνει ελάχιστοι είναι. Το έχω ξανά πει σε μας χειμώνα έρχονται Κυριακή μέρες Χριστουγεννων. Στο καπι που γίνεται η αιμοδοσία και δίπλα μπουγατσαδικο. Κάθε φορά που πάω πρωί να δώσω τα μαλακισμενα τρώνε μπουγάτσα ρωτάω γιατί δεν δίνατε ε ήπιαμε λέει χθες βράδυ Σάββατο. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας σαν χώρα το λέω χρόνια. 

Τώρα με το τρένο μην χάσουν άνθρωποι που δεν έδωσαν ποτέ αίμα τρέχουν για να βοηθήσουν τρομάρα τους. Δώστε ρε σουργελα όλο το χρόνο και αφήστε τέτοιες δυστυχήματα. Αν δίνατε θα είχαν και αίμα άμεσα. Αλλά είπαμε ελληναρας. 

Και οπως μας ελεγε ο γιατρος του ικα.οι κοπελες θελουν να δωσουν αλλα δεν μπορουν λογω πχ χαμηλου αιματοκριτη,αδιαθεσιας κτλ. ενω τα αγορια δεν ερχονται.σε ελευθερη μεταφραση πετανε χαρταετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω κάνει θυρεοειδοεκτομή το 2007 και είχε βρεθεί μια κακοήθεια τότε. (όχι κάτι επικίνδυνο - Δεν είχε χρειαστεί να κάνω κάποια θεραπεία). Από τότε παίρνω Τ4. Ήμουν εθελοντής αιμοδότης μέχρι το 2017. Ο ενδοκρινολόγος που πήγα τότε μου είπε να σταματήσω να δίνω αίμα. Μόνο αν είναι ανάγκη. Δεν μου ξεκαθάρισε αν το είπε λόγω του ιστορικού με κακοήθεια ή λόγω του θυρεοειδή. Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο; Να πάρω κι άλλη γνώμη, προκειμένου να αρχίσω ξανά να δίνω αίμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...