Προς το περιεχόμενο

Αγορά ρολόι χειρός


zasx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, zasx είπε

Θάλασσα δεν υπάρχει ούτε για δείγμα στην χώρα που θα δουλεύω. Πολύ ωραία τα Hamilton που έβαλες, κάτι τέτοιο μου αρέσει θα τα σκεφτώ σοβάρα για αγορά.

ναι είναι και έχουν καλές τιμές για ελβετικά πάντα και διατηρούν την "αμερικανιά" της παλιάς hamilton (πριν τη πάρει η swatch) , είναι κάτι το σχετικά διαφορετικό ειδικά στο αισθητικό κομμάτι και συνήθως φαίνεται ότι είναι hamilton και όχι κάτι άλλο.. έχουν δική τους ταυτότητα

 

μηχανισμούς παίρνουν από τη swatch, τα γνωστά σκυλιά , σέρβις υπάρχει παντού στον κόσμο, ξέρουν να τα φτιάχνουν όλοι, είναι αξιόπιστη λύση 

 

απλά επειδή βρίσκονται στην μέση προς τα κάτω του swatch group, προφανώς δεν έχουν την ποιότητα των πιο ακριβών, αλλά είναι τα πιο value for money σε πολλές περιπτώσεις και είναι καλή περίπτωση για κάποιον που θέλει το πρώτο του αυτόματο (χωρις να πληρώσει περιουσίες) , τα quartz  της swatch είναι σκυλιά.. 

 

(γενικά στο group η κατάταξη πάει κάπως έτσι: tissot< hamilton< longines< omega )

υπάρχουν βέβαια tissot που είναι πιο καλά και ακριβά από κάποια  hamilton, όπως υπάρχουν και hamilton που πέφτουν στα χωράφια της longines (η omega είναι άλλη κλάση γενικά) , αλλά γενικά κάπως έτσι πάει 

 

από ιάπωνες πάντως μπορεί να βρεις ακόμα πιο καλά value for money κομμάτια, αν και όχι πάντα.. πχ τα φθηνά ιαπωνικά αυτόματα είναι σκυλιά αλλά έχουν και τα αρνητικά τους, βέβαια σε κάποια θέματα νικούν τα φθηνά ελβετικά κατά κράτος (πχ στο πώς φωτίζουν στο σκοτάδι, εκεί οι ελβετοί είναι γυφταράδες) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, margaritagr είπε

Αααα μη γκρινιαζεις μωρε μας πηγε η κουβεντα κ λιγο παραπερα! :D

τα hamilton ειναι πολυ καλες επιλογες οπως επισης αν δεις και tissot να σου αρεσουν ή seiko . Ο,τι σ αρεσει απο αυτα...

Δεν γκρινιάζω απλά είναι πανέμορφα ρολόγια και δεν μπορώ καν να τα πλησιάσω. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για το παρακάτω; Παρότι δεν είναι κάποιας εταιρίας που κατασκευάζει αποκλειστικά ρολόγια, είναι πανέμορφο για τα γούστα μου.

armani.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Παντως ρε παιδια τι γελοιο το θεμα των μαιμουδων.... τις προαλλες που ημουν Τηνο , σερβιτορος νεαρος σε εστιατοριο και φοραγε "sub" 2 tone κιολας! 

Εν τω μεταξυ στο νησι ερχεται πολυ φραγκατος κοσμος, παντα βλεπω πολλα rolex (εκτος απο sub και daytona, datejust) τις προαλλες στο εστιατοριο που λεω σε διπλανο τραπεζι κυριος φορουσε seamaster με την πορτοκαλι στεφανη και πορτοκαλι rubber, πανεμορφο.

@logistoulis εγω εχω ερωτα με το φουλ πρασινο το sub αλλα και με το yacht master το two tone ροζ χρυσο....

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αυθεντικό να φορούσε ο σερβιτόρος δεν θα τον πίστευε κανείς, ενώ αντίθετα ο φραγκάτος και μαϊμού να φορέσει όλοι θα πιστέψουν ότι είναι γνήσιο... Γι'αυτό πιστεύω ότι πρέπει να συμβαδίζει το ρολόι (και όχι μόνο) με τη γενικότερη κατάσταση αυτού που το φοράει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, pral13 είπε

Τι γνώμη έχετε για το παρακάτω; Παρότι δεν είναι κάποιας εταιρίας που κατασκευάζει αποκλειστικά ρολόγια, είναι πανέμορφο για τα γούστα μου.

armani.jpg

ειλικρινά δώσε αν χρειαστεί και κάνα 100αρικο παραπάνω  και πάρε ρολόι από εταιρεία ρολογιών..

 

πχ

https://www.skroutz.gr/c/334/andrika-rologia/m/307/Citizen.html?keyphrase=chronograph+black

 

καλύτερα να πας στα 200-250 και να πάρεις ρολόι, παρά να πετάξεις 150 και να πάρεις σηματάκι 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, zio10 είπε

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αυθεντικό να φορούσε ο σερβιτόρος δεν θα τον πίστευε κανείς, ενώ αντίθετα ο φραγκάτος και μαϊμού να φορέσει όλοι θα πιστέψουν ότι είναι γνήσιο... Γι'αυτό πιστεύω ότι πρέπει να συμβαδίζει το ρολόι (και όχι μόνο) με τη γενικότερη κατάσταση αυτού που το φοράει.

Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να ξέρεις σε ποια περίπτωση μπορείς να το φορέσεις ώστε να σε πιστέψουν. Προφανώς όμως  ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει. 

Edit Το Armani και 100€ να μου έδιναν δε θα το έπαιρνα. 

Επεξ/σία από djuan1988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, zio10 είπε

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αυθεντικό να φορούσε ο σερβιτόρος δεν θα τον πίστευε κανείς, ενώ αντίθετα ο φραγκάτος και μαϊμού να φορέσει όλοι θα πιστέψουν ότι είναι γνήσιο... Γι'αυτό πιστεύω ότι πρέπει να συμβαδίζει το ρολόι (και όχι μόνο) με τη γενικότερη κατάσταση αυτού που το φοράει.

εμένα η λογική μου δεν είναι αυτή, μπορεί κάποιος να είναι φραγκάτος και γύφτος, μπορεί κάποιος για τον όποιο λόγο να μάζεψε λεφτά να το πάρει

θα το έβρισκα πάντως ενοχλητικό να πέσει η ερώτηση αν είναι αληθινό ή όχι και ποτέ δεν έχω μπει στη διαδικασία να το κάνω σε άλλους για να μην νιώσουμε άσχημα, ούτε καν να το περιεργαστώ που ένα ενδιαφέρον ρολόι μπορεί να ζητήσω να το δω από κοντά (όχι απαραίτητα ακριβό, ενθουσιάζομαι και με ρολόγια του 200αρικου) 

 

το ρολοί πάντως σαν status symbol (όχι ότι δεν υπάρχει και αυτό στον πραγματικό κόσμο) δεν μου αρέσει σαν ιδέα , αλλά είναι αυτό που είναι..

 

όμως το αν κάποιος φοράει μούφα γενικά νομίζω ότι δίνει αρνητική εντύπωση 

 

προ μηνών βλέπω στο χέρι γνωστού μου ένα tag που έτυχε να γνωρίζω ότι κάνει κάνα 6χιλιαρο (το κανονικό) βλέπω και αυτόματο μηχανισμό από μακριά οπότε τον ρωτάω με ενδιαφέρον και μου λέει όχι ρε μούφα είναι.. (από τις ακριβές μούφες  του 400-500αρικου κιόλας)  και το φοράει συνέχεια, ε με ξενέρωσε αυτή η φάση, γιατί να θες να δείχνεσαι χωρίς λόγο; με τόσα λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι αξιόλογο 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είμαι και εγώ στην ίδια φάση, ένας φίλος που ασχολείται πάρα πολύ μου σύστησε μία μάρκα αυτόματου ρολογιού με καλό μηχανισμού no name ουσιαστικά. αυτό https://www.brathwait.com/mens/watches/automatic/steel/black-leather-strap που ενω είναι φθηνό σχετικά φαίνεται decent με ένα κλασικό ντύσιμο και το σκέφτομαι.. Εσείς το έχετε ακούσει? η επόμενη σκέψη μου ήταν τα hamilton όντως 

Επεξ/σία από C(r)y
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, C(r)y είπε

Παιδιά είμαι και εγώ στην ίδια φάση, ένας φίλος που ασχολείται πάρα πολύ μου σύστησε μία μάρκα αυτόματου ρολογιού με καλό μηχανισμού no name ουσιαστικά. αυτό https://www.brathwait.com/mens/watches/automatic/steel/black-leather-strap που ενω είναι φθηνό σχετικά φαίνεται decent με ένα κλασικό ντύσιμο και το σκέφτομαι.. Εσείς το έχετε ακούσει? η επόμενη σκέψη μου ήταν τα hamilton όντως 

ενδιαφέρουσα εταιρεία φαίνεται αυτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ενδιαφέρουσα εταιρεία φαίνεται αυτή 

μου έχει πει οτι έχει αρκετά καλό μηχανισμό για την τιμή, και οτι μέχρι 1000-1500 δεν θα δεις μεγάλη διαφορά σε ρολόι πέραν αυτού σε αυτόματο και εφόσον δεν είσαι σε φάση να πάρεις κάτι ακριβό σωστό (αυτό αγοράζει και ανταλλάζει rolex κτλ. ) πάρε ένα να το έχεις και για το γραφείο-συνεντεύξεις αυτόματο . και μάζεψε για να πάρεις μεταχειρισμένο εισαγωγικό rolex από 1700+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την τιμή φαίνεται πολύ καλό σίγουρα, αλλά δεν πιστεύω ότι το επόμενο βήμα είναι τα 1000-1500, αλλά τεσπά ο καθένας έχει το δικό του πλάνο.. αν κοιτάς ρόλεξ όπως και να χει  δεν κοιτάς ενδιάμεσα πράγματα 

 

είναι πάντως αυτό που έλεγε πριν ο ζιο, κάποιος αν το βάλει σαν σκοπό μπορεί να έχει και ένα ρόλεξ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πιστεύω πάντως ότι με ένα κλασσικό Tissot / Hamilton με μπρασελέ (παρόλο που προσωπικά τα αντιπαθώ και φοράω μόνο λουρί) και άσπρη ή μαύρη πλάκα (μεγέθους περί τα 40 mm) είσαι κομπλέ για αρκετές περιστάσεις... 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Το θέμα είναι ότι ακόμα και αυθεντικό να φορούσε ο σερβιτόρος δεν θα τον πίστευε κανείς, ενώ αντίθετα ο φραγκάτος και μαϊμού να φορέσει όλοι θα πιστέψουν ότι είναι γνήσιο... Γι'αυτό πιστεύω ότι πρέπει να συμβαδίζει το ρολόι (και όχι μόνο) με τη γενικότερη κατάσταση αυτού που το φοράει.

Κι εγώ πιστεύω αυτο που λες , έχω γνωστό που φοράει datejust αλλα ντύνεται απο τα h&m απο τσιγκουνιά. Ε αν εγώ δεν ήξερα οτι το πήρε απο γνωστό κοσμηματοπωλείο σε καμία περίπτωση δε θα πίστευα οτι αυτος ο άνθρωπος φοράει αυθεντικό ρόλεξ. 

Τωρα συγκεκριμένα για τον νεαρό σερβιτόρο ηταν πραγματικά ΓΕΛΟΙΟ. ΓΕΛΟΙΟ ομως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...