Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, yazidis είπε

Έτσι το έγραψε. Μπορεί να εννοεί πως έτσι γράφει στο χαρτί που συμπληρώνεις, ή πως έτσι γράφει η σελίδα της bloodregistry. Και σε εμένα στο Θεαγένειο όταν πήγαινα σε συλλόγων αιμοδοσίες και ήταν εκεί και άλλα 3-4 νοσοκομεία, είχαν τα ίδια χαρτιά που συμπλήρωνες. Είναι φασόν η φόρμα αν δεν κάνω λάθος.

Αν κατά τα άλλα του το είπαν απ'το νοσοκομείο, τι να πω..

Ναι τους έχω ρωτήσει και μου έχουν πει εντάξει. Τους το ξαναείπα και σήμερα να δώ τί θα γίνει.

Έρχονται στη δουλειά απο ένα νοσοκομείο και κάνουν αιμοδοσία, δεν πάμε εμείς. Δεν θυμάμαι το όνομα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, άδικος said:

Έχεις συμπληρώσει ποτέ χαρτί με στοιχεία στην αιμοδοσία;

Και εμένα έτσι έλεγαν, κάθε φορά. Τελικά πήρα στο helpdesk και βρήκαν τη καρτέλα μου έτοιμη, αφού είχα συμπληρώσει στοιχεία στο νοσοκομείο.

το χαρτι οτι και να γινει αν ειναι το New γραφει κατι για καρτα αιμοδοτη κτλ.δεν θυμαμαι ακριβως πως το λεει.

5 hours ago, yazidis said:

Έχεις σιγουρευτεί ότι το νοσοκομείο όπου πηγαίνεις συνεργάζεται με την blood registry? Και το λέω διότι και εγώ όταν πήγαινα στο Θεαγένειο έμαθα μετά πως δεν συνεργάζονται, και δεν έχω καταλάβει και τον λόγο.

αν υπαρχει νοσοκομειο να μην συνεργαζεται πρεπει να το πεταξουν εξω.φαντασου να δινεις αιμα και να μην περναει στο bdr.gr

4 hours ago, άδικος said:

Αφου του λένε θα του έρθει μήνυμα... 

το θεμα ειναι αν πραγματι προωθουν το αιτημα στο bdr.gr

4 hours ago, yazidis said:

Έτσι το έγραψε. Μπορεί να εννοεί πως έτσι γράφει στο χαρτί που συμπληρώνεις, ή πως έτσι γράφει η σελίδα της bloodregistry. Και σε εμένα στο Θεαγένειο όταν πήγαινα σε συλλόγων αιμοδοσίες και ήταν εκεί και άλλα 3-4 νοσοκομεία, είχαν τα ίδια χαρτιά που συμπλήρωνες. Είναι φασόν η φόρμα αν δεν κάνω λάθος.

Αν κατά τα άλλα του το είπαν απ'το νοσοκομείο, τι να πω..

to χαρτι που συμπληρωνεις ειναι κοινο για ολα τα νοσοκομεια.

On 16/02/2023 at 16:41, Arkin said:

Ναι μας εχουν λιγο γραμμενους εδω οσους δινουμε αιμα μολις δωσεις και μετα σαν να μην υπαρχεις. Ενω απο εξω τα σκανε χοντρα. Ειναι εξοργιστικο ολο αυτο αλλα στην τελικη δινεις για σενα και για να βοηθησεις τον αλλο οποτε τα ξεχνας και πας παρακατω. Το θεμα ειναι οταν εχεις δωσει 20-30 φορες και οταν χρειαστεις σε πουν δεν εχουμε. Εκει τρελαινεσαι. 

Και να ηταν μονο αυτο? αλλα οπως ειπες το κανουμε επειδη θελουμε να βοηθησουμε τον συναθρωπο μας που το εχει αναγκη και οχι να περιμενουμε ανταλλαγμα.ασχετα που οταν χρειαστεις θα τρεχεις και δεν θα φτανεις και θα σε ξεχασουν ακομα και αυτοι που εδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, yazidis said:

Τι να σου πω, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Εγώ απλά το αναφέρω διότι μου έτυχε.

I know.απλα και εγω το εγραψα οτι No matter what το χαρτι που συμπληρωνεις ειναι το ιδιο παντου.ασχετα με το τι συνεργασιες υπαρχουν.

αλλα ναι αν δεν συνεργαζονται δεν ξερω πως περνανε τις αιμοδοσιες στο συστημα του bdr. γιατι εγω καθε φορα που δινω μετα στο bdr εμφανιζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε γαμωτο ενώ ήμουν τακτικός αιμοδότης η φεριτίνη μου είναι πολυ χαμηλή τους τελευταίους μήνες. Αν δώσω αίμα αυτο θα επηρεαστεί αρνητικά; Παίρνω σίδηρο για να τη διατήρηση σε όρια λίγο πάνω από το χαμηλό οριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/02/2023 at 20:37, stevenfins said:

Αυτό ακριβώς έτυχε και σε μένα πριν από λίγες μέρες. Μένω και εγώ στην ευρύτερη περιοχή και μου ζήτησε κάποιος γνωστός αίμα λόγω ομάδας, για επέμβαση στο Πανεπιστημιακό. Είχα δώσει πρόσφατα στον τοπικό σύλλογο, οπότε και δεν μπορούσα να δώσω πάλι, αλλά ο σύλλογος είπε ότι δεν είχε καθόλου ποσότητα πλέον. Οπότε δεν μπόρεσα να βοηθήσω καθόλου. Όταν έγινε αυτό θυμήθηκα ένα μήνυμα στο παρών θέμα που έλεγε να μη δίνετε σε συλλόγους καλύτερα και τελικά μάλλον απ' ότι φαίνεται είχε και δίκιο. 

ελπιζω να το ειχαν δωσει καπου που επρεπε τουλαχιστον και οχι να βοηθαει ο συλλογος τα δικα του ατομα.

3 minutes ago, LittyMeek said:

Εγώ ρε γαμωτο ενώ ήμουν τακτικός αιμοδότης η φεριτίνη μου είναι πολυ χαμηλή τους τελευταίους μήνες. Αν δώσω αίμα αυτο θα επηρεαστεί αρνητικά; Παίρνω σίδηρο για να τη διατήρηση σε όρια λίγο πάνω από το χαμηλό οριο

οσο ξερω ναι και μου το ειχαν πει και εμενα.αλλα οκ για αυτο ειναι και τα χαπακια. αν και ασχετο με την αιμοδοσια και μενα ο μονος τροπος για να φτασω την βιταμινη d σε νορμαλ ορια ειναι ΜΟΝΟ με βιταμινη απο το στοματακι. οποτε αν εσενα δεν φτανει με αυτα που τρως και δεν γινεται να βελτιωθει τοτε την ανεβαζεις τεχνητα.

οποιος μου πει να κατσω στον ηλιο για να παρω βιταμινη d θα φαει 10 μερες ban :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/02/2023 at 13:20, andreas1gr said:

Από τα λίγα που διάβασα κατέληξα στις παρακάτω διαπιστώσεις.

1. Αν δώσεις εθελοντικά αίμα σε 3-4-5 Νοσοκομεία, όταν το χρειαστείς για εσένα ή δικό σου άνθρωπο, πρέπει να μιλήσεις έστω τηλεφωνικά με όλες αυτές τις αιμοδοσίες, ώστε να ζητήσεις να μεταφέρουν «λογιστικά» τις φιάλες που έδωσες…

2. Αν δώσεις αίμα σε συλλόγους κλπ κλπ το αίμα πιστώνετε στον κάθε σύλλογο και πρέπει να βρεις τον κάθε υπεύθυνο για να συνεννοηθείς και αυτός να μιλήσει με την αιμοδοσία του Νοσοκομείου με το οποίο συνεργάζεται ο σύλλογος…

3. Το «θετικό» που έχουν οι σύλλογοι είναι ότι αν χρειαστείς περισσότερες φιάλες από αυτές που έχεις εσύ δώσει κατά την διάρκεια της ζωής σου, μπορούν να σε καλύψουν (αν θέλουν).

4. Όσες φιάλες και να έχεις δώσει (4 ή 140) υπάρχει η περίπτωση να σου πει το νοσοκομείο ότι «ναι είσαι χρόνια εθελοντής αιμοδότης, ναι τακτοποίησες «λογιστικά» τις φιάλες αίματος, αλλά εγώ ΔΕΝ έχω στο ψυγείο μου την δική σου ομάδα αίματος, οπότε κόψε τον λαιμό σου και φέρε εδώ, άλλους αιμοδότες με την συγκεκριμένη ομάδα αίματος».

Το τελευταίο ήταν και για εμένα ένα μεγάλο χαστούκι…

Πριν 2 χρόνια νοσηλεύτηκε συγγενικό μου πρόσωπο στο Νοσοκομείο Φιλιατών… παραμεθόρια περιοχή, αλλά όχι τόσο ξεκομμένη γιατί είναι στα 15 χιλιόμετρα από την Ηγουμενίτσα (μεγάλο Λιμάνι) και καλύπτει όλο τον Νομό Θεσπρωτίας…

Η συγγενής μου έπρεπε να κάνει επέμβαση, η οποία καθυστερούσε γιατί αν και λογιστικά είχε τακτοποιηθεί το θέμα με το αίμα (από συγγενείς μου αιμοδότες), στο Νοσοκομείο δεν το είχαν στο ψυγείο τους (δεν θυμάμαι ποια ομάδα αίματος).

Το νοσοκομείο εξαρτιόνταν από Νοσοκομείο των Ιωάννινων (δεν θυμάμαι αν ήταν το Γενικό ή το Πανεπιστημιακό), το οποίο έκανε παραδόσεις και παράλαβες στους Φιλιάτες σε αίμα 2 ή 3 φορές την εβδομάδα…

Εγώ τώρα έπρεπε να βρω αιμοδότες από όλη την Ελλάδα και να τους μεταφέρω στα Γιάννενα να δώσουν αίμα και όχι στους Φιλιάτες που ήταν η συγγενής μου…

Γιατί αν πήγαιναν στους Φιλιάτες και έδιναν αίμα πχ σήμερα, το αίμα θα έφευγε από Φιλιάτες για Γιάννενα για να επεξεργαστεί σε 2-3 ημέρες (όποτε είχε κίνηση)… όπου δεν γνωρίζω και πόσες ώρες ήθελε η επεξεργασία, ώστε να γυρίσει πίσω με την επόμενη «κίνηση» σε ακόμα 2-3 ημέρες…

Τελικά η «υγεία» στις απομακρυσμένες περιοχές (όχι μόνο στα νησιά, αλλά και στις χερσαίες περιοχές) είναι πολύ δύσκολη…

Το παραπάνω περιστατικό έκανε αρκετούς γνωστούς, που ήταν για πολλά χρόνια εθελοντές αιμοδότες, να αναθεωρήσουν προς το χειρότερο την όλη στάση τους προς την εθελοντική αιμοδοσία…

δυστυχως οπως λενε πολλες φορες ενα αρνητικο γεγονος ή μια αρνητικη συμπεριφορά ειναι αρκετή για να μας κανει να αναθεωρησουμε προς το χειρότερο. ενω συνηθως θες πολλα θετικα για να αναθεωρησεις προς το καλυτερο. και ολα αυτα προκυπτουν απο την ελλειψη κοσμου να δινει αιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

αν και ασχετο με την αιμοδοσια και μενα ο μονος τροπος για να φτασω την βιταμινη d σε νορμαλ ορια ειναι ΜΟΝΟ με βιταμινη απο το στοματακι.

Εσύ και το μισό Insomnia!.

Είναι από τις πιο συνηθισμένες ελλείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LittyMeek είπε

Εγώ ρε γαμωτο ενώ ήμουν τακτικός αιμοδότης η φεριτίνη μου είναι πολυ χαμηλή τους τελευταίους μήνες. Αν δώσω αίμα αυτο θα επηρεαστεί αρνητικά; Παίρνω σίδηρο για να τη διατήρηση σε όρια λίγο πάνω από το χαμηλό οριο

Το πέρασα κάποια στιγμή στη ζωή μου, όταν έδινα 4 φορές το χρόνο για χρόνια, δεν έδωσα σημασία και τελικά βρέθηκα με σιδηροπενική αναιμία. Επειδή δεν μπορούσα να ανεχτώ κανένα σκεύασμα σιδήρου από το στόμα για το 3μηνο που απαιτούνταν, τελικά έφτασα να χρειαστώ ενδοφλέβια έγχυση.

Μην πηγαίνεις γυρεύοντας, δεν είναι αυτοσκοπός να δώσεις αίμα εις βάρος ακόμα και της υγείας σου ενδεχομένως.

Αραιωσε λίγο τη συχνότητα (1/εξάμηνο,ακόμα και 1/χρόνο), βελτίωσε τη διατροφή σου και σε συνδυασμό με το όποιο σκεύασμα παίρνεις, δες την εξέλιξή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Πέτρος said:

Το πέρασα κάποια στιγμή στη ζωή μου, όταν έδινα 4 φορές το χρόνο για χρόνια, δεν έδωσα σημασία και τελικά βρέθηκα με σιδηροπενική αναιμία. Επειδή δεν μπορούσα να ανεχτώ κανένα σκεύασμα σιδήρου από το στόμα για το 3μηνο που απαιτούνταν, τελικά έφτασα να χρειαστώ ενδοφλέβια έγχυση.

Μην πηγαίνεις γυρεύοντας, δεν είναι αυτοσκοπός να δώσεις αίμα εις βάρος ακόμα και της υγείας σου ενδεχομένως.

Αραιωσε λίγο τη συχνότητα (1/εξάμηνο,ακόμα και 1/χρόνο), βελτίωσε τη διατροφή σου και σε συνδυασμό με το όποιο σκεύασμα παίρνεις, δες την εξέλιξή σου.

πρεπει και εγω near soon να κανω εξετασεις και να δω που βρισκομαι.αν και τον τελευταιο καιρο δινω λιγο πιο αραια.ειχα βρεθει και με πιο χαμηλο αιματοκριτη το οποιο με παραξενευσε εκτος αν βγηκε λαθος.θα φανει οταν ξανακανω εξετασεις.

6 hours ago, άδικος said:

Εσύ και το μισό Insomnia!.

Είναι από τις πιο συνηθισμένες ελλείψεις.

Και η μιση ελλαδα πες καλυτερα.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2018 στις 9:01 ΠΜ, Επισκέπτης είπε

Καλημέρα,

Σκέφτομαι να δώσω αιμα(1η φορά). Γνωρίζει κάνεις σε ποιο νοσοκομείο θα ήταν προτιμότερο να πάω; Κυρίως από πλευράς εξυπηρέτησης.Με εξυπηρετούν περιοχές των β.π. κ κοντά στο κέντρο.

Ευχαριστώ.

Είμαι εθελοντής αιμοδότης.

Πήγαινε στο κοντινό νοσοκομείο που υπάρχει.

Πάρε τηλέφωνο στη ΕΚΕΑ.Google it και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί βήμα βήμα πάνω στο θέμα της αιμοδοσίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chadman είπε

Είμαι εθελοντής αιμοδότης.

Πήγαινε στο κοντινό νοσοκομείο που υπάρχει.

Πάρε τηλέφωνο στη ΕΚΕΑ.Google it και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί βήμα βήμα πάνω στο θέμα της αιμοδοσίας.

5 χρόνια πίσω + deleted profile 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

5 χρόνια πίσω + deleted profile 

Είμαι καινούργιος εδώ.Χτες έφτιαξα το προφίλ. 

Δεν έχει σημασία αν είναι 5 χρόνια πίσω αλλά η βοήθεια.

Το παλικάρι ρώτησε για τη αιμοδοσία και εγώ του απάντησα.

Κάλιο αργά, παρά ποτέ. 😉

 

Επεξ/σία από Chadman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Σήμερα, για πρώτη φορά μετά από τόσα χρόνια που είμαι αιμοδότης, πήγα και δεν έδωσα αίμα. Κι αυτό όχι γιατί είχα κάτι, αλλά γιατί αγανάκτησα και σηκώθηκα κι έφυγα. Με λίγα λόγια, κλείνω ραντεβού το πρωί για αιμοδοσία το απόγευμα γύρω στις 18:30. Όντως, βρίσκομαι εκεί στην ώρα μου, κανένας άλλος αιμοδότης και η νοσοκόμα μου δίνει και συμπληρώνω το έντυπο. Της το επιστρέφω σε 2 λεπτά περίπου (έτσι κι αλλιώς δεν παίρνει περισσότερη ώρα) και μου παίρνει και την πίεση (μια χαρά) μέχρι να έρθει η γιατρός. Αφού περνάει κάνα μισάωρο και ούτε φωνή ούτε ακρόαση σηκώθηκα κι έφυγα. Φυσικά, καμία επικοινωνία τους μαζί μου. Προφανώς, δεν το χρειαζόντουσαν το αίμα μου. Δυστυχώς, με τέτοιες συμπεριφορές, μάλλον έχασαν έναν τακτικό αιμοδότη. Εκεί που έδινα 3-4 φορές τον χρόνο, πλέον θα δίνω ίσως μία φορά κι αυτό σε νοσοκομείο άλλης πόλης. Σχετική καταγγελία θα κάνω και στο Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας, γιατί προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο να μην δίνουν έστω και λίγη σημασία στους αιμοδότες.

Επεξ/σία από prototypegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Chadman είπε

Είμαι καινούργιος εδώ.Χτες έφτιαξα το προφίλ. 

Δεν έχει σημασία αν είναι 5 χρόνια πίσω αλλά η βοήθεια.

Το παλικάρι ρώτησε για τη αιμοδοσία και εγώ του απάντησα.

Κάλιο αργά, παρά ποτέ. 😉

 

Μπορεί να ήταν σύντομη η απάντησή μου και να φάνηκα επιθετική, αλλά το έκανα με καλή διάθεση και καλοπροαίρετα. Είδα ότι είστε νέος χρήστης, γι' αυτό μπήκα στη διαδικασία να σας το επισημάνω - για την περίπτωση που δεν γνωρίζετε πώς λειτουργεί, ας πούμε. 

Καλωσορίσατε κιόλας.

Καλή συνέχεια. 🙂

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...