Προς το περιεχόμενο

$6699 στοιχίζει στην κορυφαία του σύνθεση το νέο 15-inch MacBook Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, defacer said:

Κλείνοντας, μια άσχετη με τα παραπάνω αλλά σχετική με το θέμα ερώτηση: λέω με το μυαλό μου ότι οι video professionals πρώτον θα χρησιμοποιούν κάτι καλύτερο από MBP και δεύτερον FFS ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο θα έχουν πολύ εξωτερικό και πολύ γρήγορο storage εννοείται, οπότε σε ποιον ακριβώς θα χρησιμεύσουν τα 4TB?

Εξαρτάται. Για μένα π.χ. τα 4TB είναι ένα μέγεθος που μου αρκεί για τα τρέχοντα projects που θέλω να έχω μαζί μου. Ένας εξωτερικός με παρόμοιες ταχύτητες δεν ξέρω πόσο φθηνότερος είναι. Το θέμα βέβαια είναι αν όντως χρειάζεσαι τέτοιες ταχύτητες.
Πολλοί video professionals δουλεύουν με MBP. Αρκεί για τις περισσότερες δουλειές. Αν θέλουμε κάτι δυνατότερο πάντως, το μυαλό πάει στο desktop. Όλη η κουβέντα εδώ γίνεται λόγω φορητότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα χρηματα με την ματια την δικια  μας σαν ελληνες ειναι εξωπραγματικη ,δεν απευθυνεται σε εναν μεσο χρηστη  στην ελλλαδα , aπο εκει και περα οτι βγαζει φτανει στην τελειοτητα , εχει ενα οπλο που ειναι το λογισμικο απλα...και βαζει τα καλυτερα υλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, defacer said:

Προσωπική εκτίμηση, τα Windows είναι πλέον και πιο σταθερά και με καλύτερο UX από το macos. Δεν έχω ιδέα γιατί λες πως είναι καλύτερο το τελευταίο σε σταθερότητα (εμένα που και που μου κάνει κανένα απρόσκλητο reboot σε αντίθεση με τα Windows που πλέον είναι rock solid), security (?), ή permissions (αδυνατώ να σκεφτώ κάτι που έχει και δεν το έχουν τα Windows). Anyway, it's not for flaming, τουλάχιστον κάποια πράγματα από αυτά που λέμε μπορούν να κριθούν αντικειμενικά.

Σα λειτουργικό καθαρά, το μόνο πράγμα που είναι (πολύ) καλύτερο στο macos είναι οι Unix καταβολές του. Αλλά αυτό εν έτει 2018 δε σημαίνει και πολλά επειδή 1) bash on Windows και 2) για σοβαρές δουλειές σηκώνεις Linux VM και κάνεις οτιδήποτε θα έκανες κατευθείαν εκεί.

Βέβαια καταλαβαίνω ότι ανάλογα πως το βλέπει κανείς κάποια πράγματα μετράνε λιγότερο ή περισσότερο, εξάλλου και για μένα υπάρχουν παράγοντες που δεν έχουν να κάνουν με το λειτουργικό και είναι εν τέλει αρκετά ισχυροί για να με κάνουν να έχω MBP στη δουλειά, εσύ λες για το ecosystem, εν τέλει κρίνεται πιστεύω αλλού.

Πάντως αν μπορούσα να έχω ότι μηχάνημα θέλω στη δουλειά, θα είχα MBP να τρέχει Linux. Σαν hardware είναι κορυφαίο.

Κλείνοντας, μια άσχετη με τα παραπάνω αλλά σχετική με το θέμα ερώτηση: λέω με το μυαλό μου ότι οι video professionals πρώτον θα χρησιμοποιούν κάτι καλύτερο από MBP και δεύτερον FFS ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο θα έχουν πολύ εξωτερικό και πολύ γρήγορο storage εννοείται, οπότε σε ποιον ακριβώς θα χρησιμεύσουν τα 4TB?

Στη δουλειά χρησιμοποιώ workstation με Linux. Σπίτι, ταξίδια, κλπ macOS και παράλληλα τρέχω ένα Linux VM όπως λες και σηκώνω το tool που θέλω μέσα στο macOS με ssh.

Bash for Windows, ναι το ξέρω, το δοκίμασα  από τη πρώτη στιγμή...αλλά από την άλλη όχι, Linux με base layer Windows, defeats the purpose of Linux! 

File system permissions αναφερόμουν στο NTFS που χρησιμοποιούν τα Windows και δε διαθέτει permissions (ή μάλλον η αλήθεια είναι ότι ενώ είναι POSIX-compatible και διαθέτει πρέπει να ορίσεις ένα user mapping file όταν το κανεις mount αλλά φυσικά αυτό σημαίνει ότι χάνεις το compatibility με τα Windows) σε σχέση με EXT4, HFS, APFS.

Security αναφερόμουν στο registry (ψάξε και διάβασε ένα ωραίο αρθράκι, the curse of the registry), στην έλλειψη root, home folder isolation, κλπ.

Application portability...self explaining so no need to say much.

Επίσης statically linked libraries στον kernel, γι’αυτό και οποιαδήποτε updates (kernel extensions, libraries) δεν μπορούν να γίνουν applied όσο χρησιμοποιείς τα Windows, αλλά μόνο during shutdown/restart (please don’t shutdown your computer while installing updates...). Αντίθετα, στο Unix restart απαιτείται σε kernel upgrade μόνο (έχουμε dynamically linked kernel extensions), εξού και η wide χρήση σε servers (μεταξύ πολλών άλλων χαρακτηριστικών φυσικά), κλπ κλπ 

...και άλλα πολλά πολλά...

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου για τους apple snobs συνοψίζεται σε αυτό το βίντεο.

Spoiler

 

Βγάζει καλύτερο το macbook pro 13 σε ποιότητα κατασκευής, track-pad, ηχεία, οθόνη, μπαταρία,  δίσκο και μετά λέει το razer blade είναι καλύτερο που δεν νικάει σε καμία κατηγορία επειδή είναι φθηνότερο.

Σε τελική ανάλυση η "σωστή" επιλογή, όταν βασίζεται σε λογική και όχι συναίσθημα, έχει να κάνει με το ποιο φορητό καλύπτει τις ανάγκες τις οποίες εσύ θεωρείς ότι έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Ευχαριστούμε για τη συμπαράσταση.

Ενωμενοι θα αντεξουμε το δραμα μας! 

20180130_124202.jpg

20180329_143440.jpg

@Fotis13

 κι ενα yoga να βρισκεται 😛

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ενωμενοι θα αντεξουμε το δραμα μας! 

20180130_124202.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

20180329_143440.jpg

@Fotis13

 κι ενα yoga να βρισκεται 😛

Μαργαριτα μολις απεκτησα λεφτα αισθηματα για εσενα. Εισαι να ξεκοκαλησουμε την προικα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 ώρες πριν, kundi είπε

Tα χρηματα με την ματια την δικια  μας σαν ελληνες ειναι εξωπραγματικη ,δεν απευθυνεται σε εναν μεσο χρηστη  στην ελλλαδα , aπο εκει και περα οτι βγαζει φτανει στην τελειοτητα , εχει ενα οπλο που ειναι το λογισμικο απλα...και βαζει τα καλυτερα υλικα...

Μα το θέμα της συζήτησης πια με την apple είναι αυτό: Ότι φουσκώνει τον λογαριασμό και δεν βάζει τα καλύτερα υλικά... Δεν το λέω για το λογισμικό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το να μπαίνεις FB απο έναν υπολογιστή με WINDOWS XP και απο έναν υπολογιστή Μάκ μπουκ προ σπέις γκρει φιφτιιν ιντς κουστομαιζζζζ αη σεβεν τι διαφορά έχει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dooik είπε

Το να μπαίνεις FB απο έναν υπολογιστή με WINDOWS XP και απο έναν υπολογιστή Μάκ μπουκ προ σπέις γκρει φιφτιιν ιντς κουστομαιζζζζ αη σεβεν τι διαφορά έχει? 

Ποιος σου ζήτησε να πάρεις macbook pro με i7 για να μπαίνεις fb?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μη κανετε σας παρακαλω πολυ ειδησεις περιεργες αληθεις μεν, αλλα οκ, με ssd 4tb που αυριο θα κανει 50 ευρω δε ψαρωνεις ετσι αγρια τον αθωο κοσμακη

εννοω η χωρητικοτητα δεν ειναι μετρο αναφορας δηλαδη και εγω εχω ενα λαπτοπ με 30 ευρω και του βαζω το εν λογω δισκακι και το κανω 3000 ευρω και λεω οτι εχω τη ferrari των λαπτοπ ας πουμε εεε δεν παει ετσι :)

Επεξ/σία από maxx71
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία πρόθεση να κατηγορήσω την apple (ίσα ίσα που αυτή τη στιγμή στο γραφείο μου κάθεται ένας 27ιντσος  imac ), αλλά δεν μπορεί παρα να με πιάσει γέλιο με αυτό... https://www.document.gr/mac/υπολογιστές-apple/macbook-pro/macbook-pro-15-with-touch-bar-2018/apple-macbook-pro-15-4-retina-with-touchbar-i7-6-core-2-9-32gb-1tb-2018-space-gray-2221-2222-detail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, madmax1979 said:

Δεν έχω καμία πρόθεση να κατηγορήσω την apple (ίσα ίσα που αυτή τη στιγμή στο γραφείο μου κάθεται ένας 27ιντσος  imac ), αλλά δεν μπορεί παρα να με πιάσει γέλιο με αυτό... https://www.document.gr/mac/υπολογιστές-apple/macbook-pro/macbook-pro-15-with-touch-bar-2018/apple-macbook-pro-15-4-retina-with-touchbar-i7-6-core-2-9-32gb-1tb-2018-space-gray-2221-2222-detail

Πού είναι το αστείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Πού είναι το αστείο;

Μόνο ένα; 8865 μικρά ανέκδοτα μπορώ να σου πώ... Τώρα πέρα απο την πλάκα, αν και γνωρίζω οτι αυτή η σύνθεση είναι με τα 4tb πολύ γρήγορου ssd (του ταχύτερου στην αγορά χωρίς αμφιβολία), που κανείς με κοινή λογική δεν πρόκειται να αγοράσει (1TB με εξωτερικό thunderbolt είναι μια χαρά), δεν θεωρείς ότι η κοστολόγηση ακόμα και αυτών των πλέον ΤΒ είναι υπερβολική; Και μάλιστα για ένα μηχάνημα που δεν έχει γίνει και σωστός έλεγχος στην θερμική συμπεριφορά του σε σχέση με τον 6πύρηνο i9, όπως τουλάχιστον δείχνουν και τα πρώτα reviews.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...