Προς το περιεχόμενο

Ταινιες που βλεπετε ανετα ξανα και ξανα


Heybro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Στις 5/7/2018 στις 9:05 ΠΜ, phanispal είπε

Το Amelie είναι η μόνη ταινία που έχω ξαναβάλει με το που τελείωσε.

Κατά τ' άλλα, απ' τις 500+ ταινίες που έχω σε HD στη συλλογή μου, τουλάχιστον τα 2/3 τα έχω δει >1 φορές, και τα ξαναβλέπω άνετα.

Το Amelie είναι η μόνη ταινία που... έκατσα στο σινεμά και την είδα ξανά με το που τελείωσε. :-) Τότε σε κάποια σινεμά γινόταν. Απλά καθόσουν στην αίθουσα και συνήθως δε σου έλεγε κανένας τίποτα.

Ήμουν με την αδερφή μου, θυμάμαι, και με το που τέλειωσε, κοιταχτήκαμε, κάναμε 1-2 σχόλια, και αμέσως μετά "καθόμαστε να το ξαναδούμε;"

Νομίζω ο βασικός λόγος ήταν η μουσική, επειδή αργότερα περιμέναμε πως και πως να τη δούμε ξανά σε DVD, αλλά μόλις βρήκαμε το soundtrack, κάπου μας κάλυψε και το ξεπεράσαμε.

23 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Πριν καμια 10αρια χρονια,ειχα μια κασετινα με dvd..Τις οποιες εβλεπα ξανα κ ξανα!!Δηλαδη κατι fast and furious,police academy,ace ventura κλπ,παιζει να τα  εχω δει χωρις υπερβολη 30-40 φορες..

Αν το πιστευετε,πλεον δεν μπορω να κατσω να δω μια ταινια δευτερη φορα!Οσο απαιχτη κ να ειναι..

Κι εγώ έτσι ήμουν. Κάποτε έλιωνα τις ίδιες ταινίες ξανά και ξανά, ακόμη και αν δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο. Τώρα υπάρχουν αρκετές ταινίες που θέλω να δω μια 2η φορά, αλλά ποτέ δεν βρίσκω την όρεξη να το κάνω. Προτιμώ πάντα να δω κάτι καινούργιο.

Από τα τελευταία χρόνια, οι μόνες ταινίες που είδα 2η φορά, ήταν τα δύο καινούργια Star Wars (VII και VIII) και αυτό όχι σκόπιμα. Ξεκίνησα απλά να δω 1-2 σκηνές και κατέληξα να τις ξαναδώ. Τυχαία, δηλαδή.

Υπάρχουν, όμως, πάρα πολλές που θα έβλεπα ξανά ευχαρίστως. Απλώς πάντα προηγούνται οι άλλες, που δεν έχω δει ακόμη. 😉 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινίες που έχουμε ξανά δει και ξανά βλέπουμε άνετα συνήθως τις νιώθουμε δικές μας πες νοσταλγία πες βγάζουν ένα συναίσθημα που λίγες το κάνουν δεν ξέρω. Το ίδιο μου συμβαίνει με φιλαράκια και big bang theory. 2000 φορές τα βλέπω και άνετα τα ξανά βλέπω. Φαντάζουν τόσο οικεία μετά από πολλές φορές επανάληψη. Δηλαδή έχω 4000 ταινίες που δεν έχω δει στους σκληρούς αλλά όχι μπορεί να κάτσω να ξανά δω μια που την έχω δει άλλες 10 φορές. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό πραγματικά. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star wars όλα ,!!!

Και μια φορά κάθε 2 χρόνια μαζεύονται όλα τα ρεμαλια με τσιπς ,ποπ κορν ,και ότι άλλη σαβουρα παίζει και τα βλέπουμε όλα... ξυπνάει ο προτζεκτορας και βαράει το home theater με τα εφέ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα εβαζα σχεδον ολες τις ταινιες του Arnold. Οι ατακες ειναι επικες και διαχρονικες.

Επισης οσες ταινιες εχουν τρομερη μουσικη, οπως το Last of the mohicans.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω δει πάρα πολλές ταινίες ως κινηματογραφόφιλος απο μικρός εδω και σχεδόν 4 δεκαετίες για μένα υπάρχουν κάποιες που έχουν συναισθηματική αξία ιδιαίτερη και είναι και αριστουργήματα ιδίως την εποχή που βγήκαν και διαχρονικά αλλά και κάποιες που είναι άψογες και τις έχω δει πάνω απο 2-3 φορές αλλά δεν θα μπορούσα να τις δω και τόσο πολλές φορές.

Δεν Βάζω Ελληνικές ταινίες γιατί είναι μια κατηγορία απο μόνες τους και καλό θα ήταν να υπάρξει ξεχωριστό θέμα για αυτές.

Εβλεπα κυρίως blockbusters την εποχή που έβγαιναν αλλά μου άρεσαν πολύ και sci-fi θρίλλερ κλπ είναι δύσκολο να ξεχωρίσω αλλά θα βάλω μια 10άδα για αρχή απο αυτές που έχω δει πολλές φορές και θα μπορούσα να ξαναδώ άνετα είτε μόνος είτε με φίλους αν τύχει η όταν έχω απλά όρεξη.

  1. Alien
  2. Terminator
  3. Star Wars (πρώτη τριλογία)
  4. Indiana Johnes
  5. Conan the Barberian (ίσως την εχω δει περισσότερο απο όλες πάνω απο 30αριά φορές αν βάλεις σινεμά Video DVD και τηλεόραση)
  6. The Shining (Η Λάμψη με τον Jack Nickolson)
  7. The Thing (original Carpenter)
  8. The Matrix /Dark City (τις βάζω μαζί...)
  9. LoTR 
  10. Bladerunner

Στενές επαφές 3ου τύπου και Οδύσσεια 2001 (ως Bonus της λίστας που θυμήθηκα στο τέλος)

Υπάρχουν αρκετές ακόμα που θα γράψω στο Νο2 αυτές είναι η πρώτη μου λίστα με κυρίως πιο "εντυπωσιακές" ταινίες.

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/07/2018 at 09:32, Zengar Zombolt said:

V for Vendetta 
v-for-vendetta-img-2.jpg

Απορώ πως αρέσει αυτή η εμετική αηδία.

Δεν έχω λόγια για την απέχθεια μου για αυτή την ταινία.

Μου φαίνεται πολύ άσχημη και κακόγουστη.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιπέτεις.

Χτες ξαναείδα την colombiana με  τη σύζυγο που δεν την είχε δει.Μπορεί να μην παίζει κάποια φίρμα μπορεί η Ζόε Σαλντάνα να μην είναι γυναικάρα αλλά για μένα πολύ καλή στο ρόλο της. Επίσης

Shooter (όχι τη σειρά αλλά την ταινία του 2007).Την βλέπω και την ξαναβλέπω άνετα.Ωραία πλοκή και ωραίες σκηνές  από την αρχή μέχρι το τέλος  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...