Προς το περιεχόμενο

Αναξιοκρατία στον Ιδιωτικο Τομεα


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεχρι σημερα υπαρχει διαχυτη η εντυπωση οτι στο Δημοσιο Τομεα βασιλευει η αναξιοκρατιαμε ο,τι αυτο συνεπαγεται.

Προσωπικη μου εμπειρια και πεποιθηση ειναι οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο. Οτι δηλαδη η αναξιοκρατια στην ελλαδα ζει και βασιλευει στον ιδιωτικο και οχι στον δημοσιο τομεα.

Εκανα την εξης παρεμβαση

 

Εχω προσωπικη εμπειρια για τις δυο απο τις 4 συστημικες τραπεζες λχ.

Την εποχη των "παχιων αγελαδων" διοριζαν αφειδως ατομα με μηδενικα προσοντα (ουτε καν Πτυχιο οιασδηποτε σχολης) για να καλοπιασουν καποιους καλους πελατες της τραπεζας η μεγαλομετοχους της.

Ενδεικτικα Κορυφαιο στελεχος Δημοσιου οργανισμου καταφερε και διορισε εν μια νυκτι το Γαμπρο του και την Κορη του, οπου ο μεν πρωτος ηταν ως τοτε σερβιτορος και η δε κορη του αποφοιτος Λυκειου.  Σε αλλη συστημικη μεγαλομετοχος της διορισε σε επαρχιακη πολη πανω απο 20 ατομα με μηδενικα προσοντα (μονο απολυτηριο Λυκειου, ουτε καν ξενη γλωσσα δε γνωριζαν).

Επειδη τυγχανει να εχω δοσοληψιες με τις εν λογω τραπεζες πραγματικα οι εν λογω ηταν σχεδον αργομισθοι. Προσωπικα δε θα τους χρησιμοποιουσα ουτε για να μου πλυνουν τη βεραντα.

Και ομως. ΚΑποιοι απο αυτους εφτασαν να γινουν ακομη και διευθυντες καταστηματων η προισταμενοι τμηματων. Τους οποιους και πληρωσαμε (και πληρωνουμε) με την ανακεφαλαιοποιηση.

Πλεον που γινεται σφαγη με τις εθελουσιες καποιοι θα παρουν την αγουσα, εχοντας βγαλει σχεδον μια 20ετια καθαρη και με 40Κ τουλαχιστον στην τσεπη για αποζημιωση.

Παρομοια εμπειρια εχω και απο Ναυτιλιακες οπου η οποιαδηποτε προσληψη γινεται αποκλειστικα και μονο με εσωτερικη ενημερωση και αναζητηση.

Τολμω να πω οτι πλεον τα πραγματα ειναι αναποδα οσο αφορα την αξιοκρατια αφου στο δημοσιο οι προσληψεις γινονται με το σταγονομετρο και αυτες μεσω ΑΣΕΠ (πλην ελαχιστων φωτογραφικων που ομως δεν αναιρουν τον κανονα).

 

εδω

 

 

αλλα για να μην κανιβαλισω το θεμα ειπα να ανοιξω νεο τοπικ.

Τι πιστευετε;

 

 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, louben είπε

Μεχρι σημερα υπαρχει διαχυτη η εντυπωση οτι στο Δημοσιο Τομεα βασιλευει η αναξιοκρατιαμε ο,τι αυτο συνεπαγεται.

Προσωπικη μου εμπειρια και πεποιθηση ειναι οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο. Οτι δηλαδη η αναξιοκρατια στην ελλαδα ζει και βασιλευει στον ιδιωτικο και οχι στον δημοσιο τομεα.

Εκανα την εξης παρεμβαση

Εχω προσωπικη εμπειρια για τις δυο απο τις 4 συστημικες τραπεζες λχ.

Την εποχη των "παχιων αγελαδων" διοριζαν αφειδως ατομα με μηδενικα προσοντα (ουτε καν Πτυχιο οιασδηποτε σχολης) για να καλοπιασουν καποιους καλους πελατες της τραπεζας η μεγαλομετοχους της.

Ενδεικτικα Κορυφαιο στελεχος Δημοσιου οργανισμου καταφερε και διορισε εν μια νυκτι το Γαμπρο του και την Κορη του, οπου ο μεν πρωτος ηταν ως τοτε σερβιτορος και η δε κορη του αποφοιτος Λυκειου.  Σε αλλη συστημικη μεγαλομετοχος της διορισε σε επαρχιακη πολη πανω απο 20 ατομα με μηδενικα προσοντα (μονο απολυτηριο Λυκειου, ουτε καν ξενη γλωσσα δε γνωριζαν).

Επειδη τυγχανει να εχω δοσοληψιες με τις εν λογω τραπεζες πραγματικα οι εν λογω ηταν σχεδον αργομισθοι. Προσωπικα δε θα τους χρησιμοποιουσα ουτε για να μου πλυνουν τη βεραντα.

Και ομως. ΚΑποιοι απο αυτους εφτασαν να γινουν ακομη και διευθυντες καταστηματων η προισταμενοι τμηματων. Τους οποιους και πληρωσαμε (και πληρωνουμε) με την ανακεφαλαιοποιηση.

Πλεον που γινεται σφαγη με τις εθελουσιες καποιοι θα παρουν την αγουσα, εχοντας βγαλει σχεδον μια 20ετια καθαρη και με 40Κ τουλαχιστον στην τσεπη για αποζημιωση.

Παρομοια εμπειρια εχω και απο Ναυτιλιακες οπου η οποιαδηποτε προσληψη γινεται αποκλειστικα και μονο με εσωτερικη ενημερωση και αναζητηση.

Τολμω να πω οτι πλεον τα πραγματα ειναι αναποδα οσο αφορα την αξιοκρατια αφου στο δημοσιο οι προσληψεις γινονται με το σταγονομετρο και αυτες μεσω ΑΣΕΠ (πλην ελαχιστων φωτογραφικων που ομως δεν αναιρουν τον κανονα).

εδω

αλλα για να μην κανιβαλισω το θεμα ειπα να ανοιξω νεο τοπικ.

Τι πιστευετε;

εγω που δουλευω σε πολυ μεγαλη πολυεθνικη το βλεπω καθε μερα.

φτυνεις αιμα και ξαφνικα ερχεται ενας με μεγαλο βυσμα και κανει σμπαραλια.

δυστηχως ειναι ελληνικο προνομιο τα βολεματα σε δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ιδιωτικές επιχειρήσεις μιλάμε, δεν χρειάζεται να δώσουν λογαριασμό για τον ποιον και πως θα προσλάβουν. Αυτό πάντα γινότανε και εδώ και σε εταιρίες έξω (δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο). Στο δημόσιο από την άλλη ναι υπάρχει πρόβλημα από την στιγμή που πληρώνουμε από την τσέπη μας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως όταν τα λεφτά τα βάζει ιδιώτης ας κάνει ότι γουστάρει καθώς το κακό θα είναι του κεφαλιού του. Αν ο Σκλαβενίτης θέλει να προσλαμβάνει μόνο άτομα από Κεφαλλονιά και μόνο μέσω γνωστών, εφόσον τη δουλειά του τη κάνει και τους μισθούς τους πληρώνει από τα έσοδά του (τσέπη του) εμάς δε μας πέφτει και ιδιαίτερα λόγος.

(Οι τράπεζες που αναφέρεις δεν είναι καλό παράδειγμα διότι δεν είναι ακριβώς¨ " ιδιωτικές επιχειρήσεις", ιδιαίτερα τώρα μετά τις ανακεφαλαιοποιήσεις) 

Πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν το χρήμα είναι δημόσιο από τους φόρους που πληρώνουμε όλοι μας. 

Πάντως  γενικότερα ως προς το θέμα προσλήψεων αυτή τη περίοδο, λόγω της τεράστιας ανεργίας αρκετές σοβαρές και μεγάλες εταιρείες σε διάφορους κλάδους δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να δημοσιεύσουν σε γνωστές σελίδες πχ ότι ψάχνουν για άτομο γιατί θα λάβουν άπειρα βιογραφικά και θα είναι χρονοβόρο ακόμα και το αρχικό ξεσκάρτισμα για να καταλήξουν σε μια χούφτα για να αρχίσουν συνεντεύξεις Οπότε εφαρμόζουν το word of mouth των τωρινών υπαλλήλων  δλδ τους λένε αν έχετε κάποιο γνωστό που να πληρεί κάποια κριτήρια φέρτε μας το βιογραφικό του, κι έτσι η αναζήτηση γίνεται σε ένα πολύ μικρότερο pool υποψηφίων. Έτσι είχα πάει και εγώ πρόσφατα σε μια συνέντευξη. 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ηταν η εξης.

Καποιες απο τις  πολυ μεγαλες εταιρειες προσλαμβαναν κοσμο και ως διαπραγματευτικο ατου.  Αυτο φανηκε στην περιπτωση ΜΑρινοπουλου οπου ηταν πολυ μεγαλη (λογω προσωπικου) για να καταρευσει και αρα ηταν κορυφαιο διαπραγματευτικο ατου για την πλατη που εβαλαν οι τραπεζες.

Ειχε μαζευτει η σαρα και η μαρα σε θεσεις κλειδια και η ασχετοσυνη τους εβαλε το κερασακι στην τουρτα της καταρευσης (οχι οτι φταινε ολοκληρωτικα αυτοι).

Τους πηρε ο σκλαβενιτης και ηδη αρχισαν οι περικοπες απο πανω προς τα κατω. Απο οτι μου λενε το σχημα δεν ειναι επ ουδενι βιωσιμο αλλα αυτο δεν ειναι του παροντος.

Σε απλες εταιρειες ναι οτο αφεντικο κανει οτι θελει αν και πιστευω οτι ειναι θεμα κυριως των αποκατω αυτου . Βαβαια ειναι αποριας αξιο το γεγονος οτι η αργομισθια ειναι σε βαρος την ποιοτητας και της ποσοτητας εργασιας αλλα σε μεγαλο βαθμο το ολο συστημα δουλευε ρουσφετολογικα (καποιος θα ειχε κερδος βαζοντας τον Χ στην ταδε θεση).

Με τις τραπεζες διαφωνο καθετα.

Οσο ηταν μετοχικες επιχειρησεις και το χρημα ηταν παφθηνο επεκτειναν το δικτυο τους στο απειρο διοριζοντας τον καθε πικραμενο.

Για να μην επαναλαμβανω τα οσα λεω στην παραθεση ειναι απιστευτο ποσους (και τι ειδους) υπαλληλους προσελαβαν. Συνεργαζομαι με ολες τις συστημικες στην πολη μου και πλην μιας σε ολες τις αλλες εχουν μπει ατομα με μηδενικα ουσιαστικα και τυπικα προσοντα.

Πλεον ομως ολους αυτους τους πληρωνουμε εμεις αφου η ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων εχει στοιχησει κοντα στα 37 δις (μεχρι τωρα). Αυτα ειναι χρηματα που πληρωνουμε ολοι μας.

Αν σκεφτουμε οτι ο ΕΝΦΙΑ ετησιως εχει εσοδα γυρω στα 3 ΔΙς ουσιαστικα μιλαμε για τον ενφια 12 ετων!.

εκει ναι εχω τεραστιο προβλημα και θεμα. 

Και προς αρση των παρανοησεων. Στο δημοσιο πλεον δεν υπαρχουν διορισμοι και οσοι υπαρχουν γινονται κατα κανονα μεσω ΑΣΕΠ (με λιγες εξαιρεσεις).

Εκει που γινεται ΠΑρτυ ειναι στους ΟΤΑ (και παλι μιλαμε για μικρα μεγεθη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε γενική αλλαγή παίδες. Ένα γερό ταρακούνημα. Ουδεμία σχέση έχουμε με αυτά που "πουλάμε" έξω. Αξίες, ιδανικά και πάνω απο όλα φιλότιμο και ειλικρίνια...

Δεν θέλω να ανοίξω πολιτική κουβέντα σε καμία περίπτωση. Θέλω να ξυπνήσουμε σαν λαός. Γιατί πλέον είμαστε απο τους χείριστους.

Ts, συγνώμη που "εκμεταλλευτηκα" το thread σου, αλλά με αυτά που διάβασα, δεν άντεξα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Για ιδιωτικές επιχειρήσεις μιλάμε, δεν χρειάζεται να δώσουν λογαριασμό για τον ποιον και πως θα προσλάβουν. Αυτό πάντα γινότανε και εδώ και σε εταιρίες έξω (δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο). Στο δημόσιο από την άλλη ναι υπάρχει πρόβλημα από την στιγμή που πληρώνουμε από την τσέπη μας.

και την ιδιωτική εταιρεία όταν φουντάρει και φεσώσει τους πάντες εσύ θα την πληρώσεις 

στα του θέματος.. έτσι είναι η ζωή, άδικη..  δεν έχει όμως κανένα νόημα να κάθεται κανείς να κλαίγεται 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λεω και εγω. Η λογικη ηταν υπερμεντρη αυξηση προσωπικου, υπερμετρος δανεισμος, κανονι και πληρωστε τα κοροιδα μεσω της ανακεφαλαιοποιησης. 

21 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Θέλουμε γενική αλλαγή παίδες. Ένα γερό ταρακούνημα. Ουδεμία σχέση έχουμε με αυτά που "πουλάμε" έξω. Αξίες, ιδανικά και πάνω απο όλα φιλότιμο και ειλικρίνια...

Δεν θέλω να ανοίξω πολιτική κουβέντα σε καμία περίπτωση. Θέλω να ξυπνήσουμε σαν λαός. Γιατί πλέον είμαστε απο τους χείριστους.

Ts, συγνώμη που "εκμεταλλευτηκα" το thread σου, αλλά με αυτά που διάβασα, δεν άντεξα. 

Συμφωνω απολυτως και εισαι εντος θεματος 100%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δημόσιο δεν είναι κανενός. Υπάρχει για να εξυπηρετεί τους πολίτες και το κράτος. Για την αναξιοκρατία του δημοσίου γνωρίζουμε όλοι, δεν χρειάζεται να αναλύσω κάτι.

Για τον ιδιωτικό τομέα ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει με το μαγαζάκι του. Δεν μπορείς να τους πεις να μην προσλάβει κάποιον, αυτόν τον πληρώνει. Μπορείς να πεις ότι δε θες να αγοράζεις από το τάδε μαγαζί πχ. Δεν μπορείς να πεις όμως "δε θα πληρώνω φόρο στη ΔΕΗ" για παράδειγμα. Για αυτό άλλωστε και η αναξιοκρατία του δημοσίου είναι πολύ πιο σημαντική από αυτήν του ιδιωτικού τομέα. Το δημόσιο όλοι το πληρώνουμε και όλοι εξαρτόμαστε από αυτό, στον ιδιωτικό τομέα αν κάποιος προσλαμβάνει αργόσχολους απλά πληρώνει αργόσχολους. Δικό του το κακό.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης δηλαδή. Τώρα έτυχε στο παράδειγμα σου να πεις για τράπεζες και ανακεφαλαιοποιήσεις, αναρωτιέμαι τι σχέση έχει γενικά με το θέμα σου. Η ανακεφαλαιοποίηση δεν έγινε επειδή πληρωνόντουσαν αργόσχολοι στις τράπεζες. Έγινε επειδή ψηφίσαμε Βαρουφάκη και μας γάμησε τις τράπεζες με τη συμφωνία του. Καμιά σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδή ποτέ στην ιστορία του κόσμου και της ελ οικονομίας συγκεκριμένα ιδιώτες και ιδιωτικές εταιρείες δεν πιστόλιασαν τράπεζες ώστε να χρειάζονται ανακεφαλαιοποίηση την οποία πληρώσαμε όλοι μας; 

 

άλλο το τι μπορεί να κάνει ο καθένας στο μαγαζάκι του (που μπορεί να κάνει πολλά), άλλο τι επιπτώσεις έχει αυτό στο κοινωνικό σύνολο

 

είναι δύο διαφορετικά πράγματα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

δηλαδή ποτέ στην ιστορία του κόσμου και της ελ οικονομίας συγκεκριμένα ιδιώτες και ιδιωτικές εταιρείες δεν πιστόλιασαν τράπεζες ώστε να χρειάζονται ανακεφαλαιοποίηση την οποία πληρώσαμε όλοι μας; 

άλλο το τι μπορεί να κάνει ο καθένας στο μαγαζάκι του (που μπορεί να κάνει πολλά), άλλο τι επιπτώσεις έχει αυτό στο κοινωνικό σύνολο

είναι δύο διαφορετικά πράγματα 

Δεν έφερε αυτό την ανακεφαλαιοποίηση όμως. Όπως και να έχει, είναι άλλο θέμα συζήτησης αν πλήρωνε ή όχι τράπεζες. Εδώ μιλάμε για την αξιοκρατία των προσλήψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  λέμε το απλό, το ότι μια επιχείρηση που δεν πληρώνει τα χρέη της μπορεί να βλάψει την υπόλοιπη κοινωνία

 

έχεις κάποια διαφωνία σχετικά με αυτό; και να έχεις δεν στέκει

 

οπότε ναι μεν κάνει ο,τι γουστάρει ο καθένας στο μαγαζάκι του αλλά μπορεί να ζημιώσει τους υπόλοιπους  μια χαρά

 

δεν θες να είναι οι τράπεζες; (που είναι και αυτές), υπάρχουν τα ταμεία, η εφορία , τα δεδουλευμένα οι αποζημιώσεις..

 

οπότε κάποιος που κάνει κακή διαχείρηση και δεν είναι απλά άτυχος στην επένδυσή του, γίνεται βάρος στους υπόλοιπους. το ότι μπορεί να το κάνει  επειδή είναι δικαίωμά του είναι άλλο θέμα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ 'αρέσει' ο 'σοβαρος' κρατικοδιαιτος ελληνικος ιδιωτικος τομεας...

τσαμπα μαγκες....

και τα 'εργασιακα δικαιωματα' στα παλαιοτερα των υποδηματων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

και την ιδιωτική εταιρεία όταν φουντάρει και φεσώσει τους πάντες εσύ θα την πληρώσεις 

στα του θέματος.. έτσι είναι η ζωή, άδικη..  δεν έχει όμως κανένα νόημα να κάθεται κανείς να κλαίγεται 

Άλλη μια διαδεδομένη χαζομάρα.

Την χρεοκοπημένη ιδιωτική εταιρεία την "πληρώνουν" οι πιστωτές της και οι μέτοχοί της.

14 λεπτά πριν, logistoulis είπε

  λέμε το απλό, το ότι μια επιχείρηση που δεν πληρώνει τα χρέη της μπορεί να βλάψει την υπόλοιπη κοινωνία

έχεις κάποια διαφωνία σχετικά με αυτό;

Ναι έχω.

1. Δεν είναι δουλειά καμίας εταιρείας να προστατεύει την κονωνία.

2. ανάλογα με ποιόν δεν πληρώνει μια εταιρεία μπορεί και να οφελήσει μια "κοινωνία". Αν πχ μια ελληνική εταιρεία από τη Πάτρα φεσώσει μια εταιρεία από τη Ρώμη θα μπορούσε να πει κάποιος ότι οφέλησε (τουλάχιστον σε πρώτο χρόνο) την κοινωνία της Πάτρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...