Προς το περιεχόμενο

CONTROL [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, eko13 είπε

Μου το εβγαλε προτεινομενο επειδη εχω στα αγαπημενα DETROIT: Become Human και Βeyond: Two Souls, που ειναι παιχνιδαρες και μου τραβηξε το ενδιαφερον, εχω και το Alan Wake στο EPIC αλλα δεν το εχω παιξει.

Ειναι ευκολο στο gameplay ή ειναι παλούκι? Αν εχει πολλα πιστολιδια θα πεθαινω συνεχεια 😆😆

Να παιξω πρωτα το Alan Wake, ειναι το ιδιο στυλ?

είναι το ίδιο universe, alan wake, Quantum Break, control.
Dεν είναι το ίδιο στυλ όμως το alan wake.. Τρέχεις από τις σκιές να κρυφτείς στο φως μη σε φάνε και έχεις όπλα να αμυνθείς, όχι υπερφυσικές δυνάμεις. Να το παίξεις! Δεν είναι δύσκολο, είναι ωραίο θρίλερ όμως!

(το gamepass έχει το alan wake)

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, KilliK είπε

η εταιρεια κοινοποιησε και γιορτασε τις πωλησεις στο δημοσιο twitter της. προφανως ηταν κατι που ηθελε να μοιραστει μαζι μας.

καποιος ποσταρε το tweet εδω μεσα.  αρα δεν ενδιαφερει τους υπολοιπους μονο το παιχνιδι, οπως δηλωνεις.

εφοσων εχεις παιξει και σε ενδιαφερει μονο το ιδιο το παιχνιδι, γιατι συζητας μαζι μου τοση ωρα για 3ης σημασιας πραγματα;

Η εταιρεια σιγουρα ειχε τους λογους της που ανεφερε τα των πωλησεων πριν μπει το παιχνιδι στο gamepass.

Αυτος ο καποιος που postαρε το tweet αυτο ημουν εγω,απλα και μονο για να δειξω για οποιον ειχε περιεργεια πως τα πηγε το παιχνιδι.

Oσο για το τελευταιο που ρωτας,σε περιπτωση που δεν το πηρες χαμπαρι,το παιχνιδι το εχω τελειωσει και γραψει και την αποψη μου για αυτο.

Αρα μπορω ανετα να μιλαω και για 3ης σημασιας πραγματα οπως τα των πωλησεων,αν δεν υπαρχει καποια κουβεντα για το ιδιο το παιχνιδι ή να με ρωτησει καποιος κατι για αυτο.

Και ασε που οι ιδιες οι πωλησεις για 1.5χρονο παιχνιδι λιγοτερο γνωστο μονο κακες δεν ειναι+τα επιπλεον χρηματα που πηραν απο Epic για οσο καιρο ηταν exclusive+οτι χρηματα παρουν τωρα απο MS λογω gamepass. Και ουτε ειναι και καμια απο τις πολυ μεγαλες ΑΑΑ παραγωγες σαν κοστος,για να εχουν και τεραστιες απαιτησεις.

22 ώρες πριν, eko13 είπε

Μου το εβγαλε προτεινομενο επειδη εχω στα αγαπημενα DETROIT: Become Human και Βeyond: Two Souls, που ειναι παιχνιδαρες και μου τραβηξε το ενδιαφερον, εχω και το Alan Wake στο EPIC αλλα δεν το εχω παιξει.

Ειναι ευκολο στο gameplay ή ειναι παλούκι? Αν εχει πολλα πιστολιδια θα πεθαινω συνεχεια 😆😆

Να παιξω πρωτα το Alan Wake, ειναι το ιδιο στυλ?

Ιδιο με το Alan Wake(και ειδικα με τα αλλα 2 παιχνιδια που αναφερεις)δεν ειναι. Ουτε και εχει ακριβως 100% αμεση σχεση με αυτο,περαν απο το 1dlc του.

Αρα μπορεις ανετα αν θες να το παιξεις(εστω μεσω gamepass)να δεις αν σου αρεσει ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη γκρινιάζετε, παίξτε το παιχνίδι...
Το παιχνίδι δεν είναι κακό! Είναι πολύ καλό, διαμάντι βασικά!

Παίξτε και αγαπήστε το παιχνίδι!
EryCnISXcAwMWV3?format=png&name=small

 

Από το τουητ του Δεκεμβρίου ξεχάσατε να αναφέρετε όμως κάτι πολύ σημαντικό, ότι το όλο project ήταν χρηματοδοτημένο από την epic.. Ουσιαστικά ήταν το πρώτο παιχνίδι που έδωσε φράγκα η EPIC( αν δεν κάνω λάθος)..
Το παιχνίδι ήρθε στο steam 27/8/20! 1 χρόνο μετά την κυκλοφορία του, με ότι συνεπάγεται το στατιστικό των πωλήσεων που έδωσαν.

 

και για τους πολύ γκρινιάρηδες, αυτό είναι ΤΟ στατιστικό που πρέπει να κρατήσετε, για να μην έχετε αυταπάτες δηλαδή.

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Control has sold more than 2m units

Sci-fi thriller is Remedy's fastest-growing new IP since Max Payne

 

όχι πως με καίει πόσα πούλησε κάποια εταιρία,δε μπαίνουν στην τσέπη μου τα λεφτά, αλλά αφού συζητάτε είπα να πεταχτώ!

επίσης μιας και λέγαμε για το alan wake

Why ‘Alan Wake’ is Still Worth Revisiting Over a Decade Later

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Max Payne μου άρεσαν όλα.

Το Alan Wake το έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό, αλλά δεν κατάφερε να με κάνει να κολλήσω. Καλά τα γραφικά και η ατμόσφαιρα αλλά το gameplay μου φαίνεται βαρετό, ενώ δεν βοηθάει ιδιαίτερα και η παράξενη κάμερα και ο τρόπος κίνησης του πρωταγωνιστή, σαν να είναι μεθυσμένος ή ανάπηρος περπατάει...

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τα Max Payne μου άρεσαν όλα.

Το Alan Wake το έχω ξεκινήσει εδώ και καιρό, αλλά δεν κατάφερε να με κάνει να κολλήσω. Καλά τα γραφικά και η ατμόσφαιρα αλλά το gameplay μου φαίνεται βαρετό, ενώ δεν βοηθάει ιδιαίτερα και η παράξενη κάμερα και ο τρόπος κίνησης του πρωταγωνιστή, σαν να είναι μεθυσμένος ή ανάπηρος περπατάει...

+1. Τρεις φορές το ξανάπιασα το Alan Wake μπας και καταφέρω να το συνεχίσω αλλά αυτή την κάμερα δεν την μπορώ πραγματικά, ενώ το στυλ του game μου αρέσει πολύ. Λάθος τους που δεν έδωσαν καν την επιλογή να μπορείς να βάλεις κανονική κάμερα, και ούτε βρήκα κάποιο mod..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

 

οτι λογους και να ειχε, το γεγονος παραμενει οτι το δημοσιευσε. εσυ μετα το αναδημοσιευσες εδω. και εγω σχολιαζω την ειδηση. που ακριβως ειναι το προβλημα;

καλα εκανες και το επαιξες. το σχολιο μου ομως αφορα τις πωλησεις του, οχι το ιδιο το παιχνιδι. οταν καταφερεις να μου εξηγησεις με επιχειρηματα, γιατι πρεπει να εχω παιξει πρωτα το παιχνιδι για να σχολιασω την ανακοινωση για τις πωλησεις του, τα ξαναλεμε. 

Again you miss the point. Προφανως για την Remedy, που δεν θα ηταν και στην καλυτερη θεση μετα τα τελευταια misfires της, αυτα τα νουμερα ειναι καλα. Εγω ομως ειπα συγκεκριμενα οτι για τα σημερινα δεδομενα δεν ειναι τιποτα. Το πρωτο Max Payne εκανε 4m πωλησεις το 2001. Μπορει το Control εντελει να τις ξεπερασει. Αλλα μεχρι τοτε, δεν ειναι κατι για να καυχιεται η ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, KilliK είπε

οταν καταφερεις να μου εξηγησεις με επιχειρηματα, γιατι πρεπει να εχω παιξει πρωτα το παιχνιδι για να σχολιασω την ανακοινωση για τις πωλησεις του, τα ξαναλεμε. 

 

58 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Μη γκρινιάζετε, παίξτε το παιχνίδι...

Στο ειπε και ο συμφορουμιτης πιο πανω.

Αν το παιχνιδι σε ενδιεφερε και το επαιζες,δεν θα εδινες εξ αρχης τοσο βαση στις πωλησεις που δηλωσε η Remedy αν ειναι ή δεν ειναι καλες και αν μπαινουν μεσα χρηματικα.

Ειναι τοσο απλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα με ενδιαφερει να παιξω το παιχνιδι καποια στιγμη, οπως επισης με ενδιεφερε η ειδηση που ποσταρες και την σχολιασα. το ενα δεν αναιρει το αλλο.

τεσπα, το κλεινω εδω, το παρατραβηξαμε ηδη και δεν υπαρχει νοημα να το συνεχισουμε. cheerio.

Αναφορά σε κείμενο

και για τους πολύ γκρινιάρηδες, αυτό είναι ΤΟ στατιστικό που πρέπει να κρατήσετε, για να μην έχετε αυταπάτες δηλαδή.

 
το καλο ειναι οτι πηρανε πισω και τα δικαιωματα για το Alan Wake IP, οποτε ισως δουμε καποια συνεχεια του στο μελλον. ισως και κανα crossover με το Control. 
νομιζω ομως οτι το επομενο παιχνιδι τους θαναι ενα online multiplayer.
Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ChrisN.S. είπε

εγώ πάλι θέλω να το παίξω και κάθε τέταρτο τρώω crash 😅

Ποια έκδοση; Εγώ στο steam που το έχω μήνες δεν έχω φάει crash ποτέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

+1. Τρεις φορές το ξανάπιασα το Alan Wake μπας και καταφέρω να το συνεχίσω αλλά αυτή την κάμερα δεν την μπορώ πραγματικά, ενώ το στυλ του game μου αρέσει πολύ. Λάθος τους που δεν έδωσαν καν την επιλογή να μπορείς να βάλεις κανονική κάμερα, και ούτε βρήκα κάποιο mod..

Το Alan Wake δεν είχε καλό gameplay ουτε πριν 10 χρόνια που βγήκε λογικό να σου ξινίζει τόσα χρόνια μετά. Δε θυμάμαι τι ακριβώς εννοείς με τη κάμερα αλλά δε νομίζω να ήταν λάθος μαλλον τεχνικός περιορισμος για την εποχή που βγήκε ή κ σχεδιαστική επιλογή μιας που θέλουν να σε κάνουν να νιώσεις άβολα κ θεωρητικά είναι horror (αν κ καθόλου τρομακτικό) .  Προσωπικά παντα βαρετό / ψιλό κακό θεωρουσα το gameplay του. 

ΑΛΛΑ

Αξίζει όμως να το παίξεις κ να το τελειώσεις στην ανάγκη βάλτο easy /  cheat κ ψιλοξεπεταξε το gameplay . Εκεί φοβερά πραγματα εκεί μέσα , είναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Το Alan Wake δεν είχε καλό gameplay ουτε πριν 10 χρόνια που βγήκε λογικό να σου ξινίζει τόσα χρόνια μετά. Δε θυμάμαι τι ακριβώς εννοείς με τη κάμερα αλλά δε νομίζω να ήταν λάθος μαλλον τεχνικός περιορισμος για την εποχή που βγήκε ή κ σχεδιαστική επιλογή μιας που θέλουν να σε κάνουν να νιώσεις άβολα κ θεωρητικά είναι horror (αν κ καθόλου τρομακτικό) .  Προσωπικά παντα βαρετό / ψιλό κακό θεωρουσα το gameplay του. 

ΑΛΛΑ

Αξίζει όμως να το παίξεις κ να το τελειώσεις στην ανάγκη βάλτο easy /  cheat κ ψιλοξεπεταξε το gameplay . Εκεί φοβερά πραγματα εκεί μέσα , είναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ . 

Η κάμερα δεν είναι ακριβώς πίσω από τον χαρακτήρα όπως σε όλα τα third person αλλά είναι υπό γωνία και είναι σπαστικό. Και δεν νομίζω να είναι τεχνικός περιορισμός αφού και παλαιότερα games έχουν την κάμερα ακριβώς στην ευθεία πίσω από το χαρακτήρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η κάμερα δεν είναι ακριβώς πίσω από τον χαρακτήρα όπως σε όλα τα third person αλλά είναι υπό γωνία και είναι σπαστικό. Και δεν νομίζω να είναι τεχνικός περιορισμός αφού και παλαιότερα games έχουν την κάμερα ακριβώς στην ευθεία πίσω από το χαρακτήρα..

Ναι αλλά κανένα παιχνιδι δεν είχε τα γραφικά του Alan Wake την εποχη που βγήκε για αυτό έγραψα τεχνικός περιορισμος . Τέλος παντων έχω να το παιξω από τότε που βγήκε οπότε παω πασο. 

 

-----------------

On topic ξανά επιασα το control που το ειχα παρατησει λόγω βαρεμάρας. Βασικά το ξαναρχισα από την αρχή. 

Καταλαβαίνω γιατί το παρατησα τότε, ο χάρτης σε μπερδέυει κ ειναι πολυ ευκολο να κάνεις κυκλους μέχρι να βρεις που πρέπει να πας, μέχρι να καταλάβεις ότι πρεπει να κοιτάς τις πινακιδες που δείχνουν  την κατεύθυνση που βρίσκεται κάθε δωματίο. 

Επίσης μερικές φορές χάνεις χωρίς να καταλάβεις γιατι, εχθροί που δεν εχεις δει snipers/ ιπταμενοι σου κάνουν τρελλο damage κ δεν υπάρχει κ καλο hit detection να πεις την έφαγα καλά. Αδειάζει η μπάρα χωρίς να το καταλαβεις. 

 

Όμως είναι καλό παιχνίδι, για την ακρίβεια πολυ καλο. Και αμα μάθεις το gameplay το ευχαριστιέσαι. Και σε ατμοσφαιρικές σκηνές τα σπάει. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Spoiler

Τους sniperάδες τους καταλαβαίνεις από μία ακτίνα φωτός και μένεις κρυμμένος σε ένα σημείο. Όταν βγει η ακτίνα κρύβεσαι και τον αφήνεις να πυροβολήσει και μετά του ρίχνεις εσύ. Από τα όπλα έχω καταλήξει ότι το καλύτερο για μένα είναι το πρώτο πρώτο, το απλό πιστόλι. Αν το αναβαθμίσεις κάνει καλό damage και ειδικά αν πάρεις και το ability με το headshot. Τα άλλα όπλα είναι είτε αργά είτε δεν κάνουν πολύ damage. Βασικά εγώ πιο πολύ τους πετάω πράγματα και το όπλο το έχω για να τους αποτελειώνω ή για όταν τελειώνει το "mana". Από εχθρούς σπαστικοί είναι αυτοί που ίπτανται και αποφεύγουν αυτά που τους πετάς (αν όμως τους πετάξεις δύο πράγματα το ένα μετά το άλλο γρήγορα τότε το δεύτερο δεν το αποφεύγουν). Και επίσης προσοχή θέλει ένα πράγμα σαν τεράστιο πουλί να το πω που είναι αόρατο και μόλις μείνεις σταθερός εμφανίζεται μπροστά σου ουρλιάζοντας και αν δεν προλάβεις να του ρίξεις κάτι σου κάνει attack και σου τρώει όλη τη ζωή σχεδόν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω ρε παιδιά.

Είπα να παίξω επιτέλους το Control τώρα που έχω την 3080 αλλά δε μπορώ να ενεργοποιήσω το dlss. Γράφει ότι χρειάζεται Nvidia RTX GPU. Το Ray tracing λειτουργεί κανονικά εν το μεταξύ.

Ότι και να κάνω δεν είναι διαθέσιμο. Το έψαξα λίγο και αυτό το πρόβλημα το είχαν κι άλλοι χρήστες, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους το έλυσαν με απεγκατάσταση κι επαναγκατάσταση drivers, το οποίο το έκανα αλλά το παιχνίδι συνεχίζει το ίδιο βιολί.

Είχε/έχει κανείς το ίδιο θέμα, ή καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...