Προς το περιεχόμενο

Γενικη Ταχυδρομικη απλα απαράδεκτη!!!


k_w_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι κούριερ εχουν το 1/4 των υπαλλήλων που θα επρεπε να εχουν. Τι να μας κανουν κι αυτοι. 

Μετα απο τοσα χρονια online shopping εχω καταλήξει να Παιρνω 9/10 δέματα απο τον χώρο διανομής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπανια πετυχαινεις ιδιωτικη εταιρεια να ειναι σκαλες χειροτερη απο την αντιστοιχη δημοσια. Η Γ.Τ. ειναι μια απο αυτες παντως... Και δεν ειναι τωρα λογω κρισης κλπ (κλασσικη δικαιολογια για μερικους τωρα πια), αντιθετως ετσι ηταν και στις "χρυσες" εποχες της χωρας αυτης..

Καπου εκει στο 2002 δηλαδη, οπου και ειχα παραγειλει απο eshop κατι για να ερθει σπιτι μου με κουριερ. Το σπιτι μου τοτε στην επαρχια, μονοκατοικια ισογειο, σε ενα δρομο ευθεια, σε μια περιοχη μονο με μονοκατοικιες (ουτε μαγαζια, ουτε πολυκατοικιες, ουτε random κτισματα), πινακιδες παντου κλπ και εξαιρετικη ρυμοτομια που δε χανεσαι ουτε νυχτα. Το σπιτι μου ειχε τον αριθμο 48.

Με παιρνει τηλ λοιπον ο ανεκδιηγητος τυπος της Γ.Τ. και μου λεει μια καλοδουλεμενη κασσετα/ιστορια: Ηρθα στο δρομο εκει περα δεν βρηκα με τιποτα το σπιτι σου. Του λεω οτι ειναι πολυ ευκολο, φαινεται, και του ειπα οτι δεν πειραζει, ας το φερει αυριο, προσπαθωντας παραλληλα να του εξηγησω πώς θα βρει πολυ ευκολα το σπιτι μου για να αφησει το δεμα. Για να με αφησει αναυδο με την επομενη καλοδουλεμενη απαντηση: Ηρθα ρε φιλε, εψαξα πολυ, κυκλους γυρναγα. Βρηκα το δρομο σου, βρηκα το διπλανο το 46, βρηκα και το 50, το 48 δε το βρισκω.  Για να καταληξει στο τετριμενο πια: "Θα πρεπει να περασεις απο το υποκαταστημα στην ταδε διευθυνση (στου διαολου το κερατο, γιαυτο και δεν ερχοταν αυτος) να παραλαβεις".

Το αστειοτερο ολων ειναι πως το 46 ηταν οικοπεδο, χωρις κτισμα, χωρις νουμερο, χωρις τιποτα, αλλα αυτος "το βρηκε το 46 και δεν βρηκε το σπιτι μου" που ειχε και ταμπελα με οδο και ταμπελα με νουμερο...

Εκτοτε τους αποφευγω με καθε τροπο, αλλα αποτι βλεπω απο πολλα ποστ η παραδοση συνεχιζεται. Θα δεχομουν να μου ελεγε οτι δε προλαβαινει να το φερει ή οτι η κουτα ειναι μεγαλη και δεν τον βολευει να την φερει, αρα να του κανω αν μπορω την εξυπηρετηση να παραλαβω απο το μαγαζι, παρα το αντιεπαγγελματικο δουλεμα μπροστα στα μουτρα μου... Προσφατα παραγγειλα κινητο για συγγενη μου απο γνωστη αλυσιδα ηλεκτρονικων. Στις επιλογες παραδοσης ελεγε "διανομη με courier Γ.Τ". Τους πηρα τηλ και τους λεω "ή μου το στελνετε με αλλη courier ή EΛΤΑ, ή αγοραζω το ιδιο κινητο απο αλλο μαγαζι κι ας το πληρωσω ακριβοτερα". Εν τελει εγινε το δευτερο. Παραγγελια απο μαγαζι που συνεργαζοταν με αλλη courier.

Παρ'ολα αυτα, τοσα χρονια μετα με τις ιδιες τακτικες, παραμενουν ανοιχτοι. Μπραβο τους.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονισουμε οτι η καθε εταιρια ( acs,tnt,dhl,γενικη ) εχει καποια καλα υποκαταστηματα,καποια μετρια και καποια..χειριστα..

Το ιδιο ακριβως ειναι πχ με το eshop,στην Καλαματα τα παιδια ειναι ΑΨΟΓΑ αλλα εχω δει πολυ κακα σχολια για υποκαταστηματα σε αλλες πολεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Μηπως δουλευουν με συνεργατες σε καθε πολη

Πολλα υποκαταστηματα ειναι franchise,με αποτελεσμα ο καθε ιδιοκτητης να κανει οτι μ@λ@κι@ του ερθει στο κεφαλι.

Για αυτο ακομα υπαρχουν καταστηματα που δεχονται να γινει ελεγχος του δεματος κατα την παραδοση,ενω ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω οσες φορες εχω συνεργαστει μαζι τους (επειδη καποιους μου ζητησε να στειλω κατι με αυτους) αποκομισα την εντυπωση οτι ειναι μακραν χειροτεροι απο το "κακο δημοσιο" των ΕΛΤΑ.
Και η τιμη παραμενει στην κατηγορια των premium, αποστολη κουτι μητρικης στην Θεσσαλονικη απο Αθηνα μονο 10ευρω (κατι τετοιο θυμαμαι), πιο φτηνα δεν ειχε τιποτα.
Εαν ειναι να πηγαινω εγω τα δεματα η να πηγαινω στο καταστημα για παραλαβη παω και στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε θεμα ασφαλειας και κακομεταχειρισης των δεματων ολες οι κουριερ ειναι ιδια σκατα με τα ελτα.

Σας το λεω γτ τα εχω δει απο μεσα..

Πιο ασφαλες απο ολα,οσο και αν σας ακουγεται αστειο ειναι το..Κτελ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, k_w_t είπε

-Οχι γιατι χαλανε τα computer και χανονται οι αποστολες

Οτι να ναι.

Για μένα καλά έκανες και τους έκραξες όταν σου λένε παπαριές για να δικαιολογήσουν την αδυναμία τους ή οτι βαριούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σε πολλούς κλάδους στην Ελλάδα έτσι κι εδώ βρωμάει πολυκοσμία...άπειρες εταιρείες που δουλεύουν με όρους Κίνας δεκαετίας 90 για να επιβιώσουν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Για να με αφησει αναυδο με την επομενη καλοδουλεμενη απαντηση: Ηρθα ρε φιλε, εψαξα πολυ, κυκλους γυρναγα. Βρηκα το δρομο σου, βρηκα το διπλανο το 46, βρηκα και το 50, το 48 δε το βρισκω.  

Εντάξει αυτό δεν υπάρχει! Πρέπει να είναι ο Αϊνστάιν για να καταλάβει οτι ανάμεσα σε αυτά τα δύο νούμερα ήταν το 48............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η Γενική ταχυδρομικη για εμένα είναι η καλύτερη . Η acs η χειρότερη. Προσωπικά γράφω σε όλες τις παραγγελίες μου όταν ψωνίζω από το internet αν στέλνουν με acs να μην στείλουν καθόλου . Πάνω από 10 φορές μου έχει έρθει μήνυμα ότι ήρθε η αποστολή και δεν σας βρίσκαμε την ίδια ώρα που ήμουνα σπιτι και δεν είχε έρθει κανένας . Οι δικαιολογίες τους απαράδεκτες , η συμπεριφορά τους απαράδεκτη και οποίος κάνει το λάθος να πάει να παραλάβει μετά τις 6 από το κατάστημα τους θέλει μια ώρα αναμονή . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kamarianakis.a είπε

Η Γενική ταχυδρομικη για εμένα είναι η καλύτερη . Η acs η χειρότερη. Προσωπικά γράφω σε όλες τις παραγγελίες μου όταν ψωνίζω από το internet αν στέλνουν με acs να μην στείλουν καθόλου . Πάνω από 10 φορές μου έχει έρθει μήνυμα ότι ήρθε η αποστολή και δεν σας βρίσκαμε την ίδια ώρα που ήμουνα σπιτι και δεν είχε έρθει κανένας . Οι δικαιολογίες τους απαράδεκτες , η συμπεριφορά τους απαράδεκτη και οποίος κάνει το λάθος να πάει να παραλάβει μετά τις 6 από το κατάστημα τους θέλει μια ώρα αναμονή . 

Αυτό που λες μου συνέβη πέρσι με ACS, ήταν να μου στείλουν ένα router και ενώ φρόντισα να βρίσκομαι σπίτι ξαφνικά έρχεται μήνυμα στο κινητό οτι περάσανε και δεν με βρήκανε και να καλέσω ένα νούμερο να το αναφέρω. Παίρνω τηλέφωνο και με ρωτούσε επίμονα μια γυναίκα για ποιον λόγο έλειπα από το σπίτι...... τους λέω οτι βρισκόμουν στο σπίτι αλλά δεν μου χτύπησε κανείς το κουδούνι, μετά με ρώτησε για ποιον λόγο δεν μου χτύπησαν το κουδούνι (εδώ γελάμε).  Μου ανακοίνωσαν μια ώρα την επόμενη μέρα οτι θα περάσει ο άνθρωπος να μου το φέρει, πέρασε 1-1.5 ώρα αργότερα, ευτυχώς ήμουν σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Γενικό το κακό με τις κούριερ.

Το θέμα πάντως δεν είναι μόνο οι μαμά εταιριες αλλά θα έλεγα κυρίως τα άτομα που εργάζονται στα υποκαταστήματα.

Ελτα πορτα πορτα, άπο τις καλύτερες και τα παιδιά εξυπηρετικότατα.

Γενική Ταχυδρομική, καλά τα παιδιά, οι χρόνοι εξυπηρέτησης είναι εντάξει, τα κεντρικά τους ΧΑΛΙΑ. Δεν μιλάς καν με τα κεντρικά , μονο με το τηλεφωνικό τους κέντρο, Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ και δεν εξυπηρετούν.

Speedex , ok, ούτε ασχημα, ουτε τα καλύτερα, προσπαθουνε πάντως.

DHL ήταν χάλια το υποκατάστημα και για αυτό και έκλεισε.

ACS , μακράν η χειρότερη, και τα κεντρικά αλλά ειδικά το υποκατάστημα δεν παιζεται. Η χειρότερη εξυπηρετηση και υποδοχή με κάτι μούτρα μέχρι  το πάτωμα και αγενεια απο συγκεκριμένη υπάλληλο τους.

Καλά έκανε και το άνοιξε ο φίλος το θέμα για να γνωρίζει ο κοσμος με τι έχει να κάνει, οχι πως δεν ξέρουμε όλοι... 

Και για να μην βιαστει κανένας να δικαιολογήσει τις απαράδεκτες συμπεριφορές των εργαζομένων στα Κουριερ (είπαμε δεν είναι όλοι το ίδιο, εχει και καλά παιδια μέσα στις εταιριες)

θα πω απλά ότι και εμένα δεν με πλήρωνε το αφεντικό μου και εμένα ήταν χάλια τα ωράρια αλλά δεν το έβγαλά ποτέ στον πελάτη. Δεν μου έφταιγε ο κόσμος.

Επεξ/σία από kgsaxo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Οι κούριερ εχουν το 1/4 των υπαλλήλων που θα επρεπε να εχουν. Τι να μας κανουν κι αυτοι. 

Μετα απο τοσα χρονια online shopping εχω καταλήξει να Παιρνω 9/10 δέματα απο τον χώρο διανομής. 

Φίλε η acs ούτε αυτό μπορεί να κάνει , ακόμα και έτσι πρόβλημα 

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτό που λες μου συνέβη πέρσι με ACS, ήταν να μου στείλουν ένα router και ενώ φρόντισα να βρίσκομαι σπίτι ξαφνικά έρχεται μήνυμα στο κινητό οτι περάσανε και δεν με βρήκανε και να καλέσω ένα νούμερο να το αναφέρω. Παίρνω τηλέφωνο και με ρωτούσε επίμονα μια γυναίκα για ποιον λόγο έλειπα από το σπίτι...... τους λέω οτι βρισκόμουν στο σπίτι αλλά δεν μου χτύπησε κανείς το κουδούνι, μετά με ρώτησε για ποιον λόγο δεν μου χτύπησαν το κουδούνι (εδώ γελάμε).  Μου ανακοίνωσαν μια ώρα την επόμενη μέρα οτι θα περάσει ο άνθρωπος να μου το φέρει, πέρασε 1-1.5 ώρα αργότερα, ευτυχώς ήμουν σπίτι.

Φίλε απλά δεν έρχονται . Το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτό . Το πρόβλημα είναι ότι όταν τους το λες σου λένε μαλακιες και ψέματα 

η μοναδική φορά που εχω βρίσει στην ζωή μου σε κατάστημα είναι στην acs Αμαρούσιο . Σε βγάζουν εκτός εαυτού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γ.Τ. (τουλάχιστον στο Ηράκλειο) είναι η χειρότερη courier - μακράν. Δε κάνουν καν διανομές, σε καλούν να πας να παραλάβεις ο ίδιος από το κατάστημα... :P

Απλά στείλε με μία άλλη εταιρεία και μη μπλέκεις με τους γκιόζηδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...