Προς το περιεχόμενο

Ευκαιρίες στην Πληροφορική? Μάλλον καμία χωρίς εμπειρία.


theoaristi53

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν άτομο που παίρνει συνεντεύξεις, ασχέτως με το τι χαρτιά και το τι λέει πως έχει ασχοληθεί κάποιος, τους ρωτάω να μου κάνουν κάποια απλά πράγματα (σε χαρτί ή σε υπολογιστή, όπως προτιμούν, me φουλ πρόσβαση σε γκουγκλ κλπ.) στην γλώσσα που νοιώθουν πιο άνετα (ή έστω και ψευδοκώδικα). Το 95% των ατόμων δεν μπορεί να κάνει κάποια πολύ βασικά πράγματα π.χ. να φτιάξει μία function που παίρνει ως παράμετρο έναν πίνακα και έναν αριθμό και σου επιστρέφει true/false αν ο αριθμός είναι μέσα στον πίνακα ή δεν ξέρουν καν την σύνταξη μιας for. Και ναι, τέτοια άτομα θεωρούν τον εαυτό τους developers και απαιτούν 800-1000+ ευρώ τον μήνα, οκ.

/rant

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, anon667 είπε

Σαν άτομο που παίρνει συνεντεύξεις, ασχέτως με το τι χαρτιά και το τι λέει πως έχει ασχοληθεί κάποιος, τους ρωτάω να μου κάνουν κάποια απλά πράγματα (σε χαρτί ή σε υπολογιστή, όπως προτιμούν, me φουλ πρόσβαση σε γκουγκλ κλπ.) στην γλώσσα που νοιώθουν πιο άνετα (ή έστω και ψευδοκώδικα). Το 95% των ατόμων δεν μπορεί να κάνει κάποια πολύ βασικά πράγματα π.χ. να φτιάξει μία function που παίρνει ως παράμετρο έναν πίνακα και έναν αριθμό και σου επιστρέφει true/false αν ο αριθμός είναι μέσα στον πίνακα ή δεν ξέρουν καν την σύνταξη μιας for. Και ναι, τέτοια άτομα θεωρούν τον εαυτό τους developers και απαιτούν 800-1000+ ευρώ τον μήνα, οκ.

/rant

Κάτι τέτοιες απλές ασκήσεις πρέπει να τις λύσει πριν καν τελειωσει η εκφώνηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, anon667 είπε
  • Σαν άτομο που παίρνει συνεντεύξεις, ασχέτως με το τι χαρτιά και το τι λέει πως έχει ασχοληθεί κάποιος, τους ρωτάω να μου κάνουν κάποια απλά πράγματα (σε χαρτί ή σε υπολογιστή, όπως προτιμούν, me φουλ πρόσβαση σε γκουγκλ κλπ.) στην γλώσσα που νοιώθουν πιο άνετα (ή έστω και ψευδοκώδικα). Το 95% των ατόμων δεν μπορεί να κάνει κάποια πολύ βασικά πράγματα π.χ. να φτιάξει μία function που παίρνει ως παράμετρο έναν πίνακα και έναν αριθμό και σου επιστρέφει true/false αν ο αριθμός είναι μέσα στον πίνακα ή δεν ξέρουν καν την σύνταξη μιας for. Και ναι, τέτοια άτομα θεωρούν τον εαυτό τους developers και απαιτούν 800-1000+ ευρώ τον μήνα, οκ.

 

Οπότε μιας και παίρνεις συνεντεύξεις, και ο @theoaristi53 ψάχνει να δοκιμάσει τις δυνάμεις του ας κανονιστεί άλλη μία συνέντευξη με το φίλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου για την υπομονή και την επιμονή.

Μην ακούς τις κακές γλώσσες και να μην σε παίρνει απο κάτω. Εξάλλου μην ξεχνάς πως τα ράσα δεν κάνουν πάντα τον παπά.

Στην εταιρία που εργάζομαι υπάρχουν ήδη ορισμένες ανοιχτές θέσεις και απ'όσο γνωρίζω αναζητούν συνεχώς κόσμο.

Αν είσαι σωστός, έχεις μεράκι και σ'αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις, τότε ρίξε μια ματιά κ εδώ ή απλά επικοινώνησε μαζί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, albNik είπε

Κάτι τέτοιες απλές ασκήσεις πρέπει να τις λύσει πριν καν τελειωσει η εκφώνηση. 

Σε 2 λεπτάκια το έβγαλα. Βασικά ούτε σε 2. Λιγότερο. 

public class Tutorials {

	public static void main(String[] args) {
		// TODO Auto-generated method stub
		int [] n = {22,9,2,99,100};
		System.out.println(findNumber(n,0));
		
	}
	
	public static boolean findNumber(int [] number, int k) {
		
		for(int i = 0; i<number.length; i++) {
        
		   if(number[i] == k) 
			return true;
		}
		return false;
	}

}
15 λεπτά πριν, loverman210 είπε

Μπράβο σου για την υπομονή και την επιμονή.

Μην ακούς τις κακές γλώσσες και να μην σε παίρνει απο κάτω. Εξάλλου μην ξεχνάς πως τα ράσα δεν κάνουν πάντα τον παπά.

 Στην εταιρία που εργάζομαι υπάρχουν ήδη ορισμένες ανοιχτές θέσεις και απ'όσο γνωρίζω αναζητούν συνεχώς κόσμο.

Αν είσαι σωστός, έχεις μεράκι και σ'αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις, τότε ρίξε μια ματιά κ εδώ ή απλά επικοινώνησε μαζί τους.

Σε ευχαριστώ loverman210,

Είσαι ο μόνος εδώ μέσα που μίλησε ωραία και σωστά. Βασικά μου φαίνονται ψιλοάσχετοι με το αντικείμενο αλλιώς δεν έλεγαν να ανεβάσω να φτιάξω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΝΑ CLOUD σαν το firebase ή τι είναι αυτό? Αυτά θέλουν 10δες άτομα. Όχι ένα. 

Επεξ/σία από theoaristi53
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μιλούσαμε για "ακαδημαικό υπόβαθρο", εννοούσαμε σχετικό με το χώρο.

"να φτιάξει μία function που παίρνει ως παράμετρο έναν πίνακα και έναν αριθμό και σου επιστρέφει true/false αν ο αριθμός είναι μέσα στον πίνακα "

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, theoaristi53 είπε

Είσαι ο μόνος εδώ μέσα που μίλησε ωραία και σωστά. Βασικά μου φαίνονται ψιλοάσχετοι με το αντικείμενο αλλιώς δεν έλεγαν να ανεβάσω να φτιάξω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΝΑ CLOUD σαν το firebase ή τι είναι αυτό? Αυτά θέλουν 10δες άτομα. Όχι ένα. 

Δεν είμαι ψιλοάσχετος φίλε μου με το αντικείμενο. Τώρα αν κατάλαβες το αντίθετο, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Αγνόησε αυτά που λέω αν και καλοπροαίρετα τα γράφω.

Αυτό που προσπάθησα να σε "συμβουλέψω" είναι ότι αν δε σε ικανοποιεί αυτό που έχεις βρει πρέπει να ψάχνεις εναλλακτικούς τρόπους (όπως και για τα api της Google), όποιοι και αν είναι αυτοί. Και αν χρειαστεί να φτιάξεις κάτι που χρειάζεται 10 ανθρώπους για να γίνει, θα πρέπει να το κάνεις και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν είμαι ψιλοάσχετος φίλε μου με το αντικείμενο. Τώρα αν κατάλαβες το αντίθετο, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Αγνόησε αυτά που λέω αν και καλοπροαίρετα τα γράφω.

 Αυτό που προσπάθησα να σε "συμβουλέψω" είναι ότι αν δε σε ικανοποιεί αυτό που έχεις βρει πρέπει να ψάχνεις εναλλακτικούς τρόπους (όπως και για τα api της Google), όποιοι και αν είναι αυτοί. Και αν χρειαστεί να φτιάξεις κάτι που χρειάζεται 10 ανθρώπους για να γίνει, θα πρέπει να το κάνεις και αυτό. 

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Όπως είπα κανένα rest api εκεί έξω δεν είναι τζάμπα. Ξέρω να φτιάχνω και από αυτά με Node.js. Εκτός από τον κόπο θέλει και χρήμα να ανεβάσεις τον backend κώδικα σε ένα σέρβερ. Χώρια αν έχεις πολλούς χρήστες, θα χρειαστείς περισσότερο χώρο. Ωνάσης δεν είμαι. Το ιδανικό για εμένα θα ήταν να δουλεύω κάπου που να συνεργάζομαι με backend developers και να αξιοποιώ τα κατάλληλα json στην εφαρμογή που θα χτίζω. Δηλαδή να μετατρέπω τα json σε Stringσ και να τα εμφανίζω σε ένα View η να τα σώζω τοπικά στο κινητό με SQLite και να τα διαβάζω από εκεί. Aπλά πράγματα. Δηλαδή όχι τόσο απλά γιατί το κομμάτι του Android δεν τελειώνει ποτέ αφού θέλει integration testing κοκ. 

Τέσπα ορίστε το τελικό και μεγαλύτερο πρότζεκτ μου. Τον κώδικα τον ανεβασα στην αρχή του ποστ. Όποιος θέλει τον κατεβάζει και τον αλλάζει με RxJava,MVP, Dagger2. Nα σας δω:). Αυτό παλεύω μία εβδομάδα τώρα και βρίσκομαι σε καλό δρόμο. 

 

 

Επεξ/σία από theoaristi53
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εντάξει, είμαστε όλοι άσχετοι και γι αυτό δεν καταλαβαίνουμε τι λες. Keep walking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαρχια λιγο δυσκολο να σου δωθει ευκαιρια οπως το κοβω ,χωρις εμπειρια και χωρις να μεσολαβησει γνωστος. 

ψαχνεις και αθηνα  για συνεντευξεις? γιατι μεγαλες εταιριες μπορουν να δωσουν χωρο σε εναν  "νεο".

τωρα απο εκει και περα οπως ειπε και καποιος πιο πανω πρεπει να πουλας σωστα τον εαυτο σου, αυτο σημαινει οτι φαφλατας και να λες οτι ξερεις 10 γλωσσες frameworks  και ξερεις μονο το ενα. απλα να εχεις αυτοπεποιθησει και αν φουσκωνεις καπως τις γνωσεις σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theoaristi53 είπε

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Όπως είπα κανένα rest api εκεί έξω δεν είναι τζάμπα. 

Δεν καταλαβαίνεις.

Στην προκειμένη περίπτωση... αντί να τραβάς δεδομένα (επί πληρωμή αν ξεπεράσεις κάποιο όριο) μέσω υπηρεσιών και του παρεχόμενου api  από αυτές, σε περίπτωση που δεν υπάρχει εναλλακτική αντίστοιχη υπηρεσία, κάνε τη δουλειά εσύ αντλώντας τα δεδομένα απευθείας από τις πηγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, theoaristi53 είπε

Σε 2 λεπτάκια το έβγαλα. Βασικά ούτε σε 2. Λιγότερο. 

Ωραίος,

Ακόμα και αν  η θέση ζητούσε να ξέρεις ακριβώς αυτά με τα οποία ασχολήθηκες, και δεν μπορούσες να λύσεις άμεσα την ασκησούλα τότε θα έπρεπε να κοπείς. 

Αναφορά σε κείμενο

network calls με το Retrofit η Volley, Content Providers - SQLite, Data Binding, JSON parsing, Room, JobServices, SyncAdapters κοκ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2018 στις 12:23 ΠΜ, MitsarasAth είπε

επαρχια λιγο δυσκολο να σου δωθει ευκαιρια οπως το κοβω ,χωρις εμπειρια και χωρις να μεσολαβησει γνωστος

ψαχνεις και αθηνα  για συνεντευξεις? γιατι μεγαλες εταιριες μπορουν να δωσουν χωρο σε εναν  "νεο".

τωρα απο εκει και περα οπως ειπε και καποιος πιο πανω πρεπει να πουλας σωστα τον εαυτο σου, αυτο σημαινει οτι φαφλατας και να λες οτι ξερεις 10 γλωσσες frameworks  και ξερεις μονο το ενα. απλα να εχεις αυτοπεποιθησει και αν φουσκωνεις καπως τις γνωσεις σου.

 

Τι ακριβώς εννοείς ότι πρέπει να μεσολαβήσει κάποιος γνωστός; H ξέρεις να κάνεις αυτά που ζητάει κάποια εταιρία ή όχι. Τόσο απλά. Επίσης μου την σπάνε οι φαφλατάδες. Ξέρεις πόσους γνώρισα να λένε συνέχεια "το ξέρω" και αποδείχτηκαν οι πιο άχρηστοι του γαλαξία?  Τώρα άμα πας σε μία εταιρία και πεις ότι γνωρίζεις την Java Spring 4.0(ενώ δεν έχεις ιδέα) και σου βάλει να ολοκληρώσεις ένα μεγάλο τεστ, τι θα κάνεις? Γιατί άμα μου έλεγε κάποιος ότι ξέρει Spring, θα τoν έβαζα να μου φτιάξει ένα ολόκληρο login/restristration system μαζί με Json Web Tokens. 

Τέλος ζω στην Λάρισα και ψάχνω για δουλειά ως Android Developer. Λένε ότι έχει πολύ ψωμί στην Ελλάδα, αλλά το θεωρώ μεγάλο ψέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σαφώς και υπάρχει ψωμί καθώς παρόλη την κρίση και την ανεργία ο κλάδος μας είναι ίσως ο μοναδικός που υπάρχει συνέχεια ζήτηση για προγραμματιστές. Υπομονή κι επιμονή χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...