Προς το περιεχόμενο

Ευκαιρίες στην Πληροφορική? Μάλλον καμία χωρίς εμπειρία.


theoaristi53

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, theoaristi53 είπε

Τέλος ζω στην Λάρισα και ψάχνω για δουλειά ως Android Developer. Λένε ότι έχει πολύ ψωμί στην Ελλάδα, αλλά το θεωρώ μεγάλο ψέμα. 

Όσο ψάχνεις για δουλειά...

Κόπιασε (υπομονή, επιμονή) λίγο περισσότερο και ανάπτυξε τις γνώσεις σου.

Στο έγραψαν πιο πίσω. Από αυτά τα 100 μικρά που έχεις κάνει διάλεξε ένα και εμπλούτισέ το. Να κάνει κάτι χρήσιμο και να μπορεί να ανέβει στο store. Αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι πέταξέ το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΟΚ, έγραψες λοιπόν κάτι, έφτιαξες ένα project και το ανέβασες στο github! Ωραία μέχρι εδώ και μπράβο.

Εγώ λοιπόν ο άσχετος πέφτω πάνω του για τον α, β λόγο και το πρώτο πράγμα που κοιτάζω είναι το readme!

Διαβάζω λοιπόν το readme και περιμένω να δω μια περιγραφή του τι κάνει αυτό το πράγμα που έφτιαξες αλλά δε...όποτε απλά πάω παρακάτω και δε πρόκειται να ασχοληθώ περισσότερο!

Βλέπεις το πρόβλημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2018 στις 12:28 ΜΜ, theoaristi53 είπε

Τι ακριβώς εννοείς ότι πρέπει να μεσολαβήσει κάποιος γνωστός; H ξέρεις να κάνεις αυτά που ζητάει κάποια εταιρία ή όχι. Τόσο απλά. Επίσης μου την σπάνε οι φαφλατάδες. Ξέρεις πόσους γνώρισα να λένε συνέχεια "το ξέρω" και αποδείχτηκαν οι πιο άχρηστοι του γαλαξία?  Τώρα άμα πας σε μία εταιρία και πεις ότι γνωρίζεις την Java Spring 4.0(ενώ δεν έχεις ιδέα) και σου βάλει να ολοκληρώσεις ένα μεγάλο τεστ, τι θα κάνεις? Γιατί άμα μου έλεγε κάποιος ότι ξέρει Spring, θα τoν έβαζα να μου φτιάξει ένα ολόκληρο login/restristration system μαζί με Json Web Tokens. 

Τέλος ζω στην Λάρισα και ψάχνω για δουλειά ως Android Developer. Λένε ότι έχει πολύ ψωμί στην Ελλάδα, αλλά το θεωρώ μεγάλο ψέμα. 

ποσες εταιριες πληροφορικης να εχει η λαρισα?? και ειδικα να ασχολουνται με  android.  στις πιο μικρες πολεις συνηθως δικτυαδες υπαρχουν και  web developers.  στην αθηνα ειναι η μεκκα του προγραμματισμου ειτε το θελουμε ειτε οχι εδω βρισκονται μεγαλες εταιρες που θα δωσουν χωρο για νεους ,και λιγοτερα αλλες πολλεις οπως θασσαλονικη  γιαννεα κτλ..

κανα δευτερον μετραει και η γνωριμια,δεν ξερεις μονο εσυ αυτα τα ξερουν και αλλοι, και αν υπαρχιε καποιος να εγγυηθει η να πει καποιον καλο λογο ειναι πιο ευκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάσε το χρόνο σου σε 2 μεγάλα μέρη. Στο πρώτο μέρος ασχολήσου με το να βελτιώσεις τα tech skills σου και στο δεύτερο μέρος τα soft skills σου. 

Μπορεί να γίνεις / είσαι ο καλύτερος developer αλλά να μη μπορείς να αντιμετωπίσεις έννοιες όπως η ομαδικότητα, ο εγωισμός, η κριτική σκέψη, η πρωτοβουλία κλπ. Όλα αυτά δεν μπορούμε να τα δούμε μέσω του κώδικα σου (σε κάποιες περιπτώσεις μπορούμε). Φτιάξε ένα blog, φτιάξε ένα youtube channel, φτιάξε κάτι και δείξε μας πως το προσεγγίζεις όλο αυτό, όχι μόνο τεχνικά. Και μόνο που θα μπεις σε αυτή τη διαδικασία, είσαι ήδη μπροστά από το 80% όσων ψάχνουν για εργασία στο χώρο. 

'Εχω φτιάξει ένα video που απευθύνεται σε νέους web developers μήπως και βρεις κάτι χρήσιμο.

Καλή επιτυχία και εύχομαι να πάνε όλα καλά :)
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αποθαρρύνεσαι, η αρχή είναι δύσκολη. Με την κατάλληλη προσπάθεια θα τα καταφέρεις και ας είσαι και 47. Αυτοί που προσλαμβάνουν θέλουν να δουν δύο πράγματα από κάποιον που δεν είναι απόφοιτος: πραγματική προϋπηρεσία, να μπορείς να κάνεις τη δουλειά. Όσο δεν έχεις πραγματική προϋπηρεσία θα είναι πιο διστακτικοί. Κάποιος θα βρεθεί να πειστεί όμως βλέποντας μόνο τις επιδόσεις σε ένα technical interview, σε ένα project που θα σου ζητήσουν να κάνεις ή απλά σε μια τεχνική συζήτηση. Ίσως χρειαστεί να συμβιβαστείς με το μισθό ή με μια εταιρεία που δεν ακούγεται ιδανική για αρχή.

Δουλειές στην Ελλάδα υπάρχουν, αλλά αν δεν είσαι διατεθειμένος να πας στην Αθήνα θα δυσκολευτείς αρκετά. Επίσης βλέποντας τις απαντήσεις, αν δε δέχεσαι εύκολα την αρνητική κριτική και αν αυτοί που σου παίρνουν συνέντευξη νιώθουν νοοτροπία αρνητισμού και ξερολίασης και "μου το χρωστάτε να με προσλάβετε επειδή έχω προσπαθήσει πολύ" θα δυσκολευτείς ακόμα περισσότερο. Work hard, be humble.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2018 στις 12:28 ΜΜ, theoaristi53 είπε

Τι ακριβώς εννοείς ότι πρέπει να μεσολαβήσει κάποιος γνωστός; H ξέρεις να κάνεις αυτά που ζητάει κάποια εταιρία ή όχι. Τόσο απλά. Επίσης μου την σπάνε οι φαφλατάδες. Ξέρεις πόσους γνώρισα να λένε συνέχεια "το ξέρω" και αποδείχτηκαν οι πιο άχρηστοι του γαλαξία?  Τώρα άμα πας σε μία εταιρία και πεις ότι γνωρίζεις την Java Spring 4.0(ενώ δεν έχεις ιδέα) και σου βάλει να ολοκληρώσεις ένα μεγάλο τεστ, τι θα κάνεις? Γιατί άμα μου έλεγε κάποιος ότι ξέρει Spring, θα τoν έβαζα να μου φτιάξει ένα ολόκληρο login/restristration system μαζί με Json Web Tokens.  

Τέλος ζω στην Λάρισα και ψάχνω για δουλειά ως Android Developer. Λένε ότι έχει πολύ ψωμί στην Ελλάδα, αλλά το θεωρώ μεγάλο ψέμα. 

'Ηρθες εδώ για να καταλάβεις γιατί δεν βρίσκεις δουλειά ή για να τους βγάλεις όλους άσχετους και σένα γαμάτο επειδή έχεις τελειώσει ένα πανεύκολο online course και έχεις δύο (χασαπό)μεταπτυχιακά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2018 στις 6:33 ΜΜ, Carlito. είπε

 'Ηρθες εδώ για να καταλάβεις γιατί δεν βρίσκεις δουλειά ή για να τους βγάλεις όλους άσχετους και σένα γαμάτο επειδή έχεις τελειώσει ένα πανεύκολο online course και έχεις δύο (χασαπό)μεταπτυχιακά;

https://github.com/theo82/Capstone-Udacity-Android-Nanodegree

Φτιάξτο με RxJava, MVP Pattern και Dagger2. Τότε θα σε παραδεχτώ. 

Στις 28/7/2018 στις 5:33 ΜΜ, Constant1ne είπε

Μην αποθαρρύνεσαι, η αρχή είναι δύσκολη. Με την κατάλληλη προσπάθεια θα τα καταφέρεις και ας είσαι και 47. Αυτοί που προσλαμβάνουν θέλουν να δουν δύο πράγματα από κάποιον που δεν είναι απόφοιτος: πραγματική προϋπηρεσία, να μπορείς να κάνεις τη δουλειά. Όσο δεν έχεις πραγματική προϋπηρεσία θα είναι πιο διστακτικοί. Κάποιος θα βρεθεί να πειστεί όμως βλέποντας μόνο τις επιδόσεις σε ένα technical interview, σε ένα project που θα σου ζητήσουν να κάνεις ή απλά σε μια τεχνική συζήτηση. Ίσως χρειαστεί να συμβιβαστείς με το μισθό ή με μια εταιρεία που δεν ακούγεται ιδανική για αρχή.

 Δουλειές στην Ελλάδα υπάρχουν, αλλά αν δεν είσαι διατεθειμένος να πας στην Αθήνα θα δυσκολευτείς αρκετά. Επίσης βλέποντας τις απαντήσεις, αν δε δέχεσαι εύκολα την αρνητική κριτική και αν αυτοί που σου παίρνουν συνέντευξη νιώθουν νοοτροπία αρνητισμού και ξερολίασης και "μου το χρωστάτε να με προσλάβετε επειδή έχω προσπαθήσει πολύ" θα δυσκολευτείς ακόμα περισσότερο. Work hard, be humble.

37 είμαι. Όχι 47:).  Όσο για την αρνητική κριτική, όταν διαβάζω τέτοια σχόλια 

 'Ηρθες εδώ για να καταλάβεις γιατί δεν βρίσκεις δουλειά ή για να τους βγάλεις όλους άσχετους και σένα γαμάτο επειδή έχεις τελειώσει ένα πανεύκολο online course και έχεις δύο (χασαπό)μεταπτυχιακά;

καταλαβαίνεις τι σαβούρα υπάρχει στην κοινωνία. 

Στις 16/7/2018 στις 11:52 ΠΜ, theoaristi53 είπε

Γεια σε όλα τα μέλη του γκρουπ,

Θέλω να γράψω κάτι που με αποσχολεί καιρό. Πριν από 1 μήνα τελείωσα είναι course της Udacity με τίτλο Android Developer Nanodegree βλ. https://www.udacity.com/nanodegree. Για να το ολοκληρώσω μου πήρε 6 μήνες(μάξιμουμ είναι 8). Στο τέλος έκανα ένα προτζεκτ και το τελείωσα μέσα σε 2 μήνες https://github.com/theo82/Capstone-Udacity-Android-Nanodegree. Σαν course είναι τέλειο και απευθύνεται σε mid level προγραμματιστές.  Παρόλα αυτά δυσκολεύομαι να βρω δουλειά. Καταρχάς ένα από τα μειονεκτήματα μου είναι ότι είμαι 37 χρονών χωρίς commercial experience στον συγκεκριμένο κλάδο. Οτι έμαθα το έμαθα και (συνεχίζω να μαθαίνω) μόνος μου με μόχθο και αφοσίωση. Κάτι που δυστυχώς δεν το εκτιμάει κανείς εκεί έξω. Νόμιζα πως τα άτομα που είναι απολύτως independent learners χωρίς να ρωτάνε συνέχεια πως γίνεται το ένα ή το άλλο, έχουν πλεονέκτημα στην εύρεση εργασίας. Επίσης κανείς δεν κοιτάει τα project που έφτιαξα, να τα τρέξει κάνοντας τα clone από το github kok. Επίσης δεν είμαι κανένας Θεός επειδή ξέρω να χτίζω native εφαρμογές σε κινητά Android. Υπάρχουν ένα σορό πράγματα που μαθαίνω τώρα όπως το Reactive programming, MVP pattern και Dagger 2. Λένε ότι αυτό το κομμάτι έχει ψωμί στην Ελλάδα, αλλά δεν βλέπω κάτι ουσιαστικό. Εσείς τι νομίζετε? 

Έχω βάλει πληροφορίες για το προτζεκτάκι μου στο read me. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πολλές εταιρίες είναι του στυλ "όσα αρπαξει ο κώλος μας" και προτιμούν να κάνουν hybrid εφαρμογές για κινητά, που είναι ο πιο γρήγορος και εύκολος τρόπος. Και όταν καταλάβουν ότι το framework που χρησιμοποιούν δεν μπορεί να κάνει με ακρίβεια και ταχύτητα ένα συγκεκριμένο task, τότε το πρότζεκτ μένει πίσω. Πάρα πολύ πίσω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, δεν είναι το θέμα τι έκανες και τι έμαθες εσύ αλλά ούτε και τι θα πει ο κάθε άγνωστος, π.χ. εγώ, σε εσένα και σε ένα ελληνικό forum, χαμένο κάπου στις γωνιές του internet. 

Το θέμα είναι όμως ότι έκανες ένα online course πάνω σε έναν άγνωστο σε εσένα κλάδο, μετά προσπάθησες να βρεις εργασία και επειδή δεν βρήκες, συμπεραίνεις διάφορα για τον κλάδο. Επιπροσθέτως, αποκτάς και άποψη για διάφορα θέματα πάνω στον κλάδο, όπως κατάσταση της αγοράς της εργασίας, επιθυμητά προσόντα εργαζομένων κτλ. 

Εάν το παραπάνω δεν σου φαίνεται λάθος συλλογιστική, τι να πω;  

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2018 στις 5:05 ΜΜ, theoaristi53 είπε

https://github.com/theo82/Capstone-Udacity-Android-Nanodegree 

Φτιάξτο με RxJava, MVP Pattern και Dagger2. Τότε θα σε παραδεχτώ.  

37 είμαι. Όχι 47:).  Όσο για την αρνητική κριτική, όταν διαβάζω τέτοια σχόλια  

 'Ηρθες εδώ για να καταλάβεις γιατί δεν βρίσκεις δουλειά ή για να τους βγάλεις όλους άσχετους και σένα γαμάτο επειδή έχεις τελειώσει ένα πανεύκολο online course και έχεις δύο (χασαπό)μεταπτυχιακά; 

καταλαβαίνεις τι σαβούρα υπάρχει στην κοινωνία. 

Έχω βάλει πληροφορίες για το προτζεκτάκι μου στο read me. 

Ρε μπρα, ερχεσαι μεσα και προσπαθεις να πεις πως ειναι τα πραγματα σε ανθρωπους που τα ξερουν καλυτερα απο σενα. Εκανες ενα πανευκολο προτζεκτ σορρυ που στο χαλαω και μας το παιζεις και μαγκας ενω ζητηαμ ειναι να ξερεις να ανακατατάξεις ενα array. 'Εχεις μεγάλο θέμα αλαζονείας το οποίο σε σχέση με την κατάσταση που βρίσκεσαι, είναι κωμικοτραγικό. Δεν είμαστε εδώ να σε κάνουμε να νιώθεις καλά.

Επεξ/σία από Carlito.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Carlito. είπε

Ρε μπρα, ερχεσαι μεσα και προσπαθεις να πεις πως ειναι τα πραγματα σε ανθρωπους που τα ξερουν καλυτερα απο σενα. Εκανες ενα πανευκολο προτζεκτ σορρυ που στο χαλαω και μας το παιζεις και μαγκας ενω ζητηαμ ειναι να ξερεις να ανακατατάξεις ενα array. 'Εχεις μεγάλο θέμα αλαζονείας το οποίο σε σχέση με την κατάσταση που βρίσκεσαι, είναι κωμικοτραγικό. Δεν είμαστε εδώ να σε κάνουμε να νιώθεις καλά.

 

Στις 8/8/2018 στις 9:55 ΠΜ, Fortistis είπε

Αδερφέ, δεν είναι το θέμα τι έκανες και τι έμαθες εσύ αλλά ούτε και τι θα πει ο κάθε άγνωστος, π.χ. εγώ, σε εσένα και σε ένα ελληνικό forum, χαμένο κάπου στις γωνιές του internet. 

 Το θέμα είναι όμως ότι έκανες ένα online course πάνω σε έναν άγνωστο σε εσένα κλάδο, μετά προσπάθησες να βρεις εργασία και επειδή δεν βρήκες, συμπεραίνεις διάφορα για τον κλάδο. Επιπροσθέτως, αποκτάς και άποψη για διάφορα θέματα πάνω στον κλάδο, όπως κατάσταση της αγοράς της εργασίας, επιθυμητά προσόντα εργαζομένων κτλ. 

 Εάν το παραπάνω δεν σου φαίνεται λάθος συλλογιστική, τι να πω;  

Άμα θεωρείται ότι τα courses του Udacity είναι "γελοία" και "πανεύκολα", με γεια σας και χαρά σας. Μπορεί όντως εγώ να τα βρήκα δύσκολα στο course επειδή είμαι άπειρος και άσχετος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, theoaristi53 είπε

Άμα θεωρείται ότι τα courses του Udacity είναι "γελοία" και "πανεύκολα", με γεια σας και χαρά σας. Μπορεί όντως εγώ να τα βρήκα δύσκολα στο course επειδή είμαι άπειρος και άσχετος. 

Επειδή παραθέτεις και εμένα, αλλά δεν θυμάμαι και θεωρώντας ότι δεν θα έλεγες ψέματα (για κάποιο δικό σου λόγο) για ένα τέτοιο ζήτημα:

μπορείς σε παρακαλώ να μου κάνεις ΠΑΡΑΘΕΣΗ το μήνυμά μου που γράφω ΕΓΩ ότι τα courses στο Udacity είναι "γελοία" και "πανεύκολα" ;

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fortistis είπε

Επειδή παραθέτεις και εμένα, αλλά δεν θυμάμαι και θεωρώντας ότι δεν θα έλεγες ψέματα (για κάποιο δικό σου λόγο) για ένα τέτοιο ζήτημα:

μπορείς σε παρακαλώ να μου κάνεις ΠΑΡΑΘΕΣΗ το μήνυμά μου που γράφω ΕΓΩ ότι τα courses στο Udacity είναι "γελοία" και "πανεύκολα" ;

Σόρυ φίλε, αναφερόμουν στον Carlito.  Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως οι εταιρίες(στην Ελλάδα πάντα) κρίνουν ικανό ή ανίκανο κάποιον υποψήφιο χωρίς να τον ρωτήσουν κάτι βρε αδερφέ ή έστω να του βάλουν ένα τεστάκι. Σε όσες συνεντεύξεις έκανα για το κομμάτι του Android Development, δεν με ρώτησαν τίποτε σχετικό! Ούτε τα κλασσικά ( lifecycle, components κτλ). Όλο άτομα από το HR ήταν. Δεν είχα ποτέ συνέντευξη με κάποιον Αndroid Developer και να συζητήσουμε διάφορα. Που έχω λάθος σε παρακαλώ? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε. Εννοώ εμένα τον Carlito και μερικούς ακόμα στο forum. Εμείς τα array τα κάνουμε ανακατάταξη στο pits fitilli. Από πάνω προς το κάτω και αντίστροφα 😏.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...