Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, panoss1 είπε

Καλημέρα. 

Έχω εδώ και 21 (απροβλημάτιστα) χρόνια τον paradox esprit 748es,με 24 ζωνες ,4 ρανταρ και 3 πληκτρολόγια.Θελω να βάλω ειδοποιηση ενεργοποιησης μέσω γραμμής ΟΤΕ  (voip adsl) στο κινητο.

Υπάρχει η δυνατότητα?

Ευχαριστώ και καλές γιορτές 

Ενα Dialer χρειάζεσαι - βγαινει και pstn για ειδοποιηση μεσω γραμμης σταθερου αλλα και GSM που δουλευει με καρτα SIM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Καλημέρα, μεσω ιντερνετ θέλεις την ειδοποίηση ή μεσω sms, ή τηλ/τη ?. Διευκρίνισε το λιγο σε παρακαλω

Μέσω σταθερής γραμμής τηλεφώνου να με καλεί στο κινητό.

Είδα τους καινούργιους των παιδιών και είπα να αναβαθμιστώ τρομάρα μου...

Ρώτησα την paradox για έλεγχο από ίντερνετ και μου είπαν ότι λόγω παλαιότητας δεν γίνεται. 

55 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ενα Dialer χρειάζεσαι - βγαινει και pstn για ειδοποιηση μεσω γραμμης σταθερου αλλα και GSM που δουλευει με καρτα SIM

Σκέφτομαι μήπως λόγω voip δεν δουλεψει,χωρίς να ξέρω βέβαια.

Επεξ/σία από panoss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Σκέφτομαι μήπως λόγω voip δεν δουλεψει,χωρίς να ξέρω βέβαια.

δουλευει κανονικα, θα παρεις γραμμη απο την εξοδο του ρουτερ σου, οπως θα εβαζες μια συσκευη τηλεφωνου...

προσωπικα βεβαια ειμαι υπερ του GSM αλλα εχει ενα Χ κοστος συντηρησης της SIM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, paylidis είπε

δουλευει κανονικα, θα παρεις γραμμη απο την εξοδο του ρουτερ σου, οπως θα εβαζες μια συσκευη τηλεφωνου...

προσωπικα βεβαια ειμαι υπερ του GSM αλλα εχει ενα Χ κοστος συντηρησης της SIM

Ευχαριστώ. 

Υπάρχει κάποια πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Ευχαριστώ. 

Υπάρχει κάποια πρόταση?

Προσωπικά εχω παρει αυτό https://www.skroutz.gr/s/25671052/Τηλεφωνητής-Συστημάτων-Συναγερμού-GSM-PSTN-HX-GD30-Plus.html σε paradox συναγερμο, μεχρι ωρας δεν ειχα καποιο θέμα... Μονη παραφωνία ο ελαφρως δυσκολος προγραμματισμος σε σχέση με ενα αντιστοιχο pstn που εβαλα σε εναν caddx...

 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panoss1 είπε

Μέσω σταθερής γραμμής τηλεφώνου να με καλεί στο κινητό.

Είδα τους καινούργιους των παιδιών και είπα να αναβαθμιστώ τρομάρα μου...

Ρώτησα την paradox για έλεγχο από ίντερνετ και μου είπαν ότι λόγω παλαιότητας δεν γίνεται. 

Σκέφτομαι μήπως λόγω voip δεν δουλεψει,χωρίς να ξέρω βέβαια.

Εναν universal τηλ/τη θελεις. Με το voip δεν θα εχεις θεμα αρκει να παρεις εξοδο απο το router σου (telephone 1 ή 2) και να την συνδεσεις στον τηλ/τη. Για ενεργοποίηση θελει μια εντολη (+ ή -) παίρνεις απο την εξοδο PGM ή αν δεν θελεις να μπλέκεις με προγ/σμους παρε απο την εντολη της εξ. σειρήνας. Αυτο για να σε καλει σε κατασταση συναγερμου. Αν θελεις μονο για αναφορά οπλισης-αφοπλισης θελει να προγραμματίσεις αντίστοιχα την θύρα εξοδου PGM.

Εγω εχω βαλει αυτον πολυ ευκολος στον προγραμματισμό και στέλνει μεχρι και 2 (ηχογραφημένα) μηνύματα.

AD20 link

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, paylidis είπε

Προσωπικά εχω παρει αυτό https://www.skroutz.gr/s/25671052/Τηλεφωνητής-Συστημάτων-Συναγερμού-GSM-PSTN-HX-GD30-Plus.html σε paradox συναγερμο, μεχρι ωρας δεν ειχα καποιο θέμα... Μονη παραφωνία ο ελαφρως δυσκολος προγραμματισμος σε σχέση με ενα αντιστοιχο pstn που εβαλα σε εναν caddx...

 

 

20 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εναν universal τηλ/τη θελεις. Με το voip δεν θα εχεις θεμα αρκει να παρεις εξοδο απο το router σου (telephone 1 ή 2) και να την συνδεσεις στον τηλ/τη. Για ενεργοποίηση θελει μια εντολη (+ ή -) παίρνεις απο την εξοδο PGM ή αν δεν θελεις να μπλέκεις με προγ/σμους παρε απο την εντολη της εξ. σειρήνας. Αυτο για να σε καλει σε κατασταση συναγερμου. Αν θελεις μονο για αναφορά οπλισης-αφοπλισης θελει να προγραμματίσεις αντίστοιχα την θύρα εξοδου PGM.

Εγω εχω βαλει αυτον πολυ ευκολος στον προγραμματισμό και στέλνει μεχρι και 2 (ηχογραφημένα) μηνύματα.

AD20 link

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. 

Καλά Χριστούγεννα εύχομαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2021 στις 11:11 ΠΜ, panoss1 είπε

Καλημέρα. 

Έχω εδώ και 21 (απροβλημάτιστα) χρόνια τον paradox esprit 748es,με 24 ζωνες ,4 ρανταρ και 3 πληκτρολόγια.Θελω να βάλω ειδοποιηση ενεργοποιησης μέσω γραμμής ΟΤΕ  (voip adsl) στο κινητο.

Υπάρχει η δυνατότητα?

Ευχαριστώ και καλές γιορτές 

Καλημερα, 

Σε μερικούς παλιούς συναγερμούς που έχουν communicator κ pager(αποκωδικοποιητή για κέντρο λήψης και βομβητή) έχω δοκιμάσει το εξής. Στο pager έχω βάλει κανονικά ένα κινητό με κενό τον κωδικό. Σε όλους κάλεσε κανονικά, βέβαια όταν το σήκωσα έκανε κάτι περίεργους θορύβους. Αλλά καταλαβαίνεις ότι σε καλεί ο συναγερμός. 

Τωρα στον δικό σου συναγερμό σύμφωνα με το manual του, έχει pager(βομβητή) ενσωματωμένο σαν επιλογή στον communicator(κωδικοποιητή). Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις το τηλέφωνό σου χωρίς κωδικό πελάτη(account number), και να επιλέξεις την επιλογή pager αντί του dtmf/contact id και να δεις αν θα σε καλέσει. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Προϋπόθεση ότι δεν σου ακούγονται κινέζικα, ότι δεν χρησιμοποιείς τον κωδικοποιητή για κέντρο λήψης(αλλιώς δεν θα ήθελες να ειδοποίηση) και ότι μπορείς να κάνεις αλλαγές στο σύστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αναφορά σε κείμενο

...Προϋπόθεση ότι δεν σου ακούγονται κινέζικα... 

Χάχα,όντως μου ακούγονται κινέζικα (τα δικά μου καλώδια ξεκινάνε από 1 καρε και πανω),σε ευχαριστώ πολύ πάντως και εύχομαι καλές γιορτές με υγεία.

Επεξ/σία από panoss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panoss1 είπε

 

Χάχα,όντως μου ακούγονται κινέζικα (τα δικά μου καλώδια ξεκινάνε από 1 καρε και πανω),σε ευχαριστώ πολύ πάντως και εύχομαι καλές γιορτές με υγεία.

Επίσης καλές γιορτές!

Ότι σου πρότεινα δεν χρειάζεται καμία καλωδιακή αλλαγή, είναι τσάμπα, αλλαγές από το πληκτρολόγιο μόνο, θεωρώντας ότι είχες ΚΛΣ κάποια στιγμή και είναι τα καλώδια PSTN επάνω στον πίνακα. Επίσης, θεωρώ ότι αυτά τα καλώδια τα επερνες από ενα πριζάκι τηλέφωνου όπου πλέον κατοικεί ένα ωραίο τούμπανο ρούτερ, οπότε εύκολη η αλλαγή σε voip. Αν όμως επερνες τη γραμμή από κάποια διακλάδωση κουτιού στο τοίχο, θες κάποια αλλαγή σε αυτά ώστε να επιστραφεί απο το ρούτερ πλέον. Αλλά αυτά και περισσότερα θα τα κάνεις έτσι κ αλλιώς και τηλεφωνητή ξεχωριστό άμα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Επίσης καλές γιορτές!

Ότι σου πρότεινα δεν χρειάζεται καμία καλωδιακή αλλαγή, είναι τσάμπα, αλλαγές από το πληκτρολόγιο μόνο, θεωρώντας ότι είχες ΚΛΣ κάποια στιγμή και είναι τα καλώδια PSTN επάνω στον πίνακα. Επίσης, θεωρώ ότι αυτά τα καλώδια τα επερνες από ενα πριζάκι τηλέφωνου όπου πλέον κατοικεί ένα ωραίο τούμπανο ρούτερ, οπότε εύκολη η αλλαγή σε voip. Αν όμως επερνες τη γραμμή από κάποια διακλάδωση κουτιού στο τοίχο, θες κάποια αλλαγή σε αυτά ώστε να επιστραφεί απο το ρούτερ πλέον. Αλλά αυτά και περισσότερα θα τα κάνεις έτσι κ αλλιώς και τηλεφωνητή ξεχωριστό άμα πάρεις.

Γραμμή απ το ρουτερ έχω στο κουτί,το πως θα το προγραμματίσω δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, panoss1 είπε

Γραμμή απ το ρουτερ έχω στο κουτί,το πως θα το προγραμματίσω δεν ξερω.

Αν γνωρίζεις ή μπορείς να μάθεις τον κωδικό τεχνικού/εγκαταστάτη, να σου πω τι να πατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/12/2021 στις 6:06 ΠΜ, apostolis_32 είπε

Αν γνωρίζεις ή μπορείς να μάθεις τον κωδικό τεχνικού/εγκαταστάτη, να σου πω τι να πατήσεις.

Μάλλον είναι αυτός που χρησιμοποιώ ο master.

Ας κάνουμε μια προσπάθεια. 

Το τηλέφωνο το δοκίμασα είναι εντάξει.

Που το συνδέω?

20211227_134930.jpg

Επεξ/σία από panoss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη χρονια ευχομαι σε ολους με υγεια!

Λιγες ημερες πριν τα Χριστουγενα ανοιχτηκαν πολλα σπιτια στην περιοχη μου (επαρχια μενω) το κακο ομως ειναι οτι ολοι ηταν μεσα. Μεχρι τωρα συνηθως ανοιγαν κλειστα σπιτια και η ιδεα να μπουν ενω κοιμαμε και να μην καταλαβω κατι δεν ειναι απλα τρομαχτικη. Οποτε η σκεψη και η εγκατασταση συναγερμου ειναι πλεων υποχρεωτικη για εμενα τουλαχιστον. Μιλησα με τεχνικους στον νομο μου και θα ηθελα την γνωμη σας. Με την σιγμα δεν εχω ακριβης προσφορα οσο αφορα το τι θα βαλουν αλλα και οι 2 που ηρθαν δεν μου εβγαλαν επαγκελματισμο αλλα τωρα που σε βρηκα θα στα αρπαξω. Ο ενας μου ειπε να βαλει 5 εξωτερικα ρανταρ στα 1000 και για ενσυρματο χοντρικη τιμη 900 και την εγκατασταση καλωδιων να βαλω εναν ηλεκτρολογο να την κανει. Ο δευτερος τις σιγμα 1100 χωρις να μου πει τι θα βαλει. Κριμα για την εταιρεια που συνεργαζεται με αυτους μαλλον.

Paradox περιμενω εναν τεχνικο ακομα απο αλλο νομο (δυστηχως για σιγμα δεν βρηκα καποιον να θελει να ερθει). Ο τεχνικος του νομου μου μου εδωσε τιμη με εγκατασταση στα 850 τα οποια ειναι:

Πινακα SP6000 

Πληκ. Κ32LED

12 παγιδες

2 ρανταρ optex RXC x14

Σειρηνα εξωτερικη SIR/V

Σειρηνα μεσα artec

Με θεματα τετοιον συστηματων δεν εχω καμια γνωση παρα μονο οτι διαβασα εδω. Την τιμη τις parodox πως την βλεπεται? Εχεται να προτεινεται κατι αλλο και να δω σε τι τιμες θα το βρω? Το σπιτι ειναι μονοκατοικια 140 τμ. Μελλοντικα θα ηθελα να προσθεσω εξτρα εξωτερικη περιμετρο ειτε με κουρτινες η με ρανταρ αλλα αυτην την στιγμη λογο οικονομικου με ενδιαφερουν μονο πορτες παραθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, MadMax01 είπε

Καλημερα και καλη χρονια ευχομαι σε ολους με υγεια!

Λιγες ημερες πριν τα Χριστουγενα ανοιχτηκαν πολλα σπιτια στην περιοχη μου (επαρχια μενω) το κακο ομως ειναι οτι ολοι ηταν μεσα. Μεχρι τωρα συνηθως ανοιγαν κλειστα σπιτια και η ιδεα να μπουν ενω κοιμαμε και να μην καταλαβω κατι δεν ειναι απλα τρομαχτικη. Οποτε η σκεψη και η εγκατασταση συναγερμου ειναι πλεων υποχρεωτικη για εμενα τουλαχιστον. Μιλησα με τεχνικους στον νομο μου και θα ηθελα την γνωμη σας. Με την σιγμα δεν εχω ακριβης προσφορα οσο αφορα το τι θα βαλουν αλλα και οι 2 που ηρθαν δεν μου εβγαλαν επαγκελματισμο αλλα τωρα που σε βρηκα θα στα αρπαξω. Ο ενας μου ειπε να βαλει 5 εξωτερικα ρανταρ στα 1000 και για ενσυρματο χοντρικη τιμη 900 και την εγκατασταση καλωδιων να βαλω εναν ηλεκτρολογο να την κανει. Ο δευτερος τις σιγμα 1100 χωρις να μου πει τι θα βαλει. Κριμα για την εταιρεια που συνεργαζεται με αυτους μαλλον.

Paradox περιμενω εναν τεχνικο ακομα απο αλλο νομο (δυστηχως για σιγμα δεν βρηκα καποιον να θελει να ερθει). Ο τεχνικος του νομου μου μου εδωσε τιμη με εγκατασταση στα 850 τα οποια ειναι:

Πινακα SP6000 

Πληκ. Κ32LED

12 παγιδες

2 ρανταρ optex RXC x14

Σειρηνα εξωτερικη SIR/V

Σειρηνα μεσα artec

Με θεματα τετοιον συστηματων δεν εχω καμια γνωση παρα μονο οτι διαβασα εδω. Την τιμη τις parodox πως την βλεπεται? Εχεται να προτεινεται κατι αλλο και να δω σε τι τιμες θα το βρω? Το σπιτι ειναι μονοκατοικια 140 τμ. Μελλοντικα θα ηθελα να προσθεσω εξτρα εξωτερικη περιμετρο ειτε με κουρτινες η με ρανταρ αλλα αυτην την στιγμη λογο οικονομικου με ενδιαφερουν μονο πορτες παραθυρα.

Οι τιμές από τους τεχνικούς του νομού σου από μόνες τους δεν λένε κάτι. Ειδικά για μονοκατοικία θεωρώ πιο σημαντικά τα εξωτερικά ραντάρ πάρα τις παγίδες στις πόρτες. Υπόψιν τα εξωτερικά ραντάρ είναι ακριβά μπορεί το καθένα να έχει 80€ για παράδειγμα. Κάποιος διαρρήκτης αν ανοίξει το παράθυρο ή την πόρτα και ενεργοποιηθεί η παγίδα και χτυπήσει ο συναγερμός πιθανόν να μπει μέσα να πάρει οτι προλάβει και να φύγει. Το καλοκαίρι αν έχεις ανοιχτα το βράδυ οι παγίδες πιθανόν να είναι άχρηστες. Αν όμως χτυπήσει ένα εξωτερικό ραντάρ λογικά θα φύγει και δεν θα μπει καν στην διαδικασία να παραβιάσει πόρτα η παράθυρο και θα γλυτώσεις και την ζημιά. Το κακό με τα ραντάρ εξωτερικού χώρου είναι ότι έχουν υψηλό κόστος και πιθανόν να δίνουν πιο συχνά ψευδείς συναγερμούς. Θα προτιμούσα κάποιον τεχνικό που είναι κοντά γιατί ειδικά στην αρχή μπορεί να χρειαστούν κάποιες μικροαλλαγές  ή στην πορεία θα χρειαστεί αλλαγή μπαταρίας και άντε να φέρεις κάποιον από άλλο νομό η πόλη να στην αλλάξει αν δεν μπορείς μόνος σου. 

Επεξ/σία από samtwo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...