Προς το περιεχόμενο

Πως τα πάτε με τους συγγενείς σας;


giannis2429

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από μάνα, πατέρα, αδέρφια έως μακρινούς θείους.

Από παιδιά (όσοι έχουν) μέχρι ξαδέρφια.

Από γιαγια, παππού έως... Κλπ κλπ

Γενικά, πως τα πάτε με τα συγγενικά σας πρόσωπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, giannis2429 είπε

Από μάνα, πατέρα, αδέρφια έως μακρινούς θείους.

Από παιδιά (όσοι έχουν) μέχρι ξαδέρφια.

Από γιαγια, παππού έως... Κλπ κλπ

Γενικά, πως τα πάτε με τα συγγενικά σας πρόσωπα;

Με όσους μιλάω, μιλάω γιατί τους συμπαθώ και τους αγαπώ. Οι υπόλοιποι μου είναι αδιάφοροι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν στιγμές που τσατιζομαι γιατί εξυπηρετούν ξεκάθαρα το ατομικό τους συμφέρον μερικοί, ή είναι πολυ παράξενοι ώρες ώρες.

Γενικα όμως πολυ καλές σχέσεις, και είναι και μερικοί που ζηλεύω/θα ήθελα να μοιάσω, σε επίπεδο χαρακτήρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την οικογένεια πολύ καλά. Πολύ καλά και αγαπημένα και με αρκετά ξεδέρφια. Πάντως προσωπικά, δεν έχω το κόλλημα που έχουν οι παλιότεροι ειδικά, να νιώθω "υποχρέωση" χωρίς λόγο μόνο και μόνο επειδή κάποιος είναι συγγενείς. Κλασσικό παράδειγμα τα διάφορα events (γάμοι κλπ) που σου λέει η μάνα σου, θεία σου κλπ... "ε.. να βγάλω την υποχρέωση". Πόσο υποκριτικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να μην πέσεις σε χάσμα γονιδίων από τους γονείς και τους παππούδες. Αν πέσεις σε τέτοια περίπτωση, αργά ή γρήγορα όλοι θα σπάσουν με όλους.

Το είχα απίθανο εγώ, και όντως σε μικρή ηλικία είχα μπει στη διαδικασία να αναρωτηθώ πως θα ήταν αν σπάγαμε ή πως το καταφέρνουν άλλες οικογένειες και μαλώνουν τα αδέρφια, γιατί μέχρι τα ~20-23 μου έτη ήμασταν μια δεμένη 5μελής οικογένεια, αλλά αργότερα κατάλαβα τι μας διχάζει και χωρίς δεύτερη σκέψη ή πόσο μάλλον τον παραμικρό προβληματισμό ξέκοψα τελείως από όλη την οικογένεια εκτός μάνας και αδερφού.. Ο αδερφός είναι αρκετά διπλωμάτης, είναι λίγο δύσκολο να ξεκόψω ακόμα και αν είχαμε ουσιαστικές διαφορές.. αλλά και αυτός borderline να σταματήσουμε τα πολλά είναι..

Οι υπόλοιποι σαν να μην τους ξέρω, και είναι αναμφίβολα μια απ' τις πιο σωστές αποφάσεις που πήρα στη ζωή μου.

Συνιστώ ανεπιφύλακτα να κυνηγήσετε κάποιον "σαν να είναι οικογένεια" αν σας κάνει ευτυχισμένους και δέχεται / ακούει τα εσώψυχα σας, και να διώξετε μακριά όσους δεν το κάνουν.

Το "αίμα" είναι υπερεκτιμημένο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κάποιους δεν έχω καμία σχέση, πχ. έχω να μιλήσω κοντά 10-15 (ή και παραπάνω) χρόνια. Με κάποιους έχω πολύ τυπική σχέση (την οποία έχω λόγους και την κρατάω), μπορεί πχ. να μιλήσω 1 φορά τον χρόνο, με κάποιους άλλους (καλώς ή κακώς) υπήρξαν πολλά στραβώματα και για ηθικούς λόγους απέχω (πχ. με τον αδερφό μου έχουμε "κόψει" και ζήτημα να μιλάμε 1-2 φορές το χρόνο, και πολύ λέω) και με 2-3 άλλους έχουμε καλή σχέση. Παροδόξως έχω πολύ καλή σχέση με τα πεθερικά (καθώς και με τον αδερφό της γυναίκας). Με τους γονείς μου μου είναι περίεργη η κατάσταση τα τελευταία 2 χρόνια και τους έχω επίσης σε μια σχετικά μεγάλη απόσταση, χωρίς να σημαίνει ότι δεν τους νοιάζομαι (αλλά shit happens).

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να τα πας καλά με όλους σε καμία περίπτωση. Δεν ταιριάζουμε με όλους... Ακόμα κ αν αυτοί είναι συγγενείς!! Με άλλους θα είσαι πιο κοντά, με άλλους απλά δεν θα έχεις πολλά πάρε δώσε λόγω απόστασης ίσως και με άλλους δεν θα μιλιεστε καν. 

Κάποιοι κοιτάνε το συμφέρον τους και ίσως κάποια στιγμή σε "πατήσουν" για να κερδίσουν αυτό που θέλουν η να κινηθούν εις βάρος σου. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. 

Με τους περισσότερους τα πάω καλά όχι με όλους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Adanos είπε

Με όσους μιλάω, μιλάω γιατί τους συμπαθώ και τους αγαπώ. Οι υπόλοιποι μου είναι αδιάφοροι.

Απλά υποκλίνομαι.... έτσι πρέπει να είμαστε όχι μόνο με συγγενείς αλλά με όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...