Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PS4][Xbox One]


FromDusk_TillDawn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα και εγώ το Sekiro και είπα να πω δυο λόγια.Σαν προϊστορία έχω τελειώσει dark souls 3 και bloodborne.

Κατά την δική μου άποψη τo Sekiro είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι αλλά όχι καλύτερο από τα δυο προηγούμενα που έπαιξα.

Ο μονοδιάστατος τρόπος μάχης με κούρασε από ένα σημείο και μετά. Το swordfighting ήταν πολύ ωραία φτιαγμένο αλλά το παιχνίδι είναι σχεδόν αποκλειστικά χτισμένο στο parry και το κατάνα σου. Γνωρίζω ότι υπάρχει το prosthetic αλλά το ένιωθα σαν πολύ μικρό ποσοστό συμμετοχής στη μάχη.Σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει πολύ αλλά το σπαθί είναι ο κύριος τρόπος μάχης και είναι ένα.

Έλειπαν τα rpg κομμάτια όπως stats και armor-weapons που για μένα ήταν πολύ σημαντικό κομμάτι.

Πολύ μικρές ανάπαυλες ανάμεσα σε Miniboss και Boss. Δεν προλαβαίνεις να πάρεις αναπνοή. Το παιχνίδι πρέπει να σου δίνει λίγο χρόνο να το απολαύσεις πριν σε βάλει πάλι μέσα σε πίεση.

 

Στα θετικά,

Το sword fighting στα καλύτερά του. Δεν νομίζω ότι έχω παίξει παιχνίδι που να έχει πιάσει την ουσία του καλύτερα.

Το σκηνικό της Ιαπωνίας ήταν μια πολύ ωραία αλλαγή και πολύ προσεγμένη.

Ότι καλύτερο για pattern recognition και για  βελτίωση αντανακλαστικών. 

 

Υπάρχουν κιαλλα αλλά δεν θέλω να κουράσω με μεγάλο κείμενο.

Γενικά δεν νιώθω την ανάγκη για σίκουελ. Θα προτιμούσα ένα Bloodborne 2 και μετά ένα νέο IP που να είναι εξέλιξη των Dark souls. 

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 390
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από όσο ακούγεται και έχει αναφερθεί η From μελλοντικά θέλει να αποφύγει sequels, δηλαδή θα βγάζει καινούργια IPs. Τώρα για BB idk μιας και είναι αποκλειστικό της Sony. Προσωπικά ανυπομονώ να δω το open-world GOT που θα κάνουν μπας και επιτέλους δούμε σοβαρό game σε αυτό το universe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Για μένα όντως το καλύτερο game της χρονιάς. Το μοναδικό φέτος που με έκανε να ανυπομονώ να βυθιστώ στον κόσμο του κάθε μέρα μετά τη δουλειά.

Αγαπάμε From και ελπίζω να έχουμε νέα για το Elden Ring σύντομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το ξαναπαίξω και εγώ μου φαίνεται. Γνωρίζοντας το παιχνίδι πλέον θα είναι πιο απολαυστικό το δεύτερο playthrough.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Ρε παιδιά κανας τρόπος να βγει ο Genichiro ? 
όταν τον συναντάς γύρω στο 35-40 τα εκατό τ παιχνιδιού . Είμαι 6 ώρες μαθαίνω τα πατερνς του αλλά δεν προλαβαίνω οι χρόνοι είναι πολλοί μικροί κ ειδικά όταν καεί στην Τρίτη φάση μ φενεται παλουκι τρελο . Νιώθω ώρες ώρες σαν να παίζω το Mario bros lost levels Π βλέπεις την πλατφόρμα Ξες τι να κανείς και δεν προλαβαίνεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kolivas είπε

Ρε παιδιά κανας τρόπος να βγει ο Genichiro ? 
όταν τον συναντάς γύρω στο 35-40 τα εκατό τ παιχνιδιού . Είμαι 6 ώρες μαθαίνω τα πατερνς του αλλά δεν προλαβαίνω οι χρόνοι είναι πολλοί μικροί κ ειδικά όταν καεί στην Τρίτη φάση μ φενεται παλουκι τρελο . Νιώθω ώρες ώρες σαν να παίζω το Mario bros lost levels Π βλέπεις την πλατφόρμα Ξες τι να κανείς και δεν προλαβαίνεις .

Υπάρχουν παρα πολλά guides για τα fights, το key στο τελευταίο phase της μάχης είναι να πιάσεις τον κευρανό, άμα το κανεις δυο φορες τελειωσε η μάχη. Πάντως άμα δυσκολεύτηκες τόσο νωρίς ετοιμάσου για διαφορες εκπλήξεις πιο μετά. :D

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Υπάρχουν παρα πολλά guides για τα fights, το key στο τελευταίο phase της μάχης είναι να πιάσεις τον κευρανό, άμα το κανεις δυο φορες τελειωσε η μάχη. Πάντως άμα δυσκολεύτηκες τόσο νωρίς ετοιμάσου για διαφορες εκπλήξεις πιο μετά. :D

Έχω ατακ 3 και βιταλιτι 13 . Συστήνεις να φαρμαρω να τα ανεβάσω λίγο σκοτώνοντας αλλά μπος ; Θα κάνει διαφορα στον τΖενιχιρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kolivas είπε

Έχω ατακ 3 και βιταλιτι 13 . Συστήνεις να φαρμαρω να τα ανεβάσω λίγο σκοτώνοντας αλλά μπος ; Θα κάνει διαφορα στον τΖενιχιρο;

Εχεις βγαλει την madame butterfly??Αν οχι πηγαινε πολεμησε την για να μαθεις ακομα καλυτερα το συστημα μαχης.Σε καταλαβαινω παντως με τον genichiro και εγω εφαγα πολυ ξυλο αλλα αυτο επειδη επαιζα λαθος το παιχνιδι μεχρι το σημειο αυτο.Η μαχη με τον genichiro ειναι που πρεπει να αρχιζεις να καταλαβαινεις πως παιζεται το παιχνιδι.

Εγω να φανταστεις ειμαι σε ng+3 και εχω αφησει το save στην μαχη αυτη καθως την θεωρω με διαφορα την καλυτερη του παιχνιδιου.Πραγματικη χορογραφια.

Ελπιζω παντως στο event του ps5 να δουμε επιτελους το eldin ring.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kolivas είπε

Έχω ατακ 3 και βιταλιτι 13 . Συστήνεις να φαρμαρω να τα ανεβάσω λίγο σκοτώνοντας αλλά μπος ; Θα κάνει διαφορα στον τΖενιχιρο;

Θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω, το game έχει μερικά boss που σου μαθαίνουν πως να fight, η συγκεκριμένη μάχη σου μαθαίνει πως να παίζεις offensive, δηλαδή full aggressive, μονο στο τελευταίο part παίζεις defensive. Τα ένα δυο stats δεν πρόκειται να κάνουν διαφορα άμα δεν μπεις στο flow της μάχης. ;)

Aμα πιστεύεις ότι έχεις φτάσει τα όρια σου τότε απλά δες ένα video guide της μάχης, υπάρχουν άπειρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...