Προς το περιεχόμενο

Γενικη Ταχυδρομικη απλα απαράδεκτη!!!


k_w_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, kgsaxo είπε

θα πω απλά ότι και εμένα δεν με πλήρωνε το αφεντικό μου και εμένα ήταν χάλια τα ωράρια αλλά δεν το έβγαλά ποτέ στον πελάτη. Δεν μου έφταιγε ο κόσμος.

Πολυ λαθος αυτο που γραφεις.

Εαν σε ενα υπαλληλο δεν αρεσουν οι συνθηκες τοτε το αναφερει παραπανω εκει που πρεπει και ειναι δικια τους δουλεια να το φτιαξουν, εαν αδιαφορησουν τοτε ειναι δικο τους το λαθος που ο υπαλληλος θα βγαζει ξινιλα σε ολους τους πελατες, στην ουσια θα τους διωχνει με τον τροπο του.

Εαν δεν πληρωνουν η αναγκαζουν κοσμο να δουλευουν εξοντωτικα ωραρια, σαν τον σκλαβο και ο υπαλληλος το δεχεται. Τοτε ο υπαλληλος αυτος δεν ειναι καλος υπαλληλος. ΚΑΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ειναι, που προσπαθει να γινει το κατοικιδιο του ιδιοκτητη. Στα απλα ενας κοινος γλυφτης, τιποτα περισσοτερο. Το "βαλτε πλατη" ειναι ελληνικη πατεντα επειδη δεν ειναι νομιμο το μαστιγιο, αλλιως με βουρδουλιες θα γυρναγαμε ολοι σπιτια μας. (δεν πανε για σενα αυτα, γενικα τα λεω)
Ο σωστος υπαλληλος απαιτει να πληρωνεται σωστα και να εργαζεται τις σωστες ωρες. Αυτα ισχυουν στις ανεπτυγμενες χωρες φυσικα.

Εδω εχουμε νοοτροπια οτι εαν ο υπαλληλος που σχολαει στις 5 φυγει οντως στις 5 τοτε ειναι δημοσιος υπαλληλος, τεμπελης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά στην Σπάρτη έχω παραλάβει από ΕΛΤΑ,ΕΛΤΑ Courrier,Γενική Ταχυδρομική,ACS και Speedex.Δεν είχα κανένα θέμα μαζί τους λαμβάνοντας δεκάδες δέματα.Αμεσότατοι και ευγενικοί.Φυσικά και δεν είναι όλες οι περιοχές ίδιες.

Επεξ/σία από raptorx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα, υπάρχουν παράπονα (τα οποία έχω συναντήσει και εγώ) για όλες τις εταιρίες. Δυστυχώς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάζεις κάθε διαθέσιμη εταιρία μέχρι να τύχει κάποια που δεν παρουσιάζει θέματα. Δηλαδή να πέσεις σε άτομα που κάνουν καλά τη δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, orck είπε

Πολυ λαθος αυτο που γραφεις.

Εαν σε ενα υπαλληλο δεν αρεσουν οι συνθηκες τοτε το αναφερει παραπανω εκει που πρεπει και ειναι δικια τους δουλεια να το φτιαξουν, εαν αδιαφορησουν τοτε ειναι δικο τους το λαθος που ο υπαλληλος θα βγαζει ξινιλα σε ολους τους πελατες, στην ουσια θα τους διωχνει με τον τροπο του.

Εαν δεν πληρωνουν η αναγκαζουν κοσμο να δουλευουν εξοντωτικα ωραρια, σαν τον σκλαβο και ο υπαλληλος το δεχεται. Τοτε ο υπαλληλος αυτος δεν ειναι καλος υπαλληλος. ΚΑΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ειναι, που προσπαθει να γινει το κατοικιδιο του ιδιοκτητη. Στα απλα ενας κοινος γλυφτης, τιποτα περισσοτερο. Το "βαλτε πλατη" ειναι ελληνικη πατεντα επειδη δεν ειναι νομιμο το μαστιγιο, αλλιως με βουρδουλιες θα γυρναγαμε ολοι σπιτια μας. (δεν πανε για σενα αυτα, γενικα τα λεω)
Ο σωστος υπαλληλος απαιτει να πληρωνεται σωστα και να εργαζεται τις σωστες ωρες. Αυτα ισχυουν στις ανεπτυγμενες χωρες φυσικα.

Εδω εχουμε νοοτροπια οτι εαν ο υπαλληλος που σχολαει στις 5 φυγει οντως στις 5 τοτε ειναι δημοσιος υπαλληλος, τεμπελης.

Μάλλον θυμάστε άλλες εποχές. Πλέον οι εργαζόμενοι δουλεύουν αυστηρά το ωράριο τους και οι ποινές είναι πολύ αυστηρές για τον εργοδότη και οι έλεγχοι πολλοί. Ισχύει ότι δεν πληρώνονται καλά αλλά για αυτό φταίει ότι ο κατοταος μισθός έχει Γι ΕΙ πλέον ψυχούλα . Η ουσία είναι ότι κάποιος πληρώνεται να κάνει μια δουλειά και δεν την κάνει και αυτός που την πληρώνει είναι ο πελάτης , ο οποίος πολλές φορές χρησιμοποιεί ταχυμεταφορές όχι από χόμπι αλλά για να κάνει την δουλειά του . Αν σε κάποιον δεν αρέσει η δουλειά του και δεν την κάνει καλό είναι να μην την κάνει για να μην ταλαιπωρεί τον εαυτό του αλλά και τους γύρω του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, talibanakos είπε

Παντως σε θεμα ασφαλειας και κακομεταχειρισης των δεματων ολες οι κουριερ ειναι ιδια σκατα με τα ελτα.

Σας το λεω γτ τα εχω δει απο μεσα..

Πιο ασφαλες απο ολα,οσο και αν σας ακουγεται αστειο ειναι το..Κτελ..

Οντως καλη επιλογη το ΚΤΕΛ, λιγο ακριβουτσικη και ειναι μονο απο συγκεκριμενο σημειο σε συγκεκριμενο σημειο αλλα ταχυτατο και ασφαλεστατο.

3 ώρες πριν, orck είπε

Πολυ λαθος αυτο που γραφεις.

Εαν σε ενα υπαλληλο δεν αρεσουν οι συνθηκες τοτε το αναφερει παραπανω εκει που πρεπει και ειναι δικια τους δουλεια να το φτιαξουν, εαν αδιαφορησουν τοτε ειναι δικο τους το λαθος που ο υπαλληλος θα βγαζει ξινιλα σε ολους τους πελατες, στην ουσια θα τους διωχνει με τον τροπο του.

Εαν δεν πληρωνουν η αναγκαζουν κοσμο να δουλευουν εξοντωτικα ωραρια, σαν τον σκλαβο και ο υπαλληλος το δεχεται. Τοτε ο υπαλληλος αυτος δεν ειναι καλος υπαλληλος. ΚΑΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ειναι, που προσπαθει να γινει το κατοικιδιο του ιδιοκτητη. Στα απλα ενας κοινος γλυφτης, τιποτα περισσοτερο. Το "βαλτε πλατη" ειναι ελληνικη πατεντα επειδη δεν ειναι νομιμο το μαστιγιο, αλλιως με βουρδουλιες θα γυρναγαμε ολοι σπιτια μας. (δεν πανε για σενα αυτα, γενικα τα λεω)
Ο σωστος υπαλληλος απαιτει να πληρωνεται σωστα και να εργαζεται τις σωστες ωρες. Αυτα ισχυουν στις ανεπτυγμενες χωρες φυσικα.

Εδω εχουμε νοοτροπια οτι εαν ο υπαλληλος που σχολαει στις 5 φυγει οντως στις 5 τοτε ειναι δημοσιος υπαλληλος, τεμπελης.

Καλα το βαλτε πλατη, το οποιος σχολασει στις 5 (στην ωρα του δηλαδη) γινεται και εξω απλα οχι τοσο εξωφθαλμα οπως εδω ΚΑΙ οι μισθοι ειναι παρα πολυ καλυτεροι.

1 ώρα πριν, kamarianakis.a είπε

Μάλλον θυμάστε άλλες εποχές. Πλέον οι εργαζόμενοι δουλεύουν αυστηρά το ωράριο τους και οι ποινές είναι πολύ αυστηρές για τον εργοδότη και οι έλεγχοι πολλοί. Ισχύει ότι δεν πληρώνονται καλά αλλά για αυτό φταίει ότι ο κατοταος μισθός έχει Γι ΕΙ πλέον ψυχούλα . Η ουσία είναι ότι κάποιος πληρώνεται να κάνει μια δουλειά και δεν την κάνει και αυτός που την πληρώνει είναι ο πελάτης , ο οποίος πολλές φορές χρησιμοποιεί ταχυμεταφορές όχι από χόμπι αλλά για να κάνει την δουλειά του . Αν σε κάποιον δεν αρέσει η δουλειά του και δεν την κάνει καλό είναι να μην την κάνει για να μην ταλαιπωρεί τον εαυτό του αλλά και τους γύρω του .

Συμφωνω οτι ο κατωτατος μισθος ειναι ψιχουλα αλλα αρκετοι εργοδοτες δεν δινουν ουτε αυτον (απληρωτες ή μισο πληρωμενες υπερωριες, λιγοτερα ενσημα, επιστροφη 13ου κ 14ου μισθου, μη χορηγηση αδειων, σε πληρωνει 3 μηνες μετα και αν κλπ) και οχι δεν γινεται κανενας σοβαρος ελεγχος και σε καμια περιπτωση οι ελεγχοι δεν ειναι πολλοι, δεν ξερω σε ποιον κλαδο εργαζεσαι* και βλεπεις αυτα που βλεπεις αλλα αυτα που βλεπω εγω (και αρκετος κοσμος) ειναι το ακριβως αντιθετο απο αυτο που λες.

*Μηπως σε καποια βιομηχανικη μοναδα; Εχω ακουσει οτι σε αρκετες μοναδες (ειδικα τις μεγαλουτσικες) στο θεμα του ωραριου ειναι τυπικοτατοι (φυσικα εκμεταλευονται τον νομο στο επαρκο αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα) καθως και στο θεμα των βιβλιων υπερωριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kgsaxo είπε

Το θέμα πάντως δεν είναι μόνο οι μαμά εταιριες αλλά θα έλεγα κυρίως τα άτομα που εργάζονται στα υποκαταστήματα.

 

Μεγαλη αληθεια αυτη. Φαντασου ποσο μεγαλη αλλαγη μπορει να κανει ενα μονο ατομο,ειτε καλη ειτε κακη.

Παραδειγμα: Δρομολογιο "κεντρο" στην Καλαματα. Εαν σε εξυπηρετει το αυτοκινητο ( συγκεκριμενος υπαλληλος - μεγαλα δεματα ) ολοι εχουν να πουν μονο καλα λογια για την ΓΤ.

Εαν σε εξυπηρετει το μηχανακι ( συγκεκριμενος υπαλληλος - μικρα δεματα και φακελακια ) τοτε ολοι εχουν παραπονα . 
Φαντασου τωρα να κατσουν για καφε 2 επαγγελματιες που εργαζονται στο κεντρο,εκ των οποιων ο ενας πουλαει πχ παπουτσια και ο αλλος μπιχλιμπιδια,πως θα ειναι η συζητηση για τη ΓΤ.

Ο ενας θα λεει μαυρο και ο αλλος ασπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Οντως καλη επιλογη το ΚΤΕΛ, λιγο ακριβουτσικη και ειναι μονο απο συγκεκριμενο σημειο σε συγκεκριμενο σημειο αλλα ταχυτατο και ασφαλεστατο.

Καλα το βαλτε πλατη, το οποιος σχολασει στις 5 (στην ωρα του δηλαδη) γινεται και εξω απλα οχι τοσο εξωφθαλμα οπως εδω ΚΑΙ οι μισθοι ειναι παρα πολυ καλυτεροι.

Συμφωνω οτι ο κατωτατος μισθος ειναι ψιχουλα αλλα αρκετοι εργοδοτες δεν δινουν ουτε αυτον (απληρωτες ή μισο πληρωμενες υπερωριες, λιγοτερα ενσημα, επιστροφη 13ου κ 14ου μισθου, μη χορηγηση αδειων, σε πληρωνει 3 μηνες μετα και αν κλπ) και οχι δεν γινεται κανενας σοβαρος ελεγχος και σε καμια περιπτωση οι ελεγχοι δεν ειναι πολλοι, δεν ξερω σε ποιον κλαδο εργαζεσαι* και βλεπεις αυτα που βλεπεις αλλα αυτα που βλεπω εγω (και αρκετος κοσμος) ειναι το ακριβως αντιθετο απο αυτο που λες.

*Μηπως σε καποια βιομηχανικη μοναδα; Εχω ακουσει οτι σε αρκετες μοναδες (ειδικα τις μεγαλουτσικες) στο θεμα του ωραριου ειναι τυπικοτατοι (φυσικα εκμεταλευονται τον νομο στο επαρκο αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα) καθως και στο θεμα των βιβλιων υπερωριων.

Φίλε δουλεύω σε μεγάλη εταιρία . Κανείς μεγάλο λάθος . Γίνονται έλεγχο τον τελευταίο 1’5 χρόνο και είναι συστηματικοί πλέον . Έχει τύχει να είμαι παρόν τον τελευταίο χρόνο 3 φορές σε έλεγχο σε καταστήματα που είχα πάει να ψωνίσω . Σε κατάστημα οπτικών , σε κατάστημα ηλεκτρικών ειδών και σε μεγάλη αλυσίδα . 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kamarianakis.a είπε

Φίλε δουλεύω 20 χρόνια σε πολυεθνικές . Εχω δουλέψει στο 4 από τις 50 μεγαλύτερες εταιρίες στην Ελλάδα . Κανείς μεγάλο λάθος . Γίνονται έλεγχο τον τελευταίο 1’5 χρόνο και είναι συστηματικοί πλέον . 

Τι να σε πω, πρωτη φορα απο σενα το ακουω.
Μηπως αυτοι οι ελεγχοι που λες γινονται κατω στην Αθηνα; Ρωταω επειδη και εδω στην Θεσσαλονικη αλλα και στην επαρχια (Μακεδονια, Θρακη και Θεσσαλια) που ακουω, ειμαστε στα χαλια που αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, doctorser είπε

ΕΣΥ ειδικα εγραψες την αχρηστη πληροφορια της ημερας ετσι ; ειναι και παρασκευη....

μαλλον αχρηστο και αστοχο ηταν το σχολιο σου. μπηκες στο κοπο να γραψεις απλα για να βγαλεις χολη? οτι εχεις αναρτησει εσυ ειναι χρησιμο για ολους και σου χαλασε την αισθητικη? εμενα με βοηθησε παντως γιατι εμαθα πως κι αυτοι εχουν αδυνατα σημεια σαν εταιρεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Τι να σε πω, πρωτη φορα απο σενα το ακουω.
Μηπως αυτοι οι ελεγχοι που λες γινονται κατω στην Αθηνα; Ρωταω επειδη και εδω στην Θεσσαλονικη αλλα και στην επαρχια (Μακεδονια, Θρακη και Θεσσαλια) που ακουω, ειμαστε στα χαλια που αναφερω.

Αυτό γίνεται εκεί γιατί οι Θεσσαλονικείς "εργοδότες" ήταν ανέκαθεν λαμόγια και άρπαγες ακόμη και προ κρίσεως. Επίσης οι εργαζόμενοι εκεί πάνω βολεύονται πολύ να δουλεύουν σε συνθήκες εργασίας Τουρκίας για να μη πω και χειρότερα. Την ευθύνη την έχει και ο εργαζόμενος που δουλεύει σαν πληβείος όχι μόνο το λαμόγιο αφεντικό και το κράτος. Επιθεώρηση εργασίας παιδιά όλα τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.

Στην Αθήνα γενικότερα δε θέλει πολύ ο άλλος να κάνει την ανώνυμη καταγγελία. Στη Θεσσαλονίκη γουστάρει να δουλεύει μαύρα και ας μη πληρώνεται. Γιατί πολύ απλά η πόλη δεν έχει δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η acs ειναι η χειροτερη. ασχετα με το τι κουβαλανε κι αν γραφει επανω ευθραυστο η οχι το πετανε σα καρπουζι στο φορτηγο. να εζεις πισι 2000 ευρω κι οαλλος να το πεταει με δυναμη στη καροτσα... μου ηρθε μια φορα ενα case i7 με στραπατσαρισμενο case ο σκληρος ειχε ξεκολλησει μεσα κι η βαση του ειχε σπασει, η καρτα γραφικων του ειχε στραβωσει, η μητρικη ειχε ραγισει κι ειχαν στραβωσει μεχρι και οι βιδες. η συσκευασια ηταν απο quest επαγγελματικη (το λεω για να προλαβω οποιον πει οτι δεν ηταν συσκευασμενο καλα) και εγραφε πανω ευθραστο σε 4 σημεια. οποτε μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα να στελνεις ηλεκτρονικα ειδικα ακριβα με κουριερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Αυτό γίνεται εκεί γιατί οι Θεσσαλονικείς "εργοδότες" ήταν ανέκαθεν λαμόγια και άρπαγες ακόμη και προ κρίσεως. Επίσης οι εργαζόμενοι εκεί πάνω βολεύονται πολύ να δουλεύουν σε συνθήκες εργασίας Τουρκίας για να μη πω και χειρότερα. Την ευθύνη την έχει και ο εργαζόμενος που δουλεύει σαν πληβείος όχι μόνο το λαμόγιο αφεντικό και το κράτος. Επιθεώρηση εργασίας παιδιά όλα τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε.

Στην Αθήνα γενικότερα δε θέλει πολύ ο άλλος να κάνει την ανώνυμη καταγγελία. Στη Θεσσαλονίκη γουστάρει να δουλεύει μαύρα και ας μη πληρώνεται. Γιατί πολύ απλά η πόλη δεν έχει δουλειές.

Οτι δεν υπαρχουν δουλειες στην Θεσσαλονικη το ξερω, το ζω στο πετσι μου, αλλα για την υπολοιπη επαρχια που ακουω πραγματα, ουτε εκει δεν υπαρχουν δουλειες; 

Μηπως απλα στην Αθηνα αρχισαν να κανουν πολλους ελεγχους (εστω σε μεγαλες εταιριες); Δεν ξερω για αυτο ρωταω, επειδη εδω αυτα που γραφει ο φιλος δεν γινονται ουτε σε μεγαλη επιχειρηση με εκατονταδες εργαζομενους για την οποια εχει βουηξει η πολη οτι δεν πληρωνει (καθολου) υπερωριες, τεντωνει τους εργαζομενους και δεν δινει ουτε καν τα νομιμα επιδοματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, orck είπε

Πολυ λαθος αυτο που γραφεις.

Εαν σε ενα υπαλληλο δεν αρεσουν οι συνθηκες τοτε το αναφερει παραπανω εκει που πρεπει και ειναι δικια τους δουλεια να το φτιαξουν, εαν αδιαφορησουν τοτε ειναι δικο τους το λαθος που ο υπαλληλος θα βγαζει ξινιλα σε ολους τους πελατες, στην ουσια θα τους διωχνει με τον τροπο του.

Εαν δεν πληρωνουν η αναγκαζουν κοσμο να δουλευουν εξοντωτικα ωραρια, σαν τον σκλαβο και ο υπαλληλος το δεχεται. Τοτε ο υπαλληλος αυτος δεν ειναι καλος υπαλληλος. ΚΑΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ειναι, που προσπαθει να γινει το κατοικιδιο του ιδιοκτητη. Στα απλα ενας κοινος γλυφτης, τιποτα περισσοτερο. Το "βαλτε πλατη" ειναι ελληνικη πατεντα επειδη δεν ειναι νομιμο το μαστιγιο, αλλιως με βουρδουλιες θα γυρναγαμε ολοι σπιτια μας. (δεν πανε για σενα αυτα, γενικα τα λεω)
Ο σωστος υπαλληλος απαιτει να πληρωνεται σωστα και να εργαζεται τις σωστες ωρες. Αυτα ισχυουν στις ανεπτυγμενες χωρες φυσικα.

Εδω εχουμε νοοτροπια οτι εαν ο υπαλληλος που σχολαει στις 5 φυγει οντως στις 5 τοτε ειναι δημοσιος υπαλληλος, τεμπελης.

Φίλε μου ξέρω οτι δεν το γράφεις για εμένα γιατί δεν σου ανεφερα πουθενά οτι δεχόμουν αυτη την συμπεριφορά απο τους εργοδότες μου. Απλά θέλω να πω ότι πρωτα απο όλα είναι ο χαρακτήρας του ατόμου που σε εξυπηρετει και μετά η εταιρία. Μην πω οτι είναι και θέμα ανατροφης του καθενός γιατί θα ανοιξουμε μεγάλο θέμα.

Οσο για το οτι το λες παραπάνω εκει που πρέπει και γίνεται κάτι, αστο καλύτερα. Ουτε γλύφτες είναι , ούτε μπορείς να ξέρεις τι ανάγκη έχει ο άλλος και δουλεύει ή αν του είναι και πολύ εύκολο να βρει άλλη δουλειά, ειδικά σήμερα ετσι που είναι τα πράγματα..

Για να μην φύγουμε λοιπόν απο την ουσία του πράγματος, καλό είναι να γνωρίζουμε ή να συζητάμε όλοι τι γίνεται και στο χέρι μας είναι εως ένα σημείο να βελτιώσουμε αυτήν την κατάσταση, στηρίζοντας αυτούς που κάνουν σωστά την δουλειά τους και απο την άλλη <μαυρίζοντας>  αυτούς που δεν την κάνουν με όμορφο τρόπο .Δεν υπάρχει λόγος να πέφτουμε στο ίδιο επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, doctorser είπε

ΝΑΙ ΟΚ ¨μαλλον για αυτο κοπτεσε¨  ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΕΣΥ ΣΗΜΕΡΑ omg ρε μεγαλε πανε παρε τα κουβαδακια σου και παιξε σε αλλη παραλια ελεος 

Παρ'ολα αυτα αυτος που δεν εχει προσφερει τιποτα στο θεμα περαν της ειρωνιας και της μανουρας εισαι εσυ φιλαρακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...