Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 minutes ago, Γιάννης Platano said:

Πιο νωρις ομως ηρθε το σαχαρο και η πιεση οποτε....

ναι καταλαβα οτι για να σταματησες μετα απο τοσο πολυ που εδινες οτι κατι αλλο επαιζε.απλα το εγραψα σαν πιο γενικα.και εγω 3-4 φορες το χρονο δινω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από την αλλη δεν εχω δώσει ποτέ. Πριν χρόνια που είχα παει μου είχαν πεί ότι δεν μπορώ λόγω θυροειδή. Οπότε δεν ξαναπήγα. Πριν λίγες μερες που συζητουσα με γιατρό μου πρότεινε να παω λόγω αιματοκρίτη (εχω 48). Μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θυροειδή εφόσον είναι ρυθμισμένος αλλα αυτό θα το κρίνει και η αιμοδοσία.

 

Θα περιμένω μήπως και κανει καμια αιμοδοσία η εταιρία αλλιως θα παω κι εγώ σε νοσοκομείο.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, fingolfingr said:

Εγώ από την αλλη δεν εχω δώσει ποτέ. Πριν χρόνια που είχα παει μου είχαν πεί ότι δεν μπορώ λόγω θυροειδή. Οπότε δεν ξαναπήγα. Πριν λίγες μερες που συζητουσα με γιατρό μου πρότεινε να παω λόγω αιματοκρίτη (εχω 48). Μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τον θυροειδή εφόσον είναι ρυθμισμένος αλλα αυτό θα το κρίνει και η αιμοδοσία.

Θα περιμένω μήπως και κανει καμια αιμοδοσία η εταιρία αλλιως θα παω κι εγώ σε νοσοκομείο.

μεγαλο αιματοκριτη οποτε καλο θα ηταν να δινεις.γενικως οταν σου ριχνουν πορτα σε κατι καλο ειναι να ρωτας και αλλου ή κανα γιατρο γιατι το τι μπορει να σου ειπαν ,μεχρι αν το ειπαν σωστα, αν το διατυπωσαν σωστα και πως το εννοουσαν ειναι μεγαλη ιστορια. μπορει να μην καταλαβαν οτι εισαι ρυθμισμενος ο θυροειδης σου ,μπορει απλα να μην σου ειπαν οτι ναι αμα τον ρυθμισεις μπορεις και απλα να το ειπαν γενικα οτι ναι δεν μπορεις λογω θυροειδη χωρις να πουν την εξαιρεση αν ειναι ρυθμισμενος ή αν παιρνεις χαπια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος παίρνει χάπι γιά το θυρεοειδή δεν μπορεί να δώσει αίμα,πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και μου έδειξαν την οδηγία που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τις αιμοδοσίες είναι ότι τις περισσότερες φορές είναι πρωινά και μετά σου λένε να μην πας για δουλειά (δεν κάνω δουλειά γραφείου). Πώς θα γίνει αυτό;

Δίνω συστηματικά 2 φορές τον χρόνο και δεν ξέρω εάν όντως χρειάζονται να δίνω και περισσότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, orck είπε

Το κακό με τις αιμοδοσίες είναι ότι τις περισσότερες φορές είναι πρωινά και μετά σου λένε να μην πας για δουλειά (δεν κάνω δουλειά γραφείου). Πώς θα γίνει αυτό;

Δίνω συστηματικά 2 φορές τον χρόνο και δεν ξέρω εάν όντως χρειάζονται να δίνω και περισσότερες.

Αττικη υπαρχουν νοσοκομεια οπως το ΚΑΤ και απογευματα  και ΣΚ. πρωινα.Αν εχεις υψηλο αιματοκριτη που θα κρινει ο γιατρος συνηθως πανω απο 48 επιβαλελται για παραπανω απο δυο φορες τον χρονο.Οπως και να εχει ειναι θεμα γιατρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, pier88 said:

Αν κάποιος παίρνει χάπι γιά το θυρεοειδή δεν μπορεί να δώσει αίμα,πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και μου έδειξαν την οδηγία που εχουν.

αραγε το προβλημα ειναι οτι ο αλλος παιρνει τα χαπια και οχι ο ιδιος ο θυροειδης? καλα σε πολλες περιπτωσεις μπορει να σε κοψουν αν εχεις παρει φαρμακα με σκοπο αυτος που θα δεχτει το αιμα σου να μην παθει κατι αμα εχει αλλεργια στο φαρμακο που εχεις παρει εσυ.

4 hours ago, orck said:

Το κακό με τις αιμοδοσίες είναι ότι τις περισσότερες φορές είναι πρωινά και μετά σου λένε να μην πας για δουλειά (δεν κάνω δουλειά γραφείου). Πώς θα γίνει αυτό;

Δίνω συστηματικά 2 φορές τον χρόνο και δεν ξέρω εάν όντως χρειάζονται να δίνω και περισσότερες.

παντα παω πρωι υποχρεωτικα αφου ειναι καθημερινες και πρωινα και μετα παω δουλεια. οχι δεν καθομαι σε γραφειο.γενικως δεν εχω παρατηρησει τοσα χρονια που δινω καποιο θεμα δηλαδη να νιωθω αδυναμος στην δουλεια ή δεν ξερω τι. κατα τα αλλα  δεν προτεινεται ουτε καν να οδηγησεις μετα οπως λενε.

μπορεις να δινεις μεχρι και 4 φορες το χρονο χωρις θεμα αρκει ο αιματοκριτης σου να ειναι ενταξει.

4 hours ago, Γιάννης Platano said:

Αττικη υπαρχουν νοσοκομεια οπως το ΚΑΤ και απογευματα  και ΣΚ. πρωινα.Αν εχεις υψηλο αιματοκριτη που θα κρινει ο γιατρος συνηθως πανω απο 48 επιβαλελται για παραπανω απο δυο φορες τον χρονο.Οπως και να εχει ειναι θεμα γιατρου.

και στο ναυτικο ηταν και σαββατο πρωι που δουλευε αλλα λογω εφημεριας και κατι τετοια το εκοψαν:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αραγε το προβλημα ειναι οτι ο αλλος παιρνει τα χαπια και οχι ο ιδιος ο θυροειδης? καλα σε πολλες περιπτωσεις μπορει να σε κοψουν αν εχεις παρει φαρμακα με σκοπο αυτος που θα δεχτει το αιμα σου να μην παθει κατι αμα εχει αλλεργια στο φαρμακο που εχεις παρει εσυ.

Εφόσον καποιος εχει θέμα με τον θυροειδή του, για να είναι ρυθμισμένος παίρνει και χαπια. Αφούο γιατρός μου είπε ότι μπορώ σημαίνει ότι γενικως γίνεται. Απλά η κάθε αιμοδοσία μπορεί να εχει τους δικούς της κανόνες. Ποιος ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Εφόσον καποιος εχει θέμα με τον θυροειδή του, για να είναι ρυθμισμένος παίρνει και χαπια. Αφούο γιατρός μου είπε ότι μπορώ σημαίνει ότι γενικως γίνεται. Απλά η κάθε αιμοδοσία μπορεί να εχει τους δικούς της κανόνες. Ποιος ξέρει;

Απλά ο γιατρός σου έχει μείνει πίσω,αυτό ίσχυε πρίν 2 χρόνια,όλες οι μονάδες αιμοδοσίας έχουν τους ίδιους κανόνες οι οποίοι κάθε τόσο αλλάζουν(ενημερώνονται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pier88 είπε

Απλά ο γιατρός σου έχει μείνει πίσω,αυτό ίσχυε πρίν 2 χρόνια,όλες οι μονάδες αιμοδοσίας έχουν τους ίδιους κανόνες οι οποίοι κάθε τόσο αλλάζουν(ενημερώνονται).

Χμμμ με μία γρήγορη αναζήτηση στο google βρήκα το παρακάτω

http://hashimoto.gr/echo-hashimoto-thireoiditida-boro-na-doso-ema/

 

Στην τελευταια παραγραφο αναφέρει τους λόγους για τους οποιους δεν γίνεται δεκτή η μεταγγιση. Οπότε εγώ που εχω 48 αιματοκρίτη (και παλαιοτερα περισσότερο) θα πρεπει να δώσω το αίμα μου μαλλον για επιστημονικές ερευνες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2018 στις 9:01 ΠΜ, CallMeRp είπε

Καλημέρα,

Σκέφτομαι να δώσω αιμα(1η φορά). Γνωρίζει κάνεις σε ποιο νοσοκομείο θα ήταν προτιμότερο να πάω; Κυρίως από πλευράς εξυπηρέτησης.Με εξυπηρετούν περιοχές των β.π. κ κοντά στο κέντρο.

Ευχαριστώ.

Όπου και να πας δεν θα έχεις πρόβλημα.

Και Γεννηματά και Σωτηρία και Σισμανόγλειο έχω δώσει πουθενά δεν είχα πρόβλημα.Σε όλα υπάρχει άψογη εξυπηρέτηση και καθόλου καθυστέρηση.

Edit.

Σόρυ λάθος Γεννηματά νομίζω δεν έχω δώσει να μη σε πάρω στο λαιμό μου.Σωτηρία πρέπει έχω δώσει 2 φορές και μπερδεύτηκα.Άστο τόχασα παίζει να είναι και Γεννηματά δύο φορές.:DΣισμανόγλειο όμως είναι σιγουράκι και απλά τη μέρα που έδωσα είχε πολυκοσμία με μικρή καθυστέρηση.:)

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, orck είπε

Δίνω συστηματικά 2 φορές τον χρόνο και δεν ξέρω εάν όντως χρειάζονται να δίνω και περισσότερες.

Μπορεις να δινεις κα8ε 3 μηνες,δλδ 4 φορες το χρονο.

Το αιμα δεν ειναι ποτε αρκετο,οποτε οντως χρειαζεται.

Δυστυχως στην Καλαματα ειναι λιγο περιεργα τα πραματα,υπαρχει ταλαιπωρια με την αναζητηση του αιμοδοτη,λες και δε θελουν να παρουν το αιμα που δινουμε εθελοντικα.

Πριν μερικες ημερες πηγε να δωσει φιλος για καποιον γνωστο,η αιμοδοσια εκλεινε 13.30 και ο φιλος πηγε 13.00 αλλα του ειπαν οτι η γιατρος ειχε ηδη φυγει και δε γινοταν να δωσει.

Στεναχωρα πραματα,να υπολογιζεις το προγραμμα σου για την υπολοιπη ημερα ωστε να μην περιλαμβανει δουλεια ή καποια εντονη δραστηριοτητα και να τρως ακυρο για..ακυρους λογους..

Οπως και να εχει ειναι μεγαλη υποθεση να δινεις αιμα,συν οτι μετα τις 3 εθελοντικες αιμοδοσιες αποκτας δικη σου τραπεζα αιματος σε περιπτωση που χρειαστεις εσυ ή συγγενης πρωτου βαθμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, pier88 said:

Αν κάποιος παίρνει χάπι γιά το θυρεοειδή δεν μπορεί να δώσει αίμα,πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και μου έδειξαν την οδηγία που εχουν.

Όχι δεν ισχύει. Μου πήραν κανονικά αίμα στο Λαϊκό την περασμένη εβδομάδα, εκδόθηκε κανονικά κάρτα εθελοντή αιμοδότη και όλα. Απλά σε ρωτάνε αν έχεις αλλάξει δοσολογία πρόσφατα, αν έχεις κάνει εξετάσεις και αν παίρνεις τυπικά το φάρμακο σου. Τουλάχιστον αυτόν ισχύει για υποθυρεοειδισμό που ελέγχεται με θυροξινη όπως στην περίπτωση μου. 

Κατά καιρούς Στις αιμοδοσίες λένε  ότι θέλουν. Εγώ πήγα το 2009 να δώσω αίμα και μου λένε όχι γιατί πίνω glucophage. Αποκαρδιωμενη έφυγα. Τώρα τυχαία διάβασα ότι δεν είναι αντένδειξη και λέω θα πάω και αν είναι θα μου πουν όχι. Τους λέω αναλυτικά τι χάπια παίρνω και γιατί και μου λένε δεν αποτελεί και δεν αποτελούσε αντένδειξη αυτό θα έκανε λάθος ο συνάδερφος η οτιδήποτε άλλο. 

Το αποτέλεσμα; Θα είχα προλάβει αυτά τα 9 χρόνια να δώσω 18 φορές αίμα και το έχασα από μια χαζομάρα 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmagia είπε

Όχι δεν ισχύει. Μου πήραν κανονικά αίμα στο Λαϊκό την περασμένη εβδομάδα, εκδόθηκε κανονικά κάρτα εθελοντή αιμοδότη και όλα. Απλά σε ρωτάνε αν έχεις αλλάξει δοσολογία πρόσφατα, αν έχεις κάνει εξετάσεις και αν παίρνεις τυπικά το φάρμακο σου. Τουλάχιστον αυτόν ισχύει για υποθυρεοειδισμό που ελέγχεται με θυροξινη όπως στην περίπτωση μου. 

Κατά καιρούς Στις αιμοδοσίες λένε  ότι θέλουν. Εγώ πήγα το 2009 να δώσω αίμα και μου λένε όχι γιατί πίνω glucophage. Αποκαρδιωμενη έφυγα. Τώρα τυχαία διάβασα ότι δεν είναι αντένδειξη και λέω θα πάω και αν είναι θα μου πουν όχι. Τους λέω αναλυτικά τι χάπια παίρνω και γιατί και μου λένε δεν αποτελεί και δεν αποτελούσε αντένδειξη αυτό θα έκανε λάθος ο συνάδερφος η οτιδήποτε άλλο. 

Το αποτέλεσμα; Θα είχα προλάβει αυτά τα 9 χρόνια να δώσω 18 φορές αίμα και το έχασα από μια χαζομάρα 

Κι εμενα με glucophage μου λενε δεν γινεται .Αντιθετα χαπιαι για χοληστερινη δεν ειχα  προβλημα ποτε .Μλλον το καθε νοσοκομειο εχει δικα του μετρα και σταθμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...