Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PS4][Xbox One]


FromDusk_TillDawn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάει και το δεύτερο encounter με τον purple ninja, στο χειρότερο mini boss fight του παιχνιδιού, με πραγματικό αντίπαλο τον υπερβολικά μικρό χώρο και την κακή κάμερα...

έκανα το λάθος να κατέβω στα έγκατα, τώρα πρέπει να μάθω τί συμβαίνει με το terror metre και πως θα την παλέψω... επίσης κατά λάθος βρήκα περιοχή με Tusken raiders:P όπως είπε ένας φίλος μου, τρελό ξύλο και μπαρούτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2019 στις 1:40 ΜΜ, D.Luffy είπε

Εγώ πάντως εχθές το βράδυ έπαθα μια.. πως να το πω? Αναλαμπή?

Μετά από ένα 20λεπτο περίπου practice σε mikiri counters και evades με τον Hanbei στο Dilapidated Temple, έφαγα και τους 3 generals που είχα αφήσει το ΣΚ σε λιγότερο από ένα μισάωρο. Πράγμα που το θεωρούσα αδιανόητο να κάνω σύμφωνα με τις ικανότητες μου.

Σε καμιά περίπτωση δεν έγινα "καλός", αλλά το training με βοήθησε πολύ στο να απομνημονεύσω μερικά πράγματα στα αντανακλαστικά μου.

Ειδικά το mikiri counter άλλαξε εντελώς τον τρόπο που προσεγγίζω πλέον τις δύσκολες μάχες. Ενώ πριν με το που έβλεπα το κόκκινο kanji έτρεχα πανικόβλητος όπου φύγει φύγει και τις έτρωγα, τώρα έχω μάθει επιτέλους ότι η καλύτερη τακτική είναι να μείνεις στη θέση σου ψύχραιμος χωρίς να κινείσαι σπασμωδικά και να προσπαθήσεις να κάνεις counter με άμυνα+Β. 

Όσο αναφορά τα deflections, το βρίσκω ευκολότερο να σπαμάρω συνέχεια το κουμπί της άμυνας αντί να κάθομαι και να υπολογίζω το τελευταίο δευτερόλεπτο που θα κάνει land ένα hit. Το 60% των επιθέσεων καταλείγει σε deflect με αυτό τον "φτηνό" τρόπο και μαζεύεται σιγά σιγά το posture για το deathblow.

Πιστεύω ότι το practice με τον Hanbei έχει υποτιμηθεί πάρα πολύ και είναι μεγάλο λάθος. Υπάρχει ένας πολύ καλός λόγος που αυτός ο χαρακτήρας είναι εκεί ως μηχανισμός. Βοηθάει πάρα πολύ στο να αποκτήσεις αντανακλαστικά.

Λοιπον μετα αποτις συμβουλες σου εκατσα και εκανα training κανα μισαωρο και καπως συνηθισα το combat.Εβγαλα επιτελους τον mini boss general που τοσες μερες με ειχε ξεσκισει!!!Πλεον δουλευω αρκετα με το deflect σε σχρση με το dogde τοσες μερες.Μου εχει κανει κακο φαινεται τα soulsborne.Μετα το βραδυ ελπιζω να λιωσω και αλλο ωστε να το συνηθισω περισσοτερο.Thanks για τις συμβουλες!!😊😊

3 ώρες πριν, snake_plissken2112 είπε

πάει και το δεύτερο encounter με τον purple ninja, στο χειρότερο mini boss fight του παιχνιδιού, με πραγματικό αντίπαλο τον υπερβολικά μικρό χώρο και την κακή κάμερα...

έκανα το λάθος να κατέβω στα έγκατα, τώρα πρέπει να μάθω τί συμβαίνει με το terror metre και πως θα την παλέψω... επίσης κατά λάθος βρήκα περιοχή με Tusken raiders:P όπως είπε ένας φίλος μου, τρελό ξύλο και μπαρούτι

Δεν εχω συναντησει αυτον που λες αλλα συμφωνω 100% για την καμερα.Το εχω αναφερει και σε αλλο μου post.

Η καμερα εχει προβλημα και το θεωρω τεραστιο μειον της from software.Το εζω συναντησει κυριως με γρηγορους εχθρους

Spoiler

Τον boss με το αλογο αλλα και τον @#$@ ταυρο αμεσως μετα,εκει εχω κολλησει

που ξαφνικα χανει τελειως το autolock,η καμερα ειναι τελειως αλλου και εσυ ψαχνεις να βρεις που ειναι ο εχθρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2019 στις 2:04 ΜΜ, Alastor192 είπε

Αν το λιωσεις κανονικα,6 μερες πιστευω θα σου φτασουν. Οντως καλη προσφορα 6 ευρω για 6 μερες,,αλλα καλο θα ηταν να εχεις ιδεα τι σε περιμενει απο αποψη υπομονης και δυσκολιας,γιατι θελει μεγαλο skill και εξοικοιωση το combat για να καταφερεις να προχωρησεις το παιχνιδι. Σε οποιαδηποτε περιπτωση τι ψυχη εχουν 6 ευρω για 6 μερες ψυχαγωγιας,πες οτι τα δωσες σε σινεμα,οποτε καντο

Καταρχην πρεπει να βγαλουμε το καπελο στην FROM,γιατι εφτιαξε ενα combat system που εχει τεραστιο skill cap. Εβγαλε ενα παιχνιδι καθαρα για τους οπαδους της,ασχετα αν ειναι το πιο διαφορετικο "Souls" μεχρι στιγμης. Γενικα το παιχνιδι δεν συγχωρει τα λαθη,θελει πολυ καλη γνωση των mechanics και αντανακλαστικα στα δυσκολοτερα fights και παιζουν μεγαλυτερο ρολο οι ενεργειες του παικτη παρα οι αριθμοι damage/defense/health οπως επαιζαν στα Souls fights,που αναλογως equipment και stats αλλαζει και η δυσκολια των bosses. 

Για μενα μονο για το παραπανω αξιζε τα φραγκα Day 1,διοτι λιγες εταιρειες δεν υποκυπτουν στον πειρασμο του να διευρυνουν το κοινο τους με καθε κοστος.

ΥΓ: Το Sekiro θα ναι επισης παρα πολυ ενδιαφερον για speedrunning,περιμενω να δω τι θα σκαρφιστουν

Με το καλημέρα το any% είναι κάτω από ώρα, και το IS ending κάτω από 1:20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στρατηγός στο άλογο : firecrackers με το που ειναι κοντά--> stun--> dodge προς τα οπίσθια του αλόγου--> βαράτε ελεύθερα.
οταν απομακρύνεται, εμφανίζεται ενα βελάκι πάνω απο το κεφάλι του, αυτο δείχνει οτι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον γάντζο, αμα εχετε πάρει το power up το οποίο με το που προσγειώνεστε μετά απο χρήση του γάντζου σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε το σπαθί καθιστά την μάχη ακόμα πιο εύκολη.

Ταύρος : μια ηλιθιότητα και μισή, απλά κρατήστε πατημένο τον κύκλο (Ο) ή το Β (xbox) για να τρέξετε απο πίσω του, με το που φτάσετε απο πίσω του, βαράτε ελεύθερα 2-3 φορές.
Η χρήση του sloth...εεεε...firecrackers βοηθάει επίσης πολύ.

Εγώ κόλλησα σε...ΝΙΝΤΖΑ πάλι 😁😁

Κύριοι το παιχνίδι είναι καταπληκτικό αλλα η κάμερα του είναι χειρότερη απο αυτη των souls, εχω χάσει άπειρες φορές λόγω αυτής και ιδίως στα πιο κλειστά μέρη (σπηλιά/δωμάτιο κτλπ) οπου και παθαίνει κοκομπλόκο 9/10 φορές και Α) απενεργοποιέιται απο μονη της και Β) οι γωνίες αυτής ειναι οτι να'ναι και δε βλέπεις Χριστό 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red1 είπε

Στρατηγός στο άλογο : firecrackers με το που ειναι κοντά--> stun--> dodge προς τα οπίσθια του αλόγου--> βαράτε ελεύθερα.
οταν απομακρύνεται, εμφανίζεται ενα βελάκι πάνω απο το κεφάλι του, αυτο δείχνει οτι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον γάντζο, αμα εχετε πάρει το power up το οποίο με το που προσγειώνεστε μετά απο χρήση του γάντζου σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε το σπαθί καθιστά την μάχη ακόμα πιο εύκολη.

Ταύρος : μια ηλιθιότητα και μισή, απλά κρατήστε πατημένο τον κύκλο (Ο) ή το Β (xbox) για να τρέξετε απο πίσω του, με το που φτάσετε απο πίσω του, βαράτε ελεύθερα 2-3 φορές.
Η χρήση του sloth...εεεε...firecrackers βοηθάει επίσης πολύ.

Εγώ κόλλησα σε...ΝΙΝΤΖΑ πάλι 😁😁

Κύριοι το παιχνίδι είναι καταπληκτικό αλλα η κάμερα του είναι χειρότερη απο αυτη των souls, εχω χάσει άπειρες φορές λόγω αυτής και ιδίως στα πιο κλειστά μέρη (σπηλιά/δωμάτιο κτλπ) οπου και παθαίνει κοκομπλόκο 9/10 φορές και Α) απενεργοποιέιται απο μονη της και Β) οι γωνίες αυτής ειναι οτι να'ναι και δε βλέπεις Χριστό 

Νασαι καλα για τον ταυρο γιατι εκει εχω κολλησει.Θα το δοκιμαδω το βραδυ.Οσο για την καμερα το εχω αναφερει και πιο πανω ειναι απλα τραγικη.Μεγαλο αρνητικο αυτο προσωπικα.Απλως βλεπω οτι και αλλοι εχουν το ιδιο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγε χτες και ένας fucked up τύπος κατσαρίδα-κάμπια-νίντζα whatever 😛 στον ναό, πιο εύκολο Boss ever, στην 2η φορά...

Έχει κανείς πάει προς ταν κοιλάδα που πέφτει το πιστολίδι? Χτες είπα να ρίξω μια ματιά, με κάνανε κιμά + το boss που συναντάς πρώτο πρώτο με το γκάνι κάνει μεγάλη ζημιά... ξεκλείδωσα και το shadowrun, πάει όλο το πρώτο ability tree, αλλά τώρα μου φαίνεται χαοτικά δύσκολο να μαζεύω XP, που κάθε επόμενο θέλει όλο κ περισσότερο. Anyway, τώρα για Αshina Castle και ταράτσα φουλ

υγ. γενικά το firecrackers so far το καλύτερό μου prosthetic, στους μισούς+ εχθρούς βοηθάει πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεεε καλησπερες....μετα απο μεγαλη απουσια απο το φορουμ... (οχι για κακο, απλα αλλαγη συνηθειας/σελιδοδεικτη) , ειμαι στην αρχη , εκανα την θυσια με το καμπανακι απο την γιαγια ... εχει ουσια να πλακωνομαι σε αυτην την αναμνηση??? η να το προσπερασω για αργοτερα? γιατι εχει κατι μακακες με ασπιδα και με εχουν σπασει τα νευρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

εεεεε καλησπερες....μετα απο μεγαλη απουσια απο το φορουμ... (οχι για κακο, απλα αλλαγη συνηθειας/σελιδοδεικτη) , ειμαι στην αρχη , εκανα την θυσια με το καμπανακι απο την γιαγια ... εχει ουσια να πλακωνομαι σε αυτην την αναμνηση??? η να το προσπερασω για αργοτερα? γιατι εχει κατι μακακες με ασπιδα και με εχουν σπασει τα νευρα...

Στην αναμνηση υπαρχουν 2 prosthetics για το χερι σου που ειδικα το ενα θα σε βοηθησει με αυτους με την ασπιδα.Οποτε τουλαχιστον παρε αυτα.Τωρα και εγω ειχα φτασει μεχρι εναν mini boss και κολλησα οποτε γυρισα πισω και συνεχισα εκει.Για μενα θα σου  προτεινω αυτο που μου ειπαν και μενα και καπως παω καλυτερα ειναι να κανεις πολυ training για να ξεμαθεις τα soulsborne combat παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

εεεεε καλησπερες....μετα απο μεγαλη απουσια απο το φορουμ... (οχι για κακο, απλα αλλαγη συνηθειας/σελιδοδεικτη) , ειμαι στην αρχη , εκανα την θυσια με το καμπανακι απο την γιαγια ... εχει ουσια να πλακωνομαι σε αυτην την αναμνηση??? η να το προσπερασω για αργοτερα? γιατι εχει κατι μακακες με ασπιδα και με εχουν σπασει τα νευρα...

Spoiler

 

Σε αυτην την περιοχη, λιγο πριν τους πρωτους εχθρους με ασπιδες, εχει μια camping fire, με ενα prosthetic tool μεσα. Με αυτο το τσεκουρι σπας τις ασπιδες.

Edit: Λαθος μου, στην φωτια ειναι το αλλο prosthetic tool. Το τσεκουρι ειναι σε αλλο σημειο της περιοχης

 

 

Επεξ/σία από ..MementoMori..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ενα πραγμα ''παραδεχομαι'' στο εν λογω θεμα.

Γινεται ολοκληρη αναλυση/παρουσιαση των εχθρων και περιοχων απο ορισμενους και ουτε ενας δεν εχει κραξει γιατι στην ουσια μιλαμε για καραμπινατα spoilers......

Σε αλλα παιχνιδια ενα ονομα να πεις εστω και περιοχης και κατευθειαν να πεσουν να σε φανε επειδη τους εκανες spoil,εδω μεχρι και στρατηγικες για τα boss αναφερονται και δεν λεει κανεις τιποτα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vag.patrick είπε

εεεεε καλησπερες....μετα απο μεγαλη απουσια απο το φορουμ... (οχι για κακο, απλα αλλαγη συνηθειας/σελιδοδεικτη) , ειμαι στην αρχη , εκανα την θυσια με το καμπανακι απο την γιαγια ... εχει ουσια να πλακωνομαι σε αυτην την αναμνηση??? η να το προσπερασω για αργοτερα? γιατι εχει κατι μακακες με ασπιδα και με εχουν σπασει τα νευρα...

προχωρησε την παραλληλα με το Ashina Outskirts. Ειναι χρησιμη περιοχη για να την βγαλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Alastor192 είπε

προχωρησε την παραλληλα με το Ashina Outskirts. Ειναι χρησιμη περιοχη για να την βγαλεις

Σημερα θα το ξαναπιασω και γενικα μεσα στο σουκου θα το λιωσω.... θα δω πως θα με παει , παντως δεν εχει καμια σχεση οπως προ-ειπανε πολλοι και πολλες φορες , το combat με αυτο των soulsborne.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παίδες πως τρέχει στο PS4 pro το παιχνίδι? Δεν το έχω πάρει ακόμη, περιμένω να πάρω καινούριο PC το καλοκαίρι όταν θα βγάλει τους καινούριους επεξεργαστές και κάρτες γραφικών η AMD,  μήπως και το παίξω σε 4K@60fps.

Από την άλλη αυτή η αναμονή είναι απίστευτα δύσκολη και σκέφτομαι αν αξίζει να το πάρω στο PS4 pro που έχω.. τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiAvOl είπε

Παίδες πως τρέχει στο PS4 pro το παιχνίδι? Δεν το έχω πάρει ακόμη, περιμένω να πάρω καινούριο PC το καλοκαίρι όταν θα βγάλει τους καινούριους επεξεργαστές και κάρτες γραφικών η AMD,  μήπως και το παίξω σε 4K@60fps.

Από την άλλη αυτή η αναμονή είναι απίστευτα δύσκολη και σκέφτομαι αν αξίζει να το πάρω στο PS4 pro που έχω.. τι λέτε?

Μεχρι το καλοκαιρι μπορει να εχουμε πεθανει .Αφου ειναι τιτλος που θες πολυ να τον παιξεις παρτον στο  pro

.Βασικα το εχεις παρει  ηδη απλα δεν το ξερεις  ακομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...