Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2020 στις 12:04 ΠΜ, Kostas.karras είπε

Aπο eshop?

Καλησπέρα Κωστή , αν έχεις δύο δίσκους διαφορετικής εταιρείας αλλά ίδια χωριτικοτητα πχ 1terra ο ένας και ένα terra ο άλλος μπορείς να τους κάνεις raid έτσι ώστε να έχεις στο σύνολο 2gb ...Η πρέπει η δίσκοι να είναι ίδιο μοντέλο για να γίνουν raid ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, life is music είπε

Καλησπέρα Κωστή , αν έχεις δύο δίσκους διαφορετικής εταιρείας αλλά ίδια χωριτικοτητα πχ 1terra ο ένας και ένα terra ο άλλος μπορείς να τους κάνεις raid έτσι ώστε να έχεις στο σύνολο 2gb ...Η πρέπει η δίσκοι να είναι ίδιο μοντέλο για να γίνουν raid ?

Όχι,δεν μπορείς.

Πρέπει να είναι ακριβώς ίδιοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, life is music είπε

Καλησπέρα Κωστή , αν έχεις δύο δίσκους διαφορετικής εταιρείας αλλά ίδια χωριτικοτητα πχ 1terra ο ένας και ένα terra ο άλλος μπορείς να τους κάνεις raid έτσι ώστε να έχεις στο σύνολο 2gb ...Η πρέπει η δίσκοι να είναι ίδιο μοντέλο για να γίνουν raid ?

Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος περιορισμός. Απλώς, αν οι δύο δίσκοι είναι διαφορετικών επιδόσεων, θα επηρεαστεί η ταχύτητα του RAID. Δες εδώ: https://forums.tomshardware.com/threads/can-i-raid-0-2-different-hdd.663179/ και εδώ: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Does+RAID+0+need+identical+drives%3F

Επεξ/σία από fujitsuA530
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fujitsuA530 είπε

Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος περιορισμός. Απλώς, αν οι δύο δίσκοι είναι διαφορετικών επιδόσεων, θα επηρεαστεί η ταχύτητα του RAID. 

Tαχυτητα, πιθανον περιορισμος χωρου με διαφορετικες χωρητικοτητες, και υστερα , (αναλογα τον ελεγχτη) πιθανα failures.

O λογος που κανουμε striping , ειναι για αυξημενη αποδοση, αν ειναι να το κανεις και να εχεις  απωλειες δεν εχει καποιο νοημα.

Φυσικα και δεν υπαρχει περιορισμος, προσωπικα δεν το προτεινω , αν δεν ειναι οι δισκοι δυδυμακια.

Αν το raid ηταν _1  δεν θα με πειραζε η διαφορετικοτητα των δισκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα fx-8320 με ένα 120αρι samsung 840. 

Επειδή έχει φουλάρει με Windows 7, photoshop, office, Autocad κτλ σκέφτομαι να πάω για τον αντίστοιχο 860 500αρι (κάποια στιγμή θα χρησιμοποιηθεί και σε τυχών αναβάθμιση-ryzen 5). Διαβάζω για προβλήματα συνεργασίας του fx και του Evo. Ισχύει κάτι τέτοιο;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαχνω desktop για χρηση γραφειου. Εβλεπα για 500αρι ssd αλλα οι τιμες πηγαν παλι ψηλα.

Να παρω cs900 120gb;

Ή να μεινω προσωρινα με hdd και να περιμενω να πεσουν ξανα; Εχει νοημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2020 στις 6:45 ΜΜ, Kostas.karras είπε

Tαχυτητα, πιθανον περιορισμος χωρου με διαφορετικες χωρητικοτητες, και υστερα , (αναλογα τον ελεγχτη) πιθανα failures.

O λογος που κανουμε striping , ειναι για αυξημενη αποδοση, αν ειναι να το κανεις και να εχεις  απωλειες δεν εχει καποιο νοημα.

Φυσικα και δεν υπαρχει περιορισμος, προσωπικα δεν το προτεινω , αν δεν ειναι οι δισκοι δυδυμακια.

Αν το raid ηταν _1  δεν θα με πειραζε η διαφορετικοτητα των δισκων.

κωστη καλησπερα επειδη ήμουν σε φαση να παρω τον 860 evo βρηκα σε καλη τιμη   Sandisk Ultra 3D 500GB        αξιζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά..

Πέρα από το "κύριο" αρχείο της δουλειάς μου, έχω ένα backup σε NAS κι ένα τρίτο offline backup σε εξωτερικό δίσκο (για εξτρά ασφάλεια αλλά και για περιστασιακή -μιλάμε για μια φορά τον μήνα και αν) μεταφορά του backup σε PC σε άλλο σπίτι. Ο τρίτος αυτός δίσκος είναι η τρίτη φορά που παρουσιάζει θέμα, δεν το πρόσεξα καν γιατί τον αναγνωρίζει κανονικά, απλά πήγα να ανοίξω κάποια συγκεκριμένα αρχεία και είδα ότι σκαλώνει, του έκανα ένα surface test με το Hard Disk Sentinel και είδα αυτό στο screenshot. Τις προηγούμενες 2 φορές είχε πιο σοβαρό θέμα και τον αντικατέστησα μέσω εγγύησης, είναι ένας Maxtor M3 Portable 2TB. Ειλικρινά τον προσέχω πολύ, το 95% του χρόνου βρίσκεται σε ένα συρτάρι, όποτε τον βγάζω είναι είτε για να ανανεώσω το backup είτε για να τον μεταφέρω με το αμάξι μια στο τόσο σε άλλο σπίτι, δηλάδή ό,τι "ταλαιπωρία" έχει φάει είναι από τις όποιες αναταράξεις στο αμάξι. Μετά όμως από αυτά (ίσως και πολύ άργησε) αρχίζει να μην μου εμπνέει εμπιστοσύνη και ψάχνω κάποια άλλη επιλογή.

Για να πω την αλήθεια η επιλογή του 2,5άρη χωρίς εξωτερική τροφοδοσία μπορεί να είναι βολική αλλά δεν είναι και απαραίτητη για την χρήση που το θέλω, αν για κάποιο λόγο συνεπάγεται μειωμένη αξιοπιστία ως κατασκευή. Μπάτζετ δεν θέλω να ξεφύγω πολύ από πάνω από τα 100€, χωρητικότητα είναι πάτωμα τα 2TB, αλλά η αλήθεια είναι πως όσο αυξάνεται ο όγκος δουλειάς αυξάνονται και οι απαιτήσεις σε χώρο, οπότε κάτι μεγαλύτερο είναι καλοδεχούμενο.

Είδα κανά 2 προσφορές τις προάλλες στο Amazon.de, έναν WD P10 2,5άρη

https://www.amazon.de/-/en/Western-Digital-WD_BLACK-Powerful-Performance/dp/B07VNTFK87

, βγαίνει γύρω στα 100€ για 4TB, τώρα αυτό με το μεταλλικό περίβλημα στο site το παρουσιάζει ως θετικό, εμένα γιατί μου φαίνεται ότι προσθέτει βάρος και σε μία ενδεχόμενη πτώση χειροτερεύει την κατάσταση;

Ο άλλος είναι ένας WD Elements Portable 5TB

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07X41PWTY

, που βγαίνει γύρω στα 110€

Έχει κανείς εμπειρία από τα συγκεκριμένα μοντέλα για να μεταφέρει εντυπώσεις ως προς την αξιοπιστία τους;

Εναλλακτικά υπάρχει κάποια άλλη πρόταση με τα παραπάνω κριτήρια τιμής και μεγέθους; Δεν ξέρω αν οι 3,5άρηδες θεωρούνται πιο αξιόπιστοι, όπως είπα θα μπορούσα να πάω και σε κάποια τέτοια επιλογή αν αξίζει τον κόπο, ίσως κάποιος δίσκος με εξωτερική θήκη που να παρέχει εκείνη την απαιτούμενη προστασία σε κραδασμούς κλπ;

Maxtor_06042020.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω και εγώ να αλλάξω τους δίσκους μου οπότε χρειάζομαι και εγώ μια μικρή βοήθεια στο τι δίσκους να επιλέξω.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να η αντοχή τους στο χρόνο.

1. Διαθέσιμο ποσό: Μέχρι 300€ και για τους 2

2. Επιθυμητή χωρητικότητα: 2ΤΒ & 4ΤΒ

3. Eίδος χρήσης: Αποθήκευση και αναπαραγωγή για όλα τα αρχεία μου (φωτογραφίες, έγγραφα, βίντεο κτλ..) εκτός από παιχνίδια και προγράμματα που τα έχω σε SSD.

4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης: 1ΤΒ & 2ΤΒ οι οποίοι είναι έτοιμοι να με αφήσουν και οι 2 μιας και τους έχω περίπου 10 χρόνια.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Sapounos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2020 στις 4:24 ΠΜ, antnatal είπε

Έχω ένα fx-8320 με ένα 120αρι samsung 840. 

Επειδή έχει φουλάρει με Windows 7, photoshop, office, Autocad κτλ σκέφτομαι να πάω για τον αντίστοιχο 860 500αρι (κάποια στιγμή θα χρησιμοποιηθεί και σε τυχών αναβάθμιση-ryzen 5). Διαβάζω για προβλήματα συνεργασίας του fx και του Evo. Ισχύει κάτι τέτοιο;; 

Ενδομυχα συναισθηματα..

Στην θεση σου, θα πηγαινα σε καποια αλλη εταιρια, οχι μονο για πιο safe  λυση, αλλα 80+ για 500αρη , κριμα...

Στις 13/4/2020 στις 2:29 ΜΜ, mb1984 είπε

Φτιαχνω desktop για χρηση γραφειου. Εβλεπα για 500αρι ssd αλλα οι τιμες πηγαν παλι ψηλα.

Να παρω cs900 120gb;

Ή να μεινω προσωρινα με hdd και να περιμενω να πεσουν ξανα; Εχει νοημα;

Μπαα, σε συντομο μελλον δεν βλεπω να αλλαζει κατι...

Στις 16/4/2020 στις 8:52 ΜΜ, life is music είπε

κωστη καλησπερα επειδη ήμουν σε φαση να παρω τον 860 evo βρηκα σε καλη τιμη   Sandisk Ultra 3D 500GB        αξιζει ?

Οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2020 στις 1:05 ΜΜ, Sadako είπε

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά..

Πέρα από το "κύριο" αρχείο της δουλειάς μου, έχω ένα backup σε NAS κι ένα τρίτο offline backup σε εξωτερικό δίσκο (για εξτρά ασφάλεια αλλά και για περιστασιακή -μιλάμε για μια φορά τον μήνα και αν) μεταφορά του backup σε PC σε άλλο σπίτι. Ο τρίτος αυτός δίσκος είναι η τρίτη φορά που παρουσιάζει θέμα, δεν το πρόσεξα καν γιατί τον αναγνωρίζει κανονικά, απλά πήγα να ανοίξω κάποια συγκεκριμένα αρχεία και είδα ότι σκαλώνει, του έκανα ένα surface test με το Hard Disk Sentinel και είδα αυτό στο screenshot. Τις προηγούμενες 2 φορές είχε πιο σοβαρό θέμα και τον αντικατέστησα μέσω εγγύησης, είναι ένας Maxtor M3 Portable 2TB. Ειλικρινά τον προσέχω πολύ, το 95% του χρόνου βρίσκεται σε ένα συρτάρι, όποτε τον βγάζω είναι είτε για να ανανεώσω το backup είτε για να τον μεταφέρω με το αμάξι μια στο τόσο σε άλλο σπίτι, δηλάδή ό,τι "ταλαιπωρία" έχει φάει είναι από τις όποιες αναταράξεις στο αμάξι. Μετά όμως από αυτά (ίσως και πολύ άργησε) αρχίζει να μην μου εμπνέει εμπιστοσύνη και ψάχνω κάποια άλλη επιλογή.

Για να πω την αλήθεια η επιλογή του 2,5άρη χωρίς εξωτερική τροφοδοσία μπορεί να είναι βολική αλλά δεν είναι και απαραίτητη για την χρήση που το θέλω, αν για κάποιο λόγο συνεπάγεται μειωμένη αξιοπιστία ως κατασκευή. Μπάτζετ δεν θέλω να ξεφύγω πολύ από πάνω από τα 100€, χωρητικότητα είναι πάτωμα τα 2TB, αλλά η αλήθεια είναι πως όσο αυξάνεται ο όγκος δουλειάς αυξάνονται και οι απαιτήσεις σε χώρο, οπότε κάτι μεγαλύτερο είναι καλοδεχούμενο.

Είδα κανά 2 προσφορές τις προάλλες στο Amazon.de, έναν WD P10 2,5άρη

https://www.amazon.de/-/en/Western-Digital-WD_BLACK-Powerful-Performance/dp/B07VNTFK87

, βγαίνει γύρω στα 100€ για 4TB, τώρα αυτό με το μεταλλικό περίβλημα στο site το παρουσιάζει ως θετικό, εμένα γιατί μου φαίνεται ότι προσθέτει βάρος και σε μία ενδεχόμενη πτώση χειροτερεύει την κατάσταση;

Ο άλλος είναι ένας WD Elements Portable 5TB

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07X41PWTY

, που βγαίνει γύρω στα 110€

Έχει κανείς εμπειρία από τα συγκεκριμένα μοντέλα για να μεταφέρει εντυπώσεις ως προς την αξιοπιστία τους;

Εναλλακτικά υπάρχει κάποια άλλη πρόταση με τα παραπάνω κριτήρια τιμής και μεγέθους; Δεν ξέρω αν οι 3,5άρηδες θεωρούνται πιο αξιόπιστοι, όπως είπα θα μπορούσα να πάω και σε κάποια τέτοια επιλογή αν αξίζει τον κόπο, ίσως κάποιος δίσκος με εξωτερική θήκη που να παρέχει εκείνη την απαιτούμενη προστασία σε κραδασμούς κλπ;

Maxtor_06042020.jpg

Επιλογη σε 3,5'' θα ελεγα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=12003791,12003784

Τωρα απο θηκη rugged  και super ανθεκτικη δεν μπορω να σου πω.

Το θεμα ειναι η απορροφηση του κραδασμου κατα την πτωση, να μην βαρεσει η βελονα, μονο αυτο φοβαμαι.

1 ώρα πριν, Sapounos είπε

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω και εγώ να αλλάξω τους δίσκους μου οπότε χρειάζομαι και εγώ μια μικρή βοήθεια στο τι δίσκους να επιλέξω.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να η αντοχή τους στο χρόνο.

1. Διαθέσιμο ποσό: Μέχρι 300€ και για τους 2

2. Επιθυμητή χωρητικότητα: 2ΤΒ & 4ΤΒ

3. Eίδος χρήσης: Αποθήκευση και αναπαραγωγή για όλα τα αρχεία μου (φωτογραφίες, έγγραφα, βίντεο κτλ..) εκτός από παιχνίδια και προγράμματα που τα έχω σε SSD.

4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης: 1ΤΒ & 2ΤΒ οι οποίοι είναι έτοιμοι να με αφήσουν και οι 2 μιας και τους έχω περίπου 10 χρόνια.

Ευχαριστώ!

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=18549557%2C16949306

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Επιλογη σε 3,5'' θα ελεγα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=12003791,12003784

Τωρα απο θηκη rugged  και super ανθεκτικη δεν μπορω να σου πω.

Το θεμα ειναι η απορροφηση του κραδασμου κατα την πτωση, να μην βαρεσει η βελονα, μονο αυτο φοβαμαι.

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=18549557%2C16949306

Ξεχασα να αναφερω ακομα ενα χαρακτηριστικο. Τον θορυβο. Εχω ακουσει για τους UltraStar οτι κανουν θορυβο αρκετο ενω οι Gold οχι, ισχυει κατι τετοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Sapounos είπε

Ξεχασα να αναφερω ακομα ενα χαρακτηριστικο. Τον θορυβο. Εχω ακουσει για τους UltraStar οτι κανουν θορυβο αρκετο ενω οι Gold οχι, ισχυει κατι τετοιο? 

Iσχυει αλλα δεν ειναι σαν  ultraStar HGST . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Iσχυει αλλα δεν ειναι σαν  ultraStar HGST . 

Δηλαδη; Εννοεις οτι τωρα που ανηκουν στη WD εχει αλλαξει η κατασκευη τους και εχουν μειωσει το θορυβο σε φυσιολογικα επιπεδα εστω; Εχεις καποια εμπειρια σε αυτο πανω; Εχεις να προτινεις μηπως και κατι αλλο εναλλακτικο και "αθορυβο" σχετικα; Για να σου δωσω ενα μετρο συγκρισης οι δισκοι που εχω τωρα ειναι ενας Seagate 2TB και ενας WD Green  1TB που ηταν αρχικα εξωτερικος και χαλασε η θηκη του κ τον εβαλα μεσα και οι 2 παμπαλαιοι.

Επεξ/σία από Sapounos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...