Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για bridge μεταξύ speedport plus και asus ac56u


Apostol.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που γίνεται. Το Fritz στη WAN θύρα συνεχίζει κανονικά να έχει σύνδεση με τον έξω κόσμο. Απλά αυτός δεν είναι το διαδίκτυο αλλά το υποδίκτυο του άλλου router από το οποίο παίρνει σύνδεση.

Το failover δουλεύει σωστά εφόσον το ίδιο το Fritz είναι το gateway προς το διαδίκτυο, ενώ τώρα είναι το VR600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι λύση προτείνεις ώστε να μη γίνεται αυτό, δε γίνεται να κάνω αυτή τη δουλειά συνέχεια όταν κοβει το ιντερνετ, υπάρχει λύση η όχι 

 

Επεξ/σία από spaceboyAgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το failover δουλεύει όταν η συσκευή που έχει αυτή την δυνατότητα, είναι το gateway προς το διαδίκτυο.

Έτσι δουλεύει και το Speedbooster του ΟΤΕ ή άλλο σχετικό router. Όμως αν το βάλεις πίσω από άλλο router (όπως έχεις τώρα το Fritz) δεν θα δουλεύει και σε αυτό το failover.

Λύση είναι να βάλεις στην γραμμή το Fritz και πίσω του το VR600. Άλλο αν δεν το θέλεις ή δεν σε εξυπηρετεί.

Μπορεί να σου δουλέψει αν το Fritz κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ, εφόσον έχεις ενεργοποιήσει το PPPoE Passthrough στο VR600.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω τηλεφωνία από fritzbox και vr600 όπως είναι τώρα, αν είναι να βάλω ίντερνετ γραμμής από fritzbox ποιος ο λόγος να βάλω πίσω vr600; οπότε δεν γίνεται αυτό που θέλω εγώ, οπότε μουφα είναι το bridge αν είναι να κάνω αυτή τη δουλειά συνέχεια, θα περιμένω πότε να κόψει για να το συνδεω? Αν ενεργοποιήσω το vlan Id στο fritzbox θα δουλέψει η δεν έχει σχέση αυτό που λέω. 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τα fritzbox συγχρονιζουν τόσο χαμηλά, έχουν φτιάξει ωραίο ρουτερ αλλά σε αυτό το τομέα παίρνουν μηδέν 

 

Αν υπάρχει λύση πες μου πως να τα συνδέσω 

 

Edit

Έβαλα την επιλογή DHCP Relay με ip του fritzbox και δούλεψε κανονικα

Επεξ/σία από spaceboyAgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπες εδώ στο  emulator kαι δες τι δυνατότητες έχει, όταν ενεργοποιείς το dhcp relay γράφει ότι γίνετε disable Nat και wan νομίζω 

https://www.tp-link.com/uk/support/download/archer-vr600/

Επεξ/σία από spaceboyAgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vr το θέλω μόνο για συγχρονισμό γραμμής μιας και το fritzbox πιάνει χαμηλο συγχρονισμό και από το fritz παίρνω ίντερνετ μέσω του vr αυτό ήθελα εγώ, μόνο για συγχρονισμό το θέλω το vr για τίποτα αλλο, το τηλ το έχω πάνω στο fritz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις το VR600 σε Bridge mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem κάνοντας συγχρονισμό και την κλήση ΡΡΡ να την κάνει το Fritz που θα είναι ο μοναδικός router στο δίκτυό σου.

Με αυτόν τον τρόπο το failover θα δουλεύει άριστα και χωρίς θέματα και λοιπές περίεργες ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχα κάνει και είχε θέματα και μετά από διακοπή ιντερνετ δεν έδινε ιντερνετ στο fritzbox, με την επιλογή dhcp relay που έβαλα την ip του FRITZ λύθηκε το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να είχες βάλει σε Bridge Mode το Archer και να είχες θέμα σύνδεσης. Ούτε μία στο εκατομμύριο, αφού την σύνδεση την κάνει το Fritz.

Πιθανότατα αναφέρεσαι σε bridge μεταξύ Archer και Fritz, μόνο που αυτό είναι παντελώς άσχετο με το Bridge Modem. Το ένα είναι σύνδεση 2 router μεταξύ τους που συνεχίζουν να δουλεύουν και τα 2 ως router, ενώ το άλλο κατάσταση λειτουργίας όπου πλέον η συσκευή δεν δουλεύει ως router αλλά μόνο ως modem.

Και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, δεν είναι πιθανότητα αλλά 100% σιγουριά, καθώς σε Bridge Mode δεν λειτουργεί το ΝΑΤ, ούτε και ο DHCP, οπότε δεν είναι δυνατόν να παίξει το DHCP Relay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Archer το έβαλα bridge σύνδεση με vlan Id 835 όπως μου είχες πει και dhcp relay την ip του FRITZ και το fritz το έχω συνδεμένο όπως τα screenshot που έστειλα πιο πάνω με τη διαφορά δεν έχω ενεργοποιημενο vlan Id όπως μου είχες πει, επαναλαμβάνω όταν κοπεί το ιντερνετ από το Archer εάν δεν έβγαζα το καλώδιο και το έκανα ξανά σύνδεση δεν έδινε ιντερνετ στο fritz, από τη στιγμή που το δήλωσα dhcp relay με ip fritz δουλεύει μια χαρά πριν δεν έδινε ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Bridge Mode η πρόσβαση στο Internet δημιουργείται και κόβεται μόνο και αποκλειστικά από τον router, που στην περίπτωσή σου είναι το Fritz.

Σε Bridge Mode ο συγχρονισμός σε DSL γίνεται και κόβεται μόνο και αποκλειστικά από τον modem, που στην περίπτωσή σου είναι το Archer.

Σε Bridge Mode όταν για Χ λόγο χαθεί ο συγχρονισμός του DSL, αυτόματα χάνεται και η πρόσβαση στο Internet. Όταν επανέλθει το DSL αυτόματα (μετά από λίγο) επανέρχεται και η πρόσβαση στο Internet. Αν υπάρχει συγχρονισμός DSL και όχι πρόσβαση στο Internet, το θέμα είναι στον router ή/και στις ρυθμίσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...