Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για bridge μεταξύ speedport plus και asus ac56u


Apostol.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως την λειτουργια PTZ δεν την απενεργοποιουν με τιποτα,οσες φορες και να προσπαθησα, μονο που σου λενε βαλε το [email protected] και δεν θα αλαξει. θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα, έχω ένα FRITZ 7490 και ένα  vr600 v2 tp link και έχω κάνει Bridge Mode το tp link και το fritz mode για τηλεφωνία, έχω ένα θέμα όμως, συνδέονται κανονικά και με τα δύο με το καλώδιο etherhet και δουλεύουν μια χαρά αλλά αν γίνει διακοπή ρεύματος η αν κλείσω και τα δύο τα ρουτερ ή το ένα από τα δύο δεν υπάρχει επικοινωνία μέσω ethetrnet με αποτέλεσμα να μην εχω ίντερνετ, με λίγα λόγια δε παίρνει αυτόματα την ip από το ένα ρουτερ στο άλλο, αν όμως αφαιρέσω το ethetrnet καλώδιο από το ένα ρουτερ και το ξανά συνδέσω επανέρχεται η σύνδεση κανονικά, υπάρχει τρόπος να λυθεί αυτό το θέμα? 

Κάτι άλλο που με έχει στεναχωρεί είναι ότι αν βάλω να έχω Internet μέσω fritzbox συγχρονίζει χαμηλά παράδειγμα σε 30αρα vdsl με του ΟΤΕ το ρουτερ και με οποιοδήποτε άλλο ρουτερ βάλω κλειδώνει 29999 ενώ με το fritzbox 7490 κλειδώνει 26 με 27 γιατί συμβαίνει αυτό. 

Είχα κατεβάσει το snr του αλλά μετά από μερικές ώρες άρχιζε και έπεφτε και πιο κάτω και μετά έκανε απόσυνδεση, απογοητευτηκα από αυτό το ρουτερ και το πλήρωσα 200 ευρώ 

Υπάρχει καμία λύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που γράφεις στην 1η παράγραφο. καταλαβαίνω ότι δεν έχεις το VR600 σε Bridge Mode (ώστε να δουλεύει μόνο ως modem) αλλά και τα 2 παίζουν ως router. Δεν είναι αυτή η σωστή λειτουργία εκτός αν εσύ το θέλεις. Γράψε αναλυτικά πως θέλεις να λειτουργεί το δικτυό σου για να σου προτείνουμε λύσεις.

Γενικά τα Fritz, τουλάχιστοn μια ντουζίνα που έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 15 χρόνια, έχουν χαμηλότερο συγχρονισμό από άλλα του εμπορίου. Το κύριο πλεονέκτημά τους είναι ότι οι δυνατοτητες που έχουν (κυρίως στο θέμα τηλεφωνίας και διασύνδεσης) και η σταθερότητά τους (αρκεί φυσικά να μην τα πειράζεις όπως το SNR).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Από αυτά που γράφεις στην 1η παράγραφο. καταλαβαίνω ότι δεν έχεις το VR600 σε Bridge Mode (ώστε να δουλεύει μόνο ως modem) αλλά και τα 2 παίζουν ως router. Δεν είναι αυτή η σωστή λειτουργία εκτός αν εσύ το θέλεις. Γράψε αναλυτικά πως θέλεις να λειτουργεί το δικτυό σου για να σου προτείνουμε λύσεις.

Γενικά τα Fritz, τουλάχιστοn μια ντουζίνα που έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 15 χρόνια, έχουν χαμηλότερο συγχρονισμό από άλλα του εμπορίου. Το κύριο πλεονέκτημά τους είναι ότι οι δυνατοτητες που έχουν (κυρίως στο θέμα τηλεφωνίας και διασύνδεσης) και η σταθερότητά τους (αρκεί φυσικά να μην τα πειράζεις όπως το SNR).

Το vr600 το έχω σε Bridge και στο fritzbox έχω την τηλεφωνία, ίντερνετ έχω μόνο όταν συνδέομαι στο fritzbox αλλά το πρόβλημα είναι αν γίνει διακοπή ρεύματος και επςνερθουν τα ρουτερ δεν συνδέονται μεταξύ τους πάρα μόνο αν αποσυνδέω το καλώδιο ethernet από τη μια συσκευή και το ξανά συνδέσω, πως γίνεται να γίνεται αυτόματα αυτό και να μη το κάνω manual

Τη ταχύτητα ίντερνετ τη βλέπω μόνο όταν συνδέομαι με το tp link δηλαδή βλέπω πόσα mbit κλειδώνει η σύνδεση μου

Επεξ/σία από spaceboyAgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε Bridge Mode (που το επιλέγεις μέσα στο μενού του 1ου router), αυτό λειτουργεί μόνο ως modem (κάνοντας συγχρονισμό) και την κλήση ΡΡΡ την κάνει ο 2ος router που αυτός παίρνει δημόσια ΙΡ και δίνει πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Η ορολογία που χρησιμοποιείς είναι λάθος. Τι σημαίνει το έχεις σε bridge; Τι έχεις ρυθμίσει στα 2 router;

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το VR600 δουλεύει κανονικά ως modem/router και πίσω του το Fritz. Αυτό όμως δεν είναι Bridge Mode. Το θέμα είναι τι έχεις ρυθμίσει στο Fritz (για την σύνδεση) και πως είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους (ειδικά σε ποια θύρα του Fritz);

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο fritzbox 

Connection to an external modem or router

Select this kind of connection if the "LAN 1" port of the FRITZ!Box is connected to an already existing external modem or router.

Establish own connection to the internet

The FRITZ!Box disposes over its own IP address range. The firewall remains enabled

 

Account Information

Εδω βαζω τα στοιχεία σύνδεσης μου 

 

Μετά στο data ορίζω 

Downstream 50mbit

Upstream 3

Internet Connection
Maintain permanently (recommended for flat rates)
 
Τέλος Use VLAN for internet access
VLAN-ID 835
 
Αυτα έχω στο fritzbox
 
To vr600 το χω να συγχρονίζει το ίντερνετ και το έχω επιλογή  britdge mode και συνδέω από το wan vr600 στη lan1 fritzbox που είναι το λάθος 
 
Αυτο εδώ που έγραψες 
Σε Bridge Mode (που το επιλέγεις μέσα στο μενού του 1ου router), αυτό λειτουργεί μόνο ως modem (κάνοντας συγχρονισμό) και την κλήση ΡΡΡ την κάνει ο 2ος router που αυτός παίρνει δημόσια ΙΡ και δίνει πρόσβαση στο διαδίκτυο.
 
Αυτό συμβαίνει, πως γίνεται όταν κλείνω τα ρουτερ και τα ξανά ανοίγω να μη χρειάζεται ν; αποσυνδέω το ethernet καλώδιο που είναι συνδεδεμένο μεταξύ τους και να το ξανά συνδέω ώστε να παίρνει ίντερνετ το fritzbox, γίνεται αυτό η αυτή τη δουλειά θα κάνω συνέχεια 

 

 

Επεξ/σία από spaceboyAgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VLAN ID σε VDSL (ή τα VPI/VCI σε ADSL) χρειάζονται και απαιτούνται στην συσκευή που παίζει ως modem, δηλαδή το VR600 για σένα.

Στο Fritz απενεργοποιείς το VLAN και μόνο τα στοιχεία της κλήσης ΡΡΡ θα βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απενεργοποιώ το vlan στο FRITZ και δεν έχω ίντερνετ, το πρόβλημα μου άλλο είναι δεν είναι η σύνδεση για να έχω ίντερνετ, θέλω αν κλείσω τα δύο ρουτερ και τα ανοίξω ξανά να παίρνει ip και να μη χρειάζεται να βγάζω το καλώδιο ethernet και να το ξανά συνδέω μετά σε μια από τις συσκευές, υπάρχει λύση για αυτό η όχι 

 

EDIT

Το έκανα όπως μου είπες και όλα οκ, αν θέλω να βλέπω το vr 192.168.1.1 μέσα όμως από το FRITZ τι κάνω ώστε να βλέπω τι ταχύτητα ίντερνετ έχω, τώρα το κάνω μόνο αν συνδεθώ στο vr, αν είναι εύκολο πες μου, ευχαριστώ πολύ πάντως 

Επεξ/σία από spaceboyAgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάφορες λύσεις και διαλέγεις όποια σε βολεύει.

1. Ενεργοποιείς το WiFi του Archer και συνδέεσαι σε αυτό. Λογικά αφού δεν παίζει ως router δεν μοιράζει αυτόματα διευθύνσεις, οπότε βάζεις στην ασύρματη συσκευή σου μία ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με αυτό (π.χ. 192.168.1.2).

2. Συνδέεις και με άλλο ένα καλώδιο δικτύου τα 2 router (LAN-LAN). Τώρα οποιαδήποτε συσκευή (ενσύρματη και ασύρματη) μπορεί να έχει πρόσβαση στο Archer, αρκεί να έχει 2 διευθύνσεις στην κάρτα δικτύου της. Μπορεί ακόμη να μην το κάνεις έτσι (ως μόνιμη λύση), αλλά την στιγμή που θέλεις πρόσβαση να αλλάζεις χειροκίνητα την ΙΡ της κάρτας δικτύου.

3. Συνδέεις και με άλλο ένα καλώδιο δικτύου τα 2 router (LAN-LAN). Ρυθμίζεις και τα 2 router να έχουν ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο (αλλά διαφορετικές). Π.χ. βάζεις το Fritz σε 192.168.1.1 και το Archer σε 192.168.1.254. Αλλάζεις την περιοχή του DHCP στο Fritz σε όποια θέλεις, αρκεί να μην περιέχει την ΙΡ του Archer.

Στην 3η λύση απαραίτητα ελέγχεις να είναι κλειστός ο DHCP του Archer.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το fritzbox 7490  η το vr600 μπορώ συνδυαστικα να έχω και κάρτα σιμ 4g και να δίνω έξτρα ταχύτητα στη σύνδεση μου? Δηλαδή όπως κανει το speedbooster OTE 

Επεξ/σία από spaceboyAgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα όταν κοβει το ίντερνετ από το vr 600 και επανέρθει δεν δίνει ιντερνετ  στο fritzbox πάρα μόνο αν αποσυνδέω το καλώδιο ethernet και το ξανά συνδέσω μετά, δεν υπάρχει λύση για αυτό? Εάν τα βγάλω από τη πρίζα και τα δύο και τα ξανά συνδέσω δουλευει μια χαρά όταν όμως κάνει διακοπή ίντερνετ το vr600 μετά δεν δίνει την ip στο fritzbox για ίντερνετ, έκανα ακριβώς αυτά που μου είπες και δουλεύει μόνο αν κλείσουν και τα δύο ρουτερ

 

Screenshot_20190724_132846_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από spaceboyAgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...