Προς το περιεχόμενο

Δεν ξερω τι να σπουδασω!


TermiL1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ βρε παλληκάρι μου, ποσά κόμπλεξ έχεις. Και στρατό πήγα, ΥΕΑ Αυλώνα, και έχω διαβάσει,και πανεπιστήμιο τελείωσα,και δουλευα  όσο σπουδαζα,και ποτε μου δεν είχα αυτό το μίσος που εχεις εσύ.Αποδέχομαι τη ζωή όπως είναι, στο τόπο που είμαι, Ελλάδα,με τα χίλια μύρια προβλήματα. 

Μην εχεις τόσο κακία μέσα σου,επειδή άλλοι έχουν προνόμια που εσύ νομίζεις οτι δεν πρεπει να έχουν. Και εγώ παλιά έτσι ημουν.Μην ασχολεισαι,κοιτα τη ζωή σου.Κατάλαβα ότι με θυμό μονο χαλας την ψυχολογία σου.

Σου είπα δυο φορές, επειδή με χλευάζεις με χυδαιο τρόπο, να τα πούμε από κοντά.Δεν απαντησες.Δεν πειράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να γινω ιδιοκτητης πρεπει να σπουδασω διοικηση επιχειρησεων; εαν ναι καλος αλλα δεν ειμαι καθολου καλος στα μαθηματικα γιατι ποτε δεν προσεξα, ειδα γινεται και στο ΙΕΚ να σπουδασεις το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, TermiL1 είπε

Για να γινω ιδιοκτητης πρεπει να σπουδασω διοικηση επιχειρησεων; εαν ναι καλος αλλα δεν ειμαι καθολου καλος στα μαθηματικα γιατι ποτε δεν προσεξα, ειδα γινεται και στο ΙΕΚ να σπουδασεις το ιδιο.

Όχι, απλώς χρειάζεσαι λεφτά. Για να παραμείνεις ιδιοκτήτης όμως, χρειάζεται και μυαλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τι; τοσο απλο παιρνω δανειο μαζευω καποια χρηματα και ανοιγω μια ιδιοκτησια πχ.καφετερια, χωρις να εχω σπουδασει πανω σε αυτο το θεμα;; τοτε καλος θα σπουδασω κατι αλλο για να εχω εργασια και μετα ανοιγω ενα μαγαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μας δουλεύεις; Χωρίς παρεξήγηση κιόλας. Τα ορθογραφικά πες οκ πολλοί κάνουν. Ο συλλογισμός; Λες και είναι 5χρονών παιδάκι.. δηλαδή τι ακριβώς πτυχίο χρειάζεται ο ιδιοκτήτης μιας επιχείρησης; Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που για να λέει ότι για να ανοίξω ψιλικαντζίδικο πρέπει να χω τελειώσει κάποια σχολή;
Σε περίπτωση που δε μας δολεύειες πρέπει

α) Να πάψεις να βαριέσαι τόσο

β) Στο ίντερνετ μπορείς να αναζητήσεις ότι πληροφορία θες για τόσα επαγγέλματα. Τι σου αρέσει; Από όοολες τις επιστήμες και τις τέχνες κάποια θα σου αρέσει. Πως σου αρέσει να περνάς το χρόνο σου; Μήπως κάποια ασχολία σου μπορείς να την κάνεις επαγγελματικά; Σου αρέσει η ιδέα να φτιάχνεις αυτοκίνητα; Σου αρέσει να φτιάχνεις υδραυλικά; Σου αρέσουν τα φυτά και η παραγωγή και θες να γίνεις γεωπόνος; Σου αρέσει να πουλάς πράγματα; Γιατί με το στυλάκι αυτό βαριέμαι που ζω και να γίνω ιδιοκτήτης που και να γίνω ιδιοκτήτης πάλι θα βαριέμαι δε σε βλέπω να έχεις ποτέ προοπτικές για οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα παιδί μπορεί να κάτσει να λιώσει για έναν χρόνο στο διάβασμα, χωρίς να έχει ξεκάθαρο στόχο στο τι θέλει να σπουδάσει. Αν δεν ήξερα που θέλω να μπω δεν θα άνοιγα ούτε κομικ να διαβάσω. Μπράβο σε αυτούς που διαβάζουν χωρίς κίνητρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, IOSIF SALEM said:

Απλά επειδή κάποτε έστρωσα κώλο και διάβασα,μαμήθηκα στα φροντιστήρια και έδωσα πανελλήνιες κατακτώντας μια θέση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν μπορώ να χωνέψω

Ότι υπάρχουν αρκετοί που είναι καλύτεροι από σένα στο διάβασμα;

Δεν το λέω προσωπικά. Με 100 θέσεις και 200 υποψηφίους κάποιοι πρέπει να μείνουν έξω. Κάποιοι από αυτούς έχουν προσπαθήσει πολύ αλλά δεν κατάφεραν αυτό που ήθελαν. Επειδή όπως τώρα λες και συ προσπάθησαν, αυτό πάει να πει ότι τους χρωστάει κάτι η κοινωνία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, valkon είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα παιδί μπορεί να κάτσει να λιώσει για έναν χρόνο στο διάβασμα, χωρίς να έχει ξεκάθαρο στόχο στο τι θέλει να σπουδάσει. Αν δεν ήξερα που θέλω να μπω δεν θα άνοιγα ούτε κομικ να διαβάσω. Μπράβο σε αυτούς που διαβάζουν χωρίς κίνητρο.

Δυστηχως πολλά νέα παιδιά δεν έχουν ιδέα τι επάγγελμα θέλουν να ακολουθήσουν.Απλα δηλώνουν ενα καρο σχολές και οπου περάσουν.

Υπάρχει και το θέμα της ελληνικής νοοτροπίας, το παιδί πρέπει να σπουδάσει σε ΑΕΙ.Άσχετα αν το θέλει.

Ανηψιός μου μπήκε σε σχολή διοίκηση επιχειρήσεων ΤΕΙ,του λέω λέω σου αρέσει αυτό,μου λέει όχι ιδιαίτερα.

28 λεπτά πριν, defacer είπε

Ότι υπάρχουν αρκετοί που είναι καλύτεροι από σένα στο διάβασμα;

Δεν το λέω προσωπικά. Με 100 θέσεις και 200 υποψηφίους κάποιοι πρέπει να μείνουν έξω. Κάποιοι από αυτούς έχουν προσπαθήσει πολύ αλλά δεν κατάφεραν αυτό που ήθελαν. Επειδή όπως τώρα λες και συ προσπάθησαν, αυτό πάει να πει ότι τους χρωστάει κάτι η κοινωνία;

Ασε αυτός ακόμα ζει στο 1917.Μπολσεβίκοι.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jmmys είπε

Αχ βρε παλληκάρι μου, ποσά κόμπλεξ έχεις. Και στρατό πήγα, ΥΕΑ Αυλώνα, και έχω διαβάσει,και πανεπιστήμιο τελείωσα,και δουλευα  όσο σπουδαζα,και ποτε μου δεν είχα αυτό το μίσος που εχεις εσύ.Αποδέχομαι τη ζωή όπως είναι, στο τόπο που είμαι, Ελλάδα,με τα χίλια μύρια προβλήματα. 

Μην εχεις τόσο κακία μέσα σου,επειδή άλλοι έχουν προνόμια που εσύ νομίζεις οτι δεν πρεπει να έχουν. Και εγώ παλιά έτσι ημουν.Μην ασχολεισαι,κοιτα τη ζωή σου.Κατάλαβα ότι με θυμό μονο χαλας την ψυχολογία σου.

Σου είπα δυο φορές, επειδή με χλευάζεις με χυδαιο τρόπο, να τα πούμε από κοντά.Δεν απαντησες.Δεν πειράζει.

"Αποδέχομαι τη ζωή όπως είναι, στο τόπο που είμαι, Ελλάδα,με τα χίλια μύρια προβλήματα."  

ο κλασικός ωχαδερφισμός του νεοέλληνα


Ως ωχαδερφισμός εννοείται η παθητική στάση κάποιου με σκοπό την αποφυγή των ευθυνών του ή του καθήκοντός του. Προέρχεται από τη φράση Ωχ αδερφέ! που δηλώνει αδιαφορία και αναλγησία για τα γενικότερα προβλήματα.

Παραβάλλεται με τον όρο ζαμανφουτισμός, ο οποίος προέρχεται από τη γαλλική έκφραση je m' en fous (στα παλιά μου τα παπούτσια). Η έκφραση αυτή, έγινε γνωστή στους Έλληνες πριν από τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο όταν τα Γαλλικά ήταν η πιο κοινή ξένη γλώσσα στην Ελλάδα. Αργότερα μπήκε στο ελληνικό καθημερινό λεξιλόγιο και δηλώνει την ανεμελιά ή συνειδητή και αφ' υψηλού περιφρόνηση προς οτιδήποτε θα έπρεπε θεωρητικά να απασχολεί κάποιον.

Παρόλο που ο ωχαδερφισμός μπορεί να θεωρηθεί ως ένα ελληνικό κοινωνικό φαινόμενο, δεν διαφέρει από την κοινωνική οκνηρία η οποία παρατηρείται και σε άλλους λαούς και εποχές. Η ιδιαιτερότητα έχει να κάνει με τα αποτελέσματά του στην οικονομική ζωή, το επίπεδο της εκπαίδευσης και του πολιτισμού, τα πολιτικά πιστεύω κτλ.


https://el.wikipedia.org/wiki/Ωχαδερφισμός

Στις 12/6/2018 στις 1:24 ΠΜ, paparovic είπε

Πήξε ψαρούλη. Το "διάβασα και πέρασα σε μια μέτρια σχολή" είναι του συρμού, ο κάθε κακομοίρης μπορεί να το κάνει.

Δεν μιλάμε για το πέρασα σε μια σχολή,αλλά οτι περνούσα σε όλα τα πανεπιστήμια ή ολά τα Τει της δέσμης μου.Εμείς είμαστε της παλιάς κοπής και όχι της τωρινής που μπαίνει και ο περιπτεράς της γειτονιάς έτσι για την πλάκα στην τριτοβάθμια και σε μερικές περιπτωσεις χωρίς καν να δώσει εξετάσεις (το περίφημο 10%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, TermiL1 είπε

Για να γινω ιδιοκτητης πρεπει να σπουδασω διοικηση επιχειρησεων; εαν ναι καλος αλλα δεν ειμαι καθολου καλος στα μαθηματικα γιατι ποτε δεν προσεξα, ειδα γινεται και στο ΙΕΚ να σπουδασεις το ιδιο.

Γενικα στην Ελλάδα μπορείς να γίνεις ότι θες χωρίς πτυχίο. Αμέτρητα παραδείγματα, τελοσπαντων.

Εγώ αυτό που βλέπω από αυτά που γράφεις, είναι ότι βαριέσαι που ζεις. Δε το λέω με κακιά γιατί και εγώ βαριέμαι παρά πολύ εύκολα τα πάντα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε πρέπει να έχεις μια λογική σκέψη και συνειδήσει.

Και τι εννοώ με λογική σκέψη και συνείδηση.

Για παράδειγμα, μας λες ότι θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς με το χώρο της εστίασης. Το οποίο το βρίσκω οκ, δε τρελενομαι κιόλας, αλλά γενικά είναι μια "εύκολη λυση" αν έχεις κάποιο κεφάλαιο.

Το θέμα είναι, να μη γίνεις σαν τους παλιούς μαγαζατορες που επειδή είχαν στην άκρη λίγα λεφτά άνοιγαν μαγαζί και δεν ήξεραν πού τους παν τα τέσσερα. Υπάρχουν ακόμα και σήμερα τέτοιοι αλλά βαράνε διάλυση άμεσα και χρωστάνε μια ζωή μετά.

Είμαστε την εποχή του ίντερνετ και της τεχνολογίας, μπορείς να ενημερωθείς για τα πάντα από όπου θες και ότι ώρα θες.

Αν πραγματικά θα σε ενδιέφερε η εστίαση, απλά κάντο καλά. Ψαξτο, διάβασε, μη μπλέξεις 200 πράγματα (πίτσες ψάρια κρέατα π.χ). Δε χρειάζεται πτυχίο, χρειάζεται μυαλό, επαγγελματισμός, τον οποίο δε στο δίνει ένα χαρτί από πανεπιστήμιο και ορεξη. Στο τελευταίο πρέπει λίγο να δουλέψεις.

Απλά μη γίνεις ένας από τους πολλούς. Δηλαδή, ένας που απλά είχε λεφτά στην άκρη και νόμιζε ότι ανοίγοντας ένα μαγαζί χωρίς να έχει ιδέα ( και ξαναλέω δε χρειάζεται χαρτί από κάτι, τα πάντα είναι στο ίντερνετ) θα έβγαζε χρήματα.

Παλια ίσως μερικοί που δεν άξιζαν στη εστίαση έκαναν λεφτά, τώρα πια να ξέρεις ότι αν πας έτσι, στα τυφλά θα κλεισι άμεσα και θα τρέχεις.. Γιατί και ο κόσμος ψάχνει το καλό και γιατί ρίχνει πιο εύκολα άκυρα στο κακό. Δε δέχεται πια τη "κοροϊδία" όταν τα χρήματα που θα σου δώσει τα έχει ανάγκη. Παλαιότερα δε τα είχε τόσο και δεν έδινε βάση.

Συνοψίζοντας, αν όντως σε ενδιαφέρει η εστίαση, ψαξτο καλά, σκέψου τι μαγαζί θα ήθελες να έχεις, τι θα ήθελες να πουλάς αλλά να είσαι μέρος αυτού και εσύ ο ίδιος. Το ανοίγω ένα μαγαζί και εμφανίζομαι μια φορά το χρόνο δε θα δουλέψει. Να το ξέρεις. Αν θες να πετύχεις πραγματικά πρέπει να ελέγχεις μόνος σου τα πάντα, και να το κάνεις αυτό χρειάζεται συνέπεια και γνώση για αυτό που θα ασχοληθείς. Γενικά να ξέρεις ότι ειδικά σε καφέ/φαγητά τον πελάτη είναι πολύ δύσκολο να τον κοροιδεψεις πια... Για παράδειγμα δες το efood. Ποιος θα αγοράσει από μαγαζί που έχει 2 αστέρια και κακές κριτικές? Κάνεις. Θα τη πατήσουν οι πρώτοι 100 π.χ και θα πέσει κανόνι. Σε ότι κανείς να είσαι σωστός και έξυπνος, όχι πονηρός.

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TermiL1 είπε

Αρα τι; τοσο απλο παιρνω δανειο μαζευω καποια χρηματα και ανοιγω μια ιδιοκτησια πχ.καφετερια, χωρις να εχω σπουδασει πανω σε αυτο το θεμα;; τοτε καλος θα σπουδασω κατι αλλο για να εχω εργασια και μετα ανοιγω ενα μαγαζι.

Αφού θες να ανοίξεις καφετέρια πρέπει  :

1. Να δεις στη περιοχή που θες τι υπάρχει από καφετέριες .

2. Μικρός είσαι , βρες δουλειά σε μια καφετέρια για να μάθεις τα μυστικά του επαγγέλματος ( γιατί εαν δεν ξέρεις τι δουλειά θα σε κλέβουν από παντού )

ο καφές έχει κέρδος αλλά έχουν ανοίξει χιλιάδες καφετέριες , ακόμα σκέψου πως 365 μέρες το χρόνο θα δουλεύεις ( ο χώρος της εστίασης είναι σκληρός ) τα Χριστούγεννα και το Πάσχα που τώρα είσαι σπίτι σου , μόλις ανοίξεις καφετέρια δεν θα ξανακάνεις γιορτές με τους δικούς σου ( θυμάμαι που σκεφτόμουν να ανοίξω σουβλατζίδικο με έναν φίλο μου και τυχαία ήταν ο πατέρας ενός γνωστού μου όταν το συζητάγαμε , μας λέει ο άνθρωπός : Έχω να κάνω διακοπές και να κάνω γιορτές με την οικογενειά μου 38 χρόνια ) όσα χρόνια δηλαδή δούλευε το μαγαζί του ( βέβαια ο άνθρωπος έβγαζε χρήματα αλλά τον πήγαινε αίμα ) δεν στα λέω αρνητικά , απλά ρώτα κανέναν γνωστός σου που έχει καφετέρια ή σουβλατζίδικο την εμπειρία του 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...