Προς το περιεχόμενο

Αιμοδοσία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, orck είπε

Κοιτα ολοι λιγο πολυ φοβουνται. Δεν χρειαζεται να βλεπεις την βελονα να σε τρυπαει. Κοιτα απο την αλλη μερια. Μετα χαζευεις 15-20 λεπτα στο κινητο και περναει η ωρα.
Εχουν τοσο καλο χερι οι νοσοκομες που μετα απο 2 ωρες τουλαχιστον το δικο μου χερι δεν εχει την παραμικρη ενοχληση.
Εαν εννοεις οτι φοβασαι μην κολλησεις τιποτα, θα δεις οτι οι βελονες και ολα τα αλλα ειναι σφραγισμενα και τα ανοιγουν μπροστα σου. Ζητησε να δεις το κλειστο σακουλακι εαν εχεις ιδιαιτερη ανησυχια.

 

Ετσι ακριβως...Εδινα αιμα απο τα 25-50 μου 3 και μερικες φορες 4 φορες τον χρονο αλλα ποτε δεν κοιταξα την βελονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα χαρακτηρα.. ο αδερφος μου και μονο στην ιδεα οτι θα δωσει αιμα και θα τον τρυπησουν με αυτη την ωραια βελονα, ειχε ανεβασει παλμους στον θεο και τελικα δεν τον αφησαν να δωσει αιμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αιμοπεταλια που εχω δωσει μια φορα λογω ομαδας Ο(-) σε νεογενητο στο Παιδων ειναι πιο δυακλο οντως αλλα κι αυτο δινει ζωη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2018 στις 5:08 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Ετσι ειναι ..Εκανα ολικη αρθοπλαστικη ισχυου πριν 5 μηνες και μου ζητησαν 5 φιαλες αν και δεν χρειαστηκε καθολου .

Το 2006 μου ζητσαν και ετρεχα να βρω 6 φιλακες Ο(-) που ειναι η ομαδα μου σε σπονδυλοδεσια και παλι δεν ειχε χρειστει .Μαλισταν απαιτησαν να δωθουν σε συγεκριμενο νοσοκομειο που συνεργαζοταν το Αττικο που δεν ειχε τμημα αιμοδοσιας.

Χρειάστηκε να βρεις κόσμο να δώσει αίμα κανονικά, ή λόγω του ότι είσαι (ήσουν) τακτικός αιμοδότης "πήραν" (σε εισαγωγικά, μιας και δε χρειάστηκε) από όσες μονάδες είχες δώσει ήδη στο παρελθόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Haldol είπε

Χρειάστηκε να βρεις κόσμο να δώσει αίμα κανονικά, ή λόγω του ότι είσαι (ήσουν) τακτικός αιμοδότης "πήραν" (σε εισαγωγικά, μιας και δε χρειάστηκε) από όσες μονάδες είχες δώσει ήδη στο παρελθόν;

Χρειστηκε να βρω 5 φιαλες αιμα αν και δεν χρειαστηκε. Αλλα δεν μου ζητησαν υποχρεωτικα Ο- οπως το 2006 σε επεμβαση σπονδυλοδεσιας που ηθελαν 6 φιαλες Ο-

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, orck είπε

Και δεν μετρησε καθολου το γεγονος οτι εισαι εθελοντης αιμοδοτης;

Οχι δυστυχως...Ουτε τωρα το 2018 ουτε το 2006 που εδινα ακομα αιμα . Τωρα πια λογω ηλικιας και σαγχαρου εχω σταματησει 10 χρονια .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Οχι δυστυχως...Ουτε τωρα το 2018 ουτε το 2006 που εδινα ακομα αιμα . Τωρα πια λογω ηλικιας και σαγχαρου εχω σταματησει 10 χρονια .

Εν τω μεταξύ πέρυσι  συζητούσαμε γι' αυτό το θέμα και είχα πειστεί ν' αρχίσω να δίνω γι' αυτό το λόγο: ότι θα έχω "καβάτζα" τις φιάλες που θα δώσω για 'μένα, ή για δικό μου πρόσωπο, αν χρειαστεί. 

:P

Βέβαια πλέον δε μπορώ να δώσω για λόγους υγείας, αλλά anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εν τω μεταξύ πέρυσι  συζητούσαμε γι' αυτό το θέμα και είχα πειστεί ν' αρχίσω να δίνω γι' αυτό το λόγο: ότι θα έχω "καβάτζα" τις φιάλες που θα δώσω για 'μένα, ή για δικό μου πρόσωπο, αν χρειαστεί. 

:P

Βέβαια πλέον δε μπορώ να δώσω για λόγους υγείας, αλλά anyway.

Εγω 25 χρονια δεν το εκανα για "καβαντζα" ουτε σταματησα για αυτο αλλα πραγματικα περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση.Πρεπει να ειχα δωσει πανω απο  60-70 φιαλες με το 80%  εθελοντικα και το 20% για δικο μου συγγενη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 24/06/2018 at 20:23, Menelaos83 said:

Εγω παντα παω στο λαικο και μαλιστα εχουν στο σαιτ αναρτημενο προγραμμα, οποτε αν τυχον αλλαξει υπαρχει ενημερωση ωστε να μην τρεχετε αδικα.Ειναι ανοιχτα σαββατα κυριακες και αργιες και τις καθημερινες κραταει ως αργα.Εδωσα μαλιστα το σαββατο για οικογενειακη φιλη.Απο κοσμο ηταν χαλαρα παρολο που εφημερευε αποτι καταλαβα.Καποια στιγμη θα κανω και εγγραφη για εθελοντης που τοσο θελω.

οτι εφημερευει δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι θα βρεις κοσμο στην αιμοδοσια..

On 03/07/2018 at 17:08, Γιάννης Platano said:

Ετσι ειναι ..Εκανα ολικη αρθοπλαστικη ισχυου πριν 5 μηνες και μου ζητησαν 5 φιαλες αν και δεν χρειαστηκε καθολου .

Το 2006 μου ζητσαν και ετρεχα να βρω 6 φιλακες Ο(-) που ειναι η ομαδα μου σε σπονδυλοδεσια και παλι δεν ειχε χρειστει .Μαλισταν απαιτησαν να δωθουν σε συγεκριμενο νοσοκομειο που συνεργαζοταν το Αττικο που δεν ειχε τμημα αιμοδοσιας.

δυστυχως επειδη εισαι 0- ισως για αυτο δεν εκαναν use τις παλιες σου φιαλες που εχεις δωσει και σου ζητησαν καινουριες. αν και κανονικα θα πρεπε να κοψουν τον butt τους να σου βρουν. 

On 03/07/2018 at 18:41, logokrimenos said:

Μίλησα με το νοσοκομείο και είναι όλα κομπλέ, αύριο θα πάρω ξανα τηλ με τα στοιχεία της ξαδέρφης μου και θα μπορεί να γίνει κανονικά η μεταφορά.

μια χαρα.και εγω εχω χρησιμοποιησει "παλιες καβαντζα φιαλες" για να δοθουν οταν χρειαστεηκαν.

On 20/07/2018 at 23:42, fouros said:

Επαναφέρω το θέμα μιας και καλοκαίρι οι ανάγκες για αίμα αυξάνονται και οι αιμοδότες λιγοστεύουν.
Τα τελευταία χρόνια δίνω στον Αγιο Σάββα, μιας και είναι ανοιχτή αιμοδόσία και το απόγευμα (ωράριο 09:00 -18:00).

Βολεύει με μετρό μετα τη δουλειά (αμπελόκηποι), δεν έχει σχεδόν ποτέ αναμονή μιας και σαν ογκολογικό νοσοκομείο δεν έχει πολύ κίνηση.

 

σε μερικα νοσοκομεια ειναι πραγματι πολυ χαλαρα.

On 21/07/2018 at 01:35, Atmomeiktis said:

Δεν ξερω ρε παιδια φοβαμαι να δωσω αιμα πως μπορειτε

συνηθεια ειναι.η πρωτη φορα ειναι δυσκολη.πλεον κοιταω που με τρυπαει η βελονα και απλα δεν νιωθω.ολα στο μυαλο ειναι .ο πονος ειναι λιγο εως τιποτα.πιο πολυ το ψυχολογικο ειναι.

On 21/07/2018 at 12:30, orck said:

Κοιτα ολοι λιγο πολυ φοβουνται. Δεν χρειαζεται να βλεπεις την βελονα να σε τρυπαει. Κοιτα απο την αλλη μερια. Μετα χαζευεις 15-20 λεπτα στο κινητο και περναει η ωρα.
Εχουν τοσο καλο χερι οι νοσοκομες που μετα απο 2 ωρες τουλαχιστον το δικο μου χερι δεν εχει την παραμικρη ενοχληση.
Εαν εννοεις οτι φοβασαι μην κολλησεις τιποτα, θα δεις οτι οι βελονες και ολα τα αλλα ειναι σφραγισμενα και τα ανοιγουν μπροστα σου. Ζητησε να δεις το κλειστο σακουλακι εαν εχεις ιδιαιτερη ανησυχια.

 

ολα ειναι σφραγισμενα.δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος καποιος να ανησυχει για αυτο

On 21/07/2018 at 14:41, kallair said:

Ειναι θεμα χαρακτηρα.. ο αδερφος μου και μονο στην ιδεα οτι θα δωσει αιμα και θα τον τρυπησουν με αυτη την ωραια βελονα, ειχε ανεβασει παλμους στον θεο και τελικα δεν τον αφησαν να δωσει αιμα..

ειναι ψυχολογικο δυστυχως.

On 21/07/2018 at 20:02, Haldol said:

Χρειάστηκε να βρεις κόσμο να δώσει αίμα κανονικά, ή λόγω του ότι είσαι (ήσουν) τακτικός αιμοδότης "πήραν" (σε εισαγωγικά, μιας και δε χρειάστηκε) από όσες μονάδες είχες δώσει ήδη στο παρελθόν;

κανονικα και θεωρητικα εφοσον εχεις δωσει στο παρελθον δεν χρειαζεται να δωσεις οταν χρειαστεις εσυ ή καποιος αλλος.αν τωρα ζητησαν λογω οτι δεν ειχαν 0- ειναι αλλη ιστορια.

On 21/07/2018 at 20:49, Haldol said:

Εν τω μεταξύ πέρυσι  συζητούσαμε γι' αυτό το θέμα και είχα πειστεί ν' αρχίσω να δίνω γι' αυτό το λόγο: ότι θα έχω "καβάτζα" τις φιάλες που θα δώσω για 'μένα, ή για δικό μου πρόσωπο, αν χρειαστεί. 

:P

Βέβαια πλέον δε μπορώ να δώσω για λόγους υγείας, αλλά anyway.

τις εχεις καβατζα.αλλα ναι εχω πετυχει νοσοκομεια που κανουν λιγο τα στραβα ματια.πχ σε ενα νοσοκομειο ειχα δωσει και οταν ηθελα να δωσω την φιαλη αλλου μου λεγαν διαφορα.για αυτο και πλεον δινω αιμα μονο στο ννα γιατι εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι θα χρειαστει κατι και θα βγαλω ακρη.πιο πριν εδινα οπου εβρισκα και ενταξει τραγικη η κατασταση,εδινα σε εκκλησια και ελεγαν να πει το οκ ο παππας για να δωθει η φιαλη και κατι τετοια.

On 21/07/2018 at 20:55, Γιάννης Platano said:

Εγω 25 χρονια δεν το εκανα για "καβαντζα" ουτε σταματησα για αυτο αλλα πραγματικα περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση.Πρεπει να ειχα δωσει πανω απο  60-70 φιαλες με το 80%  εθελοντικα και το 20% για δικο μου συγγενη .

γενικως επρεπε να το τραβηξεις.μερικα νοσοκομεια ειναι οτι να ναι.υποτιθεται οτι για καθε φιαλη που δινεις δικαιουσαι και μια πισω. μερικες φορες ο περιορισμος ειναι οτι θεωρητικα δεν μπορεις καποιες φορες να δωσεις φιαλες καβατζα σε ατομα που δεν ειναι πρωτου/δευτερου βαθμου συγγενεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι έχει να κάνει με βελόνες, τρυπήματα και γενικά "διείσδυση¨ σε μένα είμαι τέρμα χέστης.

Παρόλα αυτά δίνω τακτικά αίμα. Πάω εκεί,  εξηγώ στην κοπέλα όμορφα κι ωραία ότι έχω θέμα με τη βελόνα και όταν έρθει η στιγμή της βελόνας να μου πει να κοιτάξω από την άλλη, γελάνε και χαλαρώνουν και οι υπόλοιποι γύρω, και όταν πάρεις την βαθιά ανάσα, νιώθεις ένα αμελητέο καψιματάκι, η ιδέα είναι πιο πολύ, και τέλος.

Όποιος μπορεί να πάει , να πηγαίνει. Εγώ έχω έναν κύκλο που μαθαίνω συνέχεια ότι κάποιος θέλει αίμα, δουλειές, σόγια, κοινωνικές συναναστροφές και η κάρτα μου έχει μία ή καμία καταχώρηση, πάω συνέχεια επί σκοπώ. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, gamanos said:

Σε ότι έχει να κάνει με βελόνες, τρυπήματα και γενικά "διείσδυση¨ σε μένα είμαι τέρμα χέστης.

Παρόλα αυτά δίνω τακτικά αίμα. Πάω εκεί,  εξηγώ στην κοπέλα όμορφα κι ωραία ότι έχω θέμα με τη βελόνα και όταν έρθει η στιγμή της βελόνας να μου πει να κοιτάξω από την άλλη, γελάνε και χαλαρώνουν και οι υπόλοιποι γύρω, και όταν πάρεις την βαθιά ανάσα, νιώθεις ένα αμελητέο καψιματάκι, η ιδέα είναι πιο πολύ, και τέλος.

Όποιος μπορεί να πάει , να πηγαίνει. Εγώ έχω έναν κύκλο που μαθαίνω συνέχεια ότι κάποιος θέλει αίμα, δουλειές, σόγια, κοινωνικές συναναστροφές και η κάρτα μου έχει μία ή καμία καταχώρηση, πάω συνέχεια επί σκοπώ. 

Καλο ειναι να δωσεις για να εχεις και εσυ καμια καβατζα για να μην ψαχνεις οταν χρειαστει και οι μισοι σφυριζουν ανεμελα.ναι για αυτο ειπα οτι πιο πολυ ειναι το ψυχολογικο παρα ο πονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που εχει κοινοποιηθει απο διαφορα μεσα. Τωρα με τα περιστατικα και τις φωτιες, δωθηκε μαζικα παρα πολυ αιμα και ειναι απο τις ελαχιστες φορες στα χρονικα του κρατους, σε υπερκαλυψη.

Πολλα νοσοκομεια και κεντρα αιμοδοσιας, παροτρυνουν τους αιμοδοτες να δωσουν ειτε τελος του μηνα, ειτε αρχες του Σεπτεμβρη.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Getta Robo said:

Κατι που εχει κοινοποιηθει απο διαφορα μεσα. Τωρα με τα περιστατικα και τις φωτιες, δωθηκε μαζικα παρα πολυ αιμα και ειναι απο τις ελαχιστες φορες στα χρονικα του κρατους, σε υπερκαλυψη.

Πολλα νοσοκομεια και κεντρα αιμοδοσιας, παροτρυνουν τους αιμοδοτες να δωσουν ειτε τελος του μηνα, ειτε αρχες του Σεπτεμβρη.
 

το κακο ειναι οτι αμα δεν γινει αναγκη ο αλλος δεν παει να δωσει.δηλαδη εγινε τωρα κατι για να θυμηθουμε οτι πρεπει να δωσουμε αιμα ενω θα πρεπε να δινουμε γενικα.αιμα ειναι δεν θα παει χαμενο.ελλειψη υπαρχει.αλλα γιατι πρεπει να γινει κατι για να παμε? οποτε θα το καθυστερησω και εγω κανα μηνα να παω να δωσω γιατι ηταν η ωρα μου να παω να δωσω τωρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...