Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για bridge μεταξύ speedport plus και asus ac56u


Apostol.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

μετά από τα προβλήματα που είχα με το modem του asus ac56u  σε cosmote 100mpbs,(εκατομμύρια crc errors μέσα σε λίγες ώρες download max 7.8 mb/s κτλ κτλ (να φανταστείτε έπρεπε να ανεβάσω snr margin στο 20 για να κλειδώνει 60000-70000 για να έχω "μονο" 10000-30000 crc errors την ήμερα, με λίγα λόγια δράμα..)), ήρθε το speedport plus to οποίο κλειδώνει 99999,9999 με snr 11.8 Attenuation 13.5 και errors ούτε 100 την ήμερα, και download 11.5 mb/s Σφαίρα λοιπόν.

Άψογα μέχρι εδώ, άλλα από θέμα features το speedport δεν...

Θέλω μια βοήθεια οποίος ξέρει να κάνω Bridge το speedport me to asus.

Ξέρει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο ένα και στο άλλο?

Πως θα τα συνδέσω?

Κλείνει τελείως το firewall στο speedport?

Μπορώ να απενεργοποιήσω τελείως το TR-069 να μην μπαίνει ο οτε στο router?

Θα βλέπω το speedport μετά στο δικτυο (πχ να του κάνω μια επανεκκίνηση;)

Είδα στο μενού του speedport ένα bridge mode άλλα δεν ξέρω τι και πως...

 

Όποιος έχει το χρόνο και μπορεί να διαφωτίσει θα ήταν μεγάλη βοήθεια, γιατί έχω πήξει και με την δουλειά και δεν προλαβαίνω.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις 2 επιλογές, όπου σε αυτές το Speedport θα είναι στην τηλεφωνική γραμμή και πίσω του το Asus συνδεδεμένο στη WAN θύρα του:

  1.  Επιβεβαιώνεις ότι στο Speedport είναι ενεργή η επιλογή PPPoE Passthrough (κανονικά είναι εξαρχής) και ρυθμίζεις το Asus να κάνει και αυτό σύνδεση ΡΡΡοΕ με τα δικά σου credentials. Στο Speedport θα ορίσεις να κάνει σύνδεση με τα generic credentials ([email protected] και otenet). Με τον τρόπο αυτό θα δημιουργούνται 2 διαφορετικές συνδέσεις ανεξάρτητες μεταξύ τους.
  2. Ρυθμίζεις το Asus να παίρνει σύνδεση από το Speedport λειτουργώντας ως κανονικό router, αλλά τώρα έχουμε 2πλό ΝΑΤ, που ωστόσο δεν αποτελεί ουσιαστικό θέμα.

Το Bridge mode είναι για να λειτουργεί ένα modem/router μόνο ως modem, αλλά στην περίπτωση αυτή δεν λειτουργεί η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, jkoukos είπε

Έχεις 2 επιλογές, όπου σε αυτές το Speedport θα είναι στην τηλεφωνική γραμμή και πίσω του το Asus συνδεδεμένο στη WAN θύρα του:

  1.  Επιβεβαιώνεις ότι στο Speedport είναι ενεργή η επιλογή PPPoE Passthrough (κανονικά είναι εξαρχής) και ρυθμίζεις το Asus να κάνει και αυτό σύνδεση ΡΡΡοΕ με τα δικά σου credentials. Στο Speedport θα ορίσεις να κάνει σύνδεση με τα generic credentials ([email protected] και otenet). Με τον τρόπο αυτό θα δημιουργούνται 2 διαφορετικές συνδέσεις ανεξάρτητες μεταξύ τους.
  2. Ρυθμίζεις το Asus να παίρνει σύνδεση από το Speedport λειτουργώντας ως κανονικό router, αλλά τώρα έχουμε 2πλό ΝΑΤ, που ωστόσο δεν αποτελεί ουσιαστικό θέμα.

Το Bridge mode είναι για να λειτουργεί ένα modem/router μόνο ως modem, αλλά στην περίπτωση αυτή δεν λειτουργεί η VoIP τηλεφωνία του ΟΤΕ.

Στο 1) που γραφεις δεν λειτουργει ομως το speedport και σαν router?

Το Nat εχει επιλογη να το απενεργοποιησω οταν ειναι σε ppoe το speedport. Δεν ηξερα οτι για ppoe passthrough πρεπει να βαλω τα generic credentials στο speedport και τα κανονικα στο asus.

Αλλα δεν θελω να το κανω ετσι, αν καταλαβαινω καλα εγω θελω το παρακατω.

Αυτο που θελω να κανω ειναι καθαρο Modem το speedport, ουτε nat ουτε firewall ουτε port forwarding ουτε τιποτα.

To speedport εχει επιλογη στο προφιλ της vdsl το προεπιλεγμενο του οτε, απο route σε bridge.

Με το που το παταω φευγουν ολες οι επιλογες (Usernames ips κτλ κτλ) και βγαζει μονο Vlan id (835 του οτε) και 801,2p  (0).

Οποτε μπαινει σε bridged λογικα.

Μεχρι στιγμης αυτο που εχω καταφερει να κανω ειναι:

  • Να βαλω το speedport σε bridged mode.Κανω bind την lan1 με το προφιλ internet vdsl bridged. Ετσι λογικα απο εκει θα παει το καλωδιο στο asus (απο την πρωτη lan θυρα σωστα? παρακαλω επιβεβαιωστε!)
  • Το speedport συνχρονιζει κανονικα αλλα δεν συνδεεται βεβαια αφου δεν κανει κληση αφου ειναι σε bridged.

Μετα κολαω.

  1. Που βαζω το καλωδιο απο την lan1 του speedport στο asus? Στην θυρα του asus της dsl? Αλλου? Η θυρα της dsl του asus δεν χωραει το rj45 βυσμα (και ειδα εχει 4 pins μεσα).  Εφτιαξα ενα καλωδιο απο ethernet με rj11 (4pins) αλλα τιποτα στο asus.
  2. Δεν εχω ιδεα τι πρεπει να ρυθμισω μετα στο asus στην καρτελα wan. Λογικα καποια ρυθμιση (ppoe?) που να μπορω να βαλω τα Credentials και να κανει κληση. Η μηπως τα λεω λαθος? Οποτε τι κανω?
  3. Τι αλλες ρυθμισεις πρεπει να κανω στο asus?

Ευχαριστω παιδια.

 

Επεξ/σία από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chios είπε

Θα βάλεις το καλώδιο lan στην dsl;;

Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα;;;

Στην dsl πάει το καλώδιο του τηλεφώνου τίποτα άλλο.

Οκ φιλε εγω ετσι νομιζα οτι γινοταν σορυ.

Απο το speedport που να βαλω το καλωδιο του Lan?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις VoIP τηλεφωνία (που λογικά έχεις με 100άρο πακέτο), που να χτυπιέσαι κάτω σαν το χταπόδι, βάζοντας το Speedport σε Bridge mode δεν θα λειτουργεί η τηλεφωνία. Αν δεν έχεις VoIP τηλεφωνία, αλλάζει το πράγμα.

Σου έγραψα ότι θα συνδέσεις το καλώδιο στην θύρα WAN του Asus.

Σε PPPoE Passthrough γίνονται  ταυτόχρονα 2 κλήσεις ΡΡΡ και δημιουργούνται 2 διαφορετικές συνδέσεις με τον πάροχο και 2 διαφορετικά εσωτερικά δίκτυα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Δεν εχω voip σορυ που δεν το εγραψα πριν, εχουμε τηλ. κεντρο και εχω κρατησει (με τα χιλια ζορια) την isdn οποτε ολα οκ με το τηλεφωνο.

Παρακατω ειναι η εικονα του ραουτερ. Την πρωτη φορα συνδεσα κατευθειαν απο την lan1 του speedport στην, οπως κοιταμε απο δεξια, δευτερη θυρα που λεει e-wan αλλα δεν γινοταν τιποτα στο asus, μετα προσπαθησα την πρωτη θυρα της dsl.20180202144110_76b3735e.jpeg

Αρα συνδέεται στην θυρα e-wan?

Μετα τι αλλαζω  στο asus?

Ειχα την εντυπωση οτι θα επαιζε κατευθειαν με τις ρυθμισεις οπως φαινονται παρακατω.

Τι πρεπει να αλλαξω στο asus?

Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι σχετικα, ουτε στο μανουαλ του asus γραφει κατι σχετικο.

Ευχαριστω.

 

 

edit: Τελικα το βρηκα πως γινεται και θα ανεβασω οδηγιες εδω αυριο για οσους ψαχνουν το ιδιο στο μελλον.

Οσο για τον chios παραπανω οταν δεν σου δουλευουν τα πραγματα κανεις και ανορθοδοξα πραγματα.

Μπηκες σε ενα νημα που ζητουσα βοηθεια να πεις " Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα;;; ".

Δεν σε υποχρεωσε κανεις, οποτε αλλη φορα καλυτερα ασε τις εξυπναδες και προχωρα παρακατω.

 

Επεξ/σία από Apostol.
Solved
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει router που να συνδέεται αυτόματα με το διαδίκτυο και να μην χρειάζεται ρυθμίσεις. Μόνο αυτά που δίνουν οι πάροχοι έχουν αυτή την δυνατότητα, με κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε να τραβούν αυτόματα τα ζητούμενα στοιχεία.

Δες εδώ σχετικές πληροφορίες, όπως και στο εγχειρίδιο (σελ.61) για το ποιες επιλογές έχεις σε κάθε πεδίο. Αν κάνεις χρήση με ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ, τότε στο WAN Transfer Mode θα επιλέξεις "PPPoE". Διαφορετικά αν παίρνεις σύνδεση από το Speedport, η επιλογή θα είναι είτε "Automatic IP" (ΙΡ μέσω Speedport DHCP) είτε "Static IP" (την ορίζεις χειροκίνητα).

Σε κάθε περίπτωση δεν χρειάζεται VLAN ID και στο MTU βάλε τιμή 1500. Αν επιλέξεις Static IP, φρόντισε να είναι έξω από την περιοχή που δίνει ο DHCP του Speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δεν υπάρχει router που να συνδέεται αυτόματα με το διαδίκτυο και να μην χρειάζεται ρυθμίσεις. Μόνο αυτά που δίνουν οι πάροχοι έχουν αυτή την δυνατότητα, με κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε να τραβούν αυτόματα τα ζητούμενα στοιχεία.

Δες εδώ σχετικές πληροφορίες, όπως και στο εγχειρίδιο (σελ.61) για το ποιες επιλογές έχεις σε κάθε πεδίο. Αν κάνεις χρήση με ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ, τότε στο WAN Transfer Mode θα επιλέξεις "PPPoE". Διαφορετικά αν παίρνεις σύνδεση από το Speedport, η επιλογή θα είναι είτε "Automatic IP" (ΙΡ μέσω Speedport DHCP) είτε "Static IP" (την ορίζεις χειροκίνητα).

Σε κάθε περίπτωση δεν χρειάζεται VLAN ID και στο MTU βάλε τιμή 1500. Αν επιλέξεις Static IP, φρόντισε να είναι έξω από την περιοχή που δίνει ο DHCP του Speedport.

jkoukos το εφτιαξα οπως εγραψα στο edit παραπανω χθες.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου, αργοτερα θα γραψω τι και πως εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σύντομος οδηγός για να κάνουμε Bridge το speedport plus του οτε με ένα asus router.

Warning:

Αυτός ο οδηγός είναι για bridge του router του οτε με άλλο router (asus στη δικιά μου περίπτωση) σε bridge mode, όχι ppoe passthrough.

Σε bridge mode το ρουτερ το οτε γίνεται μόνο modem και τίποτα άλλο (περίπου, διαβάστε προς το τέλος). Αν έχετε voip τηλεφωνία θα χάσετε το τηλέφωνο. Προτιμήστε ppoe passthrough σε αυτή την περίπτωση.

  1. Αρχικά συνδέουμε το speedport να κάνει σεταρισμα να συγχρονίσει και να πάρει ip.
  2. Κάνουμε μια αναβάθμιση το firmware (2μηνες έχει βγει και και είχε ήδη καινούριο firmware ο οτε στην σελίδα του.)
  3. Στην καρτέλα ίντερνετ πάμε internet configuration και επιλέγουμε το προφίλ Internet_Vdsl.
  4. Εκεί έχει ένα drop down που default ειναι στο route. Επιλέγουμε bridge connection (ή bridge δεν θυμάμαι ακριβώς) και πατάμε save πιο κάτω. Θα κάνει επανεκκίνηση περιμένουμε πάλι να συγχρονίσει. Αυτή την φορά θα ανάψει το λαμπάκι dsl αλλά όχι το online. Ξανάπαμε στην καρτέλα την ίδια και επιβεβαιώνουμε ο,τι μπήκε σε bridge mode και δεν ξαναγύρισε όπως πριν (έμενα ήθελε δυο τρεις φόρες, δεν ξέρω γιατί.), η καρτέλα internet configuration και status πρέπει να είναι έτσι μετά :ote1.JPG.9ec4728b3540eaa7ee65dff7a13162ec.JPGote2.JPG.48142251e6070e455da1ca07f09049fd.JPG
  5. Στα settings πρεπει να εχουμε κατι τετοιο:ote3.JPG.53029b2ff83bada0aecdef9a22923ea5.JPG
  6. Απενεργοποιούμε: ο,τι έχει σχέση με firewall (ειδικά στο alg όλα), στο home network όλους τους dhcp server και upnp, γενικότερα ο,τι δεν χρειάζεται να κάνει ένα Modem το κλείνουμε.
  7. Πάμε για κάλο και για κακό Internet->connection-> port binding και επιλέγουμε για το προφιλ internet_vdsl μόνο την θυρα LAN1, την οποία συνδέουμε με ένα καλώδιο στην θήρα Ethernet wan του asus (κάποια μοντέλα δεν την έχουν, άλλα μπορείς μέσα από το μενού να κάνεις μια συγκεκριμένη θήρα λαν bind σε wan)
  8. Τελείωσε το speedport παμε στο asus. Πάμε στην καρτέλα wan και επιλέγουμε το προφίλ service one και το αλλάζουμε όπως στην παρακάτω εικόνα. (εδώ για μεγαλύτερο μέγεθος: https://imgur.com/a/fUv2NRN
  9. asuswan.JPG.560757ac594fad14ddec166f63d2313d.JPG
  10. Προσοχή: Πρέπει να επιλέξουμε το service one και όχι να δημιουργήσουμε δεύτερο προφίλ (service2) που θα πάει κάτω από το service1 αλλιώς δεν θα παίξει (έφαγα ώρες να προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν παίζει.)
  11. Πατάμε save και κανονικά θα πρέπει πάνω δεξιά στο μενού του asus να ανάψει το εικονίδιο που είναι κάτι σαν pc
  12. Untitled-1.jpg.8c2b6007e5ac5f7685c117c9545db725.jpg
  13. Αυτό ήταν έχουμε ίντερνετ με bridge.😀

 

  • Σημειωση: Tην πρώτη φορά που το έκανα δεν έπιανα τις ταχύτητες που έπιανα με το speedport.Δεν ξέρω τι συνέβαινε κοίταξα όλες τις ρυθμίσεις και δεν υπήρχε κάτι διαφορετικό. Τελικά έκανα ένα reset to asus το σεταρα από την αρχή(όχι backup, reset και μετα restore, δεν αλλάζει κάτι έτσι) και κανένα πρόβλημα. 12mb/s down 1.25 up με ελάχιστα crc σε σχέση με τα εκατομμύρια που είχα πριν με το Modem του asus. Το modem του speedport το συγκεκριμένο συνεργάζεται άψογα με τις καμπίνες του οτε (προς το παρόν)
  • Σημειωση2: Στο speedport δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσεις τελείως το firewall, πάντως οι θήρες που έχω κάνει forward από το asus είναι ανοιχτές όταν τις τεστάρω.Επίσης δεν  γίνεται να απενεργοποιηθεί το TR-069.
  • Οι υπόλοιπες θύρες του speedport λειτουργούν ακόμα κανονικά (κάτι που δεν θα έπρεπε λογικά) και έτσι με ένα καλώδιο στο switch μας ή sto asus μπορούμε να μπούμε στο gui του. Δεν χρειάζεται να είναι σε διαφορετικό Subnet το speedport απλός προφανώς να έχει διαφορετικές ip με το ραουτερ μας.

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, καλή συνέχεια.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους, έχω ένα αντίστοιχο πρόβλημα προς επίλυση, δεν είμαι ειδικός και πολλά δεν τα καταλαβαίνω.

Έχω σύνδεση Cosmote VDSL 50  +τηλέφωνο  Voip + Ote tv και router to Speedport plus, με firmware: 09022001.00.021,

θέλω να συνδέσω ενσύρματα η ασύρματα ένα δεύτερο router  για να επεκτείνω την κάλυψη στα πίσω δωμάτια του σπιτιού, έχω διαθέσιμα 2 router , το πρώτο TP-Link TD-W8960N_V8_171221 το δεύτερο είναι  Asus DSL-AC52U, θα χρησιμοποιήσω όποιο βολεύει καλύτερα. Θα ήθελα να έχουν και τα δύο router internet διότι το speedport είναι συνδεδεμένο ασύρματα με τον αποκωδικοποιητή της τηλεόρασης.

Λόγω του ότι δεν γνωρίζω πολλά δεν έχω πειράξει το speedport  αλλά έκανα κάποιες ρυθμίσεις στα άλλα και τα σύνδεσα ενσύρματα, κατάφερα να μου δίνουν internet αλλά ήταν χαμηλή η ταχύτητα και καθόλου σταθερή.

Υποθέτω ότι χρειάζετε να αλλάξω ρυθμίσεις στο Speedport αλλά δεν πρέπει να χάσω το τηλέφωνο, διάβασα πιο πάνω ότι χρειάζετε  bridge  me Passthrough όμως το Passthrough δεν το βλέπω που βρίσκετε, να πω βέβαια ότι δεν έχω αλλάξει από route se bridge.

Κάθε βοήθεια εκπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ 

router settings 00.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/7/2018 στις 9:38 ΜΜ, jkoukos είπε

Αν έχεις VoIP τηλεφωνία (που λογικά έχεις με 100άρο πακέτο), που να χτυπιέσαι κάτω σαν το χταπόδι, βάζοντας το Speedport σε Bridge mode δεν θα λειτουργεί η τηλεφωνία. Αν δεν έχεις VoIP τηλεφωνία, αλλάζει το πράγμα.

Σου έγραψα ότι θα συνδέσεις το καλώδιο στην θύρα WAN του Asus.

Σε PPPoE Passthrough γίνονται  ταυτόχρονα 2 κλήσεις ΡΡΡ και δημιουργούνται 2 διαφορετικές συνδέσεις με τον πάροχο και 2 διαφορετικά εσωτερικά δίκτυα.

Σε passthrough στο speedport μπορούμε να βάλουμε μόνο το Γενικό user Kai pass (otenet) η και αυτά που μας έχει δώσει ο ΟΤΕ , τα προσωπικά. Όπως και τα ίδια δύο ρούτερ , εννοώ τα προσωπικά

Στο Speedport θα ορίσεις να κάνει σύνδεση με τα generic credentials ([email protected] και otenet), όμως μετά από λίγο αλλάζουν και γυρνάνε στα προσωπικά. Τί γίνεται υπάρχει πρόβλημα;

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου εμφανίζει πρόβλημα, τα αφήνεις έτσι. Απλά ο ΟΤΕ πιθανόν να μας βάλει πίσω από NAT (αντί κανονική δημόσια ΙΡ), κάτι που είναι λογικό αφού έχοντας ο καθένας 2 εξωτερικές διευθύνσεις και με το πρόβλημα έλλειψης αυτών σε IPv4, δεν επαρκούν για όλους.

Στην περίπτωση αυτή, βάζουμε τα γενικά στοιχεία στο Speedport (ώστε αυτό να μπαίνει σε ΝΑΤ , που μας είναι αδιάφορο) και στον router τα δικά μας. Ταυτόχρονα παίρνουμε τηλέφωνο και ζητάμε να απενεργοποιήσουν την λειτουργία ZTP (Zero Touch Provisioning) ώστε να μη αλάζει τα στοιχεία στο Speedport. Δεν το γνωρίζουν όλοι οι τεχνικοί, οπότε πρέπει να επιμείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...