Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ilos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Είναι op το piercing λέμε. Και damage να μη κάνει, δείχνει γ@μ@τα. Όπως και να χει το προτιμώ από το να cheesάρω με firecrackers Παπαδοπούλου. Και το λέω εγώ που με έχετε κατηγορήσει σαν master cheeser.

🤩

Υ.Γ. Πάντα confused θα μαι με σένα.🤩 Μακάρι να χε pvp/pve το game πάντως να είχαμε midir nights...

Καλα το pve, στο pvp δεν σε ειχε παει και πολυ καλα παντως. :P 

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μα αυτο ακριβως λεω και εγω. Οτι απο ενα σημειο και μετα ουτε αυτοι τα βγαζουν τα παιχνιδια.

Αντε πες στα πρωτα Dark Souls 1 και 2 υπηρχε κοσμος που τα επαιξε για το hype και τα παρατησε οπως σωστα λες.

Στα πιο συγχρονα Dark Souls remastered και Dark Souls 3(και εν μερη και στο Bloodborne)που πλεον ηξερε ο κοσμος τι να περιμενει απο αυτα παλι τα ποσοστα ειναι χαμηλα οπως ανεφερα και πιο πισω,που σημαινει τελικα οτι ακομα και απο αυτους που παιζουν τετοια παιχνιδια(και με την δυνατοτητα του summon για τα Bosses),παλι δεν καταφερνουν να βγαλουν τα παιχνιδια.

Αυτο θα φανει πιο εντονα και στο Sekiro στο οποιο δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα οπως επισης και για op οπλα ή στατς οπως στα προηγουμενα παιχνιδια.

Στα αρνητικα που αναφερεις παραπανω να προσθεσω και το ιδιο το damage του κεντρικου οπλου.Attack power 11 level και τα boss τρωνε το ιδιο damage....

Το ιδιο και για ορισμενα boss που ειναι οτι να ναι κυριολεκτικα. Ειδικα mini bosses οπως ο Headless ειναι η κυριολεκτικα εννοια του pointless...

Κατα τα αλλα ειμαι στο last boss το οποιο οπως εχει αναφερθει και πιο πισω ειναι αδικαιολογητα πολυ δυσκολο αλλα τελος παντων.

Divine Confetti και γινονται melt τα headless, το attack power εχει "περιεργο" scale η αληθεια ειναι αυτη, εγω παντως εκανα farm skill points και

ανεβασα attack power με το dragon mask αλλα τα αποτελεσματα δεν ηταν και εντυπωσιακα

Για τα ποσοστα που λες ειδα τυχαια και πχ το RE2 εχει 34% για το true ending που αντικειμενικα ειναι πανευκολο και μικρο παιχνιδι ειδικα στο easy, το DS3 εχει 23% το οποιο το λεμε εμεις "δυσκολο" δεν ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα, δεν τερματιζει ολος ο κοσμος τα παιχνιδια που παιρνει και ειδικα στο steam οποτε δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο βγαινει ακρη με αυτα.

Το ninja gaiden στο xbox (και γενικα τα ninja gaiden) ηταν μακραν πιο δυσκολο απο αυτο, οσοι εχουν παιξει Alma σε master ninja ξέρουν και γελανε με τα bosses του Sekiro.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Εδω δεν καναμε respec σε Bloodborne και Dark Souls που ειχε πιο πολυ νοημα,τωρα στο Sekiro το κρινω πολυ προαιρετικο προσωπικα. Νταξει θα μπορουσαν να αποκαλυπτουν απτην αρχη ολο το skill tree,αλλα υπο μια εννοια το playstyle σου σε οδηγει στο τι θα ξεκλειδωσεις και σε ποια trees θα επενδυσεις. Εγω δεν ειχα θεμα προσωπικα ,θεωρω ειναι να χαμε να λεγαμε το respec

Το κακο γενικα ειναι ,οτι ενω  μπορεις να ξεκλειδωσεις αρκετα combat arts μεσω των skills, μπορεις να κανεις equip μονο ενα απο αυτα και δεν συνδυαζονται καπως. Αρα ενω στην θεωρια ειναι ωραιο να τα ξεκλειδωνεις,στις περισσοτερες περιπτωσεις απλα θα χρησιμοποιεις το "καλυτερο" και τα αλλα θα καθονται.Δηλαδη ενω στα prosthetics εκανα rotation αναλογως την περισταση,στα combat arts δεν μου φανηκε η αναγκη για κατι τετοιο.

Anyway,τα 2 bosses στο φιναλε,το τελικο και το optional δηλαδη,ειναι απτις μεγαλυτερες προκλησεις μου σαν gamer. Μιλαμε για τρελο επιτευγμα αν τα καταφερω,δεν μου φαινεται απιθανο κοσμος να μην μπορεσει να τερματισει το Sekiro. Θα το ξαναγραψω,αλλα χιλια μπραβο στην FROM που εφτιαξε μια gaming προκληση οσο λιγες. Στο ιδιο playtime,ειχα ηδη τερματισει τα Soulsborne και εδω ακομα προσπαθω

Σπασε πλακα. Που βρισκεται αυτο ?

 

Spoiler

Στα ashina depths δεν το συναντησες?

 

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kti23 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Στα ashina depths δεν το συναντησες?

Οχι δεν το συναντησα,αν και υπηρχε μια αρενα που μυριζε boss fight και εμεινε κενη. Μηπως εχει trigger καποιο event ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Οχι δεν το συναντησα,αν και υπηρχε μια αρενα που μυριζε boss fight και εμεινε κενη. Μηπως εχει trigger καποιο event ?

Spoiler

Τι να σου πω, πηγα εκει που μου ειπε ο Kuro και ηταν εκει μεσα στο τελος, προχωρησα σε μια περιοχη hidden forest μετα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kti23 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Τι να σου πω, πηγα εκει που μου ειπε ο Kuro και ηταν εκει μεσα στο τελος, προχωρησα σε μια περιοχη hidden forest μετα

Ναι σκεψου οτι εγω πρωτα πηγα στο hidden forest και μετα στον Guardian Ape στο Sunken Valley,αρα παιζει αφου τον καθαριζεις στο Sunken Valley,να βγαινει το boss fight σε εκεινη την αρενα,ετσι φανταζομαι. Κατσε να παω να τσεκαρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mofos...λες και με ξέρουνε...μου δίνουν ένα απολαυστικότατο decap επιτέλους και με την μια DENIED!!! Δεν υπάρχει ώρες ώρες το game. :D

Επίσης η σκηνή

 

που κόβεις το φίδι

όλα τα λεφτά, από πάνω μέχρι κάτω γεμάτος αίμα...ένα finisher βάλαν στο τέλος και έχει αλλάξει όλο το game, μάλλον μετά από δεκάδες posts μου με άκουσαν, στο δεύτερο άντε και dismemberment. :D

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ADHD είπε

Divine Confetti και γινονται melt τα headless, το attack power εχει "περιεργο" scale η αληθεια ειναι αυτη,

Δεν εχει καθολου scale το attack power,κυριολεκτικα για τα ματια του κοσμου υπαρχει.Οσο για τα headless

Spoiler

 

ναι εχω δει video που το σκοτωνουν αλλα το point μου ειναι οτι ειναι κακος σχεδιασμος τους.

Απο την μια εχουν την slow aura γυρω τους γιατι...ετσι,απο την αλλη το terror,και οι απλες επιθεσεις κυριολεκτικα δεν τους κοβουν τιποτα.

Εν μερη μια απο τα ιδια και οι shichimen warrior,το ιδιο και ο πιθηκος ή το αλλο το mini boss η Giraffe με τις λεπιδες που κανει συνεχεια 1 combo με ποσα hit και μια επιθεση που δεν μπορεις να κανεις block)

Το ιδιο πραγμα και ο Demon.Εχει επιθεσεις με τεραστιο range/hitbox,η ζημια που του κανεις ειναι παρα πολυ μικρη σε καθε επιθεση και του εχουν βαλει και 3 ζωες γιατι..ετσι.

 

Για κατι τετοια παραδειγματα,ειναι που στο παιχνιδι τις περισσοτερες φορες δεν ειχα το satisfaction του να σκοτωνω boss που ειχα στην Soulsborne σειρα.

Τον ολο μηχανισμο του Posture/dodge/deflect αντε να τον ψευτο δικαιολογησω λογω νεου IP,αλλα κατα τα αλλα 10φορες καλυτερο το βρισκω το συστημα των soulsborne ακριβως επειδη εχεις επιλογες στο πως να παιξεις,κατι που δεν υπαρχει στο Sekiro.

Για τα  Ninja Gaiden που ανεφερες και τα εχω παιξει,να σου υπενθυμισω οτι ο Ryu επαιρνε και αλλα οπλα και ειχε φυσικα και μαγειες που εκανε cast,δεν ηταν ολο το παιχνιδι μονο με το dragon sword του.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kti23 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τι να σου πω, πηγα εκει που μου ειπε ο Kuro και ηταν εκει μεσα στο τελος, προχωρησα σε μια περιοχη hidden forest μετα

 

τελικα για να εμφανιστει αυτο το fight οντως χρειαζοταν να εχεις παιξει την μαιμου του Sunken Valley,σκεψου οτι προχωρουσα τις περιοχες παραλληλα,οποτε οταν περασα απο το σημειο της αρενας ηταν αδειο τελειως,γιατι δεν ειχα σκοτωσει τον Ape . Anyway,το  κερδισα ευκολα μετα απο 2-3 deaths,αλλα σκεψου εχω φτασει στο final boss,αρα δεν θελω να φανταστω τι ζορι θα τραβουσα αν το παιζα στο σημειο που "επρεπε" 

Επεξ/σία από Alastor192
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Giraffe με τις λεπιδες που κανει συνεχεια 1 combo με ποσα hit και μια επιθεση που δεν μπορεις να κανεις block

 

Αυτός "αυτοκτονεί" όσο κάνεις deflect τα χτυπήματα, γιατί κατεβαίνει το posture του πολύ γρήγορα.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Alastor192 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

τελικα για να εμφανιστει αυτο το fight οντως χρειαζοταν να εχεις παιξει την μαιμου του Sunken Valley,σκεψου οτι προχωρουσα τις περιοχες παραλληλα,οποτε οταν περασα απο το σημειο της αρενας ηταν αδειο τελειως,γιατι δεν ειχα σκοτωσει τον Ape . Anyway,το  κερδισα ευκολα μετα απο 2-3 deaths,αλλα σκεψου εχω φτασει στο final boss,αρα δεν θελω να φανταστω τι ζορι θα τραβουσα αν το παιζα στο σημειο που "επρεπε" 

Απλά αναρωτιέμαι πώς γινόταν να μην είχες κάνει το πρώτο fight μιας και το αντικείμενο που παίρνεις μετά από αυτό είναι κρίσιμο objective. Κάτι είδα που λέγατε ότι υπάρχουν διαφορετικά endings άρα και πορείες μέσα στο παιχνίδι οπότε μπορεί να σχετίζεται με αυτό 

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι πάω πολύ γρήγορα παρόλο που ψάχνω τις περιοχές όσο περισσότερο γίνεται

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

 

Ναι εχεις δικιο,λεω οτι σχεδιαστικα σαν mini boss δεν ηταν οτι το καλυτερο ετσι οπως τον εκαναν.

Βεβαια αν πας ψιλο νωρις, σου τρωει για πλακα το δικο σου posture :P

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Κι εμένα μου έκανε έκπληξη, αλλά θυμήσου: Τράβηξες την σαρανταποδαρούσα και την κάρφωσες με την κατάνα, οπότε δεν έσπασες το immortality. Πρέπει να την καρφώσεις με το mortal blade, οπότε εξηγείται γιατί δεν έμεινε ψόφια η μαϊμού. ;)

Αυτό που λες ισχύει αλλά είχα ήδη το σπαθί μαζί μου. Λίγο ανακύκλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, kti23 είπε

Αυτό που λες ισχύει αλλά είχα ήδη το σπαθί μαζί μου. Λίγο ανακύκλωση

Χμ...

είμαι σίγουρος ότι το mortal blade δεν το έχεις την πρώτη φορά που αντιμετωπίζεις τον Guardian Ape. Οπότε μόνο shinobi execution κάνεις (και το ανάλογο achievement) και όχι immortality severed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Χμ...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

είμαι σίγουρος ότι το mortal blade δεν το έχεις την πρώτη φορά που αντιμετωπίζεις τον Guardian Ape. Οπότε μόνο shinobi execution κάνεις (και το ανάλογο achievement) και όχι immortality severed.

Το είχα 100% και μάλιστα τον βαραγα με αυτό. Είχα φάει τα πιθηκια και μου το έδωσε το παιδάκι ακριβώς πριν μπω στο valley. Θεωρώ ότι μπήκε απλά για θέμα lore για να σου δείξει πως λειτουργεί(?) 

Από την άλλη είναι όντως ανακύκλωση αν το δούμε αντικειμενικά μιας και έχει ακριβώς το ίδιο moveset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kti23 είπε

Απλά αναρωτιέμαι πώς γινόταν να μην είχες κάνει το πρώτο fight μιας και το αντικείμενο που παίρνεις μετά από αυτό είναι κρίσιμο objective. Κάτι είδα που λέγατε ότι υπάρχουν διαφορετικά endings άρα και πορείες μέσα στο παιχνίδι οπότε μπορεί να σχετίζεται με αυτό 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι πάω πολύ γρήγορα παρόλο που ψάχνω τις περιοχές όσο περισσότερο γίνεται

Τα αντικειμενα αυτα μπορεις να τα παρεις με οποια σειρα θες. Δεν σε απαγορευει κανεις να πας πρωτα στο ενα η στο αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...