Προς το περιεχόμενο

SOS επίμονο πρόβλημα με κατσαρίδες


Emma31

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρε γάτα!! Χωρίς πλάκα! Πάρε μία γατούλα, καθάρισε πρώτα το σπίτι όμως από όλα τα δηλητήρια που έχεις απλώσει, η γάτα θα καθαρίσει.

Έμενα ένα φεγγάρι στο σπίτι μίας πρώην, τεράστιο πρόβλημα με κατσαρίδες, μαύρες , ξανθές ότι θες, κάθε βράδυ κυνηγούσα, μέχρι που της πήρα μία γατούλα, 1-2 μήνες μετά καθάρισε το σπίτι.

Αντιστοιχα στο σπίτι που μένουμε τώρα είχα πρόβλημα το καλοκαίρι με μυρμήγκια , απο τότε που πήρα γατούλα εξαφανίστηκαν, αυτά δεν τα κυνηγάει  απλά για κάποιο λόγο δεν μας προτιμάνε πλέον :)

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τη γάτα το 'χω ακούσει και από άλλους, αλλά όταν έχουν κάνει φωλιά και απλά πολλαπλασιάζονται, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να τις εξαφανίσει εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στης κόρης μου το διαμέρισμα πριν 2 χρόνια είχαν εμφανιστεί.Πήρα ένα τζελ σε σωληνάριο-σύριγγα από αυτά που πουλάνε σε παζάρια-λαικές με 4-5 ευρώ και έβαλα σε κρυφές γωνιές σε κουζίνα - μπάνιο.

Για 1-2 μήνες κάποια πρωινά έβρισκε κάποιες ψόφιες.Από τότε δεν ξαναεμφανίστηκαν.Ως γνωστόν το καλίτερο σπίτι της κατσαρίδας είναι τα συστήματα αποχετεύσεων και ο μεγαλύτερος εχθρός του εκεί είναι το πετρέλαιο που μπορούμε να ρίξουμε στα σιφόνια των αποχετεύσεων.Για εντός του σπιτιού δεν γίνεται λόγω της μυρωδιάς του βέβαια.Εγώ φροντίζω κάθε χρόνο αρχές καλοκαιριού να ρίχνω στα σιφόνια της αποχέτευσης και ειδικά στα τοιχώματά τους- καπάκια,πετρέλαιο για αυτό το σκοπό.

Και φυσικά καλή καθαριότητα παντού ποτέ άπλυτα ξεχασμένα πιάτα - κατσαρόλες ειδικά με λίπη στο νεροχύτη.Τις τραβάνε σαν μαγνήτης.

Καλημέρα, σας ευχαριστώ πολυ για την απάντηση..! Τζελ εχει τοποθετηθεί σε παρα πολλα σημεία, το σπίτι και η κουζίνα ειναι πάντα καθαρά.. δεν αφήνουμε τρόφιμα εκτεθειμένα, ειναι ολα συσκευασμένα αεροστεγώς, ούτε άπλυτα αφήνουμε κλπ. Σκέφτομαι να κλείνω τις τάπες του νεροχύτη να μην μπορούν να βρουν νερό εκεί. Αν ρίξω εκεί πετρέλαιο θα υπάρχει πρόβλημα λέτε; 

Εμάς το πρόβλημα ειναι καπου ψηλά, διότι τις βρίσκουμε πάνω απο τα ντουλάπια της κουζινας, και στην γυψοσανιδα απο πάνω τους.. 

3 ώρες πριν, doctor2014 είπε

Ψάξε  κενά σε ξύλινα πατώματα, καναπέδες και ντουλαπια κουζίνας. Μέχρι και στις γυψοσανίδες στις κουρτίνες μπορούν να φωλιάσουν

Καλημέρα, εκεί υποψιαζόμαστε οτι υπάρχει το πρόβλημα, στις γυψοσανίδες, γιατί τις βρίσκουμε ολες ψηλά, και έχουμε δει στη διπλανή γυψοσανιδα απο την κουζίνα τζελ να εχει φαγωθεί. 

 Οποτε πρέπει να ξηλωθούν λογικά; 

1 ώρα πριν, Orgios είπε

Πάρε γάτα!! Χωρίς πλάκα! Πάρε μία γατούλα, καθάρισε πρώτα το σπίτι όμως από όλα τα δηλητήρια που έχεις απλώσει, η γάτα θα καθαρίσει.

Έμενα ένα φεγγάρι στο σπίτι μίας πρώην, τεράστιο πρόβλημα με κατσαρίδες, μαύρες , ξανθές ότι θες, κάθε βράδυ κυνηγούσα, μέχρι που της πήρα μία γατούλα, 1-2 μήνες μετά καθάρισε το σπίτι.

Αντιστοιχα στο σπίτι που μένουμε τώρα είχα πρόβλημα το καλοκαίρι με μυρμήγκια , απο τότε που πήρα γατούλα εξαφανίστηκαν, αυτά δεν τα κυνηγάει  απλά για κάποιο λόγο δεν μας προτιμάνε πλέον :)

Καλημερα, πολυ θα τη θέλαμε, ειδικά η μικρη μας, αλλα νομιζω πως δεν θα ειναι αρκετή.. 😕 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αυτό με τη γάτα το 'χω ακούσει και από άλλους, αλλά όταν έχουν κάνει φωλιά και απλά πολλαπλασιάζονται, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να τις εξαφανίσει εντελώς.

Καλημέρα, δυστυχώς κατι τέτοιο μας εχει τύχει προφανώς.. ψάχνουμε ήδη για 2η εταιρεία απεντομωσης, δεν μπορώ να το δεχτώ οτι δεν μπορεί να βρεθεί λύση.. 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω απο εμπειρία γι'αυτό και επιμένω, googlaρε ρώτα και φιλους/γνωστούς σου που έχουν γάτες. Νομίζω θα πειστείς στο τέλος :) Και η μικρή σου θα τρελαθεί απο την χαρα της :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω ακούσει και γω, αλλα μάλλον έχουμε πιο σοβαρό πρόβλημα απ οτι περίμενα. Γάτα θα πάρουμε οταν θα εχει λυθεί το θέμα, δεν το ρισκάρω με τόσα φάρμακα να πάθει κατι. Ήδη αγχώνομαι με την κόρη μου μέσα σε αυτο το σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θέλει συνδυασμό φαρμάκων. Δελταμεθρίνη με κάποιο ρυθμιστή ανάπτυξης και σε δεύτερη φάση κάποιο ισχυρό gel . Αν υπάρχει θέμα στις γυψοσανίδες, δείτε μήπως υπάρχει κάποιο άνοιγμα να μπορεί να "πέσει" το φάρμακό απο εκέι αλλιώς θέλει 'διαδικασία". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosko42 είπε

Καλημέρα, θέλει συνδυασμό φαρμάκων. Δελταμεθρίνη με κάποιο ρυθμιστή ανάπτυξης και σε δεύτερη φάση κάποιο ισχυρό gel . Αν υπάρχει θέμα στις γυψοσανίδες, δείτε μήπως υπάρχει κάποιο άνοιγμα να μπορεί να "πέσει" το φάρμακό απο εκέι αλλιώς θέλει 'διαδικασία". 

Καλημέρα, εχει δυο γυψοσανίδες στην οροφή που επικοινωνούν μεταξύ τους. Στη μια που εχει σποτάκια ανοίγαμε απο εκεί και ψέκασε η εταιρία, μπήκε και τζελ 2-3φορες και σταμάτησαν απο εκεί. Στην2η που βρίσκεται πάνω απο την κουζίνα ανοίξαμε πριν 1 μήνα 2 τρύπες και έβαλε η απολυμαντικη φυσούνα με φάρμακα σε μορφή καπνού με πίεση. Πιστεύαμε οτι είχαμε τελειώσει μέχρι που είδαμε χθες δυο νέες. Οταν λέτε διαδικασία εννοείτε ξήλωμα των γυψοσανιδων; Ο ιδιοκτήτης εχει ήδη κουραστεί/φοβηθεί με ολα αυτά, τι να πούμε κι εμείς δηλαδή, πιστεύω δεν θα φέρει αντίρρηση. Τι θέμα ειναι τι κάνουμε μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα παζάρια της Αθήνας και του Πειραιά, κυλοφορεί ένα εντομοκτόνο ρωσικής (νομίζω) προέλευσης μάρκας "ΓΕΛΛ" (έτσι γράφει το πακέτο απ' έξω. Είναι gel, βάζεις μια σταγόνα σε διάφορα σημεία όπου συχνάζουν κατσαρίδες και καθάρισες. Εδώ και χρόνο δεν πέτυχα ξανά κατσαρίδα στο σπίτι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Emma31 είπε

Καλημέρα, εχει δυο γυψοσανίδες στην οροφή που επικοινωνούν μεταξύ τους. Στη μια που εχει σποτάκια ανοίγαμε απο εκεί και ψέκασε η εταιρία, μπήκε και τζελ 2-3φορες και σταμάτησαν απο εκεί. Στην2η που βρίσκεται πάνω απο την κουζίνα ανοίξαμε πριν 1 μήνα 2 τρύπες και έβαλε η απολυμαντικη φυσούνα με φάρμακα σε μορφή καπνού με πίεση. Πιστεύαμε οτι είχαμε τελειώσει μέχρι που είδαμε χθες δυο νέες. Οταν λέτε διαδικασία εννοείτε ξήλωμα των γυψοσανιδων; Ο ιδιοκτήτης εχει ήδη κουραστεί/φοβηθεί με ολα αυτά, τι να πούμε κι εμείς δηλαδή, πιστεύω δεν θα φέρει αντίρρηση. Τι θέμα ειναι τι κάνουμε μετα.

αν έχει γίνει και αυτή η διαδικασία που αναφέρετε , τότε ίσως είναι μονόδρομος το "ξήλωμα", από εκεί και πέρα ο συνάδελφός μου θα σας έχει κατατοπίσει.

1 λεπτό πριν, spectaculator είπε

Στα παζάρια της Αθήνας και του Πειραιά, κυλοφορεί ένα εντομοκτόνο ρωσικής (νομίζω) προέλευσης μάρκας "ΓΕΛΛ" (έτσι γράφει το πακέτο απ' έξω. Είναι gel, βάζεις μια σταγόνα σε διάφορα σημεία όπου συχνάζουν κατσαρίδες και καθάρισες. Εδώ και χρόνο δεν πέτυχα ξανά κατσαρίδα στο σπίτι μου.

Το Γελλ, (αγγλικά Yell) είναι νησί του Ηνωμένου Βασιλείου και συγκεκριμένα το δεύτερο μεγαλύτερο νησί του νησιωτικού συμπλέγματος των νησιών Σέτλαντ της Σκωτίας, μετά το Μέινλαντ. Έχει έκταση 212 τ.χλμ. και το τρίτο πιο πολυπληθές με 966 κατοίκους (2011), μετά το Μέινλαντ και το Γουέλσεϊ. Τα δύο τρίτα του νησιού καλύπτονται από ένα στρώμα τύρφης πάχους 1,5 μέτρων. Το Γελλ κατοικείται από τη Νεολιθική εποχή και υπήρξε κάτω από την Νορβηγική κυριαρχία από τον 9ο έως τον 14ο αιώνα οπότε και πέρασε κάτω από τον Σκωτικό έλεγχο. Η οικονομία του νησιού βασίζεται στις καλλιέργειες μικρής έκτασης, την αλιεία, τις μεταφορές και τον τουρισμό. Αξιοσημείωτο αξιοθέατο του νησιού είναι το Old Haa of Brough στον οικισμό Burravoe, ένα σπίτι εμπόρου του 17ου αιώνα το οποίο έχει πλέον μετατραπεί σε μουσείο και κέντρο επισκεπτών. Πηγή Βικιπαίδεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kosko42 είπε

αν έχει γίνει και αυτή η διαδικασία που αναφέρετε , τότε ίσως είναι μονόδρομος το "ξήλωμα", από εκεί και πέρα ο συνάδελφός μου θα σας έχει κατατοπίσει.

Το Γελλ, (αγγλικά Yell) είναι νησί του Ηνωμένου Βασιλείου και συγκεκριμένα το δεύτερο μεγαλύτερο νησί του νησιωτικού συμπλέγματος των νησιών Σέτλαντ της Σκωτίας, μετά το Μέινλαντ. Έχει έκταση 212 τ.χλμ. και το τρίτο πιο πολυπληθές με 966 κατοίκους (2011), μετά το Μέινλαντ και το Γουέλσεϊ. Τα δύο τρίτα του νησιού καλύπτονται από ένα στρώμα τύρφης πάχους 1,5 μέτρων. Το Γελλ κατοικείται από τη Νεολιθική εποχή και υπήρξε κάτω από την Νορβηγική κυριαρχία από τον 9ο έως τον 14ο αιώνα οπότε και πέρασε κάτω από τον Σκωτικό έλεγχο. Η οικονομία του νησιού βασίζεται στις καλλιέργειες μικρής έκτασης, την αλιεία, τις μεταφορές και τον τουρισμό. Αξιοσημείωτο αξιοθέατο του νησιού είναι το Old Haa of Brough στον οικισμό Burravoe, ένα σπίτι εμπόρου του 17ου αιώνα το οποίο έχει πλέον μετατραπεί σε μουσείο και κέντρο επισκεπτών. Πηγή Βικιπαίδεια :)

Γάφει "гель". Copy/paste από το g. translate. Δεν έχω ρ. πληκτρολόγιο (και να είχα...). Αυτό γρα΄φει το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Orgios είπε

Πάρε γάτα!! Χωρίς πλάκα! Πάρε μία γατούλα, καθάρισε πρώτα το σπίτι όμως από όλα τα δηλητήρια που έχεις απλώσει, η γάτα θα καθαρίσει.

Έμενα ένα φεγγάρι στο σπίτι μίας πρώην, τεράστιο πρόβλημα με κατσαρίδες, μαύρες , ξανθές ότι θες, κάθε βράδυ κυνηγούσα, μέχρι που της πήρα μία γατούλα, 1-2 μήνες μετά καθάρισε το σπίτι.

Αντιστοιχα στο σπίτι που μένουμε τώρα είχα πρόβλημα το καλοκαίρι με μυρμήγκια , απο τότε που πήρα γατούλα εξαφανίστηκαν, αυτά δεν τα κυνηγάει  απλά για κάποιο λόγο δεν μας προτιμάνε πλέον :)

γατα και φιδακι επιβαλεται πλεον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...