Προς το περιεχόμενο

Συμβασεις γιατρων ΕΟΠΠΥ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 19/8/2018 στις 9:59 ΜΜ, GenesisX είπε

Δεν υπάρχει δωρεάν δημόσια υγεία ούτε δωρεάν χρήμα όπως νομίζουν πολλοί.  Για να πληρωθεί η δημόσια υγεία όλων των ανέργων και προσφύγων, κάποιοι πρέπει να φορολογηθούν πολλαπλάσια.

Με τα ίδια λεφτά που δίνουμε στον ΕΟΠΥΥ, θα είχαμε premium ασφάλιση σε εταιρείες τύπου interamerican.

Τώρα είτε πληρώνεις ασφάλιση είτε όχι... δεν έχεις καμία παροχή. Οπότε πλέον είτε πληρώνεις είτε όχι.. είσαι απλά ισάξιος στην μιζέρια.

Και αυτό το πράγμα που περιγράφω υπάρχουν πολλοί το θεωρούν κοινωνική πολιτική και αλληλεγγύη! Το να πεθαίνουμε όλοι μαζί με χάλια υπηρεσίες θεωρείτε λογικό...

Δεν κατανοούν ότι δεν είναι βιώσιμο πουθενά στον κόσμο.

1) για τους προσφυγες τελειως ακυρο. Για καθε εναν που εχεις εισπρατεις σαν χωρα ενα 4 ψηφιο ποσο. 

2) υποθετικα αν ολο το δημοσιο συστημα υγειας απαγκυστρονωταν απο εσενα, παλι καποιος θα επρεπε να πληρωσει. Υπαρχει κοσμος που δεν εχει χρηματα. ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ λεγεται. Δεν μπορεις να τους αφησεις να πεθανουν, καπου πρεπει να πανε.

Τι ακριβως θελεις να πληρωνεις και να εχεις απο το κρατος, σαν ανταλαγμα;  Περιληπτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, xgol είπε

Όντως εχεις δικιο. Εν γνώσει τους ξεφτιλίζουν το επάγγελμα.

Πραγματικα ντρεπομουν που πηγαινα σε παθολογο και μου εγαφε 3μηνη συνταγη και επειδη εγω ηθελα του αφηνα κατι χωρις ποτε να ζητησει .....Βεβαια επιλογη του ηταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fredd0 είπε

δε μπορει να σταθει συστημα που απο τη μια χρεωνει ανα επισκεψη και απο την αλλη ωθει σε πολλες επισκεψεις. Αγγλια ενα ποσο ανα ασθενη το χρονο παιρνει ο GP και μια χαρα ζουνε. Απλα η Ελλαδα εχει δημιουργησει ενα συστημα που ακομα και ο μακροχρονια ασθενης που δεν υπαρχει ελπιδα να ιαθει πρεπει καθε μηνα να πηγαινει στο γιατρο να του ανανεωσει τη συνταγη.Λες και πχ ο διαβητικος τυπου 1 υπαρχει περιπτωση να μη χρειαστει ινσουλινη και αναλωσιμα. Γραφειοκρατικες μαλακιες για να τρωμε χρονο και να πεταμε λεφτα.

Κανεις λαθος. Ο διαβητικος θελει παρακολουθηση. Τα φαρμακα του ακομα και χρόνια αλλαζουν, αντικαθιστουνται. 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2018 στις 9:00 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Για οσους ενδιαφερονται ...Εκανα εγγραφη τυπωσα την αιτηση , μαζι με φωτοτυπια ταυτοτητας και λογαριασμο ΔΕΚΟ κλπ πηγα στην γιατρο που μου επελεγξε το συστημα με βαση τον τοπο κατοικιας , 300 μετρα απο το σπιτι μου , εκανε αποδοχη στο συστημα και ειναι ΟΚ

Πηρα ονομα χρηστη και κωδικο για να μπαινω ω στο Σύστημα Πρωτοβάθμιας Υγείας    

http://rdv.ehealthnet.gr 

Πηγα και για τα 5 ατομα της οικογενειας και η γιατρος εκανε για τον καθενα ξεχωριστα ιατρικο φακελο με οσα γνωστα της ειπα για τον καθενα.

Πολυ καλη και ηρεμη .

Ειναι και εν ενεργεια Στρατιωτικη γιατρος στο 401 

Μια ερώτηση σε αυτά που λες, ο φάκελος είναι ηλεκτρονικός σωστά; Στον λογαριασμό σου π.χ στην σελίδα που μπαίνεις με κωδικό αναφέρει τις παθήσεις σου και το ιστορικό που ανέφερες στην γιατρό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μια ερώτηση σε αυτά που λες, ο φάκελος είναι ηλεκτρονικός σωστά; Στον λογαριασμό σου π.χ στην σελίδα που μπαίνεις με κωδικό αναφέρει τις παθήσεις σου και το ιστορικό που ανέφερες στην γιατρό; 

Ναι φυσικα....Αν ξεχασες κατι οπως εγω στην επομενη επισκεψη μπορει να το συμπληρωσει ο γιατρος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Ναι φυσικα....Αν ξεχασες κατι οπως εγω στην επομενη επισκεψη μπορει να το συμπληρωσει ο γιατρος .

Μάλιστα, και αυτή την σελίδα, επειδή αυτά είναι προσωπικά δεδομένα, έχουν πρόσβαση μόνο εσύ και ο γιατρός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Μάλιστα, και αυτή την σελίδα, επειδή αυτά είναι προσωπικά δεδομένα, έχουν πρόσβαση μόνο εσύ και ο γιατρός; 

Φυσικα...Μπαινεις  με ονομα χρηστη και κωδικο . Ο γιατρος πιθανονο μονο με ΑΜΚΑ.Μπορεις να του δωσεις και  PIN να μπαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πράγματα είναι πολύ απλά:

το σύστημα υγείας έχει έρθει σε μια ισορροπία στην οποία έχει πάρει θέση το λόμπι της φαρμακοβιομηχανίας και εισπράττει το μεγάλο μέρος των δημοσίων δαπανών

και την ίδια ώρα η πολιτική ηγεσία στοχοποιεί και  βγάζει από τη μύγα ξύγκι στους εργαζομένους του συστήματος υγείας.

.

Δεν είναι τυχαίο ότι η εγχώρια φαρμακοβιομηχανία αισχροκερδεί (με πολιτικές πλάτες βεβαίως) στους δημόσιους πόρους απολαμβάνοντας τα ακριβότερα γενόσημα φάρμακα πανευρωπαϊκά

και η πολιτική ηγεσία εφαρμόζει στο σύστημα υγείας κατάπτυστες εργασιακές σχέσεις που το Ελεγκτικό συνέδριο τις κρίνει αντισυνταγματικές και το Ευρωδικαστήριο αντίθετες με την ευρωπαϊκή νομοθεσία.

Κι επειδή καρδιά του συστήματος δεν είναι τα κέρδη του Γιαννακόπουλου αλλά το επιστημονικό προσωπικό που πληρώνεται με 1 και 2 ευρώ, αργά ή γρήγορα η απαξία θα περάσει στο ίδιο το σύστημα και θα οδηγήσει στην κατάρρευση-υποβάθμισή του. Γιατί απλά κάποια στιγμή θα τελεώσουν και τα ψέμματα και οι πολιτικαντισμοί.

Το δυστύχημα για όλους είναι πως η παραγωγή του φαρμάκου αναπληρώνεται, το ανθρώπινο κεφάλαιο όμως, και δη το εξειδικευμένο και ικανό, είναι πολύ περισσότερο δύσκολο να αναπληρωθεί όταν δεν επενδύεις σε αυτό.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Φυσικα...Μπαινεις  με ονομα χρηστη και κωδικο . Ο γιατρος πιθανονο μονο με ΑΜΚΑ.Μπορεις να του δωσεις και  PIN να μπαινει

Ναι, απλά θέλω να ξέρω αν αυτός ο γιατρός που θα βλέπεις τις πληροφορίες είναι μόνο ο οικογενειακός ή θα μπορεί και ένας οποιοσδήποτε άλλος γιατρός μόνο με γνώση του ΑΜΚΑ να ελέγξει ιστορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι, απλά θέλω να ξέρω αν αυτός ο γιατρός που θα βλέπεις τις πληροφορίες είναι μόνο ο οικογενειακός ή θα μπορεί και ένας οποιοσδήποτε άλλος γιατρός μόνο με γνώση του ΑΜΚΑ να ελέγξει ιστορικό.

Σιγουρα μπορει αν του δωσεις τους κωδικους που εχεις .Δεν ξερω αν μπορει πιο αμμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σιγουρα μπορει αν του δωσεις τους κωδικους που εχεις .Δεν ξερω αν μπορει πιο αμμεσα.

Εγώ λέω μόνο με ΑΜΚΑ, αν δώσεις κωδικούς εννοείται μπαίνει ο οποιοσδήποτε. Απλά το ρωτάω για να γνωρίζω αν μπορούν γιατροί που είναι συμβεβλημένοι με την ασφαλιστική μου εταιρεία να ελέγξουν το ιστορικό του ασθενή από εκεί μόνο με ΑΜΚΑ.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ λέω μόνο με ΑΜΚΑ, αν δώσεις κωδικούς εννοείται μπαίνει ο οποιοσδήποτε. Απλά το ρωτάω για να γνωρίζω αν μπορούν γιατροί που είναι συμβεβλημένοι με την ασφαλιστική μου εταιρεία να ελέγξουν το ιστορικό του ασθενή από εκεί μόνο με ΑΜΚΑ.

Δεν το ξέρω αλλά στα ασφαλιστηρια δεν προβλέπεται ο ασφαλισμένος να τους δίνει ότι πρόσβαση θέλουν στο ιστορικό του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν το ξέρω αλλά στα ασφαλιστηρια δεν προβλέπεται ο ασφαλισμένος να τους δίνει ότι πρόσβαση θέλουν στο ιστορικό του; 

Το ιστορικό το λες προφορικά στον γιατρό αν σε ρωτήσει. Προβλέπεται να τους αναφέρεις προϋπάρχουσες παθήσεις όταν υπογράφεις το συμβόλαιο, παρόλα αυτά επειδή σε εμένα έτυχε να προκύψει πρόβλημα μετά την υπογραφή του συμβολαίου και δεν μας καλύπτουν λόγω συγγενών παθήσεων, και από οτι κατάλαβα, αν δεν μιλάμε για επείγον πρόβλημα υγείας που θα σε στείλει κατευθείαν νοσοκομείο σε οτιδήποτε άλλο βρεθεί μπορεί να επικαλούνται συγγενείς παθήσεις και κληρονομικά, εγώ με την σειρά μου δεν τους ανέφερα κάποια άλλα προβλήματα που  προέκυψαν αργότερα για να μην δημιουργηθεί θέμα και δεν μου καλύπτουν και άλλα πράγματα που μπορεί να συνδέονται έμμεσα με αυτό, για τα προβλήματα αυτά πηγαίνω μόνο σε δημόσιο νοσοκομείο, απλά θέλω να ξέρω τώρα τι γίνται με το ηλεκτρονικό σύστημα μην και αποκτήσουν πρόσβαση από εκεί χωρίς να ερωτηθώ και ελέγξουν προβλήματα και παθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει μεγάλη προσοχη με τις ασφάλειες. Μια φορα μου έκανε πρόταση ασφαλιστής αλλά επειδή επέμενα να γράψει ότι καπνίζω 40 τσιγάρα και αυτός ήθελε να γράψουμε 20 του είπα.... Όχι ευχαριστώ. 

Βρίσκουν τρόπους θεμιτους και μή να βρουν αυτό που θέλουν όταν είναι να πληρωσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...