Προς το περιεχόμενο

Ευκαιρίες στην Πληροφορική? Μάλλον καμία χωρίς εμπειρία.


theoaristi53

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στις 9/8/2018 στις 7:25 ΜΜ, theoaristi53 είπε

Σόρυ φίλε, αναφερόμουν στον Carlito.  Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως οι εταιρίες(στην Ελλάδα πάντα) κρίνουν ικανό ή ανίκανο κάποιον υποψήφιο χωρίς να τον ρωτήσουν κάτι βρε αδερφέ ή έστω να του βάλουν ένα τεστάκι. Σε όσες συνεντεύξεις έκανα για το κομμάτι του Android Development, δεν με ρώτησαν τίποτε σχετικό! Ούτε τα κλασσικά ( lifecycle, components κτλ). Όλο άτομα από το HR ήταν. Δεν είχα ποτέ συνέντευξη με κάποιον Αndroid Developer και να συζητήσουμε διάφορα. Που έχω λάθος σε παρακαλώ?  

Πες μου 3 λόγους γιατι να σε προτιμήσει οι εργοδότης για θέση junior σε σχέση με κάποιον απόφοιτο πληροφορικής 22 χρονών .

Έτσι και αλλιώς και τους δύο θα σας φτιάξει/μάθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω παντως και η παρεα μου ()5 προγραμματιστες) ολοι εχουμε περασει απο τεχνικαλ συνεντευξεις.και βασικα ολες οι σοβαρες εταιριες το κανουν και δεν περνουν γουρουνια στο σακι.

Αναφορά σε κείμενο

Πες μου 3 λόγους γιατι να σε προτιμήσει οι εργοδότης για θέση junior σε σχέση με κάποιον απόφοιτο πληροφορικής 22 χρονών .

Έτσι και αλλιώς και τους δύο θα σας φτιάξει/μάθει

απο εκει και περα ειναι πολυ λαθος νοοτροπια του hr να καλει ατομα και να τους βγαζει ανεπαρκης για διαφορους  λογους οπως ηλικια,οικογενειακη κατασταση,που μενεις ,τι βρακι φορας.ειδικα για το θεμα της ηλικιας στο 95% των βιογραφικων φενεταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

εγω παντως και η παρεα μου ()5 προγραμματιστες) ολοι εχουμε περασει απο τεχνικαλ συνεντευξεις.και βασικα ολες οι σοβαρες εταιριες το κανουν και δεν περνουν γουρουνια στο σακι.

απο εκει και περα ειναι πολυ λαθος νοοτροπια του hr να καλει ατομα και να τους βγαζει ανεπαρκης για διαφορους  λογους οπως ηλικια,οικογενειακη κατασταση,που μενεις ,τι βρακι φορας.ειδικα για το θεμα της ηλικιας στο 95% των βιογραφικων φενεταια.

Δυστυχώς στην φάση που βρίσκεται ο φίλος θα χρειαστεί να προσπαθήσει διπλα.

Εδώ στα 37 αν θέλεις να αλλάξεις τεχνολογίες ειναι δυσκολο. Εισαιsenior software engineer σε Java? Στην έδωσε να πας για C++ ? Δεν μπορείς να πας για senior φυσικά.

Για junior ? Και ποσα λεφτά θα σου δώσει αν ειναι τότε. Δηλαδή επαιρνες 3000 νετ και θα σου πει πάρε 800 ? 

Για Mid tier ? Και γιατί να μην πάρει κάποιο έτοιμο με 3-4 χρόνια C++ ?

Γενικά πρέπει να ΠΕΙΣΕΙΣ οτι σε ενα διάστημα Α θα τα μασάς ... και κάποιος να σε εμπιστευτεί και ... να κάνεις χρηματική θυσία.

Πόσο μάλλον να αλλάξεις απο άσχετο τελείως αντικείμενο χωρίς τυπικές σπουδές και εμπειρία

Καλή επιτυχία στον φίλο 

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Aztec είπε

Πες μου 3 λόγους γιατι να σε προτιμήσει οι εργοδότης για θέση junior σε σχέση με κάποιον απόφοιτο πληροφορικής 22 χρονών .

Έτσι και αλλιώς και τους δύο θα σας φτιάξει/μάθει

Νομίζω ότι δεν δίνουν πίστωση χρόνου. Θέλουν από την 1η μέρα να γράψεις κώδικα και να παράγεις.

17 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Έχεις σκεφτεί να στείλεις βιογραφικά στο εξωτερικό;

Απλά για να δεις τι ανταπόκριση θα έχεις.

Ναι έστειλα στην Αγγλία. Μία εταιρία μάλιστα μου έβαλε τεστ. Ήταν ένα ημιτελές πρότζεκτ και έπρεπε να το ολοκληρώσω και τα κατάφερα. Ορίστε και το τεστ  που μου έβαλαν

https://www.dropbox.com/s/ikcb4pcysufjscb/Redbite Android Exercise.zip?dl=0

και η λύση μου 

https://github.com/theo82/AndroidTestAssignment 

Αυτοί το πήραν και χρησιμοποίησαν έναν δικό τους τεστ εργαλείο για να το τρέξουν. 

Ύστερα έκανα ένα technical interview και με ρωτούσαν διάφορα πχ ποια η διαφορά από τα ArrayLists και arrays, πως θα έκανα test ένα json request, lambda expressions και άλλα τέτοια. Το πέρασα και αυτό. Και εκεί που νόμιζα ότι θα με καλούσαν στην Αγγλία για ένα face to face interview, μου έκαναν ένα άλλο technical interview. Αλλά αυτή την φορά οι ερωτήσεις αφορούσαν το Java Spring framework. Κάτι που δεν ήταν στο description της αγγελίας. Φυσικά σε αυτό το κομμάτι τα έκανα θάλασσα αφού δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό το ρημαδιασμένο framework και δυστυχώς δεν με πήραν. Η θέση να φανταστείτε ήταν για Junior Android Developer. Πιστεύω ότι ελάχιστες  εταιρίες(μην πω καμία),  θα πάρουν έναν junior προγραμματιστή . Η εκπαίδευση του θα κοστίσει χρόνο και χρήμα. Δυστυχώς. 

Επεξ/σία από theoaristi53
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Συμπλήρωσε τις γνώσεις σου με ότι θεωρείς ότι χρειάζεται και συνέχισε να στέλνεις βιογραφικά.

Αν ο στόχος σου είναι απαραίτητα η Ελλάδα, ίσως απογοητευτείς, αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα με εξωτερικό, κάποια εταιρία θα κάτσει τελικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι οι ελληνικές επιχειρήσεις δεν κάνουν σωστά interviews είναι κάτι που έχει επισημανθεί από πολλούς στην αγορά μας. Οι λόγοι που δεν το κάνουν ποικίλουν, αλλά η σύνοψη είναι γιατί δεν γνωρίζουν τι να ρωτήσουν. Επίσης πολλές φορές αυτός που παίρνει την συνέντευξη δεν είναι ο ίδιος που χρειάζεται τη στελέχωση και αυτοί οι δύο δεν πολυμιλάμε μεταξύ τους. Σε μεγάλες επιχειρήσεις που είχα δουλέψει στο παρελθόν έλεγε το IT θέλω κάποιον που να ξέρει αυτά κι εκείνα και το HR προσπαθούσε να τυποποιήσει αυτές τις ανάγκες ώστε να βρει κάτι από μια βάση δεδομένων.  Από την άλλη έχεις επιχειρήσεις που ρωτάνε σαν τον άλλο εδώ μέσα που για backend στέλεχος ζητά να στήσει εικαστικό. Άρες μάρες κουκουνάρες. Σαν να ρωτάς πολιτικό μηχανικό να σου κάνει τα σχέδια για τη διακόσμηση,.

Από εκεί και πέρα αυτή είναι η πραγματικότητα και πρέπει να συμβιβαστείς, στον βαθμό που θες να εργαστείς στην Ελλάδα.

Το σφάλμα σου είναι ότι είσαι κεφάλας. Επειδή τελείωσες ένα course αξιώνεις και απαιτείς να σε κρίνουν με βάση αυτά που (νομίζεις ότι) γνωρίζεις. Δεν προσπαθείς να προσαρμοστείς στα κριτήρια της αγοράς. Όπου κριτήρια, να στήσεις κάτι που να δουλεύει. Όχι ένα repo στο Github. Μια εφαρμογή που να μπορώ να την κατεβάσω από το Google Play και η οποία κάνει κάτι χρήσιμο. Κάντο αυτό κι αν δεν βρεις δουλειά σε δύο μήνες θα κάτσω να με @$%$#.

Πρέπει να καταλάβεις ότι στα 37 αποτελείς ρίσκο για οποιαδήποτε επιχείρηση. Δεν έχεις δουλέψει ποτέ ως προγραμματιστής που σημαίνει ότι κανείς δεν ξέρει πως θα αποδώσεις. Κι ενώ το ίδιο ισχύει και για έναν 22χρονο, αυτός τουλάχιστον έχει μεγαλύτερες αντοχές από εσένα και μεγαλύτερη προσαρμοστικότητα. Επομένως πρέπει να προσπαθήσεις διπλά.

Προσωπικά στην θέση σου δεν θα έψαχνα καν για δουλειά. Θα ακολουθούσα solo καριέρα. Έχεις εμπειρίες και σπουδές από άλλους τομείς, αξιοποίησε τις προς όφελος σου. Σε μια δουλειά προγραμματιστή αυτές οι γνώσεις θα πάνε χαμένες. Αν όμως ιδιωτεύσεις, φτιάχνοντας κάτι το οποίο θα προσπαθήσεις να πουλήσεις μόνος σου τότε αυτές οι γνώσεις θα είναι υπέρ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elorant είπε

Το ότι οι ελληνικές επιχειρήσεις δεν κάνουν σωστά interviews είναι κάτι που έχει επισημανθεί από πολλούς στην αγορά μας. Οι λόγοι που δεν το κάνουν ποικίλουν, αλλά η σύνοψη είναι γιατί δεν γνωρίζουν τι να ρωτήσουν. Επίσης πολλές φορές αυτός που παίρνει την συνέντευξη δεν είναι ο ίδιος που χρειάζεται τη στελέχωση και αυτοί οι δύο δεν πολυμιλάμε μεταξύ τους. Σε μεγάλες επιχειρήσεις που είχα δουλέψει στο παρελθόν έλεγε το IT θέλω κάποιον που να ξέρει αυτά κι εκείνα και το HR προσπαθούσε να τυποποιήσει αυτές τις ανάγκες ώστε να βρει κάτι από μια βάση δεδομένων.  Από την άλλη έχεις επιχειρήσεις που ρωτάνε σαν τον άλλο εδώ μέσα που για backend στέλεχος ζητά να στήσει εικαστικό. Άρες μάρες κουκουνάρες. Σαν να ρωτάς πολιτικό μηχανικό να σου κάνει τα σχέδια για τη διακόσμηση,.

 

Από εκεί και πέρα αυτή είναι η πραγματικότητα και πρέπει να συμβιβαστείς, στον βαθμό που θες να εργαστείς στην Ελλάδα.

Το σφάλμα σου είναι ότι είσαι κεφάλας. Επειδή τελείωσες ένα course αξιώνεις και απαιτείς να σε κρίνουν με βάση αυτά που (νομίζεις ότι) γνωρίζεις. Δεν προσπαθείς να προσαρμοστείς στα κριτήρια της αγοράς. Όπου κριτήρια, να στήσεις κάτι που να δουλεύει. Όχι ένα repo στο Github. Μια εφαρμογή που να μπορώ να την κατεβάσω από το Google Play και η οποία κάνει κάτι χρήσιμο. Κάντο αυτό κι αν δεν βρεις δουλειά σε δύο μήνες θα κάτσω να με @$%$#.

Πρέπει να καταλάβεις ότι στα 37 αποτελείς ρίσκο για οποιαδήποτε επιχείρηση. Δεν έχεις δουλέψει ποτέ ως προγραμματιστής που σημαίνει ότι κανείς δεν ξέρει πως θα αποδώσεις. Κι ενώ το ίδιο ισχύει και για έναν 22χρονο, αυτός τουλάχιστον έχει μεγαλύτερες αντοχές από εσένα και μεγαλύτερη προσαρμοστικότητα. Επομένως πρέπει να προσπαθήσεις διπλά.

 

Προσωπικά στην θέση σου δεν θα έψαχνα καν για δουλειά. Θα ακολουθούσα solo καριέρα. Έχεις εμπειρίες και σπουδές από άλλους τομείς, αξιοποίησε τις προς όφελος σου. Σε μια δουλειά προγραμματιστή αυτές οι γνώσεις θα πάνε χαμένες. Αν όμως ιδιωτεύσεις, φτιάχνοντας κάτι το οποίο θα προσπαθήσεις να πουλήσεις μόνος σου τότε αυτές οι γνώσεις θα είναι υπέρ σου.

Για να κάνεις μία πολύ καλή εφαρμογή και να την ανεβάσεις στο play store θες να ξοδέψεις χρήματα. Αρκετά μάλιστα. Δεν είναι μόνο το frontend. Δηλαδή να φτιάξω 2,3 Activities και αυτό ήταν. Χρειάζεται και το backend όπου ο χρήστης θα μπορεί να κάνει πολλά requests οπως register/login, posts κτλ. Τώρα μαθαίνω το Spring framework για backend μιας και βασίζεται στην Java. Όπως είπα και πιο πιάνω ξέρω να χρησιμοποιώ και το firebase αλλά το μηνιαίο κόστος που πρέπει να πληρώσεις στην google αυξάνεται με τον αριθμό χρηστών! 

Όσο για την ηλικία ας αναφέρουν στις αγγελίες ότι απορρίπτονται οι αιτούντες > 30 ετών και ας έχουν τα προσόντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι χρήματα, χρόνο χρειάζεσαι κι ως άνεργος έχεις μπόλικο. Μην χρησιμοποιείς commercial apis όπως το firebase. Ένας καλός τρόπος να βρεις τι να φτιάξεις είναι να κοιτάξεις για εφαρμογές που έχουν πάρα πολλά downloads αλλά πολύ χαμηλή βαθμολογία. Που σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον αλλά η υλοποίηση μπάζει. Φτιάξε κάτι παρόμοιο με καλύτερη λειτουργικότητα κι είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...