Προς το περιεχόμενο

CONTROL [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

Να ρωτήσω ρε παιδιά.

Είπα να παίξω επιτέλους το Control τώρα που έχω την 3080 αλλά δε μπορώ να ενεργοποιήσω το dlss. Γράφει ότι χρειάζεται Nvidia RTX GPU. Το Ray tracing λειτουργεί κανονικά εν το μεταξύ.

Ότι και να κάνω δεν είναι διαθέσιμο. Το έψαξα λίγο και αυτό το πρόβλημα το είχαν κι άλλοι χρήστες, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους το έλυσαν με απεγκατάσταση κι επαναγκατάσταση drivers, το οποίο το έκανα αλλά το παιχνίδι συνεχίζει το ίδιο βιολί.

Είχε/έχει κανείς το ίδιο θέμα, ή καμία ιδέα;

Το τρέχεις με DX12 ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το τρέχεις με DX12 ε;

God fucking damn it...

Έχω την έκδοση game pass και μόλις διάβασα ότι αυτό είναι dx11 μόνο...

edit: Θα ανεβάσουν update σύντομα λέει, που θα το διορθώσει για όποιον ενδιαφέρεται στο μέλλον.

Επεξ/σία από tsamo2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tsamo2 είπε

God fucking damn it...

Έχω την έκδοση game pass και μόλις διάβασα ότι αυτό είναι dx11 μόνο...

edit: Θα ανεβάσουν update σύντομα λέει, που θα το διορθώσει για όποιον ενδιαφέρεται στο μέλλον.

Όντως; Αν είναι DX11 μόνο τότε ούτε το RT δουλεύει..

Edit: Απ' ότι είδα λέει ότι έχει και DX12. Στο steam βγάζει έναν launcher στην αρχή που διαλέγεις αν θέλεις DX11 ή DX12. Στο game pass δεν το βγάζει αυτό;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όντως; Αν είναι DX11 μόνο τότε ούτε το RT δουλεύει..

Edit: Απ' ότι είδα λέει ότι έχει και DX12. Στο steam βγάζει έναν launcher στην αρχή που διαλέγεις αν θέλεις DX11 ή DX12. Στο game pass δεν το βγάζει αυτό;

Όχι.

Επίσημα είπαν ότι το έφτιαξαν και απλά περιμένουν να περάσει το patch από τη διαδικασία του xbox store .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2021 στις 5:49 ΜΜ, ChrisN.S. είπε

Ούτε δέκα λεπτά δεν έχω βάλει να παίξω το game και έχω φάει δύο φορές crash. Το ένα με error screen X και το άλλο freeze και force close στο άκυρο. Όλα αυτά με Xbox gamepass... wtf

Ιδια περιπτωση ακριβως και με του συμφορουμιτη. Κοινως ειναι η εκδοση του gamepass τωρα που μπηκε το παιχνιδι που εχει τα θεματα,οχι το ιδιο το παιχνιδι.

Οσο για το πως τρεχει το παιχνιδι,γενικα απο παλιοτερες μετρησεις ειχε βγει λιγο καλυτερο το DX11 απο το 12.

Το DX12 οντως ειναι κυριως για οσους θελουν να ενεργοποιησουν RT/Dlss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ιδια περιπτωση ακριβως και με του συμφορουμιτη. Κοινως ειναι η εκδοση του gamepass τωρα που μπηκε το παιχνιδι που εχει τα θεματα,οχι το ιδιο το παιχνιδι.

Έχω συνεχόμενα crashes και το έχω από Epic, το game έχει ένα θέμα με το τελευταίο update. Δεν βρήκα λύση ακόμα.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Έχω συνεχόμενα crashes και το έχω από Epic, το game έχει ένα θέμα με το τελευταίο update. Δεν βρήκα λύση ακόμα.

Δεν το εχω ψαξει τι παιζει με τις εκδοσεις του καθε launcher.

Στο steam εγραψε σχεδον 36ωρες και ενα crash δεν ειχα. 

Να φταιει η διαφορετικη εκδοση,να φταιει το διαφορετικο hardware,δεν ξερω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/01/2021 at 17:54, xtrmsnpr said:

Από το τουητ του Δεκεμβρίου ξεχάσατε να αναφέρετε όμως κάτι πολύ σημαντικό, ότι το όλο project ήταν χρηματοδοτημένο από την epic.. Ουσιαστικά ήταν το πρώτο παιχνίδι που έδωσε φράγκα η EPIC( αν δεν κάνω λάθος)..

 

Δεν έχει δώσει λεφτά για τη δημιουργία του Control η Epic. 

Το επόμενό τους project είναι αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NickTG είπε

 

Δεν έχει δώσει λεφτά για τη δημιουργία του Control η Epic. 

Το επόμενό τους project είναι αυτό. 

 

ναι όντως, λάθος μου! Για την τωρίνη συνεργασία ήταν, με μπέρδεψε το τουη που ήταν μέσα στο ίδιο τουη με τις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisN.S. είπε

καινούργιο update σήμερα στο Windows Store 450mb χωρίς να διορθώνει τα συνεχιζόμενα crashes τουλάχιστον σε μένα. wtf

εγώ πάντως το κατεβασα, το έπαιξα, το τερμάτισα , μέσω game pass, χωρίς ούτε ένα crash...
μήπως πρέπει να ψαχτείς αλλού για τα crashes;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totomis είπε

εγώ πάντως το κατεβασα, το έπαιξα, το τερμάτισα , μέσω game pass, χωρίς ούτε ένα crash...
μήπως πρέπει να ψαχτείς αλλού για τα crashes;

Δεν νομίζω, μέχρι στιγμής από ότι έχω ψάξει είναι 100% από την μεριά του game, που έγινε μέσο κάποιου update. Έπαιξα το game όταν βγήκε με μηδέν crashes, και με την ultimate edition γίνετε του crash το κάγκελο. Είμαι σχεδόν σίγουρος είναι ένα από τα DLC που το προκαλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, totomis είπε

εγώ πάντως το κατεβασα, το έπαιξα, το τερμάτισα , μέσω game pass, χωρίς ούτε ένα crash...
μήπως πρέπει να ψαχτείς αλλού για τα crashes;

όχι, δεν έχει κανένα πρόβλημα το set up μου, το πρόβλημα το έχει η Remedy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις το έβαλα σε medium γραφικά γιατι με επιασε πονοκέφαλος στο High Και 38-45 FPS .

Αυτα με nvidia GTX 1080 στα 1440p

σε medium 55-65 fps πολύ καλύτερα

Crashes δεν είχα ουτε εγώ μέσω game pass .

Εχω φτάσει στο 8ο Chapter νομίζω έχει 10 . Δεν είναι πολύ δύσκολο αλλα δεν το λές και ευκολο.

Με εκνευρίζει αρκετά το respawn σύστημα που πρέπει να ξαναπεράσεις όλα τα δωμάτια απο την αρχή αλλά και το γεγονός οτι σου εμφανίζονται ξανα οι υπνωτισμενοι ακόμη και αν περάσεις μετα απο λίγο απο το σημείο που τους σκότωσες. Αυτο μάλλον για bug μου κάνει.

Ατμόσφαιρα καλή χειρισμός αρκετά καλός . Τα γραφικά δεν δικαιολογούν όμως τόσο χαμηλά FPS πράγμα που δείχνει οτι δεν είναι παραμετροποιημένο καθόλου καλά.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Prof_Chaos said:

Μόλις το έβαλα σε medium γραφικά γιατι με επιασε πονοκέφαλος στο High Και 38-45 FPS .

Αυτα με nvidia GTX 1080 στα 1440p

σε medium 55-65 fps πολύ καλύτερα

Crashes δεν είχα ουτε εγώ μέσω game pass .

Εχω φτάσει στο 8ο Chapter νομίζω έχει 10 . Δεν είναι πολύ δύσκολο αλλα δεν το λές και ευκολο.

Με εκνευρίζει αρκετά το respawn σύστημα που πρέπει να ξαναπεράσεις όλα τα δωμάτια απο την αρχή αλλά και το γεγονός οτι σου εμφανίζονται ξανα οι υπνωτισμενοι ακόμη και αν περάσεις μετα απο λίγο απο το σημείο που τους σκότωσες. Αυτο μάλλον για bug μου κάνει.

Ατμόσφαιρα καλή χειρισμός αρκετά καλός . Τα γραφικά δεν δικαιολογούν όμως τόσο χαμηλά FPS πράγμα που δείχνει οτι δεν είναι παραμετροποιημένο καθόλου καλά.

Δεν ειναι Bug κακο game design ειναι και τροπος να μεγαλωσουν την διάρκεια του παιχνιδιού. Τα γραφικα και εγω τα εβαλα στο Medium για σταθερο 60αρι. ουτε και αλλιως απο το high δεν ειδα σοβαρες διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...