Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει ήδη ένα θέμα πριν δω ετούτο εδώ.

Ψάχνω SSD σκληρό δίσκο συμβατό με Dell Latitude E4310.

1.Διαθέσιμο ποσό : 30-40 euros

2. Επιθυμητή χωρητικότητα 120/128 ή και 256

3. Eίδος χρήσης  Μόνο για προγράμματα, όχι ως μέσω αποθήκευσης

4. Υπάρχουσες μονάδες αποθήκευσης Ότι έχει ο κατασκευαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Heybro είπε

Εννοείται αδερφέ μην αγχώνεσαι. Εξαιρετικό vfm είναι και ο παρακάτω nvme αξίζει σε σχέση με απλό ssd φτάνει 970evo εύκολα 

Στα 26λεπτα ανά GB δεν έχει αντίπαλο. 

Screenshot_20180703-123314.png

Σε αυτά που κάνω στον υπολογιστή δεν θα δω καμιά διαφορά σε σχέση με έναν sata ssd οπότε δεν αξίζει να δώσω περισσότερα χρήματα για αυτόν. Όποιος τον χρειάζεται πραγματικά είναι όντως καλή περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Σε αυτά που κάνω στον υπολογιστή δεν θα δω καμιά διαφορά σε σχέση με έναν sata ssd οπότε δεν αξίζει να δώσω περισσότερα χρήματα για αυτόν. Όποιος τον χρειάζεται πραγματικά είναι όντως καλή περίπτωση.

Είναι μικρή η διαφορά αλλά ναι αν δεν κάνεις καν ούτε ένα ξεζιπαρισμα κάτι τέλος πάντων που να ζητάει ταχύτητα ένας 860 evo είναι υπεραρκετός. Για nvme είναι απίστευτα vfm πάντως με 3200read speed και 1700mb write. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Heybro είπε

Είναι μικρή η διαφορά αλλά ναι αν δεν κάνεις καν ούτε ένα ξεζιπαρισμα κάτι τέλος πάντων που να ζητάει ταχύτητα ένας 860 evo είναι υπεραρκετός. Για nvme είναι απίστευτα vfm πάντως με 3200read speed και 1700mb write. 

Ένα ξεζιπάρισμα στο τόσο ενός μεγάλου αρχείου που μπορεί να κάνω δεν είναι ιδιαίτερη δουλειά... Ένας 860evo ή ένας crucial mx 500 είναι παραπάνω από αρκετός... Απλά έχω κολλήσει στον evo... Επίσης λόγω του ότι το main system μου είναι mini itx δεν θέλω να βάλω ένα hardware που ζεσταίνεται αρκετά όπως οι nvme χωρίς ψυκτρούλα... Πιο χαλαρά να βγει ο 1tb wd blue μου έξω να πάει στο nas και να βάλω έναν evo 500gb στη θέση του...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω microsd για το κινητό (Smasung A5) για αποθήκευση φωτό και κανένα βιντεο του μικρού

Βρήκα αυτήν που είναι και σε προσφορά... 

https://www.e-shop.gr/kingston-sdcs-32gb-canvas-select-32gb-micro-sdhc-uhs-i-class-10-sd-adapter-p-PER.345462

Αξίζει ? Κάποτε η Kingston ήτανε κορυφή. Διαβάζω πολλά παρατράγουδα όμως τελευταία από χρήστες. 

Τί προτείνετε ?

PS Αν είμαι σε λάθος νήμα ζητώ συγνώμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tsino είπε

Ψάχνω microsd για το κινητό (Smasung A5) για αποθήκευση φωτό και κανένα βιντεο του μικρού

Βρήκα αυτήν που είναι και σε προσφορά... 

https://www.e-shop.gr/kingston-sdcs-32gb-canvas-select-32gb-micro-sdhc-uhs-i-class-10-sd-adapter-p-PER.345462

Αξίζει ? Κάποτε η Kingston ήτανε κορυφή. Διαβάζω πολλά παρατράγουδα όμως τελευταία από χρήστες. 

Τί προτείνετε ?

PS Αν είμαι σε λάθος νήμα ζητώ συγνώμη.

Το θεμα ειναι Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2

Φυσικα και ειναι λαθος να ρωτας εδω , οπως και ειναι λαθος Οσοι ρωτουν για ssd..

Tωρα φιλε μου δεν ξερω ΠΟΥ μπορεις να βοηθηθεις...

Σχετικο νημα γι αυτο που ρωτας ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ισως να ανοιξεις θεμα..

Εγω ειχα ανοιξει ενα θεμα πριν λιγες μερες σχετικοτατο, και μου το κλειδωσαν.. (αγνωσται αι βουλαι των mods)

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει σήμερα τρελή προσφορά στο ισπανικό amazon για τον εξαιρετικό mx500 2tb... Πάει με μεταφορικά 297 περίπου. Η χαμηλότερη τιμή που έχει βρεθεί σε όλη την Ευρώπη... Ελλάδα από 410... Όποιος ψάχνει μεγάλο ssd να ξενιάσει πια από δίσκους και έχει το μαρούλι χτυπάει άφοβα... Σκοτώνει η προσφορά... Και είναι μόνο για σήμερα... Τρελά με ξύνει το χέρι μου... Θέλω και htpc με 2200g όμως... Φτωχολογιά καταραμένη... :-) χτυπάτε συμφορουμήτες!!!

Έλα και ο 1tb mx500 κάτω και από τα 190 ευρώ Ελλάδα, συγκεκριμένα 183... Άντε να πέφτουν και οι μεγάλοι λέμε... Εν τω μεταξύ ο 860 evo 1tb στα 215... Αετό πετάνε εκεί στην samy...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για mSATA ή M.2 2242 SATA 6G/s και είδα στους Kingston ms200 ο 240άρης είναι πιο φτηνός από τον 120άρη, τι φάση; Βλέπω στα specs (του Skroutz) τα μισά IOPS για τον 240GB.
Τα δύο μαγαζιά που τον έχουν τόσο χαμηλά είναι αυτό και αυτό, μήπως είναι παλιότερο μοντέλο; Τα άλλα τον έχουν 120€ (ίδιος κωδικός πάντως πάνω στο sticker του ssd στις φωτό).

Ο Kingston UV500 είναι εξίσου καλός;
Ένας από τους παραπάνω ή ο Transcend MTS420;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Balrog είπε

Ψάχνω για mSATA ή M.2 2242 SATA 6G/s και είδα στους Kingston ms200 ο 240άρης είναι πιο φτηνός από τον 120άρη, τι φάση; Βλέπω στα specs (του Skroutz) τα μισά IOPS για τον 240GB.
Τα δύο μαγαζιά που τον έχουν τόσο χαμηλά είναι αυτό και αυτό, μήπως είναι παλιότερο μοντέλο; Τα άλλα τον έχουν 120€ (ίδιος κωδικός πάντως πάνω στο sticker του ssd στις φωτό).

Ο Kingston UV500 είναι εξίσου καλός;
Ένας από τους παραπάνω ή ο Transcend MTS420;

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2

Φιλε εισαι σε λαθος θεμα, για ssd ρωτα αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι είσαι τυπικά σωστός για τις ερωτήσεις για ssd το ερημωσες το θέμα βρε συ... Έλα αφού πάντα ρωτούσαμε και στην πρώτη version του θέματος και για ssd τι τους αποπαίρνεις;;; :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για laptop ή για δεύτερο δίσκο για παιχνίδια είναι αξιόλογη τιμή και αξίζει...για πρώτο δίσκο δεν έχω ιδιαίτερη άποψη αλλά σίγουρα με κανένα 20άρι πάνω θα έπαιρνες αρκετά καλύτερο δίσκο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσ' τον, το 'χει πάρει προσωπικά που του κλείδωσαν το θέμα που άνοιξε 😛

Για το Patriot, από ταχύτητες πρέπει να είναι καλός ειδικά σε αυτή την χωρητικότητα, αλλά αξιοπιστία δεν έχει καλή και έχει 32MB DRAM. Κ εγώ θα έπαιρνα MX500 με 20€ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...