Προς το περιεχόμενο

Devolo dLAN 1200+ WiFi AC starter kit Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

On 27/06/2018 at 13:33, SiLeNtOne-- said:

Με το Quick-Set που υπάρχει τα τελευταία 2 χρόνια δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, είναι απλά όπως τα ubiquiti,

και ναι σε υποστηρίζω εκει που δεν μπενει καλώδιο μπένει Powerline αλλα έχοντας βάλει πάνω απο 50 Powerline απο πολλούς κατασκευαστές η τελική μου εμπειρία είναι:

Αμα μπορεί να μπεί καλώδιο, ΜΑΚΡΥΑ απο τα Powerline! Και συμβουλή, ποτέ πάνω απο ένα σέτ σε ενα σπίτι.

Θα προσθέσω επίσης οτι η καλύτερη μάρκα με τα λιγότερα κολλήματα είναι η DEVOLO, ακριβά αλλα ποιότητα, δεν κολλάνε!!

ναι αλλα και τα ubiquiti δεν ειναι παλι οτι πιο ευκολο.δηλαδη αν παρεις πχ ενα tp link access point ενα ubiquiti και ενα mikrotik θα τα εβαζα απο το πιο ευκολο στο πιο δυσκολο ως tp link,ubiquiti,mikrotik.

καταλαβαινω αυτο που λες για το quick-set αλλα παντα μιλαμε για τον χρηστη που δεν σκαμπαζει τιποτα.δηλαδη οταν βλεπω ατομα ναμην μπορουν να σεταρουν ενα tp link repeater που στην κυριολεξια ειναι για παιδια 5 χρονων αφου ολο next πατας ε ναι δεν περιμενω να σεταρει ενα ubiquiti ή ενα mikrotik χωρις βοηθεια.το καλο με τα powerlines αν παρεις σετακι ειναι οτι στο 99 τις 100 των περιπτωσεων απλα το βαζεις πανω και παιζει ειτε ειναι devolo ειτε tp link ειτε fritz.δεν σημαινει οτι δεν προτιμω καλωδιο και access points απλα το αναφερω για τις περιπτωσεις που δεν μπορει να περαστει καλωδιο.και συμφωνω απολυτα οτι αν μπορεις να ριξεις καλωδιο ριξε καλωδιο.το ποσα mbit θα παιξει το powerline ειδικα αμα ειναι σε αλλη φαση δεν το ξερεις.εχω πετυχει και σπιτι που δεν επαιξαν καν (tp link 4010p kit).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Question, peut-être que je devrais le mettre dans le forum mais à l'occasion de l'article je le mentionne ici:

Que se passe-t-il lorsque nous avons un courant triphasé ... Doit être dans la même phase pour obtenir des performances? S'ils sont dans une autre phase, ils travaillent mais diminuent; De plus, si vous les mettez dans une prise haute puissance, par exemple 2000w affecte les performances;

 

 

________________________________________________________________

Clean Master Facebook Lite Mathway

Επεξ/σία από blanca12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, blanca12 said:

Ερώτηση , ίσως θα έπρεπε να την θέσω στο φόρουμ αλλά με την ευκαιρία του άρθρου την αναφέρω εδώ:

Τι γίνεται όταν έχουμε τριφασικό ρεύμα... Πρέπει να είναι στην ίδια φάση για να έχουμε απόδοση? Αν είναι σε άλλη φάση λειτουργούν αλλά μειωμένα? Επίσης αν τα βάλουμε σε πρίζα με υψηλή κατανάλωση πχ 2000w επηρεάζει την απόδοση?

ναι μειωμενη αποδοση σε τριφασικο.ειναι passthrough οποτε θα το βαλεις πριν το πολυπριζο η την συσκευη που καταναλωνει πολυ ρευμα.απλα δεν θυμαμαι μεχρι ποσα watt συσκευες σηκωνει πανω .το εψαξα.

"να συνδεθούν συσκευές που στο σύνολο τους να μην ξεπερνούν τα 3600 watt."

γιατι τι εχεις πανω και ειναι 2000 watt?

 

On 27/06/2018 at 12:40, nikosjc said:

Επειδή έχω 3 τέτοια με wifi συν το κεντρικό εδώ και ενάμιση χρόνο, μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικές συσκευές! Τα βάζεις, τα ξεχνάς! Παντού πολύ δυνατό wifi και σταθερότατο lan με πολύ καλές ταχύτητες. Με 50άρα γραμμή, πιάνω 46-48 στο router, πέφτει στα 40-45 μέσα από το pl.

Δεν έχω κάνει μετρήσεις ping κλπ, και γενικά δεν το έχω αναλύσει ιδιαίτερα γιατί πολύ απλά όλο αυτό το διάστημα έχει χρειαστεί μόνο μια-δυο φορές να βγάλω κάποιο από τα τρία από την πρίζα και να το ξαναβάλω γιατί μπορεί να είχε αποσυνδεθεί. Τρέχω τα πάντα μέσα από αυτά, pc (lan), laptop (wifi), netflix, otetv, xbox, android box, κινητά, κλπ. και δεν έχω αντιμετωπίσει παρά ελάχιστα μικροπροβληματάκια στις συνδέσεις μου.

Είναι ακριβά σαφώς, πολύ ακριβά, αλλά κάνουν τη δουλειά τους άψογα με εξαιρετικές ταχύτητες και χωρίς προβλήματα.

Πριν είχα τα 500άρια της tp-link και αν και δεν μπορώ να πω ότι ήταν άσχημα, είχα αρκετά περισσότερα προβλήματα σύνδεσης και ταχύτητας.

Αυτό που δεν είναι αντάξιο των συσκευών της devolo πιστεύω ότι είναι το software που τα συνοδεύει για το pc, με αρκετές μεν ρυθμίσεις που όμως το θεωρώ κακοσχεδιασμένο και γενικά κάπως προβληματικό.

Επίσης δεν είναι τόσο εύκολα στο σετάρισμα τους όσο άλλα που έχω δοκιμάσει. Με κάποια μοντέλα της tp-link μάλιστα, απλά τα έβαζες στην πρίζα και έπαιζαν! Με τα devolo πρέπει να πατήσεις κάποια κουμπάκια, μέσα στους χρόνους που σου αναφέρει, που αν και υποτίθεται ότι είναι κάτι εύκολο, εμένα δεν μου δούλεψε αμέσως, ειδικά όταν πρόσθεσα τη 2η και μετά την 3η συσκευή. Τέλος πάντων ίσως να μην έκανα κάτι σωστά, ίσως να έτυχε, πάντως δούλεψαν και από τότε δεν έχω ξανα ασχοληθεί.

Όσο για το θέμα 3φασικού ρεύματος, δεν παίζουν όλα τα pl σε τριφασικό, ειδικά κάποια παλαιότερα μοντέλα. Πλέον τα περισσότερα το υποστηρίζουν, άλλα σταθερά, άλλα με μικρά ή μεγαλύτερα προβλήματα.

οπως ειπα και στον φιλο πιο κατω δεν βρηκα κατι παραξενο στο Devolo cockpit ή στο Web interface.

On 27/06/2018 at 12:51, dhmhtrhs79 said:

Εχω 2 συγκεκριμένα σετακια εδω κ ενα χρονο στο σπιτι μου και συντομα θα αγορασω κ ενα τριτο (ειναι ακριβα τα ατιμα). Μενω σε μεζονετα με τρεις οροφους κ υπογειο, συνολο 4 επίπεδα και εννοείται διαφορετικες φασεις και οχι κ την καλυτερη καλωδιωση λογω παλαιοτητας (15ετια) και αχρηστου ηλεκτρολογου.

Μεχρι περυσι ειχα ταχύτητες στο ρουτερ 4-5 mbps και με κατι TP-Link 600αρια τερματιζε παντου η συνδεση ειτε ενσύρματα ειτε ασυρματα σε ολες τις πριζες του σπιτιού. Ωστοσο, οταν εβαλα απο περυσι vdsl50 και πιανω πραγματικα 49999 στο router και 47-48mbps σε speedtest τα καημενα τα Tp-link επιαναν στην καλύτερη πριζα 25mbps και σε καποιες επεφτε μεχρι και  σε μονοψηφιο αριθμο.

Με τα εν λογω devolo πιανω παλι σχεδον σε ολες τις πριζες το μεγιστο 45-46mbps. Σε λιγες πριζες δεν πιανει τοσο πολυ αλλα καπου στα 30-35 αλλα ευτυχως δεν ειναι αυτες που ηθελα να χρησιμοποιήσω. Ωστοσο, ακομα κ σε αυτες που τερματίζει τη σύνδεση (τις καλες) πολλες φορες δεν ειναι παντα στα 40-45 αλλα εχει διακυμανσεις 25-45 συνηθως ομως δουλευουν στο full.

Αντίστοιχα δοκιμασα και ενα σετ της tp-link το μοναδικο που διαφημιζει 2000 θεωρητική ταχυτητα, αλλα δεν ηταν καθολου σταθερο κ αποδοτικο στο δικο μου σπιτι οποτε το επεστρεψα κ αγορασα αλλο ενα σετ devolo. 

Οποτε ειμαι ικανοποιημενος, ειναι σταθερά και αποδοτικα για το ειδος τους, αλλα παραμενουν ακριβη λυση και δυστυχώς δεν εχει ουτε σταθεροτητα κ κυριως δεν εχει μελλον, γιατι απο καποιοο σημειο κ μετα δεν μπορει να ανταποκριθει σε μεγαλες ταχυτητες κ οταν με το καλο αποκτησουμε ακομα μεγαλυτερες ταχυτητες θα ειναι αχρηστα. Για την ωρα ομως καλυψαν το σπιτι με (σχεδον) full 50αρα συνδεση αλλα στοιχησαν 300€ και θελω ακομα αλλο ενα σετ (+150€).

Αν ηταν πιο φθηνα θα τα προτεινα με κλειστα ματια, αν καποιος ομως εχει μικρότερο σπιτι ή μια φαση, κανει ανετα δουλεια κ με φθηνοτερα. Στην ίδια φαση κ τα 600αρια tp-link  τερματιζαν την 50αρα συνδεση.

Δημήτρης 

πλεον εχουν βγαλει και αλλες εταιρειες 2000mbps.

On 27/06/2018 at 13:15, skiabox said:

Και εγώ έχω devolo για να συνδέομαι με το σαλόνι αλλά σταθερή σύνδεση σε επίπεδο ethernet cable δεν έχουν με την καμία.

Εχω σκριπτάκι που κάνει ping κάθε δευτερόλεπτο οπότε βλέπω αν υπάρχουν αποσυνδέσεις.

Δύσκολο να περάσει μέρα χωρίς αποσυνδέσεις και υπάρχουν και μέρες που βγαίνει κανένα μισάωρο off το σύστημα.

σαν το καλωδιο δεν θα γινουν ποτε.

On 12/07/2018 at 19:26, Tenshi said:

 

Όλο το σύστημα λειτουργεί 3+ έτη και είναι δομημένο πάνω σε Devolo (Devolo 650,550,550+ WIFI,500 WIFI), συνολικά 8 συσκευές για να καλύψουν τις ανάγκες 9 δωματίων και του χώρου υποδοχής

Απο ταχύτητες και ανάλογα με την πρίζα, μέσω Devolo cockpit βλέπω απο 250mbps έως 40mbps.Τα διψήφια νούμερα εντοπίζονται σε 2 εξωτερικές πρίζες που τοποθέτησε ο ηλεκτρολόγος κατόπιν εορτής,προφανώς λόγω κλέμας/μάτισης/ποιότητας καλωδίου. 

Δέν έχω εικόνα απο PLC άλλων εταιριών,άλλα σε γενικές γραμμές κάνουν την δουλειά τους.Το software είναι κάπως δυσκοίλιο και έχει να ενημερωθεί πάνω απο ένα έτος.

 

σε μεγαλους χωρους πχ ξενοδοχεια ,ενοικιαζομενα δωματια καλο ειναι να υπαρχουν καλωδια ethernet και Poe access points παρα Plc και τετοια.το software παντως devolo cockpit οπως και Interface δεν το βρηκα καθολου δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, skiabox said:

Ειδικά τώρα που αυξάνονται και οι ταχύτητες με τα vdsl μάλλον τα powerlines δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν!

αν και βγαινουν μοντελα 2000mbps στην πραξη και να μην ακολουθησουν μικρο το κακο. οποιος θελει να εκμεταλευτεις full ταχυτητα θα ριξει ενα ωραιο καλωδιο ethernet.το Powerline για παρα πολλους δεν ειναι μια συσκευη που θα τους δωσει μεγιστη ταχυτητα γραμμης αλλα ειναι μια συσκευη που θα τους δωσει ιντερνετ μεχρι το χωρο που θελουν.πχ παρα πολλοι εχουν παρει Plc για να τα βαλουν για iptv.εκει δεν σε νοιαζει να τερματισεις 200αρα vdsl.ενα παραδειγμα εφερα.πχ και εγω εχω repeater σπιτι που παιζει στην μιση ταχυτητα της vdsl.δεν με νοιαζει.θα μπορουσα να βαλω ενα dual band και να μην χανω καθολου ή ενα Powerline με wifi dual band και να ειμαι οκ.αλλα δεν με νοιαζει.απλα θελω να φτασει το σημα εστω και με την μιση ταχυτητα στο χωρο που θελω.δηλαδη δεν το θελουν οχι για full ταχυτητες γιατι δεν θα τις πετυχεις και ευκολα.ο ψαγμενος θα ριξει το καλωδιακι και θα ειναι αψογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

αν και βγαινουν μοντελα 2000mbps στην πραξη και να μην ακολουθησουν μικρο το κακο. οποιος θελει να εκμεταλευτεις full ταχυτητα θα ριξει ενα ωραιο καλωδιο ethernet.το Powerline για παρα πολλους δεν ειναι μια συσκευη που θα τους δωσει μεγιστη ταχυτητα γραμμης αλλα ειναι μια συσκευη που θα τους δωσει ιντερνετ μεχρι το χωρο που θελουν.πχ παρα πολλοι εχουν παρει Plc για να τα βαλουν για iptv.εκει δεν σε νοιαζει να τερματισεις 200αρα vdsl.ενα παραδειγμα εφερα.πχ και εγω εχω repeater σπιτι που παιζει στην μιση ταχυτητα της vdsl.δεν με νοιαζει.θα μπορουσα να βαλω ενα dual band και να μην χανω καθολου ή ενα Powerline με wifi dual band και να ειμαι οκ.αλλα δεν με νοιαζει.απλα θελω να φτασει το σημα εστω και με την μιση ταχυτητα στο χωρο που θελω.δηλαδη δεν το θελουν οχι για full ταχυτητες γιατι δεν θα τις πετυχεις και ευκολα.ο ψαγμενος θα ριξει το καλωδιακι και θα ειναι αψογος.

Απλά φαντάσου οποιαδήποτε σοβαρή υπηρεσία να περνάει από powerline.

Και να χάνεις ας πούμε 10-100 πελάτες την ημέρα επειδή δεν φτάνουν την υπηρεσία εκείνη τη στιγμή + το χάσιμο σε αξιοπιστία σε υπάρχοντες πελάτες που ξαφνικά χάνουν το access.

Εδώ ολόκληρη devolo και χάνει το access επειδή κοιμούνται τα ζεύγη powerline και πρέπει να τρέχω σκριπτάκι που κάνει ping κάθε δευτερόλεπτο.

Και μιλάμε για πασίγνωστο θέμα για το οποίο υπάρχει τεράστιο thread από το 2013 (όχι ότι είναι καλοί στο γράψιμο software οι Γερμανοί αλλά λέμε τώρα).

Εντωμεταξύ όταν ανεβαίνω να κάνω διάδρομο κατά 50% θα κάνει διακοπές και το powerline (τυχαίο; δε νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, skiabox said:

Απλά φαντάσου οποιαδήποτε σοβαρή υπηρεσία να περνάει από powerline.

Και να χάνεις ας πούμε 10-100 πελάτες την ημέρα επειδή δεν φτάνουν την υπηρεσία εκείνη τη στιγμή + το χάσιμο σε αξιοπιστία σε υπάρχοντες πελάτες που ξαφνικά χάνουν το access.

Εδώ ολόκληρη devolo και χάνει το access επειδή κοιμούνται τα ζεύγη powerline και πρέπει να τρέχω σκριπτάκι που κάνει ping κάθε δευτερόλεπτο.

Και μιλάμε για πασίγνωστο θέμα για το οποίο υπάρχει τεράστιο thread από το 2013 (όχι ότι είναι καλοί στο γράψιμο software οι Γερμανοί αλλά λέμε τώρα).

Εντωμεταξύ όταν ανεβαίνω να κάνω διάδρομο κατά 50% θα κάνει διακοπές και το powerline (τυχαίο; δε νομίζω)

ο διαδρομος εχει μοτερ και γενικως λενε οτι τα μοτερ ριχνουν πολυ παρασιτο στο ρευμα(καλωδια).

τα plc οπως εγραψα δεν τα θεωρω λυση για μεγαλους χωρους  δηλαδη ξενοδοχεια ενοικιαζομενα δωματια,καταστηματα με υποπινακες και μεγαλα φορτια κτλ. εκει για μενα μονοδρομος καλωδια ethernet ή και access points που να ειναι και Poe κιολας(ξενοδοχεια,ενοικιαζομενα δωματια) ωστε αμα κολλησει απλα να το κανεις Reboot απο το switch. συν οτι με Poe managed swtich κανεις τα παντα και remotely ακομα. παρα πολυς κοσμος σε hotel κτλ δεν εχει καλο ιντερνετ και χανει κοσμο απο αυτο.βλεπεις να μην εχουν καλυψη παντου ή να κολλανε τα παντα ,και διαφορα baby problems λογω χρησης εξοπλισμου που δεν ειναι για αυτην την χρηση. Οσο μεγαλωνουν οι ταχυτητες πιστευω οτι θα βλεπουμε διαφορα προβληματα γιατι θα προσπαθεις να περασεις περισσοτερα δεδομενα πανω σε 3 καλωδια με αποτελεσμα πιο μεγαλη "ευαισθησια" στο να δημιουργηθεί πρόβλημα και να χασει σε ταχύτητα ή δεν ξερω τι. απλα αλλα τα προβληματα γενικως των powerline οπως αυτο με το διαδρομο που παιζει να γινει με πολλα powerlines λογω της φυσης του προβληματος και αλλο προβλημα ενος συγκεκριμενου plc πχ θερμοκρασια,αποσυνδεσεις λογω θερμοκρασιας,προβλημα να πεφτει σε sleep και να μην βγαινει κτλ. για τα προβληματα που ειναι γενικα των powerlines δεν υπαρχουν και πολλες λυσεις.κατα τα αλλα σοβαρη υπηρεσια και Powerlines δεν πανε μαζι και το εγραψα και στα reviews.οτι ειναι για συγκεκριμενη χρηση και για οπου δεν μπορει να περαστει καλωδιο αφου το καλωδιο θα παιξει πολυ καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2018 στις 6:13 ΠΜ, poulinos είπε

σε μεγαλους χωρους πχ ξενοδοχεια ,ενοικιαζομενα δωματια καλο ειναι να υπαρχουν καλωδια ethernet και Poe access points παρα Plc και τετοια.το software παντως devolo cockpit οπως και Interface δεν το βρηκα καθολου δυσκολο.

Δέν αντιλέγω.Το πιο εύκολο πράγμα για κάποιον που ξέρει έστω να σετάρει ενα modem-router,είναι τα τραβήξει 50 μέτρα καλώδιο και να δικτυώσει 2 ορόφους με 4 ubiquiti.Βάζεις 2 στο ταβάνι κάθε διαδρόμου και let's call it a day.

Όταν όμως οι οριζόντιες ιδιοκτησίες χωρίζονται εναλλάξ σε 3 επίπεδα,γιατι ο μηχανικός ήτο μαλάκας ολκής,οι κοινόχρηστοι χώροι αποτελούν κάτι σάν γκρίζα ζώνη και όταν 2 οικογένειες βρίσκονται σε διαμάχη που κρατάει κοντά 20 χρόνια,δέν μπαίνεις στην διαδικασία για ευνόητους λόγους.Για να καταλάβεις,μου έβαλαν πάγο για το ρεύμα που καίει ένα repeater που τράβαγε απο κοινόχρηστη πρίζα (πέταξα 2 ευρώ στο πάτωμα και μετά πιαστήκαμε στα χέρια).

Απο πλευράς software, δέν είπα οτι είναι δύσκολο στη χρήση.Δυσκοίλιο το αποκάλεσα και συμπληρώνω: κακογραμμένο και γεμάτο bugs.Δέν ήταν λίγες οι φορές που ενώ το Cockpit έβγαζε μήνυμα οτι δέν υπάρχουν dLAN adapters συνδεδεμένα στο δίκτυο (0/8 δηλαδή),τόσο οι κάμερες όσο και το wifi λειτουργούσαν κανονικά.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Tenshi said:

Δέν αντιλέγω.Το πιο εύκολο πράγμα για κάποιον που ξέρει έστω να σετάρει ενα modem-router,είναι τα τραβήξει 50 μέτρα καλώδιο και να δικτυώσει 2 ορόφους με 4 ubiquiti.Βάζεις 2 στο ταβάνι κάθε διαδρόμου και let's call it a day.

Όταν όμως οι οριζόντιες ιδιοκτησίες χωρίζονται εναλλάξ σε 3 επίπεδα,γιατι ο μηχανικός ήτο μαλάκας ολκής,οι κοινόχρηστοι χώροι αποτελούν κάτι σάν γκρίζα ζώνη και όταν 2 οικογένειες βρίσκονται σε διαμάχη που κρατάει κοντά 20 χρόνια,δέν μπαίνεις στην διαδικασία για ευνόητους λόγους.Για να καταλάβεις,μου έβαλαν πάγο για το ρεύμα που καίει ένα repeater που τράβαγε απο κοινόχρηστη πρίζα (πέταξα 2 ευρώ στο πάτωμα και μετά πιαστήκαμε στα χέρια).

Απο πλευράς software, δέν είπα οτι είναι δύσκολο στη χρήση.Δυσκοίλιο το αποκάλεσα και συμπληρώνω: κακογραμμένο και γεμάτο bugs.Δέν ήταν λίγες οι φορές που ενώ το Cockpit έβγαζε μήνυμα οτι δέν υπάρχουν dLAN adapters συνδεδεμένα στο δίκτυο (0/8 δηλαδή),τόσο οι κάμερες όσο και το wifi λειτουργούσαν κανονικά.

a.oκ καταλαβα πως το εννοεις για το software.

b.καλα σε τετοιες περιπτωσεις που αναφερεις ειναι ενα θεμα το να περασεις καλωδιο και τετοια.η εξαιρεση βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Μόλις το αγόρασα μεταχειρισμένο. Φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά, αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ στο Wifi του.

Βάζω τον κωδικό που έχει από πίσω (το Security ID δεν είναι; ) αλλά βγαίνει μήνυμα πως ο κωδικός είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, unforgiven said:

Μόλις το αγόρασα μεταχειρισμένο. Φαίνεται να λειτουργεί μια χαρά, αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ στο Wifi του.

Βάζω τον κωδικό που έχει από πίσω (το Security ID δεν είναι; ) αλλά βγαίνει μήνυμα πως ο κωδικός είναι λάθος.

μπορει να το εχει αλλαξει εκτος αν τα εκανες hard reset.δεν θυμαμαι αν ειναι αυτο το pass.περνα το utility και συνδεσου και δες/αλλαξε το pass

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, poulinos είπε

μπορει να το εχει αλλαξει εκτος αν τα εκανες hard reset.δεν θυμαμαι αν ειναι αυτο το pass.περνα το utility και συνδεσου και δες/αλλαξε το pass

To έκανα, σε ευχαριστώ και δούλεψε μια χαρά.
Μία ερώτηση μόνο:

- Το πρόγραμμα αναφέρει σύνδεση γύρω στα 400mbps. Από τον δέκτη είναι συνδεδεμένη ενσύρματα η τηλεόραση. Το Netflix όμως έχει ταχύτητα γύρω στα 8mbps. Να είναι το καλώδιο; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 05/07/2019 at 10:17, unforgiven said:

To έκανα, σε ευχαριστώ και δούλεψε μια χαρά.
Μία ερώτηση μόνο:

- Το πρόγραμμα αναφέρει σύνδεση γύρω στα 400mbps. Από τον δέκτη είναι συνδεδεμένη ενσύρματα η τηλεόραση. Το Netflix όμως έχει ταχύτητα γύρω στα 8mbps. Να είναι το καλώδιο; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

δεν θυμομουν για το κλειδι για αυτο σου ειπα Hard reset.Δεν το εχω προχειρο για να θυμηθω ποιο απο ολα ειναι ο κωδικος για το wifi διοτι πισω αναφερει και τον κωδικο του Powerline αν θες να το ενωσεις με αλλο Powerline που δεν ηταν στο κουτι.μια χαρα αφου επαιξε. τα 400mbps ειναι η συνδεση αναμεσα στα 2 powerlines.εσυ το 8 mbps που το ειδες?ετρεξες καποιο speedtest?τα 8 Mbit ειναι μηπως η ταχυτητα της συνδεσης?το netflix θα μετρησει ταχυτητα συνδεσεις προς το ιντερνετ και οχι ταχυτητα δικτυου.αν εσυ συγχρονιζεις πχ στα 10 Mbit τοτε τα  8 που πηρες ειναι νορμαλ.αν ομως εχεις vdsl 50 και σου εβγαλε 8 τοτε κατι γινεται.οπτοε για αρχη πες μας αν εχεις adsl ή vdsl και ποσο συγχρονιζεις και μετα απο που ειδες τα 8.αν εχεις πχ 50 και βλεπεις 8 βαλε ενα Pc και τρεξε ενα speedtest με ethernet Να δουμε ποσο εχεις.μετα τρεξτο με wireless.και μετα βαλε πανω την συσκευη που παιζει το Netflix και κανε αντιστοιχες δοκιμες.σε Pc το τρεχεις το Netflix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...