Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στη διαδικασία ανακαίνισης οροφοδιαμερισματος 3ου το οποίο είχε προεγκατασταση (παροχες σε κάθε άνοιγμα και κουτί συναγερμού) χωρίς να έχει μπει συναγερμός.

Μου προτάθηκε να μη μπει σε κάθε άνοιγμα παγίδα αλλά ένα μεικτό σύστημα με ραντάρ σε σημεία πιθανής εισόδου που αποτρέπουν τον διαρρήκτη να μπει μέσα (σε βεράντα, είσοδο κλπα)  και στα υπόλοιπα παγίδες.

Είναι ασφαλές αυτό το σύστημα γενικά; Επίσης έχει κάποιο νόημα η τοποθέτηση κάμερας στο σαλόνι του σπιτιού ενώ το 90% του χρόνου θα είμαι στο σπίτι (κυρία κατοικια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, john1987 είπε

Είμαι στη διαδικασία ανακαίνισης οροφοδιαμερισματος 3ου το οποίο είχε προεγκατασταση (παροχες σε κάθε άνοιγμα και κουτί συναγερμού) χωρίς να έχει μπει συναγερμός.

Μου προτάθηκε να μη μπει σε κάθε άνοιγμα παγίδα αλλά ένα μεικτό σύστημα με ραντάρ σε σημεία πιθανής εισόδου που αποτρέπουν τον διαρρήκτη να μπει μέσα (σε βεράντα, είσοδο κλπα)  και στα υπόλοιπα παγίδες.

Είναι ασφαλές αυτό το σύστημα γενικά; Επίσης έχει κάποιο νόημα η τοποθέτηση κάμερας στο σαλόνι του σπιτιού ενώ το 90% του χρόνου θα είμαι στο σπίτι (κυρία κατοικια).

Καλησπερα

Αν δεν μας δωσεις στοιχεια για την προσφορα, οπως τι υλικα ειναι και περισσότερες πληροφοριες δεν γινεται να σου πει καποιος αν ειναι καλα η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, john1987 είπε

Μου προτάθηκε να μη μπει σε κάθε άνοιγμα παγίδα αλλά ένα μεικτό σύστημα με ραντάρ σε σημεία πιθανής εισόδου που αποτρέπουν τον διαρρήκτη να μπει μέσα (σε βεράντα, είσοδο κλπα)  και στα υπόλοιπα παγίδες.

Έχει προαναφερθεί ότι καλό είναι να πιάσεις τον κλέφτη όσο το δυνατόν πιο έξω γίνεται, του δίνεις λιγότερο χρόνο να αντιδράσει από τη στιγμή που θα ακουστεί η σειρήνα. Έχουμε δει δημόσια βίντεο που ανοίγουν μπαλκονόπορτες και μπαίνουν μέσα με τη σειρήνα να βαράει και ότι αρπάξουν σε 30-60 δευτερόλεπτα. Αλλά τα σπίτια αυτά είναι ή μονοκατοικίες, ή ισόγειο ή άντε 1ος όροφος. Τώρα στον 3ο όροφο που λες ο άλλος άμα έρθει από το μπαλκόνι θέλει χρόνο και να κατέβει. Άρα θα κάτσει και ακόμα λιγότερο μέσα η και καθόλου. Εκτός άμα είσαι τελευταίος και έχεις ταράτσα από πάνω. Αυτή είναι η δικιά μου άποψη. Παγίδες σε όλες τις μπαλκονόπορτες να βάλεις σίγουρα. Το θέμα σου είναι αν θα βάλεις στα παντζούρια άλλες παγίδες ή έξω στο μπαλκόνι ραντάρ/δέσμες. Προσωπικά μ αρέσει να βλέπω στο πληκτρολόγιο πιο παντζούρι/μπαλκονόπορτα είναι ανοιχτό. 

Λες ότι είχε αναμονές το σπιτι. Σιγουρεψου ότι οι αναμονές έχουν αρκετά καλωδιακια μέσα για να πετύχεις αυτό που θες(ξεχωριστές ζώνες) και αν είναι σε συνέχεια με κάποιο άλλο καλώδιο(πχ. ηλεκτρολόγοι συνηθίζουν να "τρέχουν" ένα μόνο 2αρι καλώδιο από παράθυρο σε παράθυρο με συνέπεια να μην μπορείς να έχεις κάθε παράθυρο χωριστά, αλλά ούτε και να κλέψεις από εκεί τα +,-, ζώνη και να βγεις κατευθείαν στο μπαλκόνι για κάποιο ραντάρ. Αν έχει έστω 4αρι κάπως σώζεται).

Αλλιώς αν δεν τελείωσες με σοβάδες και βαψιματα, είναι ώρα να τρέξεις κ άλλες αναμονές. Καλό είναι να υπάρχουν. Η επαφή κοστίζει 3-5ευρω. Τα  ραντάρ εξωτερικού χώρου ξεκινούν από 50(καλής ποιότητας εννοείται για να μην έχεις ψευδείς συναγερμούς). Ανάλογα το budget σου μπορείς να ξεκινήσεις με τις απαραίτητες επαφές και τα εξωτερικά να μπουν μετέπειτα.  

Η κάμερα είναι άλλο πράγμα, παρέχει οπτική ικανοποίηση για σένα μόνο. Σίγουρα και αυτό είναι αποτρεπτικό ότι και καλά καταγράφεται το σπίτι αλλά αν δεν έχει αλλάξει ο νόμος οι αρχές δεν  δέχονται το υλικό σαν αποδεικτικο στοιχείο. Μερικά καταγραφικα(εφόσον μιλάμε για σοβαρό σύστημα και όχι μια wifi camera) έχουν επαφές εξόδου που μπορούν να συνδεθούν σε κάποια ζώνη του συναγερμού πχ. Η έξοδος ενεργοποιείται από ότι εσύ επιλέξεις, κίνηση κλπ. Αν είναι και καλό καταγραφικό μέχρι κ φάτσες αναγνωρίζει. Βέβαια θα έχεις ένα ακόμα σύστημα να ενεργοποιεις/απενεργοποιεις(μέσω εφαρμογής). Σε μονοκατοικία που δεν είχε συναγερμό το έβαλα να χτυπάει κατευθείαν τη σειρήνα. Μπορώ να πω ότι με σωστή ρύθμιση(επιτήρηση στεγασμένης βεράντας) δουλεύει σωστά χωρίς ψευδείς συναγερμούς. Δεν θα το πρότεινα σαν αντικατάσταση ενός συναγερμού αλλά σαν δεύτερη λύση.

Το μεικτό σύστημα που σου είπαν αν εννοούν να βάλεις σε κάποια πιθανή είσοδο μόνο ραντάρ χωρίς μαγνήτες, εμένα δεν μου αρέσει και δεν το θεωρώ ασφαλές. 

Επεξ/σία από apostolis_32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Ωπ, τολμηρός και γρήγορος. Καλό είναι ότι βγάζει το fail, σημαίνει ότι έκανες το βήμα 4 σωστά(ενεργοποιήσες τον κωδικοποιητη). Έτσι κ αλλιώς θα έβγαζε fail αφού δεν απαντά κάποιο ΚΛΣ. Τώρα εάν έκανες και τα άλλα βήματα σωστά, πέρασες σωστά τα τηλέφωνα, είναι πάνω στο phone του ρουτερ κλπ... τότε απλά δεν δουλεύει, κρίμα, δεν υποστηρίζει το pager, άξιζε η προσπάθεια. Απλά κάνε πάλι το βήμα 4 και αυτή τη φορά σβήσε το 11+12(απενεργοποίηση του κωδικοποιητή) για να μη σου σπάει τα νεύρα το trouble 7. 

Στα της σειρήνας βλέπω το εξής.

Στις επαφές bell+/-pgm1,pgm2 δεν έχεις συνδεδεμένο τίποτα. οι 3 πρώτες αριστερά επαφές είναι το ρελέ του πίνακα com,nc,no αντιστοιχα. Τα χοντρα καλωδια μαύρο/κόκκινο της σειρήνας πάνε κατευθείαν στη μπαταρία του πίνακα, όπως επίσης κ ένα κόκκινο καλώδιο(πάλι από τη μπαταρία) στην επαφή com. Το λεπτό κοκκινο της σειρήνας πάει στην επαφή nc, και στην επαφή no μάλλον βάζει κάποια σειρήνα δεύτερη. Τα μικρά κίτρινο/καφέ βλέπω το πάει τη ζωνη 23?

Άρα στο ερώτημα σου, η τροφοδοσία της σειρήνας είναι μόνιμη, μόνο το ssp από 12v διακόπτεται σε συναγερμό. 

Όντως άξιζε η προσπάθεια, σας ευχαριστώ για τη βοήθεια όλους. 

Να ρωτήσω αν αξίζει να χειρίζεται κάποιος τον συναγερμό με το IP 150 ?Αξίζει να αλλαχθεί η κεντρική πλακέτα για να μπει ?

Τα παλιά πληκτρολόγια μπορούν να δουλέψουν στην νέα πλακέτα?

Ραντάρ ,σειρήνες, παγίδες πιστεύω πως μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Όντως άξιζε η προσπάθεια, σας ευχαριστώ για τη βοήθεια όλους. 

Να ρωτήσω αν αξίζει να χειρίζεται κάποιος τον συναγερμό με το IP 150 ?Αξίζει να αλλαχθεί η κεντρική πλακέτα για να μπει ?

Τα παλιά πληκτρολόγια μπορούν να δουλέψουν στην νέα πλακέτα?

Ραντάρ ,σειρήνες, παγίδες πιστεύω πως μπορούν.

Καλήμερα, για εμενα που (ειμαι της παλιας σχολης😅) ολα αυτα τα ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα ειναι περιττα, Εχω βαλει IP150 ποιο πολυ για ανθρώπους που λείπουν πολλές ωρες (η μερες) ειναι και θελουν να εχουν τον ελεγχο. Αν αποφασίσεις να κανεις κατι τέτοιο πρεπει να αλλάξεις και πλακέτα και πληκτρολόγια. Τα υπόλοιπα τα κρατάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλήμερα, για εμενα που (ειμαι της παλιας σχολης😅) ολα αυτα τα ψιψιψίνια και κοκοψόψαρα ειναι περιττα, Εχω βαλει IP150 ποιο πολυ για ανθρώπους που λείπουν πολλές ωρες (η μερες) ειναι και θελουν να εχουν τον ελεγχο. Αν αποφασίσεις να κανεις κατι τέτοιο πρεπει να αλλάξεις και πλακέτα και πληκτρολόγια. Τα υπόλοιπα τα κρατάς.

Καλημέρα 

Και εγώ απ το ίδιο σχολείο...B)

Κατάλαβα, ευχαριστώ. 

Ποια ρελεδακια χρησιμοποιούμε στους συναγερμους και αν υπάρχουν και που  μεμβράνες για τα παλιά πληκτρολογια,ξέρουμε?

Επεξ/σία από panoss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Καλημέρα 

Και εγώ απ το ίδιο σχολείο...B)

Κατάλαβα, ευχαριστώ. 

Ποια ρελεδακια χρησιμοποιούμε στους συναγερμους και αν υπάρχουν και που  μεμβράνες για τα παλιά πληκτρολογια,ξέρουμε?

Μινι ρελε βαζουμε 12V με μια Ν.Ο και μια N.C αναλογα τι θέλουμε να κανουμε. Υπαρχει και σε πλακέτα με κλεμμες για αυτους που δεν εχουν η δεν ξέρουν κολλητήρι.

Μεμβράνες δυστυχώς δεν θα βρεις, η μονη λυση ειναι να δεις σε κανένα aliexpress για ολο το πληκτρολογιο, (ειχα παρει απο εκει παλια ενα για παλιο μοντελο Paradox) και παρεις την μεμβρανη επειτα.

Screenshot from 2022-01-04 09-33-54.png

Screenshot from 2022-01-04 09-33-01.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Όντως άξιζε η προσπάθεια, σας ευχαριστώ για τη βοήθεια όλους. 

Να ρωτήσω αν αξίζει να χειρίζεται κάποιος τον συναγερμό με το IP 150 ?Αξίζει να αλλαχθεί η κεντρική πλακέτα για να μπει ?

Τα παλιά πληκτρολόγια μπορούν να δουλέψουν στην νέα πλακέτα?

Ραντάρ ,σειρήνες, παγίδες πιστεύω πως μπορούν.

Τα περιφερειακά είναι όλα universal. Απλά θα έχεις τη gadgetια του κινητού, εφαρμογής, να βλέπεις από μακριά τι είναι ανοιχτό. Μπορείς με τα pgm να ανοιγοκλεινεις συσκευές(εγώ έχω βάλει τον θερμοσίφωνα πχ). Ευκολία αλλά δεν προσφέρει ασφάλεια έξτρα.

Μια απορία μόνο. Βλέπω ότι στον πίνακα σου μέσα δεν έχει καμία αντίσταση. Πρέπει να δεις αν είναι στις επαφές οι αντιστάσεις,όπως τις βάζω κ εγώ(ενώ όλοι οι κατασκευαστές προτείνουν οι αντιστάσεις να μπαίνουν στις επαφές/αισθητήρια, όπου και αν έχω πάει για συντήρηση όλοι τις έχουν μέσα στον πινακα) ή αν δεν έχει καθόλου. Ο πίνακας σου έχει ξεχωριστές 24 ζώνες, δύσκολα έχουν τόσες ξεχωριστές πλέον και άμα αλλάξεις πλακέτα θα χρειαστείς σίγουρα διπλασιασμό ζωνών που γίνεται με 2 αντιστάσεις. Οπότε μέτρα με ένα πολύμετρο (πχ z1 με com, αφού βγάλεις το καλώδιο z1 από το πινακα)και αν δεις τιμη κοντά στο 0 τότε είσαι τυχερός, γίνεται ο διπλασιασμός μέσα στο πίνακα εύκολα. Αλλιώς άμα δεις τιμη κοντά στο 1000,θέλει λίγο παραπάνω δουλειά. Η αλλάζεις τις μισές αντιστάσεις στη σωστή τιμή(που σημαίνει ξηλωμα καλώδιου στις επαφές και αλλαγή) ή με πατέντα προσθέτεις αντίσταση στον πίνακα και φτιάχνεις τη σωστή τιμή. Αξίζει; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Μινι ρελε βαζουμε 12V με μια Ν.Ο και μια N.C αναλογα τι θέλουμε να κανουμε. Υπαρχει και σε πλακέτα με κλεμμες για αυτους που δεν εχουν η δεν ξέρουν κολλητήρι.

Μεμβράνες δυστυχώς δεν θα βρεις, η μονη λυση ειναι να δεις σε κανένα aliexpress για ολο το πληκτρολογιο, (ειχα παρει απο εκει παλια ενα για παλιο μοντελο Paradox) και παρεις την μεμβρανη επειτα.

Screenshot from 2022-01-04 09-33-54.png

Screenshot from 2022-01-04 09-33-01.png

Ευχαριστώ Πέτρο,πρέπει να πάρω μερικά να υπάρχουν. Θα κοιτάξω και για μεμβράνες.

7 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Τα περιφερειακά είναι όλα universal. Απλά θα έχεις τη gadgetια του κινητού, εφαρμογής, να βλέπεις από μακριά τι είναι ανοιχτό. Μπορείς με τα pgm να ανοιγοκλεινεις συσκευές(εγώ έχω βάλει τον θερμοσίφωνα πχ). Ευκολία αλλά δεν προσφέρει ασφάλεια έξτρα.

Μια απορία μόνο. Βλέπω ότι στον πίνακα σου μέσα δεν έχει καμία αντίσταση. Πρέπει να δεις αν είναι στις επαφές οι αντιστάσεις,όπως τις βάζω κ εγώ(ενώ όλοι οι κατασκευαστές προτείνουν οι αντιστάσεις να μπαίνουν στις επαφές/αισθητήρια, όπου και αν έχω πάει για συντήρηση όλοι τις έχουν μέσα στον πινακα) ή αν δεν έχει καθόλου. Ο πίνακας σου έχει ξεχωριστές 24 ζώνες, δύσκολα έχουν τόσες ξεχωριστές πλέον και άμα αλλάξεις πλακέτα θα χρειαστείς σίγουρα διπλασιασμό ζωνών που γίνεται με 2 αντιστάσεις. Οπότε μέτρα με ένα πολύμετρο (πχ z1 με com, αφού βγάλεις το καλώδιο z1 από το πινακα)και αν δεις τιμη κοντά στο 0 τότε είσαι τυχερός, γίνεται ο διπλασιασμός μέσα στο πίνακα εύκολα. Αλλιώς άμα δεις τιμη κοντά στο 1000,θέλει λίγο παραπάνω δουλειά. Η αλλάζεις τις μισές αντιστάσεις στη σωστή τιμή(που σημαίνει ξηλωμα καλώδιου στις επαφές και αλλαγή) ή με πατέντα προσθέτεις αντίσταση στον πίνακα και φτιάχνεις τη σωστή τιμή. Αξίζει; :)

Σιγουρα όχι,δεν αξίζει ,άσε που με βλέπω να κοιμάμαι στα παγκάκια κάνα μήνα...:D

Αντιστάσεις δεν έχει,μόνο σε μια άδεια θέση.Εχω δει μέσα στα ρανταρ,στο τάμπερ και νομίζω τις έβαζε πριν τις παγίδες.Αν δεν κάνω λάθος είναι για να μη βραχυκυκλωθεί εσκεμμένα στην διαδρομή το καλωδιο?

Μπήκε ο τηλεφωνητης!Καλος φαίνεται και εύκολος.Εχει τρεις ενεργοποιήσεις με ρυθμιζόμενο το αν θα παρει + ή -

 

 

20220104_102931.jpg

20220104_142128.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoss1 είπε

Αντιστάσεις δεν έχει,μόνο σε μια άδεια θέση.Εχω δει μέσα στα ρανταρ,στο τάμπερ και νομίζω τις έβαζε πριν τις παγίδες.Αν δεν κάνω λάθος είναι για να μη βραχυκυκλωθεί εσκεμμένα στην διαδρομή το καλωδιο?

Άρα σου έχει βάλει αντιστάσεις(όλες 1κ), ωραίος ο παλιός τεχνικός, και ο διπλασιασμός σε νεο πίνακα paradox θα θέλει τροποποίηση. Ακριβώς εποπτεύει κ βραχυκύκλωμα κ κόψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostolis_32 είπε

Άρα σου έχει βάλει αντιστάσεις(όλες 1κ), ωραίος ο παλιός τεχνικός, και ο διπλασιασμός σε νεο πίνακα paradox θα θέλει τροποποίηση. Ακριβώς εποπτεύει κ βραχυκύκλωμα κ κόψιμο.

Κορυφαίος. Ήρθε είδε,μου είπε τι καλώδια θέλει και που και του τα έριξα.Το τι θα εβαζε ήταν δικό του κουμάντο.Βεβαια η δουλειά πληρώθηκε (σε λογικά πλαισια),αλλά αλλιώς δεν γίνεται...Σπίτι ταϊζε και αυτός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2022 στις 8:30 ΠΜ, apostolis_32 είπε

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,

Λόγω ημερών δεν είχα χρόνο να σου απαντήσω νωρίτερα. 

Θα στα γράψω όσο πιο απλά γίνεται για να μη γίνει κανένα λάθος .

Τη γραμμή του ΟΤΕ(πλέον phone απο ρούτερ) τη συνδέεις στα TIP/RING και στα Τ-1/R-1 ιδανικά μετά όσες συσκευές τηλεφώνου έχεις, αλλιώς παράλληλα όπως τα έχεις.

Ο installer κωδικός είναι διαφορετικός του master. Ο default είναι 747474. Παρόλαυτά θα σου γράψω τι να πατήσεις σε περίπτωση που τον βρεις. Μη βιάζεσαι να πατήσεις τα κουμπιά αλλά μην είσαι κ αργός. Αν νομίζεις ότι έχεις κάνει κάποιο λάθος πάτα το CLEAR και ξεκινά το κωδικό από την αρχή.

 

1. Πρέπει να είναι ξεκλειδωτος, έχει επιλογή να μην δέχεται αλλαγές.

ENTER + INSTALLER + 058 + 000 + CLEAR

 

2. Βάζουμε το τηλέφωνο που θέλουμε να καλέσει

ENTER + INSTALLER + 7 + 04 + ΤΗΛΕΦΩΝΟ + TRBL + CLEAR

ENTER + INSTALLER + 7 + 06 + ΤΗΛΕΦΩΝΟ + TRBL + CLEAR

ENTER + INSTALLER + 7 + 08 + 00000000 + CLEAR

 

3. Βάζουμε απλό DTMF φορμάτ επικοινωνίας. 

ENTER + INSTALLER + 038 + TRBL + TRBL + CLEAR

 

 

4. Ενεργοποιούμε τον κωδικοποιητή

ENTER + INSTALLER + 086 + 11 + 12 + ENTER + CLEAR (εδώ που λέω 11 + 12, κάθε φορά που πατάς ένα κουμπί θα ανάβει/σβήνει το αντίστοιχο κουμπί. Θέλουμε το 11+12 να είναι αναμμένα, μετά συνέχισε με τα τελευταία ENTER+CLEAR)

 

Αυτά, νομίζω τα έγραψα όσο πιο απλά μπορούσα. Δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει αλλά δεν έχεις και κάτι να χάσεις. Να είσαι μόνο σίγουρος ότι πατάς τα κουμπιά σωστά όπως τα έγραψα. Περιμένω νέα, εφόσον βρεις το σωστό κωδικό :)

Ενδεικτικά για όσους έχουν η σκέφτονται να τοποθετήσουν ασύρματο συναγερμό και σε συνέχεια στα όσα αρνητικά έχουν αναφερθεί εδω για αυτο. 

https://youtu.be/UlNkQJzw4oA

Μην συγκρίνετε ανόμοια προϊόντα. Ο Ajax έχει grade 2 πιστοποίηση με ένα σωρό τεχνολογία στο security. Όλα τα υπόλοιπα είναι πολλές κατηγορίες πιο κάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. 

Καινούργια πληκτρολογια μπαίνουν στον παλιό και αν ναι,εύκολα ή θέλει εγκαταστατη?

 

 

Επίσης στην σειρήνα για να αναβοσβήνει ο φλασερ χρειάζομαι ένα + αλλά το μόνο διακοπτόμενο που έχω είναι - .

Αν βάλω έναν ρελε μόνιμα οπλισμένο απ το διακοπτόμενο (-)  και στη διακοπή να γεφυρώνει, σε αφόπλιση,το + για τον φλασερ,θα κάνω δουλειά ή δεν θα αντέξει ο ρελες μόνιμα οπλισμένος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Να πω και για τον τηλεφωνητή ότι είναι εύκολος και λειτουργικός με μόνο μείον την ποιότητα ήχου του ηχογραφημένου μηνύματος.Μικρο το κακό όμως.

Επεξ/σία από panoss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Χρειάζομαι βοήθεια απο τους ειδικούς!!

Στην φώτο βλέπετε τον συναγερμό (bosch) που ήδη υπάρχει σε διαμέρισμα το οποίο ενοικιάζω. Δεν έχω καποιο παράπονο απο την λειτουργεία του αλλά θέλω να προσθέσω εξωτερικά ραντάρ (4-5) τύπου κουρτίνας γιατί είμαι στον 1ο όροφο. Κοίταζα σε ασύρματα την επέκταση paradox rtx3 με τα nv35m αλλά εγκαταστάτης που ήρθε μου είπε οτι μπορώ να βάλω μονο ajax που έχει εξοδο ξηράς (δεν ξερω αν το λέω σωστα).Αν έχω καταλάβει καλά χρειάζομαι επέκταση που υποστηρίζει ασύρματη δικτύωση και θα κουμπώσει σε καποια ζώνη του bosch (δεν με νοιάζει να ξέρω απο που έχει γίνει παραβίαση, οπότε ας είναι μια ζώνη όλα τα ραντάρ)

Έχει δίκιο? αν ναι σε ajax τι προτείνετε? αν όχι τι άλλες επιλογές έχω? Σε bosch υπάρχει τετοια επέκταση?

Αντί να μπλέξω με ασύρματες επεκτάσεις κλπ απο τις ήδη υπάρχουσες ενσύρματες παγίδες-επαφές που έχω σε κάθε παράθυρο δεν μπορεί να συνεχίσει το ίδιο καλώδιο εξωτερικά (ξέρω το γράφω λίγο μπακάλικα...) και να κουμπώσει πάνω του και ενσύρματο ραντάρ - κουρτίνα? ετσι δεν θα δινει σήμα είτε εντοπίσει κίνηση εξωτερικά έιτε υπάρχει ανοιγμα καποιας πόρτας αφου θα είναι σε σειρά ?

Ευχαριστώ

20160817_193054.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ev13 είπε

Καλησπέρα

Χρειάζομαι βοήθεια απο τους ειδικούς!!

Στην φώτο βλέπετε τον συναγερμό (bosch) που ήδη υπάρχει σε διαμέρισμα το οποίο ενοικιάζω. Δεν έχω καποιο παράπονο απο την λειτουργεία του αλλά θέλω να προσθέσω εξωτερικά ραντάρ (4-5) τύπου κουρτίνας γιατί είμαι στον 1ο όροφο. Κοίταζα σε ασύρματα την επέκταση paradox rtx3 με τα nv35m αλλά εγκαταστάτης που ήρθε μου είπε οτι μπορώ να βάλω μονο ajax που έχει εξοδο ξηράς (δεν ξερω αν το λέω σωστα).Αν έχω καταλάβει καλά χρειάζομαι επέκταση που υποστηρίζει ασύρματη δικτύωση και θα κουμπώσει σε καποια ζώνη του bosch (δεν με νοιάζει να ξέρω απο που έχει γίνει παραβίαση, οπότε ας είναι μια ζώνη όλα τα ραντάρ)

Έχει δίκιο? αν ναι σε ajax τι προτείνετε? αν όχι τι άλλες επιλογές έχω? Σε bosch υπάρχει τετοια επέκταση?

Αντί να μπλέξω με ασύρματες επεκτάσεις κλπ απο τις ήδη υπάρχουσες ενσύρματες παγίδες-επαφές που έχω σε κάθε παράθυρο δεν μπορεί να συνεχίσει το ίδιο καλώδιο εξωτερικά (ξέρω το γράφω λίγο μπακάλικα...) και να κουμπώσει πάνω του και ενσύρματο ραντάρ - κουρτίνα? ετσι δεν θα δινει σήμα είτε εντοπίσει κίνηση εξωτερικά έιτε υπάρχει ανοιγμα καποιας πόρτας αφου θα είναι σε σειρά ?

Ευχαριστώ

20160817_193054.jpg

Παλια version bosch βλεπω εδω.. Αν και δεν αναφερεις τι ειναι, μαλλον για CC488 Solution Ultima 880 το κοβω. Ο συναγερμος αυτος δεν ειναι πια σε παραγωγη οποτε δεν μπορεις να προσθεσεις κατι σε ασυρματη επεκταση και δεν χρειαζεται πλεον.

Τι μπορεις να κανεις για να βαλεις εξ/κα ρανταρ ?

Αν και δεν εχω εικονα απο τον χωρο σου εγω θα εβαζα ενα Optex-BX-80NR με μπαταρια και θα εβαζα εναν universal δεκτη (πχ ELMES) με ασύρματη επαφή και έπειτα ολα αυτα στον υπάρχον συναγερμό σου σε μια ζωνη. Με αυτο το ρανταρ μπορεις να καλύψεις μεχρι 12μ ανα πλευρά συνεπώς ολες τις μπαλκονόπορτες σου.

Ρωτα τον εγ/τη σου ξερει.

Το ιδιο ρανταρ εχω σε ενσύρματο ειναι αριστο αν μπει και ρυθμίσει σωστά δεν δινει ψευδής συναγερμούς.

Screenshot from 2022-01-10 14-34-23.png

Screenshot from 2022-01-10 14-36-12.png

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...