Προς το περιεχόμενο

Αγορά ρολόι χειρός


zasx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, portishead είπε

Διαφωνώ σε αρκετά σημεία.

α) Δείξε μου ένα ρολόι που μπορεί να το βάλει με black tie και συγχρόνως με casual ντύσιμο ας πούμε και να είναι appropriate και στις δύο περιστάσεις.

β) Λές όχι quartz χωρίς να αιτιολογείς. Όχι ότι είμαι κατά των αυτόματων, αλλά μην ξεχνάμε ότι τα αυτόματα χρειάζονται καλύτερο service, δεν είναι τόσο accurate όσο τα quartz και φυσικά ότι είναι πιο ακριβά και πιο ευαίσθητα.

Για την ακρίβεια δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί κάποιος να προτιμήσει αυτόματο πέρα απο το προσωπικό γούστο. Ειδικά σε αυτό το budget. Να μιλούσαμε για 1000+ euro ρολόι να το καταλάβω και σαν επένδυση.

Όσο για το σχόλιο 'καταδυτικό όταν πας για σπορ' ασχολίαστο...Η μάλλον θα το σχολιάσω. Tα αναλογικά divers είναι οτι πιο versatile υπάρχει σε στυλ ρολογιού και δεν είναι σε καμία περίπτωση μόνο για σπόρ.

Υ.Γ σχετικά με το α) : Όχι ότι δεν γίνεται να βάλεις ένα chrono η ένα diver με blacktie, όμως σπάς τη νόρμα. Οκ μια φορά είσαι σε παιχνιδιάρικο mood, οκ δεύτερη... Δεν μπορείς όμως πάντα να εμφανίζεσαι με chrono σε όλα τα επίσημα events. Από ένα σημείο και μετά ξεφεύγει να είναι άποψη και καταλήγει στην ασχετοσύνη. 

Υ.Γ2 Όλα αυτά αν θέλεις να έχεις μια σωστή στυλιστικά παρουσία. Αν δεν σε ενδιαφέρει φοράς ότι θέλεις και όπου θέλεις.

Y.Γ 3 Με δύο ρολόγια σαν αυτά καλύπτεις ένα πολύ μεγάλο στυλιστικό εύρος:

Το Seiko είναι divers

Τα orient είναι dress

20160824130130_seiko_skx007k2.jpeg

20180625122127_orient_ra_ag0002s10b.jpeg

20180625140839_orient_fez09005w0.jpeg

Δεν έγραψε πάντως ότι θα πηγαίνει σε τόσο επίσημα και αυστηρά events. Ενα καθημερινό ρολόι είπε ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στις 24/7/2018 στις 2:46 ΜΜ, zasx είπε

Ψάχνω να αγοράσω το πρώτο μου "σοβαρό" ρολόι, είτε quartz είτε αυτόματο, το οποίο θα το φοράω κυρίως στο γραφείο που θα εργάζομαι. Θα ήθελα να μου προτείνετε 10 μάρκες να έχω στα υπόψιν μου για να ξέρω όταν θα παω για αγορά και ανάλογα το κόστος και τα γούστα να επιλέξω. Ως τώρα έχω δει αρκετές μάρκες αλλά δεν ξέρω ποιες είναι οι καλές. Δεν θα ήθελα να μου προτείνετε μάρκες που είναι απο εταιρείες μόδας αλλά εταιρείες που ασχολούνται με την κατασκευή ρολογιών, π.χ Seiko, Citizen...Σαν πρώτη εντύπωση θα ήθελα πάντως ένα ρολόι με δερμάτινο λουράκι και ίσως μαύρο ή μπλε καντράν αλλά μου έχουν πει ότι και τα μπρασελέ μπορεί να μου πάνε. Γενικά είμαι casual στο ντύσιμο μου ευτυχός στο γραφείο δεν υπάρχει dress code. Περιμένω τις απόψεις σας και τις ιδέες σας. Μπορώ να ξοδέψω μέχρι 300-400 ευρώ χωρίς να είναι απαραίτητο όλες οι επιλογές να είναι κοντά στο budget. 

ως κάποιος που μπήκε πρόσφατα στον "χώρο" θα σου πω το εξής χωρίς να έχω καν μέτριες γνώσεις στο αντικείμενο (είχα κάνει έρευνα κυρίως με βάση το τι μου άρεσε).
α) πας skroutz (ή οπουδήποτε αλλού) και βάζεις φίλτρα τιμή και brands που είναι γνωστές στον χώρο
β) από τα 50-500-5000 διαλέγεις τα τοπ 3-5 που σαρέσουν οπτικά
γ) κάνεις έρευνα και παίρνεις το καλύτερο από αυτά

Αποτέλεσμα να πάρεις κάτι ποιοτικό που αρέσει σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χωρίς να θέλω να κάνω hijack το thread, επειδή είμαι κι εγώ σε μια παρόμοια κατάσταση με τον ts θα ήθελα γνώμες για τα 2 παρακάτω:

Seiko SSG009

Victorinox Alliance

Ενδεχομένως να ενδιαφέρουν και τον ts εμφανισιακά ή να καλύπτουν τις ανάγκες του. Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε γνώμες από τους πιο έμπειρούς που μπορούν να μας βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, amagawd είπε

 Rolex 16610

Το οτι είναι rolex δεν σημαίνει οτι φοριέται παντού. Παραμένει diver. Αν το συγκρίνουμε με ένα open heart/skeleton/moon phase dress watch σε μια επίσημη εκδήλωση θα φανεί ποιός έχει ιδέα του τι κάνει και ποιός απλά προσπαθεί. 

Γιαυτό βλέπεις την πλειοψηφία των Αντρών παγκοσμίως Underdressed. Φοράνε τα ακριβά yeezy και ενα χρονογράφο γκουμούτσα  παντού και νομίζουν ότι έχουν ντυθεί....

2 ώρες πριν, FireKiller είπε

Σορρυ που επεμβαίνω αλλά δεν νομίζω πως αυτό έχει κάποια υπόσταση και εξαρτάται και από άλλους παράγοντες όπως η ηλικία.
 
πχ δεν βλέπω το πρόβλημα σε έναν πιο νέο ( <40 ) να φοράει ένα ρολόι που θα ταιριάζει και στις δύο περιστάσεις 

Το ντύσιμο δεν το ορίζει η ηλικία αλλά η περίσταση... Και ο εικοσάχρονος πρέπει να φορέσει κοστούμι σε μια επίσημη εκδήλωση όπως είναι ο γάμος. Απλά η ηλικία του επιτρέπει πιο παιχνιδιάρικα χρώματα, αξεσουάρ κτλπ... Αλλά όπως είπα, οι περισσότεροι φοράνε ένα chino και ένα πουκάμισο και νομίζουμε ότι ντυθήκανε. 

Divers για δουλειά και βόλτες

Dress για επίσημα. 

16610_k872606_front.jpg

images.jpg

Επεξ/σία από portishead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ενα rolex sub ταιριαζει ΠΑΝΤΟΥ με αθλητικα, στη δουλεια, στη βολτα, σε γαμο. Μονο σε σουπερ επισημες περιστασεις δε μπορεις να το βαλεις. Στον κυκλο μου δεν ξερω κανεναν που να συμμετεχει σε τετοια events.

Στο θεμα του φιλου σε αυτο το μπατζετ δε βρισκω κι εγω κανενα λογο να κινηθει αποκλειστικα σε αυτοματο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι κυριολεκτικα εδω μεσα.

Ο ανθρωπος ρωτησε οτι θελει να αγορασει ενα ρολοι(το πρωτο του ψιλο ακριβο)μεχρι 300-400ευρω μεγιστο για γραφειο και ο καθενας κυριολεκτικα γραφει οτι του κατεβει που μεχρι και σε rolex φτασαμε να αναφερουν μερικοι λες και μιλαμε για μεγαλο δικηγορο(το λεει κιολας για το ντυσιμο του)...

Ουτε καταλαβα για ποιο λογο ορισμενοι κολλησαν με το αυτοματο και απο ποτε τα καλα Quartz ρολογια ξαφνικα εγιναν αχρηστα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, margaritagr είπε

Για μενα ενα rolex sub ταιριαζει ΠΑΝΤΟΥ με αθλητικα, στη δουλεια, στη βολτα, σε γαμο. Μονο σε σουπερ επισημες περιστασεις δε μπορεις να το βαλεις. Στον κυκλο μου δεν ξερω κανεναν που να συμμετεχει σε τετοια events.

Στο θεμα του φιλου σε αυτο το μπατζετ δε βρισκω κι εγω κανενα λογο να κινηθει αποκλειστικα σε αυτοματο

ταιριάζει σχεδόν παντού, αλλά παράλληλα είναι ότι πιο πολυφορεμένο και αδιάφορο και το πιο μαϊμουδοποιημένο πράγμα 

 

καμιά αίσθηση το συγκεκριμένο, ίσα ίσα που κάνει και αρνητική εντύπωση , καλύτερα να πάρεις κάτι πιο μοναδικό και ας είναι το καλύτερο στο είδος του το sub 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

ταιριάζει σχεδόν παντού, αλλά παράλληλα είναι ότι πιο πολυφορεμένο και αδιάφορο και το πιο μαϊμουδοποιημένο πράγμα 

καμιά αίσθηση το συγκεκριμένο, ίσα ίσα που κάνει και αρνητική εντύπωση , καλύτερα να πάρεις κάτι πιο μοναδικό και ας είναι το καλύτερο στο είδος του το sub 

Δε ξερω σε ποιον κανει αρνητικη εντυπωση, προκειται για iconic ρολοϊ που εχει ταυτιστει σε μεγαλο βαθμο με το brand. Το οτι κυκλοφορουν μαϊμουδες δε μου λεει κατι.... και lv κυκλοφορουν αλλα αυτο δεν ειναι λογος για να μην αγορασω.

Τωρα αν εσενα προσωπικα δε θα σου αρεσε σαν επιλογη επειδη το φορα μεχει κι η.... Μενεγακη, οκ.

Αλλα οχι και να φτασουμε να πουμε για αρνητικη εντυπωση, λιγο τραβηγμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Δε ξερω σε ποιον κανει αρνητικη εντυπωση, προκειται για iconic ρολοϊ που εχει ταυτιστει σε μεγαλο βαθμο με το brand. Το οτι κυκλοφορουν μαϊμουδες δε μου λεει κατι.... και lv κυκλοφορουν αλλα αυτο δεν ειναι λογος για να μην αγορασω.

Τωρα αν εσενα προσωπικα δε θα σου αρεσε σαν επιλογη επειδη το φορα μεχει κι η.... Μενεγακη, οκ.

Αλλα οχι και να φτασουμε να πουμε για αρνητικη εντυπωση, λιγο τραβηγμενο

φυσικά είναι τραβηγμένο, απλά έτσι μου κάθεται τι να κάνω.. 

 

το εκτιμώ το ρολόι πάρα πολύ, αλλά όχι αυτούς που το φορούν ή θέλουν να δείχνουν ότι το φορούν γιατί συνήθως έχει να κάνει με επίδειξη χρήματος (που τη βρίσκω αρκετά και αχρείαστα χυδαία)  και όχι με εκτίμηση της ωρολογοποιίας.. τελοσπάντων προσωπικό μου χούι αυτό.. 

η lv από την άλλη είναι για μένα ένα αδιάφορο brand, δεν μου κάνει ούτε θετική ούτε αρνητική εντύπωση.. (και ποιοτικά είναι ψιλογτπ) basic bitch φάση.. δε λέω και η αδερφή μου φοράει και η κοπέλα μου φοράει, αλλά αδιάφορο τελείως τζάμπα λεφτά.. και συχνά πυκνά αισθητική για rappers.. ( δεν είναι τυχαία η αγάπη τους άλλωστε) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 Το συγκεκριμένο το ανέφερα γιατί φοριέται σε σχεδόν όλες τις περιπτώσεις.. κάτι πχ που δεν κάνει ο Ναυτίλος.. που έχει και 3 -4  φορές παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδια τι γελοιο το θεμα των μαιμουδων.... τις προαλλες που ημουν Τηνο , σερβιτορος νεαρος σε εστιατοριο και φοραγε "sub" 2 tone κιολας! 

Εν τω μεταξυ στο νησι ερχεται πολυ φραγκατος κοσμος, παντα βλεπω πολλα rolex (εκτος απο sub και daytona, datejust) τις προαλλες στο εστιατοριο που λεω σε διπλανο τραπεζι κυριος φορουσε seamaster με την πορτοκαλι στεφανη και πορτοκαλι rubber, πανεμορφο.

@logistoulis εγω εχω ερωτα με το φουλ πρασινο το sub αλλα και με το yacht master το two tone ροζ χρυσο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, απλά νομίζω ξεκάθαρα έγραψα για budget 300-400 ευρώ. Μακάρι να ανέβω σε θέση και να πέρνω καλύτερα λεφτά αλλά προς το παρών προτάσεις τύπου rolex και omega νομίζω ούτε τα λουράκια τους δεν μπορώ να αγοράσω. Ξαναγράφω, ψάχνω ένα καλό ρολόι για να το φοράω κυρίως στο γραφείο και ίσως για μετά τη δουλειά για κανένα καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, zasx είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, απλά νομίζω ξεκάθαρα έγραψα για budget 300-400 ευρώ. Μακάρι να ανέβω σε θέση και να πέρνω καλύτερα λεφτά αλλά προς το παρών προτάσεις τύπου rolex και omega νομίζω ούτε τα λουράκια τους δεν μπορώ να αγοράσω. Ξαναγράφω, ψάχνω ένα καλό ρολόι για να το φοράω κυρίως στο γραφείο και ίσως για μετά τη δουλειά για κανένα καφέ.

θαλασσίτσα θέλεις; γιατί πέρα από την ανούσια κουβέντα που κάνουμε τα καταδυτικά είναι όντως τα πιο "τα κάνω όλα και συμφέρω" 

 

για καταδυτικά σε αυτό το budget πάς αυστηρά ιάπωνα , έχουν καλά πράγματα

 

τώρα για όχι νερό σε αυτό το budget δες και τα hamilton, δεν είναι κακά

https://www.skroutz.gr/c/334/andrika-rologia.html?from=autocomplete&amp;keyphrase=hamilton&amp;order_by=pricevat&amp;order_dir=asc

 

το μόνο που με χαλάει στα hamilton είναι ότι στα πιο φθηνά μοντέλα τους ενώ οι μπρασελέδες είναι καλοί, είναι όντως καλοί θα μπορούσαν ίσως να έχουν κάπως καλύτερο γυάλισμα, αλλά οκ σε αυτό το κόστος ίσως θέλω πολλά

 

και τα λουριά της συγκεκριμένης εταιρείας είναι απλά κακά, ενώ φαίνονται καλά τους πρώτους μήνες, βέβαια επειδή λουρί έτσι κι αλλιώς δεν θα ζήσει πάνω από 2 χρόνια υπάρχουν καλές aftermarket επιλογές (καλύτερης ποιότητας)  με λιγότερα χρήματα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

θαλασσίτσα θέλεις; γιατί πέρα από τη ανούσια κουβέντα που κάνουμε τα καταδυτικά είναι όντως τα πιο "τα κάνω όλα και συμφέρω" 

για καταδυτικά σε αυτό το budget πάς αυστηρά ιάπωνα , έχουν καλά πράγματα

τώρα για όχι νερό σε αυτό το budget δες και τα hamilton, δεν είναι κακά

https://www.skroutz.gr/c/334/andrika-rologia.html?from=autocomplete&amp;keyphrase=hamilton&amp;order_by=pricevat&amp;order_dir=asc

Θάλασσα δεν υπάρχει ούτε για δείγμα στην χώρα που θα δουλεύω. Πολύ ωραία τα Hamilton που έβαλες, κάτι τέτοιο μου αρέσει θα τα σκεφτώ σοβάρα για αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

15 λεπτά πριν, zasx είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, απλά νομίζω ξεκάθαρα έγραψα για budget 300-400 ευρώ. Μακάρι να ανέβω σε θέση και να πέρνω καλύτερα λεφτά αλλά προς το παρών προτάσεις τύπου rolex και omega νομίζω ούτε τα λουράκια τους δεν μπορώ να αγοράσω. Ξαναγράφω, ψάχνω ένα καλό ρολόι για να το φοράω κυρίως στο γραφείο και ίσως για μετά τη δουλειά για κανένα καφέ.

Αααα μη γκρινιαζεις μωρε μας πηγε η κουβεντα κ λιγο παραπερα! :D

τα hamilton ειναι πολυ καλες επιλογες οπως επισης αν δεις και tissot να σου αρεσουν ή seiko . Ο,τι σ αρεσει απο αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...