Προς το περιεχόμενο

Ghost of Tsushima [PS4][PS5]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 685
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά, είμαι κανα 6 ωρο στο game και η ατμόσφαιρα που μου βγάζει ειναι κορυφή. Τα γραφικά από τα καλύτερα που έχω δει σε ps4 (για open world game πάντα ), ενώ και ο ήχος είναι αλλου.  Το gameplay κλάσεις ανώτερο από AC (αρκετά tight) αν και αρκετά εύκολο έως τώρα. Συνολικά πάντως μέχρι εδώ που βρίσκομαι,  έχω πολύ θετικές εντυπώσεις. Χρειαζόταν βρε αδερφέ μια νότα  παρηγοριάς μετά  τη γνωστή  απογοήτευση του Cuckman.

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στην ίδια κατηγορία-είδος με το Sekiro Shadows Die Twice; Φαίνεται πως το Ghost Of Tsushima είναι ανώτερο σε γραφικά, ίσως και στο σύστημα μάχης.Δεν τα έχω παίξει, είδα 1-2 βίντεο απο το καθένα, θυμίζουν Tenchu πολύ αναβαθμισμένα.

Δεν γνώριζα καν αυτά τα 2 παιχνίδια, ειδικά με το Ghost Of Tsushima έπαθα πλάκα, αν και σε κάποιο post πιο πίσω αναφέρονται κάποια αρνητικά.

Υπάρχουν σημαντικές διαφορές σε PS4 Pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Είναι στην ίδια κατηγορία-είδος με το Sekiro Shadows Die Twice; Φαίνεται πως το Ghost Of Tsushima είναι ανώτερο σε γραφικά, ίσως και στο σύστημα μάχης.Δεν τα έχω παίξει, είδα 1-2 βίντεο απο το καθένα, θυμίζουν Tenchu πολύ αναβαθμισμένα.

Δεν γνώριζα καν αυτά τα 2 παιχνίδια, ειδικά με το Ghost Of Tsushima έπαθα πλάκα, αν και σε κάποιο post πιο πίσω αναφέρονται κάποια αρνητικά.

Υπάρχουν σημαντικές διαφορές σε PS4 Pro;

Είναι πολύ πιο open world από το Sekiro. Στο Sekiro είναι κλασικός soulslike ο σχεδιασμός του με shortcuts κλπ. Επίσης δεν έχει busy work/μάζεμα resources και τα npc sidequest του μετρώνται στα δάχτυλα ενός χεριού.😁 Σε 10-20 ώρες max θα το έχεις τελειώσει. To ghost of tsushima είναι πιο κοντά στην λογική των assassins creed. Έχει μεγαλύτερο character progression και είναι πιο casual φάση (δεν κινδυνεύεις να χάσεις experience ή να φας dragonrot όπως στο Sekiro). Αν χάσεις απλά ξανασπωνάρεις επιτόπου από το last checkpoint. Ακόμα και τα collectibles/resources κρατάς και δε χρειάζεται να τα ξαναμαζέψεις. Είναι αραχτή φάση εντελώς (πλην κάποιων duels) και ευχάριστο διάλειμμα για μαζοχιστικά άτομα.😁 Επίσης αν πεις να ψάξεις τα πάντα είναι χαλαρά πάνω από 40 ώρες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι τοσο ομορφο το νησι που βρισκεσαι να κοβεις βολτες ανεμελος χαζευοντας και σφαζοντας τους περαστικους μογγολους.

Ανετα καποιος θα γραψει 40+ ωρες εαν του αρεσει το exploration..

Eγω εχω ακομα το μισο νησι ανεξερευνητο,εχω γραψει καμια 20αρια ωρες σιγουρα εως τωρα.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες τι φάση είναι τόσο καλό που να δικαιολογεί το 9.3 στο μετάκριτικ με 5000πλας ψήφους?? Είναι από τα παιχνίδια που αν καί ξέρεις ότι δεν θα πάρουν βραβεία από κριτικούς ευχαριστούν τον κόσμο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλεται στο ότι κάποιοι από αυτούς που ψήφισαν είναι απογοητευμένοι από το the last of us 2 , και θέλουν να αναδειχτεί περισσότερο η διαφορά , αρκετοί ψήφοι πρέπει να είναι από Ιάπωνες που από ότι φαίνεται το εκτιμούν πολύ το παιχνίδι και εν τέλη πρέπει να είναι και πολύ καλό παιχνίδι , αν και δεν το έχω παίξει ακόμα από αυτά που έχω δει αν και δεν αξιζει κατά την γνώμη μου 9.3 ένα 8.5 το παίρνει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το ρεκόρ (ανάμεσα στα ps4 exclusive) του GOW στις πρώτες θέσεις των UK chart ( 5 σερί εβδομάδες) δεν θα καταρριφθεί από άλλο τίτλο σε αυτή τη γενιά. Όπως και να έχουμε ο νέος UK king!

https://www.pushsquare.com/news/2020/07/uk_sales_charts_ghost_of_tsushima_is_the_next_ps4_exclusive_to_get_top_spot

 

Επεξ/σία από DJTaurus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τώρα που κοιτούσα τα best of all time στο metacritic είναι τρίτο από AAA  παιχνίδια με 9.2 μετά από από το Witcher 3 (9.4) και Witcher 3 Blood and wine (9.3) . 
Αν μου λέγανε πριν λίγους μήνες ότι το GOT θα παίρνει 9.2 και το TLOU2 5.5 θα τον έλεγα τρελό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρό ότι ο λόγος που βαθμολογούν τόσο ψηλά είναι οτι το παιχνίδι έχει κάτι που σε χαλαρώνει. οι μάχες είναι ωραίες και εναι τοσο οσο (προσωπικά το παίζω στο hard και παρόλο που χάνω δεν νευριάζω). Δεν έχει ψυχαναγκασμους (οσο έχω παίξει μέχρι τώρα) .έχει βάθος στο παίξιμο κ στο στήσιμο του χαρακτηρα και εχει πολυ μικρα Loading ,αυτός ο συνδυασμός σε κάνει να το ευχαριστιεσαι. Yπάρχει κόσμος που το αναζητά αυτό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, rudigarcia222 said:

Ρε παίδες τι φάση είναι τόσο καλό που να δικαιολογεί το 9.3 στο μετάκριτικ με 5000πλας ψήφους?? Είναι από τα παιχνίδια που αν καί ξέρεις ότι δεν θα πάρουν βραβεία από κριτικούς ευχαριστούν τον κόσμο?? 

Διότι όταν έχεις μπουχτίσει στα επαναλαμβανόμενα copy paste open word της Ubi μια εταιρία που απλά θα κάνει τα βασικά με φροντίδα και προδερμ θα ξεχωρίσει με το καλημέρα. Δεν μπορώ να φανταστώ τι βαθμολογίες θα είχε και πως θα έδειχνε ένα ήδη πανέμορφο και ιδιαίτερο open world παιχνίδι (BOTW) στο hardware του ps4 όταν το Ghost είναι σαν πίνακας ζωγραφικής. 

Πραγματικα δεν είχα πάρει χαμπάρι την τεράστια αποδοχή που έχει από τον κόσμο. 
5-A928-F0-E-A5-EC-4177-A62-A-DB41-ED3012

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rudigarcia222 είπε

Ρε παίδες τι φάση είναι τόσο καλό που να δικαιολογεί το 9.3 στο μετάκριτικ με 5000πλας ψήφους?? Είναι από τα παιχνίδια που αν καί ξέρεις ότι δεν θα πάρουν βραβεία από κριτικούς ευχαριστούν τον κόσμο?? 

Και στο τελευταιο τσαπτερ του παιχνιδιου αποκαλυπτεται πως ο πρωταγωνιστης ειναι γκει και μολις αρχιζει να το τερματιζει ο κοσμος, πεφτει η βαθμολογια στο 4,5. :P :P :P 

 

υ.γ. Το ποστ εχει καθαρα χαβαλετζιδικο χαρακτηρα και δεν αποτελει σοβαρη τοποθετηση, μη αρχιζετε ενθεν κι ενθεν να κραζετε. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Και στο τελευταιο τσαπτερ του παιχνιδιου αποκαλυπτεται πως ο πρωταγωνιστης ειναι γκει και μολις αρχιζει να το τερματιζει ο κοσμος, πεφτει η βαθμολογια στο 4,5. :P :P :P

Μπα σε καλό σου, δε δουλεύει ο Drunkman στην SP.😁

Επίσης στην feudal japan δε νομίζω να ήταν και τόσο ανεκτικοί σε κουνιστούς samurai. Θα του είχαν πάρει την κοτσίδα μαζί με άλλα body parts.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει το παιχνίδι και τα ψεγαδάκια του, και δεν αναφέρομαι μόνο στον τεχνικό τομέα που εντάξει ούτε τα animations, ούτε το lipsyncing έχει του ακατανόμαστου άλλου exclusive. Εκτός από την κάμερα που μπορεί να γίνει άμπαλη, έχει και πολύ επιθετικό/ενοχλητικό aim assist (καλύτερα να το παίξετε χωρίς) και έχει και κάποια clipping issues που μπορεί να κολλήσεις κάπου με κάποια collisions ή έχει κάποια αστεία animation όπως αυτό όταν πηδάς μπρος σε κάποιο beam που είναι λες και είναι μπαλαρίνα.😁 Επίσης κάποια missions δε ξέρουν τι θέλουν, πχ να παίξεις stealth ή να πας γιούργια και να κινδυνέψεις να πεθάνουν όμηροι. Ακόμα και αν κάνεις demi approach όπως έκανα εδώ, πάλι μου την είπε o sensei γιατί δεν ήμουν honorable enough.😆

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεχίζω παρα πολύ ικανοποιημένος με το game, τέλειο με την καμια, ήθελε λίγο ακόμα polish, αλλα δεν χαλιέμαι και ας μην φεύγουν κεφαλια. Αλλα με το παρακάτω έχω σοβαρό θέμα και λύνεται μονο με restart το game, που okay ένα λεπτό παίρνει το restart αλλα γίνετε από κάποιον συνδυασμό κινήσεων στην μάχη, οποτε μετά από κάθε μάχη ίσως να θέλει restart, κάποιοι ίσως να μην το προσέξατε καν, προσωπικά μου την σπάει τρελα.

https://gamefaqs.gamespot.com/boards/226261-ghost-of-tsushima/78856649

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...