Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι η Intel ετοιμάζει οκταπύρηνο επεξεργαστή Core i9 για την “mainstream” κατηγορία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, nhzt είπε

Επειδή άρχισες την συζήτηση από την μέση σου παραθέτω την σύγκριση των δύο cpu και το αρχικό μου post.

Για όποιες απορίες για το συγκριτικό, απευθύνσου στο userbenchmark.

Όσο για τον 28πυρινο, πάλι πιάνεις την συζήτηση από την μέση... Ήταν η απάντηση για τον Threadripper 2990X 32-core του Phycho. Πατάτα ο ένας;... πατάτα και ο άλλος...

Screenshot_2018-06-28-19-31-59-887.jpeg

Screenshot_2018-06-28-19-44-28-560.jpeg

Ok σωστός! Το πατατα πήγαινε στα 5ghz all cores που έκανα την επίδειξη

Απλά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ΤR με mainstream i7 νομίζω. Για άλλες δουλειές ο καθένας. Εκεί αναφέρθηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Αν οι μόνες διαφορές του Z390 από το Z370 είναι τα ασύρματα και το usb 3.1 G2, μάλλον θα πάω σε Z370. Αν η διαφορά τιμής είναι μεγάλη.

....ΑΝ βέβαια οι new επεξεργαστές μπορούν να μπουν σε Z370...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZahosDoganos είπε

Ok σωστός! Το πατατα πήγαινε στα 5ghz all cores που έκανα την επίδειξη

Απλά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ΤR με mainstream i7 νομίζω. Για άλλες δουλειές ο καθένας. Εκεί αναφέρθηκα 

Μην του χαλάς το όνειρο....

Δεν ξέρει τι είναι ο 8086, δεν ξέρει πως έκαναν παρουσίαση τον 28c, αλλά ξέρει ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός και η Intel δεν φοβάται τίποτα!!!

Καλή φάση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, what_if είπε

μα γιατι; δεν λεγαμε οτι δεν χρειαζονται πολλοι πυρηνες;

Φυσικά και χρειαζόμαστε. Όπως χρειαζόμαστε κινητά με οθόνες 4K στα 5*8 εκατοστά επιφάνειας........

Ο κοσμάκης ψοφάει για νούμερα. Και ας μην ξεπερνάει το 99,99% των games  και των εμπορικών εφαρμογών τα 6 φυσικά cores χωρίς SMT/HT.

Για γόητρο η AMD και η intel θα μας δώσουν και 32 cores κάποια στιγμή. Το αν θα καταφέρει ένας απλός καταναλωτάκος να τους δει ποτέ να γεμίζουν είναι άλλη ιστορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Μην του χαλάς το όνειρο....

Δεν ξέρει τι είναι ο 8086, δεν ξέρει πως έκαναν παρουσίαση τον 28c, αλλά ξέρει ότι δεν υπάρχει ανταγωνισμός και η Intel δεν φοβάται τίποτα!!!

Καλή φάση ;)

Οκ πες μας λοιπόν ποιος AMD υπερέχει σε επιδόσεις από έναν Intel και για τι χρήση . Άσχετα με την τιμή. Περιμένω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nhzt είπε

Οκ πες μας λοιπόν ποιος AMD υπερέχει σε επιδόσεις από έναν Intel και για τι χρήση . Άσχετα με την τιμή. Περιμένω.... 

Μιας και δεν καταλαβαίνω στρουμφικα υποθέτω ζήτησες εξηγήσεις για αυτά που γράφουμε, εδώ είσαι στο ίδιο φόρουμ που γράφεις 

Αν θέλεις κάτι άλλο πέρνα μια από Google translate και κάνε μετάφραση από μπλε σε ελληνικά 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Μιας και δεν καταλαβαίνω στρουμφικα υποθέτω ζήτησες εξηγήσεις για αυτά που γράφουμε, εδώ είσαι στο ίδιο φόρουμ που γράφεις 

Αν θέλεις κάτι άλλο πέρνα μια από Google translate και κάνε μετάφραση από μπλε σε ελληνικά 👍

Πετάς εξυπνάδες χωρίς να μπορείς να τις υποστηρίξεις. Παρανόησες και συνεχίζεις να κράζεις... υποθέτεις λάθος, διότι δεν ζητάω εξηγήσεις γι αυτά που γράφετε.

Πιάστηκες από μια μ@λ@κία της Intel για να υποστηρίξεις τι; Την υπεροχή της AMD ; σε ρωτάω ευθέως και αλλάζεις θέμα.

Δες το αρχικό μου post και πες μου που διαφωνείς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, nhzt said:

Οκ πες μας λοιπόν ποιος AMD υπερέχει σε επιδόσεις από έναν Intel και για τι χρήση . Άσχετα με την τιμή. Περιμένω.... 

Τι αντίστοιχο έχει η Intel για τον 2990X 32-core των 1500 ευρώ στην HEDT ; Η απάντηση είναι τίποτα απολύτως. Στο gaming θα έχει υπεροχή με τον 8086Κ και αργότερα με τον 8-core CFL λόγω ανώτερου single-core, κι' αυτό μέχρι να έρθουν οι Zen 2 στα 7nm που θα παίζουν σε 5Ghz+. Η AMD έχει κάνει πολύ δυνατό comeback στους CPUs και ευτυχώς γιατί η μπλε θα μας τάιζε dual-core CPUs μέχρι το 2030.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nhzt είπε

Αυτά όλα που γράφεις,πρώτον δεν τα αμφισβητώ ότι συμβαίνουν αλλά τα θεωρείς ότι η Intel είναι με την πλάτη στον τοίχο; Για να φοβηθεί τι; 

Έχει στη κατοχή της "τέρατα" και νομίζεις ότι φοβάται τον TR 1950X με τα 700$; όταν ο i7 8086K με 450$ τον κάνει βίδες; 

Σοβαρεψουυυυυυυυ.... 

 

Πιστεύω πως αντιλαμβάνεσε  που η intel την τελευταία εβδομάδα είναι χωρίς CEO, και έχει μαζέψει τον τελευταίο καιρό αρκετούς μηχανικούς από την AMD βλέπε Raja Koduri, Jim Keller Κλπ. Επίσης θυμίσου λίγο πόσο μεγάλο πρόβλημα έχει με τα 10 nm που ο πρώτος επεξεργαστής που κατάφερε να βγάλει ήταν ένας i3. Επίσης στην computex έκαναν demo overclock με 12000 δολαρίων Xeon λόγω που η AMD θα έκανε announce την επόμενη μέρα το refresh των Threadripper με τους 32 πυρήνες. 

H intel πλέον έχει πρόβλημα και πρέπει να ξαναμάθει να παίξει μπαλίτσα με τον ανταγωνισμό. 'Εχει καλό προϊόν και το 90% του ποσοστού της αγοράς αλλά για πόσο ακόμα.  Η AMD ήδη εχει ξεκινήσει να διαθέτει 7nm Epyc σε board partners και πελάτες για evaluation.

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Τι αντίστοιχο έχει η Intel για τον 2990X 32-core των 1500 ευρώ στην HEDT ; Η απάντηση είναι τίποτα απολύτως. Στο gaming θα έχει υπεροχή με τον 8086Κ και αργότερα με τον 8-core CFL λόγω ανώτερου single-core, κι' αυτό μέχρι να έρθουν οι Zen 2 στα 7nm που θα παίζουν σε 5Ghz+. Η AMD έχει κάνει πολύ δυνατό comeback στους CPUs και ευτυχώς γιατί η μπλε θα μας τάιζε dual-core CPUs μέχρι το 2030.

Δυστυχώς φίλε μου χωρίς επιχειρήματα μείνατε όλοι οι fynboy .

Ρώτησα σε τόσα άτομα εδω μέσα να μου πουν ευθέως ποιον AMD θεωρούν ότι μπορεί να κτυπήσει την Intel στο gaming και όλοι κάνουν τους χαζούς και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Αποδείξεις θέλω για το σήμερα όχι για το τι ετοιμάζει η AMD για το αύριο.

Μου λες για τον ακυκλοφόρητο 32core , μου λες για ZEN που ΘΑ βγάλει και όλοι μιλάνε για την μ@λ@κία της Intel με τα 5Ghz για να γλυκάνετε τον πόνο.

Υπάρχει σήμερα, τώρα, ανταγωνιστής στο gaming ναι ή όχι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά ενός 2700Χ στα 4.2Ghz με b-dies με έναν 8700Κ στα 5Ghz είναι 10-15%(Μέσος όρος gaming)..Ναι έχει κυριαρχία ακόμα η Intel αλλά η διαφορά είναι μικρή. Εγώ σου αναφέρω την HEDT όμως που θα χάσει τα σώβρακά της από τον νέο Threadripper και άστο το παραμύθι με τα fanboys, 8700Κ έχω..

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η διαφορά ενός 2700Χ στα 4.2Ghz με b-dies με έναν 8700Κ στα 5Ghz είναι 10-15%(Μέσος όρος gaming)..Ναι έχει κυριαρχία ακόμα η Intel αλλά η διαφορά είναι μικρή. Εγώ σου αναφέρω την HEDT όμως που θα χάσει τα σώβρακά της από τον νέο Threadripper και άστο το παραμύθι με τα fanboys, 8700Κ έχω..

Α ναι έχει την κυριαρχία τώρα; επιτέλους... και να ξέρεις οτι δεν θα φύγεις από Intel, γιατί πάντα στο gaming θα πρωτοπορεί και με καλύτερες τιμές.

Όσο για τα σώβρακα που θα χάσει με τον νέο Threadripper, το θέλω και το περιμένω. Ξέρεις γιατί; γιατί θέλω να δω την απάντηση της Intel ....

Όπως παραδέχομαι την ανωτερότητα των AMD σε επίπεδο workstation και multithreating έτσι επικροτώ και θέλω έναν υγιή ανταγωνισμό και όχι σε μια άρρωστη αντιπαράθεση.

Ασε και στεναχωρήθηκα που έχασε η Αγγλία 😥

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως ότι η ΙΝΤΕΛ αναγκάζεται να βγάλει μετά τον 6πυρηνο και 8πυρηνο στην mainstream platform κάτι δείχνει

να μην ξεχνάμε ότι αρχές του 2017 πούλαγε Ι7 τετραπύρηνο σαν ναυαρχίδα της mainstream και ξαφνικά άλλαξε τακτική.

Οσον αφορά το υψηλότερο singlecore της ΙΝΤΕL έχει μικρότερη σημασία πλέον γιατί 2η γενιά RYZEN έχουν επαρκές και σου δίνουν συνηθως και +2 πυρήνες στην ίδια τιμή.

Επίσης όταν μιλάμε για CPUs με πυρήνες περισσότερους από 8 , το gaming δεν είναι κριτήριο αυτές οι cpus αγοράζονται για άλλο λόγο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως ξυπνησε η AMD  και θα δούμε καλό ανταγωνισμό.Επικροτώ την AMD γιαυτό.

Αλλά δεν πρέπει να τα βάζουμε με την INTEL γιατί δεν έκανε καμία βελτίωση στο τοπίο των CPU  εδώ και πόσα χρόνια γιατί και γιαυτό η AMD εφταιγε η INTEL επαιζε σε γήπεδο ολομόναχη δεν το αμφισβητεί κανένας.Ας είμαστε ρεαλιστές δεν είχε κανένα λόγο να βγάλει 8πυρηνο ουτε μεχρι το 2030 αν δεν υπήρχε απο πουθενά ανταγωνισμός.Για τα λεφτά τα κάνεις όλα όπως λέει και το ασθμα.

Εμεις πρέπει να χαιρόμαστε όσο αυτοί τρώγονται.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...