Προς το περιεχόμενο

Forza Horizon 4 [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μια ομορφια το παιχνιδι και πολυ ευχαριστο στην οδηγηση και γενικα με ολα τα πραγματα που εχει να κανεις. Γουσταρω τα showcase τα barn finds με τα κρυμμενα αυτοκινητα και γενικα ολη την ποικιλια που διακατεχει το παιχνιδι και εννοειται η αλλαγη των seasons που η καθε μια εχει την δικη της ιδιαιτεροτητα και ομορφια. Απιστευτο και το performance χωρις ιχνος stutter στο gameplay εκτος τα cutscenes που οκ κρατανε 1 λεπτο στην ωρα. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Forza-Horizon-4-2022-11-16-18-57.png
Forza-Horizon-4-2022-11-17-19-34-1.png
Forza-Horizon-4-2022-11-17-19-48.png
Forza-Horizon-4-2022-11-17-20-08.png
Forza-Horizon-4-2022-11-17-20-28.png
Forza-Horizon-4-2022-11-19-04-06.png
Forza-Horizon-4-2022-11-19-04-10-1.png

 

Που να παίξεις και το 5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λιγο εξηγηση εδω οποιος γνωριζει. Δεν επρεπε να ειμαστε μισοι μισοι οι ομαδες? 8 κοκκινοι 4 μπλε? Επισης κατι αστερακια που εχει σε καποια ονοματα με το 1 απο πανω τι ειναι? Παντως με ωραια ομαδα μπηκα βγηκα 4ος και απο τους αλλους ο ενας 0 ποντους οι αλλοι 2 απο 100 μονος παλευα. Περιεργο που ο πρωτος απο ολους ειναι καποιος με level 1. Και οι μεγαλοι οι δικοι μου με 70 80 level βγηκαν τελευταιοι. 

Forza-Horizon-4-2022-11-20-03-29.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά ξεκινάν ισόποσες οι ομάδες, οι οποίες χωρίζονται σε real (οι μπλε) και drivatars/cpu (οι κόκκινοι). 

Στην πορεία του παιχνιδιού αρκετοί απ' τους μπλε τα παρατάνε, οπότε οι πόντοι μοιράζονται στους υπόλοιπους. 

 

Γενικά μη κοιτάς τα levels (και των δύο ομάδων) γιατί μπορεί να δεις κάποιον 300-400 level να παίζει χαλιά και άλλον με χαμηλό level να "σπέρνει"

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, d_gkal είπε

Κανονικά ξεκινάν ισόποσες οι ομάδες, οι οποίες χωρίζονται σε real (οι μπλε) και drivatars/cpu (οι κόκκινοι). 

Στην πορεία του παιχνιδιού αρκετοί απ' τους μπλε τα παρατάνε, οπότε οι πόντοι μοιράζονται στους υπόλοιπους. 

 

Γενικά μη κοιτάς τα levels (και των δύο ομάδων) γιατί μπορεί να δεις κάποιον 300-400 level να παίζει χαλιά και άλλον με χαμηλό level να "σπέρνει"

 

 

Το θεμα ειναι οτι ξεκινησαμε 6-6 και καταληξαμε 8-4 δηλαδη οι 2 που εφυγαν απο τους real εγιναν μποτακια και πηγαν με τους κοκκινους. Ο αλλος 80 level βγηκε τελευταιος με ιδιο αμαξι με μενα που βγηκαν 4ος. Που να παρουμε ποντους ετσι. Ειχα και ενα reload εγω εχασα ενα checkpoint αλλιως θα ημουν τριαδα. Γενικα πολυ δυνατο challenge το παιχνιδι το εχω με +50% παιζω με πληκτρολογιο και επειδη ειχα συνηθισει σε χειροφρενο με τα NFS ολα τα χρονια εδω ειναι σχεδον απαγορευμενο το φρενο ειναι μονοδρομος στις μεγαλες στροφες. Οπως και στο Dirt Rally που ειναι 2 κλικ πιο simulator απο forza και 4 5 φορες απο NFS. Το παιχνιδι παντως ειναι τεραστιο καθε λιγακι νεα races ξεκλειδωνουν νεα chapters απο διαφορες αποστολες και γενικα εχει παρα πολυ πραγμα. Ειναι τοσο ομορφο και εχει απιστευτη ποικιλια στα αμαξια που περναει η ωρα πολυ ευχαριστα και γρηγορα. Εχω δουλεψει 4 αμαξια μεχρι τωρα το καθενα θελει την εκμαθηση του δεν ειναι οτι πηρα ενα που ειναι το ιδιο γρηγορο με το αλλο και τελος. Το καθενα εχει δικο του χειρισμο κατι που το κανει ακομα πιο ρεαλιστικο. Ακομα μαθαινω βεβαια ουτε convoy εχω κανει και γενικα ξεψαχνιζω τα παντα στις 10 ωρες εχω 50 πινακιδες και αρκετα speedtraps και zones. Που να πιασω και τις αποστολες με τα πολλα chapters συν τα πολλα races. Τα πιο δυσκολα μου φανηκαν τα dirt racings μεχρι στιγμης εχουν πολυ καλο challenge. 

Επισης κατι ακομα. Σε ενα race βγηκα 4ος μου το εκανε ομως complete με χρυσο γυρω γυρω στο χαρτη. Δεν πρεπει να βγαινω πρωτος σε ολα για να δειξει completed? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι πως είναι το story του. Ίσως θέλει απλά να παίξεις τον αγώνα;;;🤔 Θα σε γελάσω και δε το θέλω.

Αν πετύχεις καλή ομάδα στους online αγώνες περνάς τέλεια! 

Αν μπλέξεις με ότι να ναι δε κερδίζεις με τίποτα και χαλιεσαι. 

 

Όντως το κάθε αυτοκίνητο έχει διαφορετικό χειρισμό. Επίσης αρκετή διαφορά κάνουν οι τελικές ταχύτητες σε πίστες με μεγάλες ευθείες ;)

Αν πηγαίνεις τάπα τους προσπερνάς σχετικά εύκολα. Άπαξ και είσαι πρώτη θέση δύσκολα θα την χάσεις. Έχεις και το rewind που βοηθάει σε πολλές φάσεις! 

Επίσης καλό είναι να ΜΗΝ χρησιμοποιείς πολύ το φρένο γιατί κόβει αρκετά. Εξαρτάται το αυτοκίνητο και τις συνθήκες βέβαια. 

 

Γνώμη μου είναι αν θέλεις να μάθεις τον χάρτη να ασχοληθείς (αρκετά) με το eliminator! Δε ξέρω αν έχει κόσμο που παίζει (σε σχέση με το horizon 5 επειδή είναι νέο) αλλά αξίζει μια δοκιμή. 

 

 

 

Επίσης κάτι που βοηθάει (και έτσι παίζω) είναι τα έτοιμα tunes. Στην αρχή καθόμουν και πάλευα να φτιάξω κάποιο. Μόλις πήρα πρέφα τα έτοιμα τελείωσε. Μόνο αυτά περνάω και είναι πολύ οκ, ειδικά στα seasonal. 

 

 

Όσον αφορά τα dirt και country δε τα πολύ γουστάρω. Είμαι πιο πολύ του road racing στους αγώνες. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Δε θυμάμαι πως είναι το story του. Ίσως θέλει απλά να παίξεις τον αγώνα;;;🤔 Θα σε γελάσω και δε το θέλω.

Αν πετύχεις καλή ομάδα στους online αγώνες περνάς τέλεια! 

Αν μπλέξεις με ότι να ναι δε κερδίζεις με τίποτα και χαλιεσαι. 

 

Όντως το κάθε αυτοκίνητο έχει διαφορετικό χειρισμό. Επίσης αρκετή διαφορά κάνουν οι τελικές ταχύτητες σε πίστες με μεγάλες ευθείες ;)

Αν πηγαίνεις τάπα τους προσπερνάς σχετικά εύκολα. Άπαξ και είσαι πρώτη θέση δύσκολα θα την χάσεις. Έχεις και το rewind που βοηθάει σε πολλές φάσεις! 

Επίσης καλό είναι να ΜΗΝ χρησιμοποιείς πολύ το φρένο γιατί κόβει αρκετά. Εξαρτάται το αυτοκίνητο και τις συνθήκες βέβαια. 

 

Γνώμη μου είναι αν θέλεις να μάθεις τον χάρτη να ασχοληθείς (αρκετά) με το eliminator! Δε ξέρω αν έχει κόσμο που παίζει (σε σχέση με το horizon 5 επειδή είναι νέο) αλλά αξίζει μια δοκιμή. 

 

 

 

Επίσης κάτι που βοηθάει (και έτσι παίζω) είναι τα έτοιμα tunes. Στην αρχή καθόμουν και πάλευα να φτιάξω κάποιο. Μόλις πήρα πρέφα τα έτοιμα τελείωσε. Μόνο αυτά περνάω και είναι πολύ οκ, ειδικά στα seasonal. 

 

 

Όσον αφορά τα dirt και country δε τα πολύ γουστάρω. Είμαι πιο πολύ του road racing στους αγώνες. 

 

 

Δεν εχω βρει κατι και εγω αλλα ισως μονο πρεπει να περασεις τον αγωνα. Σε εναν απο τους 20 που εχω παιξει βγηκε 4ος και παλι που τον εκανε completed και χρυσο. Καπως ετσι το online απο οτι καταλαβα ειδικα με καλη ομαδα αν μπεις με νουμπαδες οπως πιο πανω σε χαλαει γιατι εσυ παιζεις καλα και παλι χανεις. 

Φρενο δουλευω αποκλειστικα σε μεγαλες στροφες. Στην αρχη δουλευα χειροφρενο βλεπω καμια σχεση με NFS που επερνα με χειροφρενο καθετη στροφη με 200 ανετα εδω δεν γινεται εχεις φυγει για πλακα στο χαντακι. Εκμαθηση θελει καθε αυτοκινητο στην ωρα ηδη μαθαινετε αρκετα αλλα για master θελει πολυ δουλεια. Το rewind σκεφτηκα να το βγαλω να παρω ακομα 15% bonus αλλα το αφησα μιας και οπως λες βοηθαει αρκετα και για ενα λαθος μπορει να παιξεις ξανα ολη την πιστα ενω με το rewind το διορθωνεις σε 5 δευτερολεπτα. 

Eliminator ακομα δεν ασχοληθηκα αλλα επειδη θα παω για 100% θα κανω τα παντα στο χαρτη και στα 2 DLC οποτε θα τα πιασω και αυτα σιγουρα τις επομενες μερες. 

Το tuning να σου πω ασχοληθηκα για ενα αμαξι στην αρχη 10 λεπτα μολις βρηκα τα ετοιμα τελος κουμπωνω απο εκει καποιο πληρωνω και ετοιμο το αμαξι. Οπως και για decals βαψιμο εχει εξαιρετικη builds ετοιμα οποτε κουμπωνω απο εκει συνηθως. Ο καθαρος δρομος ειναι οι πιο ωραιοι αγωνες οπως λες και τα showcase που εχουν τρελα τα dirt περνεις lambo και μολις παω σε χωμα σου αρχιζει τα κολπα και δεν μπορεις να την κρατησεις σταθερη με τιποτα σε μεγαλες ταχυτητες. Θελει αλλου ειδους αμαξι για αυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα tip είναι να βάζεις tune που είναι τετρακίνητο (ΑWD) (ακόμη και στο drift είναι πολύ καλύτερα από πισωκίνητο) 

 

Το rewind μη σκέφτεσαι καθόλου να το βγάλεις. Σιγά το έξτρα 15% που κερδίζεις. 

Σιγά σιγά βγάλε όλα τα βοηθήματα ώστε να έχεις πλήρη έλεγχο του οχήματος. Στην αρχή θα σε δυσκολέψει αλλά μετά θα δεις ότι είναι καλύτερα χωρίς αυτά. 

Επίσης βγάλε τελείως την βοηθητική γραμμή ή αστην ορατή μόνο στις στροφές. 

 

Πολλές φορές θα δεις ότι όταν αφήνεις το γκάζι (αντί να πατήσεις φρένο) είναι πολύ καλύτερα ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/11/2022 στις 10:38 ΜΜ, d_gkal είπε

Ένα tip είναι να βάζεις tune που είναι τετρακίνητο (ΑWD) (ακόμη και στο drift είναι πολύ καλύτερα από πισωκίνητο) 

 

Το rewind μη σκέφτεσαι καθόλου να το βγάλεις. Σιγά το έξτρα 15% που κερδίζεις. 

Σιγά σιγά βγάλε όλα τα βοηθήματα ώστε να έχεις πλήρη έλεγχο του οχήματος. Στην αρχή θα σε δυσκολέψει αλλά μετά θα δεις ότι είναι καλύτερα χωρίς αυτά. 

Επίσης βγάλε τελείως την βοηθητική γραμμή ή αστην ορατή μόνο στις στροφές. 

 

Πολλές φορές θα δεις ότι όταν αφήνεις το γκάζι (αντί να πατήσεις φρένο) είναι πολύ καλύτερα ;)

 

 

 

Ευχαριστω για το tip θα βαζω μονο AWD απο εδω και περα δεν το προσεχα καθολου αυτο. Εβαζα συνηθως το tuning με το υψηλοτερο rating απο τα ετοιμα. Το rewind οχι το αφησα σε σωζει το σκεφτηκα ομως. Τη γραμμη την εχω βγαλει τελειως σχεδον απο την αρχη μετα απο λιγους αγωνες Στο 50% bonus ειμαι νομιζω ειναι κομπλε. Εχω βγαλει νομιζω τελειως το stability control η το abs ενα απο τα 2. Εβαλα simulator τα cosmetics θελει προσοχη ομως γιατι σε καμια αποτομη στροφη αν φυγω στον τοιχο το αμαξι αρχιζει να τα παιζει για πλακα. Θα δοκιμασω και το τελευταιο που εγραψες με το φρενο. Χειροφρενο παντως ουτε για αστειο οπως ειχα μαθει στα NFS. Ειναι λιγο πιο arcade απο dirt rally οποτε γρηγορα θα το μαθω σε συγκριση με το dirt. Να σε καλα για τα tips. 

 

Οπτικα ριχνει σαγονια παντως και τρεχει και αψογα χωρις ιχνος stutter μονιμα 100fps

Spoiler

Forza-Horizon-4-2022-11-20-02-15.png
Forza-Horizon-4-2022-11-20-02-18.png
Forza-Horizon-4-2022-11-20-02-27.png
Forza-Horizon-4-2022-11-20-02-42.png
Forza-Horizon-4-2022-11-20-02-55.png
Forza-Horizon-4-2022-11-20-02-56.png
Forza-Horizon-4-2022-11-20-03-07.png
Forza-Horizon-4-2022-11-20-03-16-1.png

 

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ βγάλεις traction control και abs αν διάβασα καλά ότι είσαι με χειριστήριο. Μόνο το stability control βγάλε. 

Επίσης γνώμη μου το damage άστο στο cosmetic only, γιατί αλλιώς online θα πέφτουν άλλοι πάνω σου και θα την πληρώνεις εσύ, δεν αξίζει να ρίχνεις μπινελικια

Και γενικά αν και παίζεται φουλ καλά με πληκτρολόγιο, πραγματικά αν έχεις ένα χειριστήριο Xbox one/series σε συνδιασμό με το trigger rumble που έχουν είναι πολύ καλύτερη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, just getting started είπε

ΜΗΝ βγάλεις traction control και abs αν διάβασα καλά ότι είσαι με χειριστήριο. Μόνο το stability control βγάλε. 

Επίσης γνώμη μου το damage άστο στο cosmetic only, γιατί αλλιώς online θα πέφτουν άλλοι πάνω σου και θα την πληρώνεις εσύ, δεν αξίζει να ρίχνεις μπινελικια

Και γενικά αν και παίζεται φουλ καλά με πληκτρολόγιο, πραγματικά αν έχεις ένα χειριστήριο Xbox one/series σε συνδιασμό με το trigger rumble που έχουν είναι πολύ καλύτερη εμπειρία.

Ετσι τα εχω νομιζω ειναι αρκετα καλα. Τα cosmetics ακομα το σκεφτομαι σε κανα 2 αγωνες με 2 στουκες γερες δεν πηγαινε μια το αμαξι. Αλλα πιστευω θα το βολεψω. Στο online ειναι ζορι αν πεφτουν επιτηδες πανω σου οπως σωστα λες. Εχω xbox one controller αλλα με βολευει αρκετα το πληκτρολογιο η αμεσοτητα του δεν εχω προβλημα. Σκεψου εβγαλα dirt rally με πληκτρολογιο στην αρχη με εβγαλε λιγο την πιστη αλλα μολις το εμαθα ηταν τρομερα απολαυστικο και rewarding. Εδω εχουμε ενα πιο arcade racing παιχνιδι προφανως με τις παρακατω παραμετρους γιατι αν κλεισουμε abs και traction τοτε θα γινει αρκετα πιο simulator. Εκει θελει τιμονιερα ομως.

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, με χειριστήριο Xbox μπορείς να τα βγάλεις και αυτά καθώς από τις δονήσεις καταλαβαίνεις πότε πάει να σπινιαρει/μπλοκάρουν τα φρένα αρκετά νωρίς. Επίσης μπορείς να έχεις χειροκίνητες ταχύτητες και συμπλέκτη, κάτι που για να έχεις στο πληκτρολόγιο πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά τα bindings, και χωρίς αυτά δεν μπορείς να κάνεις τόσο εύκολα drift αν θες.

Τέλος πάντως, για να έχεις παίξει και dirt με πληκτρολόγιο (που είναι πολύ πιο δύσκολο από φορζα) τότε ξεκάθαρα σε βολεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
52 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ακομα και στο forza cheaters τι πραγμα ειναι αυτο. Δηλαδη τι οτι θα σε δει ο αλλος πρωτος με 5 milisecond chapter με 1.15 για χρυσο και θα σε πει μπραβο?

Forza-Horizon-4-Screenshot-2023-03-07-01

Το περιεργο είναι ότι δεν τρώνε μπαν και αφαίρεση του σκορ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Το περιεργο είναι ότι δεν τρώνε μπαν και αφαίρεση του σκορ..

Ναι αυτο ειναι ακομα πιο περιεργο. Δηλαδη κανει μπαμ απο χιλιομετρα οτι ειναι cheaters αντε να κανεις 1.10 πχ οκ αλλα σε αυτο τι να πω. Χαλανε τελειως τα leatherboards ετσι και ειναι κριμα οσοι παλευουμε να κανουμε κατι καλυτερο σε χρονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...