Προς το περιεχόμενο

Vodafone virtual reality κατάστημα


Mankon7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και εντελώς offtopic, επειδή το είχα ψάξει για το Wifi calling για τα πεθερικά μου, ΕΔΩ για τις samsung συσκευές γράφει "αφορά μόνο συσκευές αγορασμένες από το Δίκτυο Πωλήσεων COSMOTE/ΓΕΡΜΑΝΟΣ με την τελευταία έκδοση λογισμικού"... τώρα αν δεν ισχύει, δεν ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Craven είπε

 "αφορά μόνο συσκευές αγορασμένες από το Δίκτυο Πωλήσεων COSMOTE/ΓΕΡΜΑΝΟΣ με την τελευταία έκδοση λογισμικού"...

μόλις το ενεργοποίησα σε huawei, αγορασμένο απο public (συνδρομητής what's up)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Craven είπε

Αν και εντελώς offtopic, επειδή το είχα ψάξει για το Wifi calling για τα πεθερικά μου, ΕΔΩ για τις samsung συσκευές γράφει "αφορά μόνο συσκευές αγορασμένες από το Δίκτυο Πωλήσεων COSMOTE/ΓΕΡΜΑΝΟΣ με την τελευταία έκδοση λογισμικού"... τώρα αν δεν ισχύει, δεν ξέρω..

Δεν ισχύει φίλε μου .s9 αγορασμένο από public και λειτουργεί κανονικά η υπηρεσία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, samsunglife είπε

Πεστου και το κείμενο που πρέπει να στείλει και σε ποιο 5ψηφιο της cosmote για να ενεργοποιηθεί το WiFi calling! 

ΥΓ εγώ δεν τα ξέρω, αλλιώς θα βοηθούσα 

WIFICALL στο 1333

 

 

1 ώρα πριν, alada4 είπε

Δεν ισχύει φίλε μου .s9 αγορασμένο από public και λειτουργεί κανονικά η υπηρεσία. 

Απο public ειναι OK γιατι εχουν την generic Ευρωπαικη έκδοση. Για τη vodafone όμως θα υπάρχει κάποιου είδους branding στο firmware, που πιθανά να μην αφήνει ενεργοποιηση VoLTE με άλλη καρτα SIM, γιαυτο ρωταω

Επεξ/σία από snoopycrete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου το δοκίμασα, δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη αυτής της υπηρεσίας.
Έχω Cosmocarta οπότε διάβασα τις πληροφορίες εδώ:
https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html
Έστειλα το μήνυμα WIFICALL στο 1333 και μου ήρθε απάντηση ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε.
Στην δοκιμή όταν ενεργοποίησα το Airplane Mode, άνοιξα ξανά το WiFi για να κάνω κλήση μου ζητάει να κλείσω το Airplane Mode για να την πραγματοποιήσει οπότε δεν βγάζω άκρη.
Όταν δοκίμασα να καλέσω το κινητό μου το δείχνει κλειστό.
Οπότε καταλήγουμε στο ότι δεν λειτουργεί η υπηρεσία της Cosmote με το συγκεκριμένο κινητό.
Αυτή την υπήρεσία την έχει μόνο η Cosmote ή έχει και η Vodafone αντίστοιχη;
Απ ότι κατάλαβα χρησιμοποιείται μόνο σε περίπτωση που δεν έχεις καλό σήμα και έχεις πρόσβαση σε δίκτιο WiFi με τις ίδιες χρεώσεις, οπότε προσωπικά δεν είναι κάτι που μου είναι απαραίτητο, απο εκεί και πέρα καλά έκανες και το ανέφερες.

EDIT: Με μια αναζήτηση στο Internet είδα ότι κανονικά στο Settings/Connections/More Connections Settings θα έπρεπε να υπήρχε επιλογή Wi-Fi Calling η οποία δεν υπάρχει στη δική μου συσκευή. Ίσως κάτι παίζει με την έκδοση του λογισμικού λοιπόν, χωρίς να είμαι σίγουρος αν έχει σχέση η Vodafone ή όχι.
Εντομεταξύ επειδή έχω κάνει την αναβάθμιση στη τελευταία έκδοση, τσέκαρα τα release notes και γράφει:
- VoLTE, VoWIFI
- Dual VoLTE/VoWIFI service is available for both of the SIM cards in the dual SIM slots.
H ROM θεωρητικά είναι συμβατή λοιπόν, κάτι άλλο παίζει... κάτι διαβάζω για HD Voice setting και δεν το έχω βρει ακόμα.

Επεξ/σία από Innersense
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο έπαθα που δεν το έβρισκα σε σ7. Βρίσκεται σε άλλο μενού γι'αυτό δεν το βρήκες.  Πας τηλέφωνο- 3 τελίτσες δεξιά επάνω-ρυθμίσεις και θα στο βρεις στο μενού που θα ανοίξει το Vowifi 

2 ώρες πριν, Innersense είπε

Φίλε μου το δοκίμασα, δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη αυτής της υπηρεσίας.
Έχω Cosmocarta οπότε διάβασα τις πληροφορίες εδώ:
https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html
Έστειλα το μήνυμα WIFICALL στο 1333 και μου ήρθε απάντηση ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε.
Στην δοκιμή όταν ενεργοποίησα το Airplane Mode, άνοιξα ξανά το WiFi για να κάνω κλήση μου ζητάει να κλείσω το Airplane Mode για να την πραγματοποιήσει οπότε δεν βγάζω άκρη.
Όταν δοκίμασα να καλέσω το κινητό μου το δείχνει κλειστό.
Οπότε καταλήγουμε στο ότι δεν λειτουργεί η υπηρεσία της Cosmote με το συγκεκριμένο κινητό.
Αυτή την υπήρεσία την έχει μόνο η Cosmote ή έχει και η Vodafone αντίστοιχη;
Απ ότι κατάλαβα χρησιμοποιείται μόνο σε περίπτωση που δεν έχεις καλό σήμα και έχεις πρόσβαση σε δίκτιο WiFi με τις ίδιες χρεώσεις, οπότε προσωπικά δεν είναι κάτι που μου είναι απαραίτητο, απο εκεί και πέρα καλά έκανες και το ανέφερες.

EDIT: Με μια αναζήτηση στο Internet είδα ότι κανονικά στο Settings/Connections/More Connections Settings θα έπρεπε να υπήρχε επιλογή Wi-Fi Calling η οποία δεν υπάρχει στη δική μου συσκευή. Ίσως κάτι παίζει με την έκδοση του λογισμικού λοιπόν, χωρίς να είμαι σίγουρος αν έχει σχέση η Vodafone ή όχι.
Εντομεταξύ επειδή έχω κάνει την αναβάθμιση στη τελευταία έκδοση, τσέκαρα τα release notes και γράφει:
- VoLTE, VoWIFI
- Dual VoLTE/VoWIFI service is available for both of the SIM cards in the dual SIM slots.
H ROM θεωρητικά είναι συμβατή λοιπόν, κάτι άλλο παίζει... κάτι διαβάζω για HD Voice setting και δεν το έχω βρει ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Μου έκανε εντύπωση γιατί στο about του Samsung Call μου έδειξε ότι δεν είχα την τελευταία έκδοση, παρόλα αυτά και μετά το update και επανεκκίνηση πάλι δεν εμφανίστηκε τίποτα.

Ευχαριστώ πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2018 στις 11:26 ΠΜ, Innersense είπε

Θαρρώ ότι υπάρχει το κόκκινο αυτοκολλητακι στο κουτί όπως το λες αλλά ήταν πολύ ψηλά τα γράμματα για την ηλικία μου ώστε να δώσω σημασία.

Ουδέποτε μίλησα για  boot screen, απλά ένα  shortcut.

Επίσης μόλις πήρα original θήκη με 37€ από Skroutz οπότε όλα τέλεια.

Αφου και οι θηκες ειχαν 40% στο καταστημα στο Golden

Στις 29/7/2018 στις 12:49 ΠΜ, petroschelsea είπε

Για να αγοράσεις με τιμολόγιο τι χρειάζεται;

Μια φωτοτυπια απο το taxis στα στοιχεια μητρωου σου και μια ταυτοτητα για απαλλαγή ΦΠΑ.Αν θες ΦΠΑ τοτε μονο το ΑΜΦ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Innersense είπε

Φίλε μου το δοκίμασα, δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη αυτής της υπηρεσίας.
Έχω Cosmocarta οπότε διάβασα τις πληροφορίες εδώ:
https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html
Έστειλα το μήνυμα WIFICALL στο 1333 και μου ήρθε απάντηση ότι η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε.
Στην δοκιμή όταν ενεργοποίησα το Airplane Mode, άνοιξα ξανά το WiFi για να κάνω κλήση μου ζητάει να κλείσω το Airplane Mode για να την πραγματοποιήσει οπότε δεν βγάζω άκρη.
Όταν δοκίμασα να καλέσω το κινητό μου το δείχνει κλειστό.
Οπότε καταλήγουμε στο ότι δεν λειτουργεί η υπηρεσία της Cosmote με το συγκεκριμένο κινητό.
Αυτή την υπήρεσία την έχει μόνο η Cosmote ή έχει και η Vodafone αντίστοιχη;
Απ ότι κατάλαβα χρησιμοποιείται μόνο σε περίπτωση που δεν έχεις καλό σήμα και έχεις πρόσβαση σε δίκτιο WiFi με τις ίδιες χρεώσεις, οπότε προσωπικά δεν είναι κάτι που μου είναι απαραίτητο, απο εκεί και πέρα καλά έκανες και το ανέφερες.

EDIT: Με μια αναζήτηση στο Internet είδα ότι κανονικά στο Settings/Connections/More Connections Settings θα έπρεπε να υπήρχε επιλογή Wi-Fi Calling η οποία δεν υπάρχει στη δική μου συσκευή. Ίσως κάτι παίζει με την έκδοση του λογισμικού λοιπόν, χωρίς να είμαι σίγουρος αν έχει σχέση η Vodafone ή όχι.
Εντομεταξύ επειδή έχω κάνει την αναβάθμιση στη τελευταία έκδοση, τσέκαρα τα release notes και γράφει:
- VoLTE, VoWIFI
- Dual VoLTE/VoWIFI service is available for both of the SIM cards in the dual SIM slots.
H ROM θεωρητικά είναι συμβατή λοιπόν, κάτι άλλο παίζει... κάτι διαβάζω για HD Voice setting και δεν το έχω βρει ακόμα.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, με κάλυψες πλήρως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μας που δεν μενουμε Αθηνα, εχουν το dual sim S9 ή S9+ εκει για να στειλω καποιον συγγενη?

---

Για το wifi calling της cosmote, δειτε το ειδικο θεμα στο γειτονικο φορουμ.

Ταχεως λιγες απαντησεις μιας και το χρησιμοποιω πολυ καιρο σε s7 edge:

Πρεπει να περαστει ειδικη ρομ cosmote. Πχ. μπορειτε να το πατε σε οποιοδηποτε μαγαζι Γερμανος, για περασμα ρομ δωρεαν.

Δεχονται αγορασμενο απο public, αφου ειναι στον ιδιο ομιλο.

Αγορασμενα απο αλλα μαγαζια, δεν τα δεχονται, επισημα τουλαχιστον, δεν ξερω αν ανεπισημα ρωτησετε, πληρωνοντας κατιτις.

Ζητανε παντως αποδειξη/τιμολογιο αγορας.

Δεν ειναι πανακεια, εχει πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. Πχ οι κλησεις οταν το ιντερνετ σερνεται δεν ειναι οτι καλυτερο (πχ οταν το χρησιμοποιουν αλλοι παραλληλα) και πρεπει να εχεις τον νου σου σε πιο wifi εισαι συνδεδεμενος αν υπαρχουν πολλα σημεια στο σημειο που βρισκεσαι. Αν κοπει το internet ή το wifi ενδιαμεσα σε μια κληση, αυτη κοβεται επιτοπου, φυσιολογικο, πλην σπαστικο, συχνα "τρεχω" να αλλαξω τα settings ή να κλεισω του wifi του κινητου, για να μιλησω κανονικα.

Το συνηθεστερο προβλημα, ειναι να εχεις κακη ποιοτητα κλησης, οταν για οποιοδηποτε λογο δεν εχεις καλο ιντερνετ...

 

VIP TIP: Στο samsung, εμφανιζει και σχετικη επιλογη στο drop-down menu, για γρηγορη ενεργοποιηση/απενεργοποιηση, βαλτε το στην 1η σελιδα των εικονιδιων.

-

Σε dual sim, μονο το Huawei Mate 10 pro εχουν στην λιστα τους!

Δεν ξερω αν θα προστεθει καποιο αλλο στην πορεια....εχει περασει καιρος και τιποτε ακομη...χλωμο το κοβω να βαλουν κανα dual samsung, αν επροκειτο, θα το ειχαν βαλει ηδη τοσο καιρο ωστε και σε πιο παλιο μοντελο. 

Προσωπικα, αν και με εχει βολεψει σε 2 σημεια απιστευτα αφου δεν πιανει σημα καθολου η κινητη, μου εχει λειψει η 2η καρτα και θα ξαναγυρισω σε dual sim samsung χωρις wifi calling...

(το μοναδικο huawei dual, δεν το θελω λογω ελλειψης ασυρματης φορτισης και μεγεθους).

Επεξ/σία από nek4d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρε παράταση που έλεγαν στο κατάστημα μέχρι τέλος αυτής τις εβδομάδας ? Περνω τηλέφωνο και μιλάει συνέχεια. Λέω να πάρω και ένα τις γυναίκας μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!παιδια 2 ερωτησεις επειδη με ενδιαφερει να παω σημερα να παρω το s9 plus.

1)ειναι το δικαρτο μοντελο?

2)οποιος το εχει χρησιμοποιησει ξερει αν τελικα ισχυουν τα θεματα που λενε γενικα με.τη μπαταρια του οτι πεθαινει γρηγορα κτλ??

 

Ευχαριστω του συμφορουμιτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικαρτο είναι και η μπαταρία του με τη δική μου χρήση (μέτρια προς βαριά, αλλά αυτό είναι σχετικό για τον καθένα) βγάζει άνετα τη μέρα! Εμένα μου αρκεί να βγάζει τη μέρα! 

Επεξ/σία από samsunglife
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...