Προς το περιεχόμενο

Απαιτησεις υπολογιστη για σχολη πληροφορικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, φετος εδωσα πανελληνιες και θα παω στη σχολη μηχανικων (τει) της θεσσαλονικης η στο αντιστοιχο της Αθηνας το οποιο ενωθηκε φετος με αυτο του πειραια και εγινε αει.Δεν ξερω τι απαιτησεις χρειαζονται για εναν υπολογιστη ωστε να κανω τη δουλεια μου οπως επισης και αν θα πρεπει να εχω laptop η οχι.Αυτος που εχω τωρα ειναι ενας σταθερος με τα εξης χαρακτηριστικα:

  • intel i5-3330
  • gtx 1050 2gb
  • 8gb ram
  • 120gb ssd
  • 500gb hdd

Μπορω να κρατησω αυτον που εχω ηδη; ή θα χρειαστω αναγκαστικα ενα laptop; Αν ναι για τι τιμες μιλαμε;Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimitris.tsioumas είπε

 

  • intel i5-3330
  • gtx 1050 2gb -> βαλε οτι πιο low end, για να μην εχεις καψιματα με lol-dota κτλ και κανεις παραπανω χρονακια 🤣
  • 8gb ram
  • 120gb ssd
  • 500gb hdd

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Μια χαρά είναι για τώρα το PC που έχεις 

Τώρα αν στο μέλλον θέλεις λαπτοπ για mobility και σου περισσεύουν πάρε ένα 

Καταλαβα,δεν το γλιτωνω δηλαδη 

2 λεπτά πριν, alkis13 είπε
10 λεπτά πριν, dimitris.tsioumas είπε
  • intel i5-3330
  • gtx 1050 2gb -> βαλε οτι πιο low end, για να μην εχεις καψιματα με lol-dota κτλ και κανεις παραπανω χρονακια 🤣
  • 8gb ram
  • 120gb ssd
  • 500gb hdd

lol σπανια παιζω,παιζω και αλλα πιο βαρια παιχνιδια 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις τίποτα. Μια χαρά είναι.

Επίσης, πρώτα πήγαινε, δες τι ανάγκες θα παρουσιαστούν (που κατά πάσα πιθανότητα δεν θα παρουσιαστεί κάτι για το οποίο το σύστημά σου δεν σε καλύπτει ήδη) και αν χρειάζεσαι κάτι πάρ' το τότε. Όπως ξέρεις, στα προϊόντα τεχνολογίας ισχύει το "όσο πιο αργά το αγοράσεις, τόσο φθηνότερο θα το πάρεις ή τόσο καλύτερο θα πάρεις με τα ίδια χρήματα". Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι τώρα όταν θα το χρειαστείς (ΑΝ το χρειαστείς) κοντά στα Χριστούγεννα (= μισό χρόνο μετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σταθερός σου είναι μια χαρά. Ωστόσο όταν ξεκίνησα εγώ πήρα λαπτοπ παρόλο που υπάρχουν μηχανήματα στα εργαστήρια. Είναι πιο εξυπηρετικό να τα κάνεις στο δικό σου μηχάνημα και να μην είσαστε δύο τρεις πάνω από το ίδιο μηχανάκι. Αν έχεις την οικονομική άνεση πάρε λαπτοπ. Αν πάλι είσαι σφιχτά δεν τρέχει κάτι, θα μπορέσεις να ανταποκριθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είναι δεν έχεις κανένα θέμα.
Μπορείς να ανεβάσεις την μνήμη του στα 12 ή 16Gb αν και εφόσον ασχοληθείς κάποια στιγμή με virtual machines και θελήσεις να φτιάξεις εικονικά περιβάλλοντα για πειράματα κλπ ανάλογα με το μάθημα.
Για φορητό αν θελήσεις να είσαι εντελώς ανεξάρτητος όποιο κ να πάρεις σε καλύπτει νομίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2018 στις 2:40 ΜΜ, dpolal είπε

Όπως είναι δεν έχεις κανένα θέμα.
Μπορείς να ανεβάσεις την μνήμη του στα 12 ή 16Gb αν και εφόσον ασχοληθείς κάποια στιγμή με virtual machines και θελήσεις να φτιάξεις εικονικά περιβάλλοντα για πειράματα κλπ ανάλογα με το μάθημα.
Για φορητό αν θελήσεις να είσαι εντελώς ανεξάρτητος όποιο κ να πάρεις σε καλύπτει νομίζω.

Δε χρειάζεται ούτε αυτό. Να χρειαστεί VM ίσως σε κάνα εργαστήριο λειτουργικών συστημάτων για να σετάρει κάνα GNU/Linux, αλλά με 8 GB RAM είναι υπερ-καλυμμένος . Δίνει τα 2 GB στο VM και καθάρισε. 

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...