Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση γενικά για Mini Cooper


nasia_mellou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/6/2018 στις 12:39 ΠΜ, alkis13 είπε

Εδω μπορεις να δεις τις προσφορες τους.

Ειναι αρκετα ομορφο, προφανως και να το παρεις και να μην ακους τι λενε.  Τα προβληματα στη συντηρηση ειναι λιγο πολυ παντου τα ιδια.

Προβληματικο ειναι γιατι οι πιο πολυ, κανουν σερβις στον κυρ μπαμπη της γειτονιας. Το αφηνουν το πρωι, το παιρνουν το μεσημερι και δινουν 100-200€. Και ο κυρ μπαμπης, εχει συμπληρωσει λιγο λαδι και νερα.

Αν δεν γνωριζεις μηχανολογικα και δεν εισαι απο πανω στο αμαξι την ωρα του service και το πας στον καθε "μηχανικο στο επομενο στενο" μη νομιζεις πως θα αντεξει και πολλα χρονια.

Βασικο δε, οτι ακομα και στις αντιπροσωπειες δεν γνωριζουν ή δε θελουν να κανουν σωστη συντηρηση, πχ νερα-βαλβολινες-υγρα φρενων καθε 2 ετη(λεω παραδειγμα αλλου κατασκευαστη). Ετσι καποια στιγμη κατι απο αυτα χαλαει και ερχεται ο λογαριασμος μεγαλος μεγαλος.

Αποψη μου; Να το πηγαινεις στο επισημο αντιπροσωπο με σφραγιδα σε καθε service, και να εισαι μπροστα την ωρα του service, διαβαζοντας και κανοντας οτι λεει το βιβλιο του αυτοκινητου.

ΥΓ Τα λαδια του ΜΙΝΙ, οπου ειναι μονο για ΜΙΝΙ ειναι ψιλοακριβα, και πχ εχει και ακριβα μπουζια(r56). Κοστος 100€ περιπου δε θα θελει και αλλα 30-40 ο μηχανικος για ενα ελεγχο; ε σκεψου να μη σου αλλαξει τιποτα και να βαλει 130-140€ στη τσεπη και να πινει καφε. Και μετα σαν καταναλωτης, λες χαλασε. Κακια η BMW (οπου αυτη η εταιρια εχει την ΜΙΝΙ).

Kalhspera paidia tha hthela na rwthso an sto mini cooper one mporw na allaksw to saloni mesa k na balw alla organa k konter opws san ena cooper s 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές, και σε όποια γλώσσα, να το γράψεις, σε αυτό το φόρουμ δεν παίρνεις απάντηση. Δοκίμασε σε φόρουμ της mini ή σε άλλα ξένα. Πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό που ζητάς δεν είναι μια μετατροπή που γίνεται κάθε μέρα, είναι κάτι εξεζητημένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexanastasiou10 είπε

Εχω ενα μινι κούπερ ουαν και θελω να αλλαξω το σαλονι του να βαλω Αλλο κοντερ στο κεντρο απο το s γεινεται αυτο;;

Αν έχεις λεφτά να διαθέσεις όλα γίνονται. Αυτό που ζητάς όμως θέλει πολύ δουλειά και απαιτεί πολλά χρήματα. Δεν το συνιστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, alexanastasiou10 είπε

Καλησπεραα Αυτο ψαχνω να βρω αν ξερει καποιος ποσο θα κοστιζει και αν γεινεται φιλε μου ...

Εκτός από το design τι άλλο αλλάζει? 

Αν έχει πολλά μπιμπλικια που περνάν από εγκέφαλο μπλέκει το πράγμα. 

Θα ρωτήσω άνθρωπο που ξέρει την δουλειά. Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν σε ενδιαφέρει μόνο το design. 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο το κοντερ που θελω να αλλαξω και να βαλω και Ενσωματωμένη Όθωνη γιατι τ εχω δει και ειναι ωραιο για ρωτά φιλε μου να δουμε τ γεινεται ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2019 στις 1:57 ΜΜ, alexanastasiou10 είπε

Οχι μονο το κοντερ που θελω να αλλαξω και να βαλω και Ενσωματωμένη Όθωνη γιατι τ εχω δει και ειναι ωραιο για ρωτά φιλε μου να δουμε τ γεινεται ευχαριστω 

Το mini one με το cooper S το ίδιο κοντέρ έχουν (αλλάζουν μόνο τα km/h). Είτε μπέρδεψες τις γενιές, είτε αυτό που είδες με την οθόνη είναι επιπρόσθετο extra που μπαίνει και στα δυο εάν παραγγείλεις το αμάξι με αυτό. Για να βάλεις OEM οθόνη δεν νομίζω να είναι τόσο φθηνό καθώς είναι ενωμένο με τις λειτουργίες του αμαξιού. και θα χρειαστεί λογικά επιπρόσθετη καλωδίωση, πλαστικά, gps receiver. Εάν είναι πρώτης γενιάς, μπορεί να βρεις κανά aftermarket, για MIni δεύτερης γενιάς (R56), δεν νομίζω να υπάρχουν aftermarket οθόνες του κοντερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδεμένα. 

Υπάρχουν 3 γενιές Mini, 

1γενιά: 2000-2006, με τους κωδικούς R50/R53

2η γενιά 2006-2013 με τον κωδικό R56

3η γενιά 2013- με τον κωδικό F56. 

Κάθε γενιά, έχει 3 εκδόσεις (για το Hatchback), την One, που είναι το απλό μοντέλο, το Cooper (το μεσαίο) και το Cooper S, (supercharger/turbo)

Πρέπει πρώτα να δεις για τι γενιά μιλάς για να ξέρεις τις γίνεται. To one με το copper και cooper S δεν έχουν τρομερές διαφορές στο εσωτερικό. Τα έξτρα με τα οποία αγοράστηκαν είναι που κάνουν τις διαφορές. Συνήθως ότι μπαίνει στο ένα, μπαίνει και στο άλλο. 

Αλλά όπως και να έχει, είναι δύσκολο(ακριβό) να βάλεις κοντέρ με οθόνη σε αυτό που δεν έχει βγει έτσι από το εργοστάσιο. Εάν μιλάς για αμάξι της πρώτης γενιάς, μπορεί να υπάρχουν aftermarket οθόνες. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν πλειάδα εναλλακτικών για την κατηγορίας του. Ειδικά στα GEN 1, Gen 2, που έχουν μήκος <3.7m και ακόμα χειρότερα εάν μιλάς για σπορτ αμάξια cooper S και JCW.  Suzuku swift, και fiat 500 ήταν τα εναλλακτικά. Το Gen 3 έτσι που το κάναν, ίσως να συγκρίνετε με κανά Polo ή Fiesta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Whargoul είπε

Τα έχεις μπερδεμένα. 

Υπάρχουν 3 γενιές Mini, 

1γενιά: 2000-2006, με τους κωδικούς R50/R53

2η γενιά 2006-2013 με τον κωδικό R56

3η γενιά 2013- με τον κωδικό F56. 

Κάθε γενιά, έχει 3 εκδόσεις (για το Hatchback), την One, που είναι το απλό μοντέλο, το Cooper (το μεσαίο) και το Cooper S, (supercharger/turbo)

Πρέπει πρώτα να δεις για τι γενιά μιλάς για να ξέρεις τις γίνεται. To one με το copper και cooper S δεν έχουν τρομερές διαφορές στο εσωτερικό. Τα έξτρα με τα οποία αγοράστηκαν είναι που κάνουν τις διαφορές. Συνήθως ότι μπαίνει στο ένα, μπαίνει και στο άλλο. 

Αλλά όπως και να έχει, είναι δύσκολο(ακριβό) να βάλεις κοντέρ με οθόνη σε αυτό που δεν έχει βγει έτσι από το εργοστάσιο. Εάν μιλάς για αμάξι της πρώτης γενιάς, μπορεί να υπάρχουν aftermarket οθόνες. 

Ωραίος φιλε μ τωρα αρχίζω να καταλαβαινω τ γεινεται εγω για πρώτης γενιάς μιλαω δλδ πραγματα απο Mini Cooper s  με κωδικό r53 μπαίνουν στο δικο μ το one

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...