Προς το περιεχόμενο

Συμβασεις γιατρων ΕΟΠΠΥ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γινεται παιδια με αυτη την ιστορια

Στη σελιδα https://apps.ika.gr/eFindDoctor/ τον Ιουλιο υπαρχει ειδικοτητα παθολογια αλλα τον Αυγουτο πουθενα...

 

Ξερει καποιος τι θα ισχυσει ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.healthreport.gr/%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%AF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%85%CF%85-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%B9/

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οι χαμηλές αμοιβές (κάτι λιγότερο τελικά από 80 λεπτά τον ασθενή), αλλά και η υποχρέωση τους να δέχονται τα έκτακτα περιστατικά σε όλη τη διάρκεια του ωραρίου τους στοιδιωτικό τους ιατρείο αλλά και οι κατ’ οίκον επισκέψεις χωρίς αμοιβή, φαίνεται ότι λειτούργησαν αποτρεπτικά για τους γιατρούς."

 

Είναι να απορεί κανείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιατρός θελει να πληρωθεί, αν δεν πληρωθει δεν θα προσφερει και τις υπηρεσιες του σε ενα κρατος που θελει ολοι μα δουλεύουν τσαμπα.

εεεεε απλά δεν γίνεται.

  • Like 9
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως τόσα χρόνια ούτε ένας συμβεβλημένος ΕΟΠΥΥ δεν ήθελε να κόψει την σύμβαση. Μια χαρά βολεύονταν.

Τώρα βέβαια με το νέο σύστημα δεν τους συμφέρει καθόλου, αλλά και πάλι το κράτος διέκοψε τις συμβάσεις όχι οι ίδιοι.

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Τι γινεται παιδια με αυτη την ιστορια

Στη σελιδα https://apps.ika.gr/eFindDoctor/ τον Ιουλιο υπαρχει ειδικοτητα παθολογια αλλα τον Αυγουτο πουθενα...

Ξερει καποιος τι θα ισχυσει ?

Πρέπει να δηλώσεις οικογενειακό ιατρό στην περιοχή σου:

https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p

Διαφορετικά δεν θα έχεις πρόσβαση στο δωρεάν σύστημα υγείας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελουν να εγγράφονται 2500 ασθενεις ανα γιατρο, να διαθετεις το ιατρειο σου 5 ωρες ημερησίως σε αυτους τους ασθενεις και άλλα απαραδεκτα για 1600 ευρω μεικτά το μηνα!

Δε σφαξαν.

5 ώρες πριν, DYEL είπε

Ναι καλα,απο την μια μια ζωη τα ραντεβου τους "τελείωσαν" και πρεπει να πλερω και απο την αλλη εχουν χαμηλες αμοιβες...

αμ δε...

Τι δουλειά κάνεις? Κρινοντας απο τα γραφόμενά σου, επικροτεις τη δωρεαν εργασία, οπότε ενημερωσε μας γιατι θα σε χρειαστουμε. Εννοείται  (σχεδον) δωρεαν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄οτι φαίνεται αυτό το σύστημα με τα ΤΟΜΥ και τους οικογενειακούς δεν θα προχωρήσει. Το να αναλάβεις 2500 άτομα με 0.8ευρώ/ασθενή είναι γελοίο. 

Δεν έχω καταλάβει αν κάποιος θέλει να πάει σε κάποιο από τα πρωινά ή απογευματινά ραντεβού των δημοσίων νοσοκομείων θα πρέπει πρώτα να περάσει από τον παθολόγο του ΤΟΜΥ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δε χρειάζεται. Σε καθε περιπτωση παρε ενα τηλεφωνο στο νοσοκομειο που σε ενδιαφερει να ρωτησεις, γιατι πραγματικα με την ταχυτητα που αλλαζουν τα πραγματα κανεις δε ξερει τι μας ξημερώνει. 

2500 ασθενείς, με την πλειοψηφία αυτών να είναι νέοι ασθενεις, που σημαίνει με πληρες ιστορικό, πληρη κλινική εξεταση και διάγνωση, μινιμουμ 1 ωρα/ασθενή  για την πρωτη επίσκεψη. 

Γελοία πράγματα. Δε συντηρούνται ιδιωτικά ιατρεία έτσι. Ούτε προς όφελος των ασθενών είναι. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα περάσω πρώτη φορά για ΚΕΠΑ από φθινόπωρο, πρέπει να πάω σε νευρολόγο καρδιολόγο και ορθοπεδικό σε δημόσιο νοσοκομείο για να μου γράψουν τους νέους ειδικούς εισηγητικούς, οφθαλμίατρο έχω ιδιώτη που με παρακολουθεί, γενικά έχω να περάσω από κουστωδία γιατρών και πρέπει να ξέρω τι παίζει. Αλλά νομίζω και εγώ δεν θα υπάρχει θέμα. Προσπαθώ να καταλάβω γενικά πια η χρησιμότητα του νέου ΤΟΜΥ και του οικογνειακού γιατρού.

Ιδιωτικά σίγουρα δεν επιζούν έτσι, μόνο το ενοίκιο τις εισφορές και τα πάγια έξοδα να βάλεις.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GenesisX είπε

Πάντως τόσα χρόνια ούτε ένας συμβεβλημένος ΕΟΠΥΥ δεν ήθελε να κόψει την σύμβαση. Μια χαρά βολεύονταν.

Τώρα βέβαια με το νέο σύστημα δεν τους συμφέρει καθόλου, αλλά και πάλι το κράτος διέκοψε τις συμβάσεις όχι οι ίδιοι.

Πρέπει να δηλώσεις οικογενειακό ιατρό στην περιοχή σου:

https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p

Διαφορετικά δεν θα έχεις πρόσβαση στο δωρεάν σύστημα υγείας.

Ωραια βρηκα μια στην περιοχη μου .Μπορω να την αλλαξω μετα  αν προστεθουν και αλλοι γιατροι ? Αν χρειαστω συνταγογραφηση ή παραπαμπτικο τι πρεπει να κανω μετα ?

Αν χρειστω πχ οφθαλμιατρο , χειρουργο , καρδιολογο κλπ τι γινεται μετα ?

 

Αντε και εμεις που ασχολιομαστε λιγο  με υπολογιστες να τα καταφερουμε οι πιο μεγαλοι σε ηλικια τι να κανουν ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xgol είπε

Θελουν να εγγράφονται 2500 ασθενεις ανα γιατρο, να διαθετεις το ιατρειο σου 5 ωρες ημερησίως σε αυτους τους ασθενεις και άλλα απαραδεκτα για 1600 ευρω μεικτά το μηνα!

Δε σφαξαν.

Τι δουλειά κάνεις? Κρινοντας απο τα γραφόμενά σου, επικροτεις τη δωρεαν εργασία, οπότε ενημερωσε μας γιατι θα σε χρειαστουμε. Εννοείται  (σχεδον) δωρεαν.

Δεν επικροτω την δωρεάν εργασία.

Κατηγορώ την μαύρη εργασία.

Δεν μπορεί το σύστημα να λέει ότι έχει κάνει 40 ραντεβού και ο γιατρός να μου λέει πως έχουν κλείσει όλα τα ραντεβού.

Εγώ αυτό σχολίασα.

 

Επεξ/σία από DYEL
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Γιάννης Platano said:

Ωραια βρηκα μια στην περιοχη μου .Μπορω να την αλλαξω μετα  αν προστεθουν και αλλοι γιατροι ? Αν χρειαστω συνταγογραφηση ή παραπαμπτικο τι πρεπει να κανω μετα ?

Αν χρειστω πχ οφθαλμιατρο , χειρουργο , καρδιολογο κλπ τι γινεται μετα ?

Αντε και εμεις που ασχολιομαστε λιγο  με υπολογιστες να τα καταφερουμε οι πιο μεγαλοι σε ηλικια τι να κανουν ?

Επισημαίνεται ότι:

  • Μπορείτε να αλλάξετε Οικογενειακό Ιατρό μόνο μετά την παρέλευση εξαμήνου από την εγγραφή σας.
  • Μπορείτε να προγραμματίζετε επισκέψεις μόνο στον Οικογενειακό Ιατρό στον οποίο έχετε εγγραφεί.
  • Για τον προγραμματισμό επίσκεψης σε συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ ιατρό άλλης ειδικότητας πρέπει να ακολουθήσετε τη διαδικασία της παραπομπής από τον Οικογενειακό Ιατρό.
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, patrickdrd είπε

Επισημαίνεται ότι:

  • Μπορείτε να αλλάξετε Οικογενειακό Ιατρό μόνο μετά την παρέλευση εξαμήνου από την εγγραφή σας.
  • Μπορείτε να προγραμματίζετε επισκέψεις μόνο στον Οικογενειακό Ιατρό στον οποίο έχετε εγγραφεί.
  • Για τον προγραμματισμό επίσκεψης σε συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ ιατρό άλλης ειδικότητας πρέπει να ακολουθήσετε τη διαδικασία της παραπομπής από τον Οικογενειακό Ιατρό.

Τραγικο ...Δυο ραντεβού για μια εξεταση πχ σε ορθοπαιδικο

Για καλυψη ασθενειας που οι εργοδότες θελουν χαρτι από συμβεβλημενο από ΕΟΠΠΥ μεχρι 3 μερες τι γινεται ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...