Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ADHD είπε

Μη σε παρω στο λαιμο μου αλλα εγω παιζω κανονικοτατα απο d1 στο steam, η αληθεια ειναι οτι δοκιμασα διαφορα πρωτα και δεν δουλευε με τιποτα μεχρι να βρω το standard profile.

Ok, ας πει και κάποιος ακόμα αν έχει εμπειρία με το θέμα γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να παίξω το παιχνίδι με keyboard αλλά ούτε να βγω και να πάω να πάρω Xone controller. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ok, ας πει και κάποιος ακόμα αν έχει εμπειρία με το θέμα γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να παίξω το παιχνίδι με keyboard αλλά ούτε να βγω και να πάω να πάρω Xone controller. 

Γιατί δε διαβάζετε το thread ρε παλικάρια. Εγώ προσωπικά το γράφω τώρα τρίτη φορά από την Παρασκευή. Όπως και σε όλα τα υπόλοιπα souls έτσι και το sekiro χρειάζεται είτε ds4windows, είτε x360ce, η να ενεργοποιήσεις το dualshock 4 compatibility support από το big picture του steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Γιατί δε διαβάζετε το thread ρε παλικάρια. Εγώ προσωπικά το γράφω τώρα τρίτη φορά από την Παρασκευή. Όπως και σε όλα τα υπόλοιπα souls έτσι και το sekiro χρειάζεται είτε ds4windows, είτε x360ce, η να ενεργοποιήσεις το dualshock 4 compatibility support από το big picture του steam.

Το ειχα ενεργοποιημενο και δεν δουλευε σε εμενα, δουλεψε μονο οταν εψαξα για standard gamepad profile..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Γιατί δε διαβάζετε το thread ρε παλικάρια. Εγώ προσωπικά το γράφω τώρα τρίτη φορά από την Παρασκευή. Όπως και σε όλα τα υπόλοιπα souls έτσι και το sekiro χρειάζεται είτε ds4windows, είτε x360ce, η να ενεργοποιήσεις το dualshock 4 compatibility support από το big picture του steam.

Γιατί φοβάμαι σποιλερς, την έχω πατήσει κατά καιρούς. Αυτό ήθελα να σιγουρέψω, το big picture δηλαδή το κάνει οκ να παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikaruga24 είπε

Γιατί φοβάμαι σποιλερς, την έχω πατήσει κατά καιρούς. Αυτό ήθελα να σιγουρέψω, το big picture δηλαδή το κάνει οκ να παίζει; 

Αφου το εκανα αυτο που σου ειπα πλεον παιζω χωρις big picture κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ADHD είπε

Αφου το εκανα αυτο που σου ειπα πλεον παιζω χωρις big picture κανονικα.

Το big picture το έχω ήδη σε standard gamepad profile λόγο street fighter που έκανε το ίδιο. Άρα θα παίξει και το sekiro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος και απο μενα το παιχνιδι στον 1 απο τους τερματισμους του(τωρα δοκιμαζω και τους υπολοιπους).Ειναι ισως το πιο αμφιλεγομενο παιχνιδι για μενα της εν λογω εταιρειας και η πρωτη φορα που εχω καπως mixed feelings για κατι.Αρκετα βεβαια τα ειχα γραψει και πιο πισω βεβαια.

Θα προσπαθησω να αναφερω οσα περισσοτερα μου ερχονται στο μυαλο.Για να μην γεμισω ολη την σελιδα θα τα βαλω σε spoilers.

Τι μαρεσε

Spoiler

 

+Θεματολογια/περιοχες(σχεδιαστικα γιατι απο γραφικα δεν σκιζει το παιχνιδι),αρτιστικα ειναι παρα πολυ ωραιο το παιχνιδι.Ακομα και οι ιδιες οι πιστες των κεντρικων boss ηταν ωραιες.

+Πολυ ωραια μουσικη που ταιριαζει πολυ ωραια.Δεν παιζει βεβαια συνεχεια,ειναι στα γνωστα μοτιβα με τα προηγουμενα παιχνιδια(κυριως στις μαχες κοινως)

+Χορταστικα deathblows/finishers που ποτε δεν τα βαρεθηκα.Το Stealth για πρωτη προσπαθεια της εταιρειας σε σχεση με τους τελευταιους τιτλους δεν ηταν ασχημο.

+Καλη συνολικη ποικιλια εχθρων(κανονικοι εχθροι,mini bosses και bosses).Ναι σε καποια υπαρχει μια μικρη επαναληψη/ανακυκλωση αλλα τιποτα το σοβαρο.

+μπολικο περιεχομενο στο παιχνιδι. Πολλα mini bosses,4 διαφορετικα τελη αν δεν κανω λαθος,ng+,αρκετα μυστικα και παει λεγοντας.Κλασσικη Fromsoftware σε αυτο με την καλη εννοια,βεβαια για αρκετα απο αυτα μονο μεσω οδηγων.

+Διαρκεια.Στα ιδια περιπου επιπεδα με τα προηγουμενα παιχνιδια της σειρας,δηλαδη γυρω στις 26-32+ωρες(αναλογα του ποσο δυσκολα τα βρει καποιος και για ποιο τελος παει στο πρωτο run).Δεν ειναι δηλαδη παιχνιδι του 10ωρου και το αναφερω κυριως γιατι το Sekiro δεν ειναι rpg.

+Τρεχει σχετικα καλα στο PC αν και by default ειναι κλειδωμενο στα 60.

+Το συστημα μαχης του απο πλευρας οτι ταιριαζει με την θεματολογια του παιχνιδιου.Εχει και ορισμενα πολυ ωραια skills το παιχνιδι και combat arts(αλλα δυστηχως μπορεις να κανεις equip μονο ενα).

+Ωραια ποικιλια και στα prosthetic arms και ο γαντζος δινει αλλο νοημα στο explore καθε περιοχης.

+Μαρεσε συνολικα και το ολο story/χαρακτηρες απο πλευρας παρουσιασης μιας και απο ενα σημειο και μετα ξεφευγει καπως.

+Ευτυχως πολλα Bonfires/idols.

 

Τι δεν μαρεσε

Spoiler

 

-Το posture κυριως μεσω deflect. Ωραια η ολη ιδεα του αλλα σαν υλοποιηση δεν μαρεσε προσωπικα τοσο πολυ(παρολο που μπορει να δειχνει cool πχ οταν βλεπεις καποιον 3ο να παιζει και να τα παει καλα),για τον πολυ απλο λογο οτι δεν λειτουργουσε το ιδιο ικανοποιητικα σε ολους τους εχθρους και για τον επομενο λογο.Προσωπικα θα προτιμουσα το συστημα μαχης του Bloodborne.

-οι εχθροι ειναι ισως οτι πιο aggressive εχει βγαλει η εταιρεια. Ειδικα ορισμενα κεντρικα boss ακομα και πισω να πας για να κανεις heal,κατευθειαν με μια κινηση και σε λιγοτερο απο 1 δευτερο σε εχουν φτασει. Σε αυτο δεν βοηθαει και το αστειο ορισμενες φορες hitbox ορισμενων επιθεσεων τους οπως και το οτι εχουν unblockable επιθεσεις(καλη τυχη να τις ξεχωρισεις ευκολα αντι αυτων που κανει counter το mikiri πχ).

Ειδικα οι ranged εχθροι(ή τα bosses με projectiles τυπου shuriken ή βελη)που σε πετυχαινουν για πλακα λες και εχουν aimbot(ειδικα σε valley χτυπαει ασχημα αυτο ή σε συγκεκριμενα boss οπως το τελευταιο).

-Δεν υπαρχει σωστη κλιμακα δυσκολιας στο παιχνιδι σε ολο του το κομματι και σε ολους του τους εχθρους. Το πρωτο αρχικο κομματι του(περιπου το 1/3 με 1/4)παιχνιδιου οπως εχουν αναφερει και αλλοι ειναι παρα πολυ πιο δυσκολο,σε σχεση με το υπολοιπο παιχνιδι.

Ακομα και αργοτερα οταν εχεις παρει upgrades και εισαι και πιο ανετος με το ολο συστημα,ερχονται κατι αντιπαλοι (πχ ο πιθηκος αλλα κυριως το τελευταιο boss )που σε στελνουν αδιαβαστο.Αδικαιολογητα δυσκολα απλα για να χαρουν οι hardcore που δεν σε αφηνουν ουτε να παρεις ανασα.Πραγματικα δυσκολευεσαι ακομα και heal να κανεις.Ειπαμε να ειναι το last boss πχ δυσκολο,αλλα μην ξεπερασουμε και τα ακρα οπως στην περιπτωση του εν λογω παιχνιδιου.

Για να μην μιλησω για ορισμενους εχθρους οπως τον Headless οταν τον πρωτο πετυχαινεις ή τον Shichimen warrior πχ που ειναι ανετα πιο δυσκολοι απο ορισμενα κεντρικα boss και εχουν δικους τους μηχανισμους εναντια στην ολη νοοτροπια του Posture.Γενικα η δυσκολια ορισμενων mini boss ειναι πολυ υψηλη χωρις λογο(δεν δινουν και κανενα φοβερο reward).

-Απο τα skill του παιχνιδιου εχω 2 παραπονα:

1)Δεν μπορεις να κανεις respec/retalent αρα θελει τεραστια προσοχη που θα χαλασεις τους ποντους και για ποιο,κατι που το κανει ακομα πιο δυσκολο οταν

2)δεν ξερεις τι δινουν τα επομενα skills παρα αν ξεκλειδωσεις το ακριβως προηγουμενο απο αυτα.Με λιγα λογια πρεπει οποιος ενδιαφερεται να δει πρωτα στο internet τι κανουν ολα τα skill και ποια τον ενδιαφερουν για να τα ξεκλειδωσει. Εν ετη 2019 θα περιμενα λιγο καλυτερο σχεδιασμο σε αυτο το κομματι,εξου και γιατι δεν μαρεσε.

-Τα prosthetic arms του παιχνιδιου αν και ωραια σε ποικιλια,εχουν 2 κακα και αυτα για μενα

1)κοστιζουν ''σφαιρες'' για να τα χρησιμοποιησεις,ακομα και αυτο που χρησιμευει σαν ασπιδα,αρα αν δεν εισαι προσεκτικος στο use τους μπορει να σου ειναι αχρηστα οταν τα χρειαστεις σε μια μαχη με ενα κεντρικο boss

2)Tα upgrade τους αν και πολλα ειναι παρα πολυ ακριβα.

Με λιγα λογια συνηθως ο κοσμος θα προτιμησει μονο 1 αντε 2 να χρησιμοποιει απο αυτα.

-Ενα αλλο θεμα που εχει το παιχνιδι ειναι οτι το attack power του(που αποκτας ειτε οταν σκοτωνεις ενα κεντρικο boss,ειτε αργοτερα με ενα εξτρα κρυφο αντικειμενο)δεν κανει καθολου scale στα bosses απο πλευρας εξτρα damage.Οτι damage κανεις στο πρωτο boss με attack power 1,το ιδιο damage κανεις στο τελευταιο boss με attack power 12 πχ.Επισης ουτε σε ορισμενους δυνατους εχθρους ή mobs που κανουν συνεχεια block/dodge βοηθαει αυτο(οπως οι μωβ νιντζα).

Και απο ποικιλια κεντρικων οπλων φυσικα εχεις το κεντρικο σπαθι μονο του οποιου upgrades δεν παιρνει(Το δευτερο σπαθι δεν το αναφερω μιας και εχει αλλο λογο υπαρξης).

 

Τι με αφησε αδιαφορο

Spoiler

 

-Προσωπικα δεν με πειραζει εμενα αλλα ισως να πειραξει καποιον αλλο.Το παιχνιδι μιας και δεν ειναι rpg,εχει παρα πολυ περιορισμενο(για πολλους μαλλον καθολου)replay value.

Περαν απο τα διαφορετικα τελη που ουτώς ή αλλως καποιος μπορει να τα δει και online αντι να παιξει ξανα το παιχνιδι(ουτως ή αλλως θελουν οδηγο για να δεις τι πρεπει να κανεις για 2 απο αυτα),και μιας και τα περισσοτερα prosthetic arms ειναι κυριως για τα απλα mob/εχθρους,μονο τα διαφορετικα Arts μπορω να σκεφτω σαν κατι αναλογο των build των Soulsborne παιχνιδιων,αλλα αυτα εχουν το προβλημα του οτι δεν ειναι ολα διαθεσιμα απο την αρχη του παιχνιδιου).

-Κλασσικη Fromsoftware(με την κακη εννοια)στο port του pc.

60fps κλειδωμενα οπως και απουσια επιλογης Vsync εν ετη 2019 γιατι..ετσι.Επισης δεν υποστηριζονται ultrawide οθονες επισημα..

Για τα του χειρισμου ειναι επισης γνωστη περιπτωση τι παιζει.

 

Γενικα περασα καλα με το παιχνιδι στο μεγαλυτερο κομματι του παρολο που εχει αρκετα σημεια που ειναι κυριολεκτικα σπασιμο νευρων(με την κακη εννοια προφανως)στην περιπτωση μου.

Γιαυτο το λογο και δεν το προτεινω σε ολους το παιχνιδι μιας και ειναι ξεχωριστη περιπτωση παιχνιδιου που δεν απευθυνεται σε ολους,παρα μονο σε αυτους που ξερουν 100% τι παιχνιδι παιρνουν,μην πανε στα τυφλα απλα με βαση τις βαθμολογιεςή 2 με 3 θετικα σχολια απο ας το πουμε βετερανους τετοιων παιχνιδιων.

Αν ηταν να του βαλω βαθμολογια στο συνολο του παιχνιδιου+θεματολογια+νεο IP θα του εβαζα ενα 8/10.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω απολυτα στο replayability στα soulsborne ξεκινας καπακια καινούργιο playthrough με εντελως διαφορετικο build και νιωθεις σαν να παιζεις αλλο παιχνιδι

 εδω θα κανεις ακριβως το ιδιο και χωρις loot/secrets μαλιστα αφου τα μονο αξιολογο ειναι τα prayer beads και τα μαξαρεις στο πρωτο σου playthrough σε αντιθεση με τα soulsborne που παντα εχεις κατι να περιμενεις. Εγω κανω NG++ και παω να ανοιξω secret chest και αντι για το prayer bead που ειχε μεσα εχει ενα αγαλματακι του βουδα η μια τετοια τρολια. Δηλαδη αυτο οκ χαλαει παρα πολυ το replayability. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ξεχασω να αναφερω απο τα παραπανω που εγραψα οτι εννοειται οτι σε καποιους αλλους ισως να μην εχουν θεμα με καποια απο αυτα φυσικα,ειναι καθαρα προσωπικες μου εντυπωσεις απο το εν λογω παιχνιδι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το replayability σιγουρα θα ετρωγε hit σε σχεση με τα προηγουμενα,μιας και η απουσια ποικιλιας build η online θα το επιρρεαζε αναποφευκτα σε αυτο το κομματι. Βεβαια αυτο το "αρνητικο" το χουν παρα πολλα εξαιρετικα single player παιχνιδια,οπως πχ το The Last of Us το ξαναπαιζεις επειδη σε αρεσε πολυ το campaign και οχι γιατι θα βιωσεις κατι διαφορετικο..... απλα καλομαθαμε στα Souls που ενταξει,τετοια επιτυχημενη formula βγαινει μια στο τοσο. Σαν campaign παντως ειναι πολυ ωραιο "ταξιδι" το Sekiro,ακομα δεν τελειωσα τα final 2 bosses γιατι ειναι πανδυσκολα,βεβαια δεν επαιξα και καθολου σημερα.  Θα τα προσπαθησω το βραδυ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Να μην ξεχασω να αναφερω απο τα παραπανω που εγραψα οτι εννοειται οτι σε καποιους αλλους ισως να μην εχουν θεμα με καποια απο αυτα φυσικα,ειναι καθαρα προσωπικες μου εντυπωσεις απο το εν λογω παιχνιδι.

Την προσωπική σου άποψη θέλαμε έτσι και αλλιώς, για generic reviews βλέπουμε και αλλου.. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες, στην τελευταία περιοχή του παιχνιδιού.

Spoiler

Είχε ένα spike στη δυσκολία όταν γύρισα στο ashina castle, με mobακια shinobi που δεν πέφτουν και τα mini boss βροχή μέχρι τον Great Owl στον οποίο βλαστήμησα αρκετά, αλλά βγήκε μετά απο καμιά 10αρια προσπάθειες. Δεν ξέρω γιατί , υπήρχαν φάσεις που για κάποιο λόγο άδειαζε με ένα μόλις sweep ολόκληρη την μπάρα του vitality γιατί έτσι.
Υποθέτω ότι στην επιλογή που δίνεται στο cutscene εάν κάποιος επιλέξει να υπακούσει το iron code βλέπει και διαφορετικό τέλος. Αλλά τι να κάνουμε που είμαστε ηθικοί.


Γουστάρω πολύ πάντως η ιστορία είναι πολύ σοβαρή και καλοστημένη. έχω μαζέψει βέβαια τα αρνητικά που έχει το παιχνίδι αλλά η εμπειρία που προσφέρει μου θυμίζει την πρώτη φορά που έπαιξα DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kti23 είπε

23 ώρες, στην τελευταία περιοχή του παιχνιδιού.

Υπάρχει και stealth στο game σε περίπτωση που δεν το ήξερες :P προσωπικά καρα γούσταρα την επιστροφή στο κάστρο. Ειδικά για farming κανεις ένα δυο puppets και happy hunting :D Δεν είχα κανένα θέμα μέχρι που έφτασα πάνω και απλά...

Spoiler

no-daddy-nooo.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...