Προς το περιεχόμενο

Πραγματικό BACON στην Ελλάδα, που και πως;


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν προσπαθώ να φάω bacon ξεροψημένο όπως όταν είχα πάει ως τουρίστας στην αμερική δηλαδή κάτι τέτοιο

BE71501c_grande.jpg?v=1499284366

 

crispy-bacon-water.jpg

Feature-Need-to-Know-The-Best-Way-Cook-B

 

COCRIS-cooked-crispy-bacon.jpgmessage-editor%252F1506636896175-bacon-s

 

Αλλά αντ αυτού όταν παραγγέλνω απο έξω πράγματα με bacon και μάλιστα τους λέω να το ξεροψήσουν παίρνω κάτι τέτοια... 

%CE%BC%CF%80%CE%AD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%

 

ή 

 

%CF%86%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE

 

311_farma_2060124_mpeikon_closeup.jpg

 

Που δεν είναι ούτε ξεροψημένα και απο γεύση μοιάζουν περισσότερο με σαλάμι παρά με το bacon όπως το ξέρω εγώ... και αν πας να τα ξεροψήσεις δεν σκληραίνουν παραμένουν μαλακά απλά κάποια στιγμή καίγονται αν τα αφήσεις... 

 

Ποιό φαγάδικο ξέρετε εσεις με καλό μπέικον σαν αυτό που δείχνω στις πρώτες εικόνες; ή ποια μάρκα να αγοράσω απο σούπερ και πως να την τηγανίσω για να έχω ίδια αποτελέσματα; 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fylatos είπε

Τηγανίζεις λωρίδες σε μικρή θερμοκρασία για πολύ ώρα αλλιώς φούρνο στο broiler σε αλουμινόχαρτο.

όταν λες πολύ ώρα; πόσο πολύ; γιατί δεν θυμάμαι να περίμενα ιδιαίτερη ώρα για να παραλάβω το ξεροψημένο bacon μου στην αμερική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το πρόβλημα είναι η πρώτη ύλη: Δεν έχω βρει τα τελευταία χρόνια bacon που να έχει γεύση bacon και να μην είναι απλά ριγέ ξύγκι με γεύση λαδίλας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μην φέρνεις τον κόσμο σε επαφή με τέτοια απαγορευμένη γνώση και τόσο απότομα!!!

@TS Μπορεί να λες εσύ σε μαγαζιά να στο ξεροψήσουν αλλά αυτό δεν σημαίνει δεν θα σε γράψουν κανονικά! Όπως και με τον γύρο... αμα έχουν δουλειά ειδικά, όσο και να φωνάζεις, πραγματικά ξεροψημένο δεν θα πάρεις.

Επίσης... ποια πρώτη ύλη ρε παιδιά! Ναι ok, αμα παίρνεις απο τα συσκευασμένα με τιμή σοκ 1 ευρώ, σίγουρα δεν θα είναι οτι καλύτερο (αλλά και πάλι το ξεροψήνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Stamer said:

Μην φέρνεις τον κόσμο σε επαφή με τέτοια απαγορευμένη γνώση και τόσο απότομα!!!

@TS Μπορεί να λες εσύ σε μαγαζιά να στο ξεροψήσουν αλλά αυτό δεν σημαίνει δεν θα σε γράψουν κανονικά! Όπως και με τον γύρο... αμα έχουν δουλειά ειδικά, όσο και να φωνάζεις, πραγματικά ξεροψημένο δεν θα πάρεις.

Επίσης... ποια πρώτη ύλη ρε παιδιά! Ναι ok, αμα παίρνεις απο τα συσκευασμένα με τιμή σοκ 1 ευρώ, σίγουρα δεν θα είναι οτι καλύτερο (αλλά και πάλι το ξεροψήνεις)

Όταν κάτι είναι προφανές, δεν θέλει ιδιαίτερη ανάλυση. Είναι σα να ρωτάς πως θα τηγανίσεις τις πατάτες...

Δεν φταίει το μπέικον, αλλά η λάθος τεχνική... 

Εκτός αν νομίζετε πως στα Αμερικάς έχουν κάνα ...gourned μπέικον! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, unforgiven είπε

Νομίζω πως το πρόβλημα είναι η πρώτη ύλη: Δεν έχω βρει τα τελευταία χρόνια bacon που να έχει γεύση bacon και να μην είναι απλά ριγέ ξύγκι με γεύση λαδίλας.

Αυτό πιστεύω και εγώ γιατί ειναι πολύ διαφορετικά τα bacon που πουλάνε τα ελληνικά σούπερ με αυτά στο εξωτερικό μέχρι και της κονσέρβας καλύτερα φαίνονται απο τα δικά μας!! :P 
 

 

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Θα δοκιμάσω αυτό με το νερό γιατί δεν το έχω κάνει ξανα με νερό... και θα σας πω εντυπώσεις πάντως οπτικά πάλι φαίνεται αρκετά διαφορετικό  + η μέχρι τώρα εμπειρία μου απο δήθεν ξεροψημένα bacon απο ελλάδα μπορώ να πω ότι μάλλον είναι θέμα πρώτης ύλης θα κόβουν κομμάτια απο διαφορετικό σημείο του σώματος στα αμερικάνικα απότι σε αυτά που πουλιούνται Ελλάδα ή θα έχουν άλλη ποικιλία γουρούνια;; τι να πω πάντως ειναι και εμφανισιακά και γευστικά διαφορετικό.. μέρα με νύχτα ένα πράμα... 

 

 

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Μπορεί να λες εσύ σε μαγαζιά να στο ξεροψήσουν αλλά αυτό δεν σημαίνει δεν θα σε γράψουν κανονικά! Όπως και με τον γύρο... αμα έχουν δουλειά ειδικά, όσο και να φωνάζεις, πραγματικά ξεροψημένο δεν θα πάρεις.

Ναι ρε φίλε προφανώς μιλάω για τις φορές που δεν με γράφουν κανονικά.. φαίνεται ότι ψήθηκε το bacon έχει και καψαλίσματα/μαυράκια καμιά φορά αλλά ειναι πλαδαρό μαλακό με λαδίλα κτλ και καμία σχέση με την θεϊκή γεύση του αμερικάνικου... 

 


Ειδικά το κοτοbacon  θα τους έφευγε σε μισή μέρα αν μπορούσαν να είχαν το bacon της Αμερικής αντι για αυτό το μαλακό και λαδερό πράμα σαν σαλάμι που τα τυλίγουν τώρα... (αν υπάρχουν εξαιρέσεις δεν αμφιβάλω πείτε ποιες είναι εγώ δεν έτυχε να βρώ έως τώρα..) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

 

Επίσης... ποια πρώτη ύλη ρε παιδιά! Ναι ok, αμα παίρνεις απο τα συσκευασμένα με τιμή σοκ 1 ευρώ, σίγουρα δεν θα είναι οτι καλύτερο (αλλά και πάλι το ξεροψήνεις)

 

Η τελική ποιότητα ενός φαγητού βασίζεται, πρώτα απ όλα, στη σωστή πρώτη ύλη. Ισχύει από το να φας ένα βραστό αυγό σπίτι σου, έως σε ένα εστιατόριο με αστέρια Michelin.

Αν νομίζεις πως η ποιότητα του bacon εξαντλείται στο να είναι τραγανό, πάω πάσο. Και δεν το λέω ειρωνικά. Κάθε ένας έχει διαφορετικά γούστα. Για εμένα πχ καφές=κάτι σκούρο που έχει καφεΐνη. Από ποκιλίες και αλέσεις κτλ κτλ, δεν χαμπαριάζω μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Η τελική ποιότητα ενός φαγητού βασίζεται, πρώτα απ όλα, στη σωστή πρώτη ύλη. Ισχύει από το να φας ένα βραστό αυγό σπίτι σου, έως σε ένα εστιατόριο με αστέρια Michelin.

Αν νομίζεις πως η ποιότητα του bacon εξαντλείται στο να είναι τραγανό, πάω πάσο. Και δεν το λέω ειρωνικά. Κάθε ένας έχει διαφορετικά γούστα. Για εμένα πχ καφές=κάτι σκούρο που έχει καφεΐνη. Από ποκιλίες και αλέσεις κτλ κτλ, δεν χαμπαριάζω μία.

Και άσχετος να είναι κάποιος μη έχοντας φάει ποτέ μπέικον δεν μπορεί να μην καταλάβει την οπτική διαφορά δηλαδή δείτε τις φωτό απλά βγάζουν μάτι(και μάλιστα αυτά στο thumbnail του βίντεο δεν ειναι καν ξεροψημένα αλλά δείτε μέσα στο βίντεο όταν τα πιάνει και τα τρώει την απουσία ελαστικότητας και γενικά τον ήχο που κάνει όταν τα μασάει είναι σίγουρα άλλη ποιότητα!) ... κάτι έχουν διαφορετικό ή τα κόβουν απο άλλο σημείο του σώματος ή έχουν άλλη ποικιλία χοιρινού ή και τα δύο... το σίγουρο πάντως ειναι ότι δεν ειναι ίδια και προσωπικά για εμένα δεν έχουν και την ίδια γεύση... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Υπάρχουν διάφορα είδη μπεικον. Οι Καναδοί το τρώνε τελείως άπαχο, οι Αμερικάνοι με πολύ λίπος. Το κορυφαίο το είχα δοκιμάσει στην Ιταλία, εκεί το ονομάζουν παντσέτα (καμία σχέση με την δική μας παντσέτα). Γενικά οι Ιταλοί είναι κορυφή σε σαλαμικά-παστά κλπ.

Εσύ χρειάζεσαι το κλασικό που είναι σε λωρίδες, με πολύ λίπος. Νομίζω ότι είναι κάτι παρόμοιο με την τελευταία φώτογραφία του πρώτου post.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GenesisX είπε

 Υπάρχουν διάφορα είδη μπεικον. Οι Καναδοί το τρώνε τελείως άπαχο, οι Αμερικάνοι με πολύ λίπος. Το κορυφαίο το είχα δοκιμάσει στην Ιταλία, εκεί το ονομάζουν παντσέτα (καμία σχέση με την δική μας παντσέτα). Γενικά οι Ιταλοί είναι κορυφή σε σαλαμικά-παστά κλπ.

Εσύ χρειάζεσαι το κλασικό που είναι σε λωρίδες, με πολύ λίπος. Νομίζω ότι είναι κάτι παρόμοιο με την τελευταία φώτογραφία του πρώτου post.

μάρκα πες να ψάξω γιατί με αυτές που δοκίμασα έως τώρα έμεινα απογοητευμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, unforgiven είπε

Η τελική ποιότητα ενός φαγητού βασίζεται, πρώτα απ όλα, στη σωστή πρώτη ύλη. Ισχύει από το να φας ένα βραστό αυγό σπίτι σου, έως σε ένα εστιατόριο με αστέρια Michelin.

Αν νομίζεις πως η ποιότητα του bacon εξαντλείται στο να είναι τραγανό, πάω πάσο. Και δεν το λέω ειρωνικά. Κάθε ένας έχει διαφορετικά γούστα. Για εμένα πχ καφές=κάτι σκούρο που έχει καφεΐνη. Από ποκιλίες και αλέσεις κτλ κτλ, δεν χαμπαριάζω μία.

Μιλούσα μόνο για το αν γίνονται όλα τραγανά και ξεροψημένα ή όχι. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Η πρώτη ύλη είναι το παν, ειδικά στο κρέας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...