Προς το περιεχόμενο

Anno 1800


firepc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το anno 2205 είναι τρομερά ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ από το 1800..

(για να μην μείνει κανένα παραπονεμένο αγόρασα ΟΛΑ τα anno τώρα στα lunar sales :P και τα έπαιξα όλα εκτός από το 1602 αν θυμάμαι καλά γιατί δεν έτρεχε, ζητούσε να χω 256 χρώματα και βαριόμουν να μπω στην διαδικασία να το κάνω να τρέξει :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/1/2020 στις 6:40 ΠΜ, xtrmsnpr είπε

Φωθκια ρε χωριανοί!!! Καιγόμαστε!

Κάθε 3 τετράγωνα και μια πυροσβεστική έχω φτιάξει, θα το χρεοκοπήσουμε το χωριό κααααλλλεεε!

Εργοστάσια... γελάω!! Ωραίο ανέκδοτο! Δεν έχω φτάσει εκεί καρδιά μου!! Ακόμα πηλό και σίδηρο βγάζω και χωράφια έχω 😝😝😝.. άκου εργοστάσια!!

Έχω ξεκινήσει (sandbox) από την αρχή 5 φορές το κωλοχωρι μου την Μυτιλήνη..

Ε το πρώτο play ήταν αναγνωριστικού και στήθηκε το χωριό κάπως άναρχα και δε χωρουσαμε..

Το 2ο play δε μου άρεσε τι έκανα και το 'κλεισα.

Στο 3ο play απλώς είπα,δε γαμ"*τε καείτε όλοι σας δε ξαναχτιζω άλλη πυροσβεστική..ε και κάηκαν..

στο 4ο πλεη αποφασίσαμε να χρεοκοπήσουμε, αφού πούλησα και τα 5/5 στην βασίλισσα για να κερδίσω λίγο χρόνο 🤣 αν και έπιασα 120k $ και ήμουν πλούσιο χωριό,δεν είχα workers μόνο τσοπάνηδες και τον ήπιαμε.

τώρα με την 5η κατάλαβα(αφού έψαχνα κάνα μισάωρο να βρω ένα καλό map seed και με αρχικό νησί μπαμπατσικο και όχι καμιά τρύπα) ότι και εδώ πρέπει αργά και σταθερά να μεγαλώνω, αλλά και κατάλαβα πως να φτιάχνω workers σωστά, οπότε αφού βρήκα μια ισορροπία στα λεφτά που βγάζουμε συνέχισα, αλλά νυσταξα και το έκλεισα για να κοιμηθώ..

Ακόμα το trading θα μου πάρει λίγο να το κάνω σωστά, αλλά είμαι σε καλό δρόμο, έστειλα σίγουρα λουκάνικα σε έναν φίλο/σύμμαχο που δεν είχε 😝 και μετά το χάος!

(Να πω ότι μισώ που είναι νησιά νησιά και πρέπει να πηγαίνω και σε άλλα να φτιάχνω άλλο χωριό για να έχω resources αλλά οκ έτσι είναι το παιχνίδι)

Πειρατές δεν έχω εννοείται, μου φτάνουν οι φωτιές να με ζαλίζουν.

Είμαι καλός με τους competitors, μέχρι και π1π3ς τους παίρνω για να τα έχουμε καλά, ότι ζητήσουν τους το κάνω. Αν και μερικές φορές που πειράζω τον τύπο, με τόσες φωτιές χάνω happiness τι να κάνω, στεναχωριουντε αλλά μετά τους κάνω το χατίρι και τα ξαναβρίσκουμε.

Αυτά! Καληνύχτα

Κλειστά κέντρα κράτησης να φτιάξεις, για να μην έχεις πυρκαγιές. 

Επεξ/σία από Brandtobrand
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αρχη μεχρι να το μαθεις εισαι συνεχεια μειον

Μετα θα κανεις εκατομμυρια

Γι αυτο καλο ειναι να παιξεις πρωτα το campaign για να μαθεις τι παιζει με τα αλλα νησια και τον νεο κοσμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πηγε πολυ καλα για PC Exclusive και για το ειδος του! 

https://www.dsogaming.com/news/anno-1800-now-has-over-one-million-players-is-the-fastest-selling-anno-game-to-date/

Επεξ/σία από firepc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έχει σε προσφορά ~45-55% (ανάλογα την έκδοση) το εν λόγω στο επίσημο μαγαζί της γιουμπισόφτ.

Τσίμπισα την complete edition στα $54 και μετά από 5 ώρες έχω να πω ότι είναι απλά εξαιρετικό παιχνίδι.

Το καλύτερο Anno που έχω παίξει με διαφορά. 

Στις 6/2/2020 στις 11:04 ΠΜ, firepc είπε

στην αρχη μεχρι να το μαθεις εισαι συνεχεια μειον

Μετα θα κανεις εκατομμυρια

Γι αυτο καλο ειναι να παιξεις πρωτα το campaign για να μαθεις τι παιζει με τα αλλα νησια και τον νεο κοσμο

Το αυτό. 

Είμαι στα 40% της βασικής και πραγματικά ξεχνιέμαι. Καλή ιστοριούλα και πολύ ελαφρύ χέρι στο πως πρέπει να παίξεις το παιχνίδι. 

Ωραίο χαρακτηριστικό που στις 2 ώρες σε λέει να πας για κανένα καφέ.:lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, firepc είπε

Τελειωσα προσφατα το Anno 2070

Αρκετα κατωτερο του Anno 1800

Πιστεύω ότι το φορμάτ του παιχνιδιού δεν μεταφράζεται καλά σε sci-fi υπόβαθρο. 

Είναι όπως και να το δεις φτιαγμένο για τίτλους με φόκους στο παρελθόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LongTom είπε

Πιστεύω ότι το φορμάτ του παιχνιδιού δεν μεταφράζεται καλά σε sci-fi υπόβαθρο. 

Είναι όπως και να το δεις φτιαγμένο για τίτλους με φόκους στο παρελθόν. 

Ισως εχεις δικιο

Τσπ, οταν τελειωσω το Desperados 3 θα πιασω καποια στιγμη και τα Anno 2205, 1503 και 1602 που μου εχουν μεινει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
22 λεπτά πριν, fever25 είπε

Υπάρχει το Anno 1800 στο gog; 

θελει να πει οτι μονο στο gog δινει λεφτα

Π.χ αμα θεωρει μονο καλο τον μασουτη, τοτε ειναι οκ να κλεβει τα αλλα supermarket

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπερα παιδια για διαφωτιστε με λιγο θελω να παιξω ενα παιχνιδι στρατηγικης που να εχει οικονομικα μεσα. δεν εχω ασχοληθει με στρατηγικης παιχνιδια οποτε ειμαι αρχαριος.το anno εχει;; βλεπω ενα βιντεακι με το anno gameplay τωρα πολυ δυσκολο μου φαινεται. Ποσα gb ειναι download size;;; εχει 3 dlc;;; καπου ειδα τιμη 42 κατι σε cdΚeys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 2:22 ΜΜ, johnmayson είπε

καλησπερα παιδια για διαφωτιστε με λιγο θελω να παιξω ενα παιχνιδι στρατηγικης που να εχει οικονομικα μεσα. δεν εχω ασχοληθει με στρατηγικης παιχνιδια οποτε ειμαι αρχαριος.το anno εχει;; βλεπω ενα βιντεακι με το anno gameplay τωρα πολυ δυσκολο μου φαινεται. Ποσα gb ειναι download size;;; εχει 3 dlc;;; καπου ειδα τιμη 42 κατι σε cdΚeys.

Οικονομικά; 
Έχει ανταλλαγές και χρήμα, αλλά δεν είναι καθαρά "οικονομικό", μάλλον προς το κατασκευή/επέκταση πόλεων με ολίγη εξερεύνηση με οικονομία.

Οι αρχικές "πίστες" σε παίρνουν από το χέρι και σε εξηγούν τα πάντα με απλό και κατανοητό τρόπο.
Γενικά το πρώτο μέρος του campaign είναι έτσι εάν θυμάμαι καλά.
Έχει "εγκυκλοπαίδεια" που γράφει πολλά.
Επίσης επειδή είναι γνωστό παιχνίδι, υπάρχουν δεκάδες καλά "let's play" στο ytube. 

Είναι πολλά GB. Αρκετές δεκάδες εάν δεν απατώμαι. 
Έχει πολλά DLC, αλλά έχει καλές προσφορές και σίγουρα δεν απαιτούνται για να παίξεις στην αρχή. Όλα είναι έξτρα περιοχές, κτίρια κ.ο.κ
Αρκετά βαρύ παιχνίδι, αλλά ιδιαίτερα όμορφο.

Τιμή ανάλογα που το πάρεις και τι πακέτο θα τύχεις.
Πάντως έτυχε να πέσει και κάπου 15€ για το βασικό, το οποίο είναι κλέψιμο.

Προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...