Προς το περιεχόμενο

Sekiro: Shadows Die Twice [PS4][Xbox One]


FromDusk_TillDawn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Εχεις βγαλει την madame butterfly??Αν οχι πηγαινε πολεμησε την για να μαθεις ακομα καλυτερα το συστημα μαχης.Σε καταλαβαινω παντως με τον genichiro και εγω εφαγα πολυ ξυλο αλλα αυτο επειδη επαιζα λαθος το παιχνιδι μεχρι το σημειο αυτο.Η μαχη με τον genichiro ειναι που πρεπει να αρχιζεις να καταλαβαινεις πως παιζεται το παιχνιδι.

Εγω να φανταστεις ειμαι σε ng+3 και εχω αφησει το save στην μαχη αυτη καθως την θεωρω με διαφορα την καλυτερη του παιχνιδιου.Πραγματικη χορογραφια.

Ελπιζω παντως στο event του ps5 να δουμε επιτελους το eldin ring.

Την έβγαλα ναι . Με την Τρίτη κιολας . Κ γενικά τα σολμπορν τα χω τερματίσει όλα . Αλλά είμαι σε σημειο να το παρατήσω Γτ κ βίντεο έχω δει κ οφενσιβ παίζω αλλά θεωρω κακή την δυσκολία σε αυτό το μπος . Ίσως για τα σκιλς μου τι να πω . 
κ από χρόνο δεν έχω πολύ σε λίγο θα ανοίξουμε κ δεν μπορώ να αφιερώνω 6-7 ώρες σε μπος σαν αυτό Π από τι λέτε έχει κ πιο δύσκολα . Μάλλον το θεωρω πιο δύσκολο μπος από τα σολμπορν μέχρι τώρα άλλον δεν έχω παίξει τόσες πολλές ώρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη στρατηγική για να βγάλεις τον Genichiro στην πρώτη και δεύτερη φάση,  είναι να μπλοκάρεις τις επιθέσεις του πατώντας το κουμπί που κάνει deflect ΚΑΘΕ φορά που σου επιτίθεται (να μην το κρατάς πατημένο).  Επίσης καλό είναι να έχεις πάρει τις δυνατότητες που όταν κάνεις deflect να προκαλεί ζημιά στο posture του αντιπάλου (δεν θυμάμαι πως λέγονται..), καθώς εδώ βοηθάει πάρα πολύ.

Δες και αυτά τα βίντεο

Spoiler

 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kolivas είπε

Την έβγαλα ναι . Με την Τρίτη κιολας . Κ γενικά τα σολμπορν τα χω τερματίσει όλα . Αλλά είμαι σε σημειο να το παρατήσω Γτ κ βίντεο έχω δει κ οφενσιβ παίζω αλλά θεωρω κακή την δυσκολία σε αυτό το μπος . Ίσως για τα σκιλς μου τι να πω . 
κ από χρόνο δεν έχω πολύ σε λίγο θα ανοίξουμε κ δεν μπορώ να αφιερώνω 6-7 ώρες σε μπος σαν αυτό Π από τι λέτε έχει κ πιο δύσκολα . Μάλλον το θεωρω πιο δύσκολο μπος από τα σολμπορν μέχρι τώρα άλλον δεν έχω παίξει τόσες πολλές ώρες .

Καμια σχέση τα προηγούμενα games τις From, τουλάχιστον όσο αφορά το combat system, ισα ισα πιο δύσκολο κάνει το game να έχεις συνηθίσει τα Souls. Προσωπικά δεν με δυσκόλεψε τόσο όσο αλλα bosses και tbh ήταν το καλύτερο fight, σαν cutscene είναι με το που πιάσεις την φάση. Εάν είναι να το παρατήσεις τότε βάλε κάνα cheat για extra damage η κάτι, κρίμα είναι αφού έφαγες τόση ώρα, είναι πολύ καλο game, φυσικά θα χάσεις την ευχαρίστηση και το συναίσθημα της νίκης με cheat αλλα από το να το παρατήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.Κοιτα και εγω ειχα εμπειρια απο soulsborne και επαιζα το παιχνιδι ετσι μεχρι ομως να φτασω στον genichiro.Εκει εφαγα του κοσμου το ξυλο καθως το επαιζα στυλ soulborne που ηταν τελειως λαθος.

Το παιζεις παντως offensive λες αλλα πρεπει να εισαι in your face.Μην τον αφησεις να παρει ανασα και να χρησιμοποειες πολυ το parry-deflect.Ξαναλεω μην τον αφησεις να παρει ανασα.Ειδικα στα 2 πρωτα phase.Στην τριτη παιξτο και λιγο αμυντικα,οχι ομως πολυ.Επισης φανταζομαι εχεις το mikiri counter που ειναι αναγκαιο.

Δωστου μια ευκαιρια παντως ακομα,μολις το περασεις θα δεις με αλλη οπτικη το παιχνιδι αλλα και τους εχθρους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είμαι στην φάση Π τον πάω Τρίτη φάση κ έχω όλα τα σιντς . Αλλά με αυτά τα ηλεκτροσόκ με πάει μονοχιτο . Ελπίζω να τον βγαλω γ να το συνεχίσω να προλάβω να το τελειώσω κ να μην βρω άλλο μπος σαν αυτό . Κ χάρηκα μέχρι αυτόν λέω ενταξει το χω το παιχνίδι . Ζοριστικα τόσο Πάντως Π νομίζω πως και να τον βγαλω θα νιώσω στιγμιαίο ρεγουαρντ αλλά το σπάσιμο θα μ μείνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι παλουκι ο genichiro, αλλα αφου το πας στη  phase 3 μην αγχωνεσαι...μαθε το lighning reverse και το χεις...εγω αφησα τα περισσοτερα headless fights στο παιχνιδι που ηταν προαιρετικα, ενω το τελικο boss επισης δεν το εβγαλα ποτε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xavier είπε

ειναι παλουκι ο genichiro, αλλα αφου το πας στη  phase 3 μην αγχωνεσαι...μαθε το lighning reverse και το χεις...εγω αφησα τα περισσοτερα headless fights στο παιχνιδι που ηταν προαιρετικα, ενω το τελικο boss επισης δεν το εβγαλα ποτε...

Τα headless αφού βρείς τι παίζει είναι 1 λεπτό το πολύ fight, ο τελευταίος όμως...κλάμα 🥺

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H τριτη φαση του Γκενιτσιρο ειναι μαλλον η πιο ευκολη απο τις τρεις, ειδικα αν μαθεις το reverse lightning... οχι γτ εχει πιο απλες κινησεις, αλλα ειναι ενα μιξ των 2 πρωτων που αν τις βγαζεις σχετικα καλα κ γρηγορα πλεον, η τριτη με λιγη συνηθεια θα ειναι ευκολη μετα απο μερικα tries..

γενικα ο Γκενιτσιρο θελει υπομονη να μαθεις ολα του τα patterns και μετα οταν θα εισαι ετοιμος, τρελο τετ α τετ να μην παρει ανασα... προσωπικα ο Γκενιτσιρο δε με ζορισε τοσο, οσο καποιοι επομενοι εχθροι (εννοω οτι επαιξα μονο ενα 30αρι φορες 😛 μαζι του), αλλα ειναι σιγουρα το απολυτο boss για να εχεις μια γενικη εικονα του τι επακολουθει και να σε βαλει για τα καλα στη λογικη του παιχνιδιου (offense οταν χρειαζεται κ μονο, πολυ επιθετικο στυλ μαχης). Στο ng+ δλδ εφυγε στα 3-4 tries ακλαφτος, θελει απλα παραπανω χρονο συν ολα τα αλλα, γιατι ειναι και boss που ουσιαστικα τεσταρει τα παντα που εχεις μαθει μεχρι αυτο το σημειο και εχει καλο variety απο διαφορετικα moves...

 

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2020 στις 4:24 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Καμια σχέση τα προηγούμενα games τις From, τουλάχιστον όσο αφορά το combat system, ισα ισα πιο δύσκολο κάνει το game να έχεις συνηθίσει τα Souls. Προσωπικά δεν με δυσκόλεψε τόσο όσο αλλα bosses και tbh ήταν το καλύτερο fight, σαν cutscene είναι με το που πιάσεις την φάση. Εάν είναι να το παρατήσεις τότε βάλε κάνα cheat για extra damage η κάτι, κρίμα είναι αφού έφαγες τόση ώρα, είναι πολύ καλο game, φυσικά θα χάσεις την ευχαρίστηση και το συναίσθημα της νίκης με cheat αλλα από το να το παρατήσεις...

Δυστυχώς η pc έκδοση είναι κλάσεις ανώτερη για 2 λόγους. Πρώτον μπορείς να κάνεις uncap τα fps στο refresh rate σου (δεν είναι ευτυχώς σαν το ds1 που τα physics και η game logic ήταν tied στα fps) και δεύτερον το ίδιο το tool για τα unlock fps έχει και άλλα QoL features όπως custom resolutions, fov slider, αυτόματο pickup των items και no dragonrot/experience penalty on death. Ιδιαίτερα χρήσιμο το τελευταίο αν γενικά δοκιμάζεις strats με όχι τα κλασικά op tools/weapon arts και θα χάσεις 10000000 φορές έτσι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Feels good eh?! :D

giphy.gif

Κοιτά η αλήθεια είναι ότι η μάχη ήταν τρελη πόρωση . Ανεβασα 150 παλμούς τους μέτρησα . Αλλά από την άλλη επαθα αυτό Π έλεγα το reward μου κράτησε λίγο στιγμιαία . Μου μείνε η κούραση κ ανακούφιση Π θα συνεχίσω το παιχνίδι και δεν πήγαν τσάμπα οι ώρες μου .

Ενω το παιχνίδι είναι παιχνιδαρα εξακολουθώ να θεωρω πως η συγκεκριμένη δυσκολία του προσωπικά μ χαλάει την εμπειρία . Και περισσότερο ότι για να βγάλεις ένα δύσκολο μπος πρέπει να κανείς αυτό ακριβώς που ζητάει το παιχνίδι . Πάνω κάτω και στα βιντεάκια στο YouTube τα ίδια κάνουν όλοι κ έτσι λείπει το στοιχείο του αιφνιδιασμού ότι τον έπαιξα έτσι πχ και τον έβγαλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kolivas είπε

Κοιτά η αλήθεια είναι ότι η μάχη ήταν τρελη πόρωση . Ανεβασα 150 παλμούς τους μέτρησα . Αλλά από την άλλη επαθα αυτό Π έλεγα το reward μου κράτησε λίγο στιγμιαία . Μου μείνε η κούραση κ ανακούφιση Π θα συνεχίσω το παιχνίδι και δεν πήγαν τσάμπα οι ώρες μου .

Aμα σου πείρε τόσο τότε ίσως το game να μην είναι για σένα, τόσο περίπου μου πείρε για τον τελευταίο με δυο τρίωρα sessions. Φυσικά μπορεί απλά να έφαγες σκάλωμα με τον συγκεκριμένο, όπως άλλοι έφαγαν σε αλλα bosses. Η butterfly για παράδειγμα την έβγαλα για πλακα, ενώ άλλοι ζορίστηκαν τρελα. Προσωπικά μονο ο τελευταίος με κούρασε και ο optional demon που δεν έβγαλα ποτε. ;)

Και εννοείτε μπορείς να παίξεις διαφορετικά το κάθε boss απλά ένας τρόπος πάντα είναι πιο γρήγορος από τον άλλον. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kolivas είπε

 Αλλά από την άλλη επαθα αυτό Π έλεγα το reward μου κράτησε λίγο στιγμιαία . Μου μείνε η κούραση κ ανακούφιση Π θα συνεχίσω το παιχνίδι και δεν πήγαν τσάμπα οι ώρες μου .

 

... έτσι -μή σου πω χειρότερα- θα σε πάει μέχρι τέλους...

ο genichiro είναι δύσκολος αλλά και "προβλεπόμενος" με τη χορογραφία του να μαθαίνεται εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Lousy Offcomer είπε

... έτσι -μή σου πω χειρότερα- θα σε πάει μέχρι τέλους...

ο genichiro είναι δύσκολος αλλά και "προβλεπόμενος" με τη χορογραφία του να μαθαίνεται εύκολα. 

μην υπερβαλλουμε, ο genichiro στο σημειο που εμφανιζεται ειναι τειχος...απο εκει και περα ευκολα, δυσκολα(κυριως δυσκολα) προχωρας μεχρι το τελος...

ο genichiro και το τελικο boss οντως για εμενα ειναι πιο δυσκολοι απο οτι θα επρεπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...