Προς το περιεχόμενο

Φροντιστηριο-να τους πληρωσω ή οχι?


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προκειται για το φροντιστηριο στο οποιο πηγαινε η κορη μου που εδωσε πανελληνιες.Η τιμη ειχε συμφωνηθει στα 250€ τον μηνα + 50€ η εγγραφη.Εγω ημουν τυπικοτατος και καθε μηνα πηγαινα και πληρωνα κανονικα .Θεωρουσα ομως πως τον ιουνιο που ειναι μηνας εξετασεων και δεν ειναι ολοκληρος φροντιστηριακος μηνας πως το ποσο θα ηταν καπως μειωμενο αλλα δεν ειναι ετσι και πρεπει να τον πληρωσω ατοφιο.Αν ειναι καποιος στο φορουμ που γνωριζει απο αυτα θαθελα παρακαλω την γνωμη του και επισης επειδη δεν εχω παρει εως τωρα καμμια αποδειξη και δεν υπηρχε και pos οποτε εδινα αναγκαστικα μετρητα, τι θα πρεπει να προσεξω οταν παρω τις αποδειξεις των προηγουμενων μηνων που εχω πληρωσει σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποιόν λόγο δε ζήτουσες τις αποδείξεις (απο τη στιγμή που δε σου τις έδιναν οι ίδιοι) ?

Πάντως ρίσκαρες επειδή μπορουν άνετα να υποστηρίξουν ότι δεν πλήρωσες ούτε τους προηγούμενους μήνες.

Φαντάζομαι δεν υπόγραψες τίποτα όταν έκανες την εγγραφή .. ? Οπότε, κι απο τη στιγμή που δε σου έδωσαν και τις προηγουμενες αποδείξεις, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις τίποτα.

 

Γενικά για να απαντήσω στο ερώτημα σου, δεν έχει σημασία αν δε γίνονται μαθήματα έως το τέλος του μήνα, θα πρέπει να πληρώσεις κανονικά το μηνιάτικο. Όπως θα έπρεπε να πληρώσεις ολόκληρο το μηνιάτικο και σε περίπτωση που σταματούσες την κόρη σου την 1η εβδομάδα για παράδειγμα.

Έχω απορία όμως... δεν έγιναν επιπλέον φροντιστηριακά μαθήματα τις τελευταίες εβδομάδες λόγω των πανελληνίων ? Επιπλέον επαναλήψεις, κάτι τελος πάντων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τις αποδειξεις τις εχει κομμενες ολες και θα μου τις δωσει ρε παιδες.Οσων αφορα τον ιουνη ναι εκανε μαθηματα κανονικα και ενδιαμεσα στις μερες των πανελληνιων εωσ τις τις 19 του μηνα που τελειωσαν .POS απο την αρχη δεν ειχε και ετσι τα δινα μετρητα

Επεξ/σία από blackhill66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. τι φαση τμε τις αποδειξεις δλδ, δε μπορει να την κοψει εκεινη την στιγμη..? βαριεται? ολες μαζι? τι βλακειες ειναι αυτες? τις μαζευει και τις διπλες τις ανταλλαζει ?

 

2. αμα δεν εχει POS τοτε του κανεις καταθεση στον τραπεζικο του λογαριασμο.. ποτε χερι με χερι μαν

Επεξ/σία από nipoa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φλεγον για μενα δεν ειναι οι αποδειξεις αυτες θα τις παρω,αυτο που με καιει ειναι ο ιουνης αν θα πρεπει να πληρωθει ολος η οχι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αναλογα τι συμφωνια εχεισ κανει εξαρχης. αν δεν εχεις κανει θα πρεπει να το συζητησετε. εγω στην θεση σου θα πληρωνα για τις μερες που εγιναν μαθηματα και οχι ολοκληρο μηνα ( βεβαια εγω αυτο θα το κανονιζα απο την πρωτη συναντηση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την εμπερια μου ( 5οετης φοιτητης πληροφορικής, τα φροντιστηρια, εκτος αν αποτελουν θαυμαστη εξαιρεση) ειναι χαλια.

χιλιες φορες να μπορουσα στα 18 μου να καθομουν να διαβασω μονος με προγραμμα , τυπολογιο κλπ... τι εγινε τελικα και καταφερα να περασω πληροφορικη (εντος αττικης) ; ξαναδωσα με τα ζορια που εχει στο να ξαναδινει καποιος- με.ιδιαιτερα φουλ αφοσιωμενος 15.200 απο 10.040  το '13.

μακαρι να τα πηγε καλα η κορη σου, αστην να περασει ωραια με μετρο φετος το καλοκαιρι ( οχι καμια ιο κλπ κλπ ουτε καπου αχαλινωτα) παίζουνε διαφορα ασχημα πράγματα...

εγω εαν δε περνούσα θα επαιρνα τον σαβαλλα ή οτι αλλο καλο υπαρχει σε καθε μαθημα και θα εβρισκα σωστους φοιτητες νανμου κα ουν ιδαιτερα. 

Σορρυ για την τερμα ακυρη απαντηση απλα πιστευω να το βρήκε καποιος χρησιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι συμφωνία είχες κάνει εσύ

Στο φροντιστήριο που ήμουν πάντως, η τιμή ήταν για όλη την χρονιά, πακέτο για 4-5 μαθήματα

π.χ. 1200€ το πακέτο/8 μήνες = 150/μήνα

Δεν πήγαινε με τον μήνα δηλαδή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, blackhill66 είπε

Προκειται για το φροντιστηριο στο οποιο πηγαινε η κορη μου που εδωσε πανελληνιες.Η τιμη ειχε συμφωνηθει στα 250€ τον μηνα + 50€ η εγγραφη.Εγω ημουν τυπικοτατος και καθε μηνα πηγαινα και πληρωνα κανονικα .Θεωρουσα ομως πως τον ιουνιο που ειναι μηνας εξετασεων και δεν ειναι ολοκληρος φροντιστηριακος μηνας πως το ποσο θα ηταν καπως μειωμενο αλλα δεν ειναι ετσι και πρεπει να τον πληρωσω ατοφιο.Αν ειναι καποιος στο φορουμ που γνωριζει απο αυτα θαθελα παρακαλω την γνωμη του και επισης επειδη δεν εχω παρει εως τωρα καμμια αποδειξη και δεν υπηρχε και pos οποτε εδινα αναγκαστικα μετρητα, τι θα πρεπει να προσεξω οταν παρω τις αποδειξεις των προηγουμενων μηνων που εχω πληρωσει σας ευχαριστω.

Μην κολλάτε στα λεφτά αλλά στην ποιότητα παροχής υπηρεσιών.Αν την κόρη σου το συγκεκριμένο φροντιστήριο την έκανε σαίνι και χτύπησε τρελούς
βαθμούς (για τα δικά της δεδομένα-όρια) στις πανελλήνιες, θα κολλήσεις στο μισό μήνα που θα πρέπεις να πληρώσεις ενώ δεν έχουν γίνει μαθήματα;

Είσαι ικανοποιημένος απο το φροντιστήριο όσον αφορά τα μαθήματα που έγιναν στην κόρη σου; Την πήραν ντουβάρι και την έκαναν Αινστάιν;
Αν ναι,τότε πήγαινε και κέρνα τους έναν επιπλεόν μήνα για το ευχαριστώ.Αν όχι τότε φίλε μου δεν ξέρεις να επιλέγεις φροντιστήριο ή κόρη σου
δεν το έχει με το διάβασμα

Μα πόσο κοντόφθαλμοι είστε ως γονείς; Το μόνο που σας νοιάζει είναι η τσέπη σας; Η ποιότητα παροχής υπηρεσιών και ο επαγγελματισμός του εκπαιδευτή-φροντιστή δεν σας νοιάζει;

Έναν φροντιστή θα τον έπιανα απο τον γιακά πιο εύκολα γιατί δεν θα έκανε σωστά την δουλειά του,παρά αν ήταν άψογος επαγγελματίας και μου ζητούσε ένα extra μηνιάτικο χωρίς να γίνουν μαθήματα.

Τώρα θα μου πείτε γιατί διαφωνείτε όλοι σας μαζί μου;Γιατί πολύ απλά στα νιάτα μου είχα πετύχει φροντιστή που με είχε πάρει σβηστό κινητήρα και στο τέλος με έκανε τουρμπάτο χωρίς κόφτες

Ο φροντιστής ήταν τέτοιος επαγγελματίας που όταν έβλεπε μαθητή να τεμπελιάζει τον έδιωχνε απο το φροντιστήριο.Ήμουν αυτόπτης μάρτυς σε περιστατικό να διώχνει μαθήτρια (η οποία έκλαιγε) απο το φροντιστήριο και να την στέλνει πακέτο στους γονείς της ενώ προηγουμένως της είχε ρίξει δεύτερη κίτρινη κάρτα.Επαγγελματίας που δεν αποσκοπούσε στα λεφτά των μπαμπάδων αλλά στην φήμη οτι είναι άψογος στον τομέα του

Ξέρετε πολλούς φροντιστές να διώχνουν μαθητές απο το φροντιστηριό τους λόγω πνευματικης νωχελικότητας ;

Επεξ/σία από IOSIF SALEM
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπλέκουμε τα μπούτια μας. 

Αν έκανες συμφωνία με το φροντιστήριο να πληρώνεις Χ ευρώ ανά μήνα. Τότε έπρεπε να σου κόβουν απόδειξη κάθε μήνα και κακώς δεν ζήτησες, είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν.

Αν έκανες συμφωνία οτι όλο το πακέτο είναι Χ ευρώ, τότε είτε έπρεπε να πληρώνεις κατευθείαν όλο το ποσόν και να πάρεις απόδειξη επιτόπου, είτε ισχύει η προηγούμενη περίπτωση, η απόδειξη κόβεται και δίνεται αμέσως με την πληρωμή.

Για τον μήνα με τα λιγότερα μαθήματα/πανελλήνιες κτλ. Από την δική μου εμπειρία πριν πολλά χρόνια σε γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας, δεν υπάρχει ούτε έκπτωση ούτε τίποτα, λογίζεται κανονικός μήνας και πρέπει να πληρωθεί. Όπως γίνεται εξάλλου και με τους μήνες που μεσολαβούν Χριστούγεννα και Πάσχα.

12 λεπτά πριν, IOSIF SALEM είπε

Μην κολλάτε στα λεφτά αλλά στην ποιότητα παροχής υπηρεσιών.Αν την κόρη σου το συγκεκριμένο φροντιστήριο την έκανε σαίνι και χτύπησε τρελούς
βαθμούς (για τα δικά της δεδομένα-όρια) στις πανελλήνιες, θα κολλήσεις στο μισό μήνα που θα πρέπεις να πληρώσεις ενώ δεν έχουν γίνει μαθήματα;

Είσαι ικανοποιημένος απο το φροντιστήριο όσον αφορά τα μαθήματα που έγιναν στην κόρη σου; Την πήραν ντουβάρι και την έκαναν Αινστάιν;
Αν ναι,τότε πήγαινε και κέρνα τους έναν επιπλεόν μήνα για το ευχαριστώ.Αν όχι τότε φίλε μου δεν ξέρεις να επιλέγεις φροντιστήριο ή κόρη σου
δεν το έχει με το διάβασμα

Μα πόσο κοντόφθαλμοι είστε ως γονείς; Το μόνο που σας νοιάζει είναι η τσέπη σας; Η ποιότητα παροχής υπηρεσιών και ο επαγγελματισμός του εκπαιδευτή-φροντιστή δεν σας νοιάζει;

Έναν φροντιστή θα τον έπιανα απο τον γιακά πιο εύκολα γιατί δεν θα έκανε σωστά την δουλειά του,παρά αν ήταν άψογος επαγγελματίας και μου ζητούσε ένα extra μηνιάτικο χωρίς να γίνουν μαθήματα.

Τώρα θα μου πείτε γιατί διαφωνείτε όλοι σας μαζί μου;Γιατί πολύ απλά στα νιάτα μου είχα πετύχει φροντιστή που με είχε πάρει σβηστό κινητήρα και στο τέλος με έκανε τουρμπάτο χωρίς κόφτες

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καλό ή κακό φροντιστήριο, υπάρχει περισσότερο γνωστό ή λιγότερο γνωστό με βάση την πελατεία που έχει και την διαφήμιση/προώθηση που πέφτει, επίσης υπάρχει καλός μέτριος ή κακός μαθητής. Ο κακός δεν πρόκειται να κάνει τίποτα τον τελευταίο χρόνο του λυκείου, ο καλός και ο μέτριος, μπορεί να πετύχει το πολύ 10-15% αύξηση στις βαθμολογίες του σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά και αυτό μόνο αν εφαρμόσει το 100% των δυνατοτήτων του. Επειδή βέβαια υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν γονείς που νομίζουν οτι μπορείς από μέτριος να γίνεις άριστος μέσα σε 1 έτος, για αυτό θα εξακολουθήσει να υπάρχει ο "θεσμός" των φροντιστηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blackhill66 είπε

Προκειται για το φροντιστηριο στο οποιο πηγαινε η κορη μου που εδωσε πανελληνιες.Η τιμη ειχε συμφωνηθει στα 250€ τον μηνα + 50€ η εγγραφη.Εγω ημουν τυπικοτατος και καθε μηνα πηγαινα και πληρωνα κανονικα .Θεωρουσα ομως πως τον ιουνιο που ειναι μηνας εξετασεων και δεν ειναι ολοκληρος φροντιστηριακος μηνας πως το ποσο θα ηταν καπως μειωμενο αλλα δεν ειναι ετσι και πρεπει να τον πληρωσω ατοφιο.Αν ειναι καποιος στο φορουμ που γνωριζει απο αυτα θαθελα παρακαλω την γνωμη του και επισης επειδη δεν εχω παρει εως τωρα καμμια αποδειξη και δεν υπηρχε και pos οποτε εδινα αναγκαστικα μετρητα, τι θα πρεπει να προσεξω οταν παρω τις αποδειξεις των προηγουμενων μηνων που εχω πληρωσει σας ευχαριστω.

Ισχύει αυτό που σου έγραψαν. Το «Η τιμη ειχε συμφωνηθει στα 250€ τον μηνα + 50€ η εγγραφη» δεν λέει κάτι από μόνο του. Τα φροντιστήρια συνήθως χρεώνουν όλο το έτος ως ένα ποσό το οποίο το σπάνε σε μηνιαίες δόσεις. Το ποσό συνήθως υπολογίζεται βάσει του πλήθους των μαθημάτων. Σε αυτήν την περίπτωση πληρώνεις ανά μήνα αλλά δεν πληρώνεις το μήνα.

Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά το βλέπω σαν αφορμή να μην πληρώσεις. Το: «αποδειξη και δεν υπηρχε και pos οποτε εδινα αναγκαστικα μετρητα» στέκει για 1-2 μήνες το πολύ. Όταν όμως έχει περάσει ολόκληρο εκπαιδευτικό έτος δεν στέκει και πολύ ως επιχείρημα και μοιράζει τις ευθύνες και στις δύο πλευρές.

Ανάλογα, η επιτυχία ή η αποτυχία δεν είναι κριτήριο να πιστολιάσεις τη συμφωνία ούτε να μοιράζεις δώρα από εδώ και από εκεί. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος από το φροντιστήριο ή αν το φροντιστήριο δεν τηρεί τη συμφωνία από τη δική του πλευρά δεν περιμένεις να περάσει όλο το έτος για να αποφασίσεις τι θα κάνεις.

 

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντηση την ξέρεις ήδη μόνος σου. Προφανώς το ποσό είναι για όλη την χρονιά και οι άνθρωποι το σπάνε σε μηνιαίες δόσεις, δεν πάει με το πόσες μέρες έχει κάθε μήνας ή το πόσα μαθήματα έγιναν ή όχι λόγω αργιών. Τους χρωστάς 250 ευρώ, τέλος. Δεν σε κατηγορώ για κάτι, ούτε σε κρίνω γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και τα 250 ευρώ είναι λεφτά που θα μπορούσαν να διατεθούν άνετα κάπου αλλού και να κλείσουν μια τρύπα, αλλά το σωστό και τίμιο είναι να τα δώσεις. Αν δεν θέλει κάποιος να τα δώσει, δικαιολογίες μπορεί αν βρει πολλές, όχι το παιδί μου πάτωσε, δεν έμεινα ευχαριστημένος, αυτόν τον μήνα κάναμε 3 μαθήματα λιγότερα. Και αν κάνεις και φασαρία νομίζω όντως θα υποχωρήσουν. Για το αν είναι σωστό ή όχι όμως νομίζω ξέρεις και εσύ πως ΔΕΝ είναι, απλά ψάχνεις κάποιον να σου πει "πιστόλιασε τους, τόσα βγάζουν", κτλ.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

 

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει καλό ή κακό φροντιστήριο, υπάρχει περισσότερο γνωστό ή λιγότερο γνωστό με βάση την πελατεία που έχει και την διαφήμιση/προώθηση που πέφτει, επίσης υπάρχει καλός μέτριος ή κακός μαθητής. 

ποσο λαθος κανεις.. εχω δει καθηγητες να περνουν διαμαντια και να τα κανουν σκουπιδια και το αντιθετο φυσικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, billiboo είπε

ποσο λαθος κανεις.. εχω δει καθηγητες να περνουν διαμαντια και να τα κανουν σκουπιδια και το αντιθετο φυσικα..

Να σου πω την αλήθεια, δεν με ενδιαφέρει τι έχεις δει και τι οχι. Εγώ αυτή την άποψη έχω σχηματίσει από τις χρονιές που έδινα πανελλήνιες και με απασχολούσε εντονότατα αυτό το θέμα, μιλούσα με καθηγητές του σχολείο, παρακολουθούσα και ρωτούσα συμμαθητές για να διαπιστώσω πόσο βοηθήθηκαν από το φρονστηρήριο. Δεν αμφιβάλλω οτι κάποιοι απειροελάχιστοι το κατάφεραν αλλά δεν θα κάνουμε την εξαίρεση κανόνα. Από σκουπίδι διαμάντι δεν γίνεσαι σε 1 χρόνο, τα κενά που έχεις από όλες τις προηγούμενες σχολικές χρονιές δεν μπορούν να καλυφθούν σε 10 μήνες και όποιος το πιστεύει αυτό (η συντριπτική πλειοψηφία των γονέων στην Ελλάδα) απλά κοροϊδεύει τον εαυτό του και τα παιδιά του κατ' επέκταση, το δέχομαι βέβαια στην περίπτωση που κάποιος ξεκινήσει φροντιστήριο από την Α' λυκείου, κάποιοι λίγοι μαθητές που είναι μέτριοι επίσης μπορούν να το καταφέρουν αν ξεκινήσουν από την Β' λυκείου, από την Γ' όμως σε καμιά περίπτωση. Όποιος έγινε από διαμάντι σκουπίδι είναι γιατί δεν εφάρμοσε το 100% των δυνατοτήτων του παράλληλα με το φροντιστήριο, το ανέφερα και πριν αυτό, λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να το κάνουν, ακόμα και μαθητές που αρίστευσαν στις πανελλήνιες δεν εφαρμόζουν το 100% και όταν λέω για δυνατότητες εννοώ να αφιερώσει ολοκληρωτικά τις δυνάμεις του ψυχικά και σωματικά στο διάβασμα και την προετοιμασία των πανελληνίων.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...