Προς το περιεχόμενο

Devolo dLAN 1200+ WiFi AC starter kit Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, SiLeNtOne-- είπε

 Με 180€ Αγοράζω 200 μέτρα καλώδιο Ethernet και 5 Mikrotik hAP Mini, τα βάζω στην χαμηλότερη ισχύς εκπομπής, δεν καίω το σπίτι με ακτινοβολία, καλύπτω 200 τετραγωνικά και τα ξεχνάω για 10 χρόνια...

Ειναι λυσεις για ολους. Αυτο που λες εσυ πρεπει καποιος να εχει γνωσεις και χρονο. Καποιος που δεν εχει θα δωσει και 200 ευρω το λιγοτερο σε εργατικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, agrimi_pontios said:

Ειναι λυσεις για ολους. Αυτο που λες εσυ πρεπει καποιος να εχει γνωσεις και χρονο. Καποιος που δεν εχει θα δωσει και 200 ευρω το λιγοτερο σε εργατικα

συν οτι πολλοι δεν θελουν καλωδια να φαινονται δεν θελουν καναλια δεν θελουν τρυπες.ειδικα για απλα πραγματα πχ αποκωδικοποιητες και τετοια βλεπεις πολυ κοσμο με powerlines ειδικα αν ο αλλος δεν θελει τρελλες απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tzaristotelis1968 είπε

Ερώτηση , ίσως θα έπρεπε να την θέσω στο φόρουμ αλλά με την ευκαιρία του άρθρου την αναφέρω εδώ:

Τι γίνεται όταν έχουμε τριφασικό ρεύμα... Πρέπει να είναι στην ίδια φάση για να έχουμε απόδοση? Αν είναι σε άλλη φάση λειτουργούν αλλά μειωμένα? Επίσης αν τα βάλουμε σε πρίζα με υψηλή κατανάλωση πχ 2000w επηρεάζει την απόδοση?

Ευχαριστώ...

Tα DEVOLO παίζουν και σε τριφασικό  δοκιμασμένα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου είναι αν είναι σταθερά. Ή έστω σταθερότερα απο τα tplink που είδη έχω.

Γιατί μου κάνουν διάφορες διακοπές κατα τη διάρκεια της μέρας κ είναι αρκετά εκνευριστικές. Βέβαια, μετά απο λίγα λεπτά απο μόνα τους ξανασυνδέονται αλλα χάνεις τις μισές φάσεις στον αγώνα που βλέπεις στη Κοσμοτέ Τι βι :p

Κ ΝΑΙ, παίζουν κ σε τριφασικό. Όλοι αυτοί που απαντάνε πως όχι, έχουν δοκιμάσει ή λένε ότι τους κατέβει?? 

14 ώρες πριν, SiLeNtOne-- είπε

 Με 180€ Αγοράζω 200 μέτρα καλώδιο Ethernet και 5 Mikrotik hAP Mini, τα βάζω στην χαμηλότερη ισχύς εκπομπής, δεν καίω το σπίτι με ακτινοβολία, καλύπτω 200 τετραγωνικά και τα ξεχνάω για 10 χρόνια...

Τι είναι αυτά τα Mikrotik hAP Mini που αναφέρεις παλικάρι?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, VaL Phoenix είπε

Η απορία μου είναι αν είναι σταθερά. Ή έστω σταθερότερα απο τα tplink που είδη έχω.

Γιατί μου κάνουν διάφορες διακοπές κατα τη διάρκεια της μέρας κ είναι αρκετά εκνευριστικές. Βέβαια, μετά απο λίγα λεπτά απο μόνα τους ξανασυνδέονται αλλα χάνεις τις μισές φάσεις στον αγώνα που βλέπεις στη Κοσμοτέ Τι βι 😛

Κ ΝΑΙ, παίζουν κ σε τριφασικό. Όλοι αυτοί που απαντάνε πως όχι, έχουν δοκιμάσει ή λένε ότι τους κατέβει?? 

Τι είναι αυτά τα Mikrotik hAP Mini που αναφέρεις παλικάρι?? 

http://lmgtfy.com/?q=Mikrotik+hAP+Mini

Στην ουσία μικρό ασύρματο router/access point.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, VaL Phoenix είπε

Η απορία μου είναι αν είναι σταθερά. Ή έστω σταθερότερα απο τα tplink που είδη έχω.

Γιατί μου κάνουν διάφορες διακοπές κατα τη διάρκεια της μέρας κ είναι αρκετά εκνευριστικές. Βέβαια, μετά απο λίγα λεπτά απο μόνα τους ξανασυνδέονται αλλα χάνεις τις μισές φάσεις στον αγώνα που βλέπεις στη Κοσμοτέ Τι βι 😛

Κ ΝΑΙ, παίζουν κ σε τριφασικό. Όλοι αυτοί που απαντάνε πως όχι, έχουν δοκιμάσει ή λένε ότι τους κατέβει?? 

Τι είναι αυτά τα Mikrotik hAP Mini που αναφέρεις παλικάρι?? 

Router: Costs like TP-Link https://www.skroutz.gr/s/11725563/MikroTik-hAP-mini.html?keyphrase=hap+mini

Full featured RouterOS

image.png.c27ce6750d678cfb00b504cce4c0521c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/06/2018 at 11:03, VaL Phoenix said:

Η απορία μου είναι αν είναι σταθερά. Ή έστω σταθερότερα απο τα tplink που είδη έχω.

Γιατί μου κάνουν διάφορες διακοπές κατα τη διάρκεια της μέρας κ είναι αρκετά εκνευριστικές. Βέβαια, μετά απο λίγα λεπτά απο μόνα τους ξανασυνδέονται αλλα χάνεις τις μισές φάσεις στον αγώνα που βλέπεις στη Κοσμοτέ Τι βι 😛

Κ ΝΑΙ, παίζουν κ σε τριφασικό. Όλοι αυτοί που απαντάνε πως όχι, έχουν δοκιμάσει ή λένε ότι τους κατέβει?? 

Τι είναι αυτά τα Mikrotik hAP Mini που αναφέρεις παλικάρι?? 

δοκιμασες να κλεισεις το Power saving.τα εχεις κανει firmware update.προσωπικα προτιμω την devolo απο την tp link

τα mikrotik ειναι access point που βεβαια θα πρεπει να ριξεις καλωδια ethernet μεχρι αυτα.οποτε μιλαμε για διαφορετικη λυση εντελως γιατι τα plc φτιαχτηκαν για εκει που δεν μπορεις να ριξεις καλωδιο.αν μπορεις να ριξεις τοτε δεν θες Powerline.τοσο απλα.

On 27/06/2018 at 11:26, SiLeNtOne-- said:

Router: Costs like TP-Link https://www.skroutz.gr/s/11725563/MikroTik-hAP-mini.html?keyphrase=hap+mini

Full featured RouterOS

image.png.c27ce6750d678cfb00b504cce4c0521c.png

επισης προυποθετει ο αλλος να ξερει να τα σεταρει γιατι δεν ειναι και για τον πιο απλο χρηστη.πολυ καλα μεν αλλα οχι για ολους.ισως λιγο πιο ευκολα τα ubiquiti.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω 3 τέτοια με wifi συν το κεντρικό εδώ και ενάμιση χρόνο, μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικές συσκευές! Τα βάζεις, τα ξεχνάς! Παντού πολύ δυνατό wifi και σταθερότατο lan με πολύ καλές ταχύτητες. Με 50άρα γραμμή, πιάνω 46-48 στο router, πέφτει στα 40-45 μέσα από το pl.

Δεν έχω κάνει μετρήσεις ping κλπ, και γενικά δεν το έχω αναλύσει ιδιαίτερα γιατί πολύ απλά όλο αυτό το διάστημα έχει χρειαστεί μόνο μια-δυο φορές να βγάλω κάποιο από τα τρία από την πρίζα και να το ξαναβάλω γιατί μπορεί να είχε αποσυνδεθεί. Τρέχω τα πάντα μέσα από αυτά, pc (lan), laptop (wifi), netflix, otetv, xbox, android box, κινητά, κλπ. και δεν έχω αντιμετωπίσει παρά ελάχιστα μικροπροβληματάκια στις συνδέσεις μου.

Είναι ακριβά σαφώς, πολύ ακριβά, αλλά κάνουν τη δουλειά τους άψογα με εξαιρετικές ταχύτητες και χωρίς προβλήματα.

Πριν είχα τα 500άρια της tp-link και αν και δεν μπορώ να πω ότι ήταν άσχημα, είχα αρκετά περισσότερα προβλήματα σύνδεσης και ταχύτητας.

Αυτό που δεν είναι αντάξιο των συσκευών της devolo πιστεύω ότι είναι το software που τα συνοδεύει για το pc, με αρκετές μεν ρυθμίσεις που όμως το θεωρώ κακοσχεδιασμένο και γενικά κάπως προβληματικό.

Επίσης δεν είναι τόσο εύκολα στο σετάρισμα τους όσο άλλα που έχω δοκιμάσει. Με κάποια μοντέλα της tp-link μάλιστα, απλά τα έβαζες στην πρίζα και έπαιζαν! Με τα devolo πρέπει να πατήσεις κάποια κουμπάκια, μέσα στους χρόνους που σου αναφέρει, που αν και υποτίθεται ότι είναι κάτι εύκολο, εμένα δεν μου δούλεψε αμέσως, ειδικά όταν πρόσθεσα τη 2η και μετά την 3η συσκευή. Τέλος πάντων ίσως να μην έκανα κάτι σωστά, ίσως να έτυχε, πάντως δούλεψαν και από τότε δεν έχω ξανα ασχοληθεί.

Όσο για το θέμα 3φασικού ρεύματος, δεν παίζουν όλα τα pl σε τριφασικό, ειδικά κάποια παλαιότερα μοντέλα. Πλέον τα περισσότερα το υποστηρίζουν, άλλα σταθερά, άλλα με μικρά ή μεγαλύτερα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω 2 συγκεκριμένα σετακια εδω κ ενα χρονο στο σπιτι μου και συντομα θα αγορασω κ ενα τριτο (ειναι ακριβα τα ατιμα). Μενω σε μεζονετα με τρεις οροφους κ υπογειο, συνολο 4 επίπεδα και εννοείται διαφορετικες φασεις και οχι κ την καλυτερη καλωδιωση λογω παλαιοτητας (15ετια) και αχρηστου ηλεκτρολογου.

Μεχρι περυσι ειχα ταχύτητες στο ρουτερ 4-5 mbps και με κατι TP-Link 600αρια τερματιζε παντου η συνδεση ειτε ενσύρματα ειτε ασυρματα σε ολες τις πριζες του σπιτιού. Ωστοσο, οταν εβαλα απο περυσι vdsl50 και πιανω πραγματικα 49999 στο router και 47-48mbps σε speedtest τα καημενα τα Tp-link επιαναν στην καλύτερη πριζα 25mbps και σε καποιες επεφτε μεχρι και  σε μονοψηφιο αριθμο.

Με τα εν λογω devolo πιανω παλι σχεδον σε ολες τις πριζες το μεγιστο 45-46mbps. Σε λιγες πριζες δεν πιανει τοσο πολυ αλλα καπου στα 30-35 αλλα ευτυχως δεν ειναι αυτες που ηθελα να χρησιμοποιήσω. Ωστοσο, ακομα κ σε αυτες που τερματίζει τη σύνδεση (τις καλες) πολλες φορες δεν ειναι παντα στα 40-45 αλλα εχει διακυμανσεις 25-45 συνηθως ομως δουλευουν στο full.

Αντίστοιχα δοκιμασα και ενα σετ της tp-link το μοναδικο που διαφημιζει 2000 θεωρητική ταχυτητα, αλλα δεν ηταν καθολου σταθερο κ αποδοτικο στο δικο μου σπιτι οποτε το επεστρεψα κ αγορασα αλλο ενα σετ devolo. 

Οποτε ειμαι ικανοποιημενος, ειναι σταθερά και αποδοτικα για το ειδος τους, αλλα παραμενουν ακριβη λυση και δυστυχώς δεν εχει ουτε σταθεροτητα κ κυριως δεν εχει μελλον, γιατι απο καποιοο σημειο κ μετα δεν μπορει να ανταποκριθει σε μεγαλες ταχυτητες κ οταν με το καλο αποκτησουμε ακομα μεγαλυτερες ταχυτητες θα ειναι αχρηστα. Για την ωρα ομως καλυψαν το σπιτι με (σχεδον) full 50αρα συνδεση αλλα στοιχησαν 300€ και θελω ακομα αλλο ενα σετ (+150€).

Αν ηταν πιο φθηνα θα τα προτεινα με κλειστα ματια, αν καποιος ομως εχει μικρότερο σπιτι ή μια φαση, κανει ανετα δουλεια κ με φθηνοτερα. Στην ίδια φαση κ τα 600αρια tp-link  τερματιζαν την 50αρα συνδεση.

Δημήτρης 

Επεξ/σία από dhmhtrhs79
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω devolo για να συνδέομαι με το σαλόνι αλλά σταθερή σύνδεση σε επίπεδο ethernet cable δεν έχουν με την καμία.

Εχω σκριπτάκι που κάνει ping κάθε δευτερόλεπτο οπότε βλέπω αν υπάρχουν αποσυνδέσεις.

Δύσκολο να περάσει μέρα χωρίς αποσυνδέσεις και υπάρχουν και μέρες που βγαίνει κανένα μισάωρο off το σύστημα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

δοκιμασες να κλεισεις το Power saving.τα εχεις κανει firmware update.

τα mikrotik ειναι access point που βεβαια θα πρεπει να ριξεις καλωδια ethernet μεχρι αυτα.οποτε μιλαμε για διαφορετικη λυση εντελως γιατι τα plc φτιαχτηκαν για εκει που δεν μπορεις να ριξεις καλωδιο.αν μπορεις να ριξεις τοτε δεν θες Powerline.τοσο απλα.

επισης προυποθετει ο αλλος να ξερει να τα σεταρει γιατι δεν ειναι και για τον πιο απλο χρηστη.πολυ καλα μεν αλλα οχι για ολους.ισως λιγο πιο ευκολα τα ubiquiti.

Με το Quick-Set που υπάρχει τα τελευταία 2 χρόνια δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, είναι απλά όπως τα ubiquiti,

και ναι σε υποστηρίζω εκει που δεν μπενει καλώδιο μπένει Powerline αλλα έχοντας βάλει πάνω απο 50 Powerline απο πολλούς κατασκευαστές η τελική μου εμπειρία είναι:

Αμα μπορεί να μπεί καλώδιο, ΜΑΚΡΥΑ απο τα Powerline! Και συμβουλή, ποτέ πάνω απο ένα σέτ σε ενα σπίτι.

Θα προσθέσω επίσης οτι η καλύτερη μάρκα με τα λιγότερα κολλήματα είναι η DEVOLO, ακριβά αλλα ποιότητα, δεν κολλάνε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά κολλάνε και τα Devolo, απλώς συνήθως έχουν λιγότερα κολλήματα από μοντέλα άλλων εταιριών. Τέλεια δεν είναι σε καμία περίπτωση, δεν υπάρχει τέλειo PLC αφού οι παράγοντες που μπορούν να τo επηρεάσουν είναι πολλοί και συχνά μη ελεγχόμενοι.

Mikrotik/Ubiquiti δεν είναι για το μέσο χρήστη ή για αυτόν που δεν θέλει να δαπανήσει ώρα στο σετάρισμα ή για αυτόν που δεν θέλει να δώσει τόσα λεφτά (αμέσως-αμέσως αποκλείσαμε το 95% του πληθυσμού).

Όποιος μπορεί να περάσει καλώδιο, πιθανότατα το έχει ήδη κάνει και δύσκολα θα μπει στον κόπο να ενδιαφερθεί για ένα τέτοιο άρθρο ή να ακολουθήσει μια τέτοια συζήτηση. Ειδικά στις περιπτώσεις ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων (νομίζω ξανά η πλειοψηφία του πληθυσμού) το να περάσει κάποιος καλώδιο άνω των 10-15 μέτρων που δεν είναι χύμα πεταμένο στο πάτωμα, είναι μάλλον σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Οπότε τα PLC είναι μονόδρομος.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/6/2018 στις 11:33 ΠΜ, poulinos είπε

δοκιμασες να κλεισεις το Power saving.τα εχεις κανει firmware update.

τα mikrotik ειναι access point που βεβαια θα πρεπει να ριξεις καλωδια ethernet μεχρι αυτα.οποτε μιλαμε για διαφορετικη λυση εντελως γιατι τα plc φτιαχτηκαν για εκει που δεν μπορεις να ριξεις καλωδιο.αν μπορεις να ριξεις τοτε δεν θες Powerline.τοσο απλα.

 

Ούτε θυμάμαι τι έχω κάνει. Τα είχα στήσει όταν έφτιαχνα το σπίτι  πριν 2,5 χρόνια κ μετά με τον καιρό, ώσπου να τελειώσω τις δουλειές του , ούτε θυμάμαι το πως να μπω στο managment τους. 

Λες να φταίει αυτό? Αλλα τι power saving mode είναι αυτό, την ώρα που δουλεύει κ έχει 3 συσκευές συνεδεμένες πάνω του?
Όχι αν ήταν να ρίξω καλώδια, ξέρω τι να κάνω. Αλλα δε θέλω τόσες τρύπες..........
Το θέμα είναι να έχω powerlines Που να παίζουν σωστά. Κ απορούσα αν η 2πλάσια τιμή στα Ντεβόλο, δικαιολογούν κ παραπάνω ποιότητα με αποτέλεσμα να μην εχω τα προβλήματα που έχω με τα tplink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τα devolo 550 και είναι ΑΨΟΓΑ. Τρέχουν πάνω σε τριφασικό ρευμα και συνδέουν δύο ορόφους. Δεν έχω κανένα θέμα με αποσυνδέσεις και είναι plug n play. Επίσης να πώ ότι απο το powerline δίνω σε όλο το σπίτι μέσω ethernet καλωδίωσης στους τοίχους και δεν έχω κανένα θέμα. Φυσικά έχω και router....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα μικρό ξενοδοχείο,όπου για διάφορους λόγους η δικτύωση μέσω καλωδίου δέν είναι εφικτή.Μετά απο χρόνιο πρόβλημα (και καμιά 300αρια πεταμένα ευρώ,σε routers,repeaters και κεραίες) κατέληξα στην λύση των PLC.

Όλο το σύστημα λειτουργεί 3+ έτη και είναι δομημένο πάνω σε Devolo (Devolo 650,550,550+ WIFI,500 WIFI), συνολικά 8 συσκευές για να καλύψουν τις ανάγκες 9 δωματίων και του χώρου υποδοχής

Απο ταχύτητες και ανάλογα με την πρίζα, μέσω Devolo cockpit βλέπω απο 250mbps έως 40mbps.Τα διψήφια νούμερα εντοπίζονται σε 2 εξωτερικές πρίζες που τοποθέτησε ο ηλεκτρολόγος κατόπιν εορτής,προφανώς λόγω κλέμας/μάτισης/ποιότητας καλωδίου. 

Δέν έχω εικόνα απο PLC άλλων εταιριών,άλλα σε γενικές γραμμές κάνουν την δουλειά τους.Το software είναι κάπως δυσκοίλιο και έχει να ενημερωθεί πάνω απο ένα έτος.Τα PLC πάνω στα οποία έχω τοποθετήσει CCTV κάμερες κολλάνε συχνά-πυκνά,οπότε θα πρέπει να τα βγάλω απο την πρίζα.Σπανιότερα κάποιο WIFI PLC δωματίου τρώει τις δικές τους φρίκες,οπότε θα πρέπει επίσης να κάνω ένα βγάλε/βάλε και μια φορά το δίκτυο απλά έπαψε να υφίσταται οπότε έπρεπε να το στήσω απο την αρχή.Πέρα απο την αρχική βαβούρα, δέν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα αφού μέσω του software μπορείς να κάνεις add τα PLC βάζοντας το μοναδικό κλειδί με το οποίο έρχεται το καθένα (αναγράφεται στην ετικέτα του).

Η δύναμη του σήματος είναι απλά ok.Δέν περιμένω να φτάσει αλώβητο 3 δωμάτια/τοίχους πιο πέρα,άλλα είναι περιπτώσεις που απλά ένας τοίχος αρκεί για να το ρίξει στα -80dBm.Ενδεχομένως να φταίει και ο πανζουρλισμός απο access points στα παρακείμενα ξενοδοχεία.Επίσης θετική η ύπαρξη dual band 2,4/5Ghz

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...