Προς το περιεχόμενο

Φροντιστηριο-να τους πληρωσω ή οχι?


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Lelouch είπε

Γιατί τα συγχέετε τα λειτουργικά κόστη του φροντιστηρίου; Ο πελάτης δέχεται μισό μήνα υπηρεσιών, έχει το δικαίωμα να πληρώσει μισό μήνα; Τι τον νοιάζει τον πελάτη τα έξοδα του κάθε επιχειρηματία. Αυτός έχει δικά του προβλήματα να σκέφτεται δε θα κάνει και τον λογιστή από ευγένεια. Μπορεί ο φροντιστηριάρχης να του κόψει απόδειξη για μισό μήνα; Αν δεν μπορεί και είναι δεμένος μέσω νομοθεσιών να του κόψει ολόκληρο τον μήνα, τότε θα συμφωνήσω με εσάς και θα πρέπει ο πελάτης να πληρώσει ολόκληρο μήνα. Αν μπορεί να κόψει απόδειξη μισού μήνα, σημαίνει ότι δεν είναι παράνομο κάποιος να πληρώσει τον μισό μήνα οπότε ο πελάτης δικαιούται να πληρώσει όσες υπηρεσίες παρέλαβε.

Τι δεν καταλαβαινεις απο το "οι υπηρεσιες κοστολογουνται για ολοκληρη την φοιτηση του μαθητη και απλα η πληρωμη μπορει να γινει και μηνιαιως";

 

Αν δηλαδη αγορασεις ενα μεταχειρισμενο αμαξι με γραμματεια για 8 μηνες και στους 7 μηνες το αμαξι φυγει απο κανα γκρεμο και πλεον ειναι χαμενο τοτε θα μπορεις να μην πληρωσεις τον εμπορα το 8ο γραμματειο επειδη πλεον δεν υπαρχει αμαξι;

Επεξ/σία από tsioulak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TS, μόλις πρόσεξα ότι πλήρωσες εγγραφή. Η χρέωση εγγραφής είναι παράνομη, καθώς παραστατικά εκδίδονται μόνο για παροχή υπηρεσίας, δηλαδή μαθημάτων. Η εγγραφή δεν αποτελεί υπηρεσία.  Εκτός αν εννοείς, προκαταβολή η οποία αφαιρέθηκε από το συνολικό ποσό.

Τώρα, πάμε πάλι για όσους δεν κατάλαβαν. Έστω ότι γράφεστε σε ένα φροντιστήριο για να κάνετε πχ Αγγλικά για να δώσετε C2. Ο σχεδιασμός του προγράμματος (course plan), για να βγει η ύλη και η προετοιμασία, χρειάζεται πχ 140 ώρες μάθημα. Για αυτές τις ώρες υπολογίζονται αργίες, γιορτές, Χριστούγεννα, Πάσχα, πόσες ώρες πρέπει να κάνετε ανά εβδομάδα, κλπ, και  βγαίνει κοστολόγιο. Προκύπτει λοιπόν ένα ποσό, μαζί με το κέρδος του φροντιστηρίου, το οποίο είναι τα συνολικά δίδακτρα. Το συνολικο αυτό ποσό, έστω ότι είναι 1000 ευρώ. Όταν έρχεστε εσείς να γραφτείτε, σας ρωτάμε σε πόσες ισόποσες δόσεις θέλετε να το εξοφλήσετε. Συνήθως οι δόσεις είναι 9. Δεν πρέπει όμως να συγχέονται οι δόσεις αυτές με τις ώρες διδασκαλίας του εκάστοτε μήνα.Δεν σας τρώει κανένας ώρες, ούτε πληρώνετε τσάμπα τις αργίες και τις διακοπές. Οι ώρες που αγοράζετε ως πακέτο/επίπεδο, θα γίνουν. Μην τα μπερεύετε με τα ιδιαίτερα, στα οποία τις περισσότερες φορές δεν κόβουν καν αποδείξεις.

Ωστόσο, εδώ θέλω να επισημάνω το εξής που δεν βλέπω να το λέει κανείς. Στις προσομειώσεις για τις εξετάσεις (πέραν του πακέτου των ωρών του εκάστοτε τμήματος), είτε στα ΜΕ ή στα φροντιστήρια ξένων γλωσσών, όπως και για τις έξτρα ώρες ενισχυτικής ή διδακτικής στήριξης για την προετοιμασία πιστοποιητικών ή πανελληνίων, δεν χρεώνεται ποτέ μα ποτέ ο γονέας. Εκεί, γιατί δεν παραπονιέται κανείς;  Εν τάχει, λόγο παραπόνου προσωπικά θα είχα αν δεν μου έκαναν σωστό μάθημα, αν χάνονταν ώρες από τις προσυμφωνηθείσες και αν δεν έπαιρνα απόδειξη.  

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εντάξει υπερβολικά όσα λες, αλίμονο αν πρέπει να ξεζουμιστεί κάποιος 3 χρόνια με φροντιστήρια ώστε να πάει να δώσει για πανελλαδικές, αν είσαι μέτριος και θέλεις να αριστεύσεις συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν είναι αναγκαίο να το κάνουνε όλοι αυτό, μπορείς να συμβιβαστείς και με σχολές χαμηλότερης βαθμολογίας. Το κακό που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι οτι οι περισσότεροι γονείς θυμούνται την τελευταία-προτελευταία χρονιά οτι το παιδί τους από μέτριος πρέπει να γίνει διανόηση με αποτέλεσμα να ωθούν τον μαθητή να δηλώνει στις πρώτες επιλογές του μηχανογραφικού σχολές που δεν έχει την δυνατότητα να περάσει, πράγμα που και δεν γίνεται, και υπερφορτώνει τον μαθητή με άγχος και αν δεν τα καταφέρει ή μπει σε σχολή κάτω από τις πρώτες επιλογές θεωρεί οτι απέτυχε και γεμίζει ματαιοδοξία, απεναντίας αν οι περισσότεροι ήταν πιο συμμαζεμένοι ας πούμε και είχαν χαμηλοτερες βλέψεις θα το έβλεπαν και διαφορετικά το όλο θέμα.

 

Επειδή ασχολούμαι πολύ, προσωπικά δεν γνωρίζω σχεδόν κανέναν που να μην πηγαίνει σε φροντιστήριο ΜΕ από τη Β' Λυκείου για να δώσει πανελλήνιες. Είτε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα. Ακόμα και μαθητές ιδιωτικών. Δυστυχώς είναι έτσι η κατάσταση.

Επεξ/σία από BritGreek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BritGreek είπε

TS, μόλις πρόσεξα ότι πλήρωσες εγγραφή. Η χρέωση εγγραφής είναι παράνομη, καθώς παραστατικά εκδίδονται μόνο για παροχή υπηρεσίας, δηλαδή μαθημάτων. Η εγγραφή δεν αποτελεί υπηρεσία.  Εκτός αν εννοείς, προκαταβολή η οποία αφαιρέθηκε από το συνολικό ποσό.

Μαλλον προκαταβολη θα ηταν, δεν εχω ακουσει φροντιστηριο να χρεωνει "εγγραφη", τουλαχιστον τα τελευταια πολλα χρονια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Όταν έρχεστε εσείς να γραφτείτε, σας ρωτάμε σε πόσες ισόποσες δόσεις θέλετε να το εξοφλήσετε.

Αν γινόταν αυτό θα ήταν οκευ. Επειδή έχω ψάξει φροντιστήρια ποτέ δεν είχε ειπωθεί κάτι τέτοιο. Αυτό που λέγεται συνήθως είναι "τόσο βγαίνει το μάθημα ανα ώρα, συνεπώς τόσο θα πληρώνετε κάθε μήνα". Τέτοιες συζητήσεις έκανα όταν έψαχνα. Αν συνεννοείστε με τον παραπάνω τρόπο τότε μπράβο σας. Δεν φταίει ο πελάτης όμως αν αυτός που του παρέχει την υπηρεσία δεν του εξηγεί από την αρχή το policy.

Επεξ/σία από Lelouch
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Μαλλον προκαταβολη θα ηταν, δεν εχω ακουσει φροντιστηριο να χρεωνει "εγγραφη", τουλαχιστον τα τελευταια πολλα χρονια.

Εμενα μου ζητησανε 50€ για εγγραφη

7 ώρες πριν, BritGreek είπε

Λοιπόν, δεν πρόλαβα να διαβάσω τι έχει γραφτεί, αλλά θα απαντήσω γιατί είναι η δουλειά μου. Πρώτον, απόδειξη είναι υποχρεωμένος να σου εκδίδει την ώρα που πληρώνεις τα δίδακτρα. Καρτελάκια με σφραγιδούλες, κλπ, προφανώς είναι εντελώς παράνομα και δεν αποτελούν παραστατικό. Κάποιοι, για ευκολία, εκδίδουν μια ΑΠΥ ανά διαχειριστική περίοδο. Δηλαδή, 31/12 και τον Μάιο που θεωρητικά τελειώνει ο κάθε σπουδαστής. Εμείς δεν το κάνουμε.

Για το POS. Όλα τα φροντιστήρια ΚΞΓ και Μέσης Εκπαίδευσης, είναι υποχρεωμένα από τον νόμο να έχουν POS από τον Αύγουστο του 2017 και έχουν. Η μόνη κάρτα που δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δεχτούμε είναι η American Express, γιατί έχει πολύ υψηλή προμήθεια σε σχέση με τις υπόλοιπες κάρτες. Αν δεν έχουν, σημαίνει ότι υπάρχει πιθανότητα να μην έχουν άδεια λειτουργίας ή αυτή να έχει ανακληθεί, λόγω αδυναμίας προσκόμισης ασφαλιστικής ή φορολογικής ενημερότητας, την οποία υποχρεούμαστε να προσκομίζουμε κάθε δύο χρόνια (διαφορετικά γίνεται ανάκληση άδειας για 10 χρόνια). Αυτό θα το διαπιστώσεις, κάνοντας μια αναζήτηση στον ΕΟΠΠΕΠ εδώ http://www.eoppep.gr/index.php/el/search-for/learning-institutions/kdvm_search_page . Εκεί θα δεις αν είναι νόμιμη, αδειοδοτημένη επιχείρηση.

Οι αποδείξεις που πρέπει να σου δίνει είναι Αποδείξεις Παροχής Υπηρεσιών και όχι Είσπραξης. Κοίταξέ το αυτό.

Τώρα για τα δίδακτρα. Τα δίδακτρα σε όλα μα όλα τα ΚΞΓ και Μέσης Εκπαίδευσης είναι ετήσια και δεν πάνε με τον μήνα. Για τον λόγο αυτό πληρώνεις και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα. Τι σημαίνει αυτό: ότι ο εκάστοτε επιχειρηματίας υπολογίζει τις ώρες διδασκαλίας, βγάζει κοστολόγιο και σου ανακοινώνει το ποσό που αναλογεί στο σύνολο των ωρών διδασκαλίας. Δεν είναι, λοιπόν, ότι σου ζητάει να πληρώσεις τον μήνα ενώ έχει κάνει το παιδί τον μισό μήνα. Γι' αυτό, αν είναι σωστός, σε ρωτάει σε πόσες δόσεις θέλεις να πληρώσεις τα δίδακτρα αυτά. Είτε με τον μήνα, ή σε λιγότερες δόσεις. Οι περισσότεροι επιλέγουν με τον μήνα και η πάγια τακτική είναι να έχει πληρωθεί η πρώτη δόση για να μπει ο μαθητής στο τμήμα και να έχει εξοφλήσει ένα μήνα πριν τη λήξη της φοίτησης. Προφανώς, ξαναλέω, με τις αποδείξεις που ακολουθούν την εκάστοτε πληρωμή.

Υ.Γ. Αν πλήρωνες με κάρτα, θα μπορούσες να περάσεις τη δαπάνη στη δήλωσή σου. Οι απλές ΑΠΥ δεν περνάνε, αν είναι αποδείξεις για δίδακτρα.

Aγαπητε BRIT CREEK Σε αναζητηση που εκανα στο λινκ ΕΟΠΠΕΠ που μου δωσες δεν βρισκω πουθενα το συγκεκριμενο φροντιστηριο ,αυτο σημαινει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blackhill66 είπε

Εμενα μου ζητησανε 50€ για εγγραφη

Η αποδειξη για εκεινα τα 50 ευρω τι εγραφε; ή μηπως ουτε εκεινη δεν εχεις παρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Η αποδειξη για εκεινα τα 50 ευρω τι εγραφε; ή μηπως ουτε εκεινη δεν εχεις παρει;

δεν...αλλα τωρα που θα παω για να τις παρω ολες αν δεν κοψει για το 50αρικο θα το αφαιρεσω απο αυτα που χρωσταω.Το ξερω πως δεν τα χειριστηκα καλα ...αλλα καμμια φορα το αγχος του πατερα ..λες προεχει το παιδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, blackhill66 είπε

δεν...αλλα τωρα που θα παω για να τις παρω ολες αν δεν κοψει για το 50αρικο θα το αφαιρεσω απο αυτα που χρωσταω.Το ξερω πως δεν τα χειριστηκα καλα ...αλλα καμμια φορα το αγχος του πατερα ..λες προεχει το παιδι..

Μαλλον θα ειναι και αυτη η αποδειξη μεσα σε ολες, ή μπορει να σου κοψουν μια με ολο το ποσο, μαζι με το 50αρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Μαλλον θα ειναι και αυτη η αποδειξη μεσα σε ολες, ή μπορει να σου κοψουν μια με ολο το ποσο, μαζι με το 50αρικο.

μαλλον, θα δειξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, De@th L0rd είπε

Συμφορουμίτες του εξωτερικού, υπάρχει κόσμος ακόμη στην Ελλάδα που έτσι είναι κατεστημένο να δουλεύει. Πως καταφέρνετε να πέφτετε από τα σύννεφα?

πιο εξωτερικο ,εδω Ελλαδα ειμαι τρωω τα σκ@τ@ στην μουρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BritGreek είπε

Επειδή ασχολούμαι πολύ, προσωπικά δεν γνωρίζω σχεδόν κανέναν που να μην πηγαίνει σε φροντιστήριο ΜΕ από τη Β' Λυκείου για να δώσει πανελλήνιες. Είτε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα. Ακόμα και μαθητές ιδιωτικών. Δυστυχώς είναι έτσι η κατάσταση.

Εγώ σχολίασα ως υπερβολή το να πηγαίνεις από την Α', το γνωρίζω οτι οι περισσότεροι ξεκινάνε από την Β' και σχεδόν όλοι στην Γ, το ξέρω οτι πηγαίνουν και οι μαθητές ιδιωτικών. Αλλά οχι ρε φίλε και από την Α', τουλάχιστον εγώ αν το είχα κάνει θα είχα πάθει ψυχολογικά, ήδη είχα ζοριστεί πάρα πάρα πολύ όταν ξεκίνησα στην Β' λυκείου και δεν θέλω να τα θυμάμαι καθόλου εκείνα τα χρόνια.

6 ώρες πριν, tsioulak είπε

Μαλλον προκαταβολη θα ηταν, δεν εχω ακουσει φροντιστηριο να χρεωνει "εγγραφη", τουλαχιστον τα τελευταια πολλα χρονια.

Τα γνωστότερα φροντιστήρια για ξένες γλώσσες στο κέντρο της Αθήνας χρεώνουν εγγραφή, είχα πληρώσει πριν 6-7 χρόνια κανένα 100-200αρι ευρώ για τέλος εγγραφής. Πάντως προσωπικά δεν θα το ξανακάνω αν πάω θα αρνηθώ, τέρμα η κοροϊδία. Μιλάω για τέλος εγγραφής οχι προκαταβολή. Σε ιδιωτικό κολλέγιο που είχα απευθυνθεί για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα λίγων μηνών, μου είπαν για τέλος εγγραφής 300 ευρώ, δεν ασχολήθηκα παραπάνω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση σε αυτό είναι ΝΑΙ, γιατί ουσιαστικά δεν πληρώνεις ΜΗΝΕΣ, αλλά πακέτο ΕΤΟΥΣ. Όταν πηγές εκεί λοιπόν αντί να σου πουν δώσε μας 2500 και να πάθεις αμόκ, σου είπαν 250 ο μήνας για 10 μήνες παροχής (τυχαίο το ποσό όσο και οι μήνες παροχής).

Προφανώς και πρέπει να πληρώσεις ολόκληρο το μήνα. Εξάλλου Χριστούγεννα και Πάσχα τί έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lelouch είπε

Γιατί τα συγχέετε τα λειτουργικά κόστη του φροντιστηρίου; Ο πελάτης δέχεται μισό μήνα υπηρεσιών, έχει το δικαίωμα να πληρώσει μισό μήνα; Τι τον νοιάζει τον πελάτη τα έξοδα του κάθε επιχειρηματία. Αυτός έχει δικά του προβλήματα να σκέφτεται δε θα κάνει και τον λογιστή από ευγένεια. Μπορεί ο φροντιστηριάρχης να του κόψει απόδειξη για μισό μήνα; Αν δεν μπορεί και είναι δεμένος μέσω νομοθεσιών να του κόψει ολόκληρο τον μήνα, τότε θα συμφωνήσω με εσάς και θα πρέπει ο πελάτης να πληρώσει ολόκληρο μήνα. Αν μπορεί να κόψει απόδειξη μισού μήνα, σημαίνει ότι δεν είναι παράνομο κάποιος να πληρώσει τον μισό μήνα οπότε ο πελάτης δικαιούται να πληρώσει όσες υπηρεσίες παρέλαβε.

Τα λειτουργικά κόστη μπήκαν στη συζήτηση γιατί έγραψες περί «αναγωγής σε 12 μήνες και πανέξυπνου τρόπου να πληρώνουν παραπάνω οι γονείς».  Και μάλιστα ρώτησες αν αυτό φαίνεται λογικό.

Αυτό που σου εξηγούμε είναι ότι ο παραπάνω συνειρμός είναι λάθος και, ναι, εμπλέκονται και τα λειτουργικά κόστη για να γίνει κατανοητό γιατί συμβαίνει αυτό.

Στα άλλα που γράφεις: Ο πελάτης έχει τα δικά του προβλήματα, αλλά, γνωρίζοντας πώς λειτουργούν τα πράγματα μπορεί να είναι σε θέση να επιλέξει καλύτερες συμφωνίες και ταυτόχρονα να μην δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα στον εαυτό του και στα παιδιά του εκεί που δεν υπάρχει κανένας λόγος να δημιουργηθούν.

Δεν κάνει λοιπόν το «λογιστή από ευγένεια» αλλά από δικό του συμφέρον ώστε να κάνει σωστές και συμφέρουσες συμφωνίες.

Για τα νομικά θέματα που γράφεις η προσέγγισή σου είναι τελείως λάθος γιατί όλα αυτά που συζητάμε μπορούν να εφαρμοστούν είτε νόμιμα ή παράνομα. Δεν υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει π.χ. ο τελευταίος μήνας να ανάγεται σε διδακτικές ώρες και να πληρώνεται σε ανάλογο ποσοστό αλλά δεν υπάρχει και νόμος που να υποχρεώνει το αντίθετο. Είναι στα πλαίσια της μεταξύ σας συμφωνίας.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι είναι αυτά που λετε. Ενα πακέτο με ώρες πληρώνεις απλώς για να μην σου πει σκάσε μου ένα χιλιάρικο μπροστά και σου έρθει κεραμίδι στο κεφάλι το κάνουν σε μήνες. Δεν έχει σχέση αν τον έναν μήνα έγιναν 14 ώρες και τον επόμενο 11. 

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ σχολίασα ως υπερβολή το να πηγαίνεις από την Α', το γνωρίζω οτι οι περισσότεροι ξεκινάνε από την Β' και σχεδόν όλοι στην Γ, το ξέρω οτι πηγαίνουν και οι μαθητές ιδιωτικών. Αλλά οχι ρε φίλε και από την Α', τουλάχιστον εγώ αν το είχα κάνει θα είχα πάθει ψυχολογικά, ήδη είχα ζοριστεί πάρα πάρα πολύ όταν ξεκίνησα στην Β' λυκείου και δεν θέλω να τα θυμάμαι καθόλου εκείνα τα χρόνια.

 

Εγώ που έδωσα το 11 ξεκίνησα από την Α Λυκείου τότε πραγματικά δύσκολα έβρισκες παιδί χωρίς τρέλα οικονομικά προβλήματα που να μην ξεκινούσε από την Α. Μετά το 11 που φάγαμε καλά την κρίση στο κεφάλι μπορεί να ξανα άλλαξαν τα πράγματα και να πηγαίνουν τα παιδιά απ την Β. Θυμάμαι περίπτωση παιδιού που ήταν κούκου ρουκου στο γυμνάσιο δεν διάβαζε καθόλου αλλά στροφαρε δεν είχε θέμα και έβγαζε ένα 13 14 η μάνα του αγχωθηκε ότι θα μείνει στην τάξη και τον έγραψε σε μερικά μαθήματα απ την Γ γυμνασίου. Ακόμα θυμάμαι το γέλιο που ρίξαμε καλοκαίρι β προς γ γυμνασίου που μας είπε πριν ξεκινήσουν καν τα σχολεία μάγκες δεν θα έρθω για μπάλα έχω μάθημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GothicCrusader είπε

Δεν υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει π.χ. ο τελευταίος μήνας να ανάγεται σε διδακτικές ώρες και να πληρώνεται σε ανάλογο ποσοστό αλλά δεν υπάρχει και νόμος που να υποχρεώνει το αντίθετο. Είναι στα πλαίσια της μεταξύ σας συμφωνίας.

Αυτό που ανέφερα και πιο πάνω είναι ότι πολλές φορές η συμφωνία δεν είναι ξεκάθαρη. Στο φροντιστήριο αγγλικών που πήγαιναν μας έλεγαν συνολικά το κόστος ανά έτος και αποφασίζαμε εμείς πως θα το πληρώσουμε κλπ. Από την άλλη στα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιος φροντιστηριάρχης να κάνει αυτό το πράγμα, αφήνουν μετέωρα τα πράγματα οπότε ο γονιός όταν το παιδί του έχει δώσει ήδη πανελλήνιες σκέφτεται γιατί να πληρώσει τζάμπα. Θα σου πω το εξής παράδειγμα:

Πες ότι ένας μαθητής θα ξεκινήσει φροντιστήριο Αύγουστο. Το ένα φροντιστήριο κάνει αυτό που λες, δηλαδή υπολογίζει το συνολικό κόστος και το βγάζει ανά μήνα μέσα και τον Ιούνιο, πες 200 ευρώ το μήνα. 11 μήνες μας κάνει 2200 ευρώ. Ένα άλλο φροντιστήριο όμως κοστολογεί τις υπηρεσίες του μέχρι και τον Μάιο αλλά πάλι λέει 200 ευρώ το μήνα, ωστοσο εκεί θα πληρώσει ο γονιός συνολικά 2000 ευρώ.

Εφόσον το φροντιστήριο δεν είναι ξεκάθαρο εξ αρχής, δεν μπορώ να κατηγορήσω τον πελάτη. Θα πρέπει να κάνει πιο ξεκάθαρη την πολιτική του στη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...