Προς το περιεχόμενο

Συμβασεις γιατρων ΕΟΠΠΥ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορά σε κείμενο

Για καλυψη ασθενειας που οι εργοδότες θελουν χαρτι από συμβεβλημενο από ΕΟΠΠΥ μεχρι 3 μερες τι γινεται 

Αυτο απο οσο θυμαμαι απο τη συζυγο ειναι μια υποχρεωση να υπαρχει στο φακελο σου για ενδεχομενο ελεγχο,οχι οτι πρεπει σωνει και καλα να εχεις το χαρτι καθε φορα.

Τωρα σε οτι αφορα το θεμα μας,προσωπικα πηγαινω σε ιδιωτες γιατρους γιατι οι τιμες ειναι πια χωμα,με 20ευρω σε εξεταζει ο Μαγκντι Γιακουμπ για καμια ωρα.

Το να παω σε μια τεραστια ουρα οπου ο γιατρος θα μου αφιερωσει 5λ δεν βγαζει νοημα παρα μονο αν αφορα κατι τυπικο (για εξετασεις διπλωματος κτλ) και εισαι ανεργος αρα ο χρονος σου δεν πληρωνεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Γιάννης Platano said:

Τραγικο ...Δυο ραντεβού για μια εξεταση πχ σε ορθοπαιδικο

Να ενημερώσω ότι αυτό που λες τραγικό σε άλλες χώρες (πχ εδώ Γερμανία) είναι το στάνταρ "από πάντα". Όπως και σε πολλά άλλα πράγματα, έτσι και εδώ η θεώρηση του καθενός εξαρτάται από τις εικόνες και εμπειρίες που έχει.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικα σαφως και είναι ολοσωστο να ΜΗΝ εχει το δικαιωμα ο ασθενής να επιλέξει μόνος του την ειδικότητα που θα επισκεφθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, defacer είπε

Να ενημερώσω ότι αυτό που λες τραγικό σε άλλες χώρες (πχ εδώ Γερμανία) είναι το στάνταρ "από πάντα". Όπως και σε πολλά άλλα πράγματα, έτσι και εδώ η θεώρηση του καθενός εξαρτάται από τις εικόνες και εμπειρίες που έχει.

Εξαρταται ποσο γρηγορα γινεται ομως εκει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα εδω https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p  και εκανα εγγραφη για ολη την οικογενεια . Αναλογα την περιοχη διαμονης σου επιλεγει γιατο και μου βρηλε μια παθολογο πολυ κοντα μου .Η αιτηση ακομα ειναι σε εκρεμοτητα , μαλλον για αποδοχη απο την γιατρο .Τυπωσα και την αιτηση αλλα δεν ξερω αν την παω στην γιατρο ή θα υπαρξει συνεχεια ηλεκτρονικη μετα την αποδοχη.

Εμαθα οτι υπαρχουν  μοναδες ΠΕΔΥ για επειγοντα περιστατικα που λειτουργουν με διευρημενο ωραριοχωρις ραντεβου  αλλα δεν κατορθωσα να βρω ποιες ειναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ θα περάσω πρώτη φορά για ΚΕΠΑ από φθινόπωρο, πρέπει να πάω σε νευρολόγο καρδιολόγο και ορθοπεδικό σε δημόσιο νοσοκομείο για να μου γράψουν τους νέους ειδικούς εισηγητικούς, οφθαλμίατρο έχω ιδιώτη που με παρακολουθεί, γενικά έχω να περάσω από κουστωδία γιατρών και πρέπει να ξέρω τι παίζει. Αλλά νομίζω και εγώ δεν θα υπάρχει θέμα. Προσπαθώ να καταλάβω γενικά πια η χρησιμότητα του νέου ΤΟΜΥ και του οικογνειακού γιατρού.

Ιδιωτικά σίγουρα δεν επιζούν έτσι, μόνο το ενοίκιο τις εισφορές και τα πάγια έξοδα να βάλεις.

Ξεκινα απο τωρα μπορει να φας πολυ καιρο σε δημοσιο εγω αρχισα τελη γεναρη και κατεθεσα τελη μαιου, θα πας στον παθολογο θα του πεις τι εχεις και θα σου δωσει τα εισητηρια ο γιατρος που θα σου κανει τον βασικο φακελο θα ειναι αυτος που εχει σχεση με την πιο βαρια σου παθηση.

Απο εκει και περα αν εχεις χρονιο προβλημα θα πηγαινεις μια φορα το χρονο μονο και θα σου δινει χαρτι ο γιατρος για 1 χρονο και θα πηγαινεις στην ειδηκοτητα που θες οποτε γουσταρεις.

46 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μπηκα εδω https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p  και εκανα εγγραφη για ολη την οικογενεια . Αναλογα την περιοχη διαμονης σου επιλεγει γιατο και μου βρηλε μια παθολογο πολυ κοντα μου .Η αιτηση ακομα ειναι σε εκρεμοτητα , μαλλον για αποδοχη απο την γιατρο .Τυπωσα και την αιτηση αλλα δεν ξερω αν την παω στην γιατρο ή θα υπαρξει συνεχεια ηλεκτρονικη μετα την αποδοχη.

Εμαθα οτι υπαρχουν  μοναδες ΠΕΔΥ για επειγοντα περιστατικα που λειτουργουν με διευρημενο ωραριοχωρις ραντεβου  αλλα δεν κατορθωσα να βρω ποιες ειναι .

τα μεγαλα πεδυ πχ περιστεριου, αθηνας στην ακαδημιας κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

 

τα μεγαλα πεδυ πχ περιστεριου, αθηνας στην ακαδημιας κλπ

Μονο αυτα τα τρια ??? Ξερεις ωραρια και ημερες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Γιάννης Platano said:

Εξαρταται ποσο γρηγορα γινεται ομως εκει ....

Για Σουηδια που μπορω να σου πω απο πρωτο χερι,  χαλαρα 3+ μηνες για μη επειγον (=καρκινος) περιστατικο. Το καλοκαιρι ακομα χειροτερα.

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Μονο αυτα τα τρια ??? Ξερεις ωραρια και ημερες ?

σιγουρα ειναι και αλλα, το οραριο νομιζω ειναι απο της 7.30 το πρωι εως τις 6.30 το απογευμα.

το κεντρικο της αθηνας ειναι ακαδημιας 54 νομιζω μπορεις να πας και στην δροσοπουλου 157 στα πατησια, του περιστεριου ειναι σαρανταπολου 57 λιγο πιο πανω απο το μετρο περιστεριου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Γιάννης Platano said:

Εξαρταται ποσο γρηγορα γινεται ομως εκει ....

Ανάλογα τι έχεις και την ειδικότητα. Μπορεί να πάρει από μέρες ως μήνες.

Υπάρχει και το σενάριο να είσαι ασφαλισμένος σε αυτό που λέγεται εδώ ιδιωτική ασφάλιση, στην οποία περίπτωση έχεις... VIP αντιμετώπιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, xgol είπε

Αντικειμενικα σαφως και είναι ολοσωστο να ΜΗΝ εχει το δικαιωμα ο ασθενής να επιλέξει μόνος του την ειδικότητα που θα επισκεφθεί. 

μαλιστα, δηλαδη ο πεθερος μου που ειναι με 15 μπαιπας και και χιλια δυο καρδιολογικα και πρεπει να τον παρακολουθει καρδιολογος πρεπει να χανει ολη τη μερα του καθε φορα στην ουρα για να παρει χαρτι απο τον "οικογενειακο" για να τον δει καρδιολογος του εοππυ

η εγω που επαθα διαστρεμμα τις προαλλες επρεπε να το αφησω να τουμπανιασει περιμενοντας το χαρτι για να παω σε ορθοπεδικο

η αν εχεις μια μολυνση στο ματι και σου εχει γινει κοκκινο σαν πασχαλινο αυγο πρεπει να κανεις το ιδιο και να μη πας απευθειας σε οφθαλμιατρο

 

ναι, οκ χρειαζεται καποιο φιλτραρισμα για να μη πηγαινει ο αλλος στο νοσοκομειο για εναν πονοκεφαλο, ειναι ηλιθιο για καταστασεις που θελουν ξεκαθαρα συγκεκριμενο γιατρο (ειτε λογο συμπτωματων, ειτε λογο ιστορικου) να ταλαιπωρουνται ετσι. τουλαχιστον για οσους εχουν χρονιες παθησεις πρεπει να υπαρχει προβλεψη να μπορουν να κανονιζουν απευθειας στον γιατρο που τους παρακολουθει

 

απο κει και περα, παρτυ κανουν πλεον οι ιδιωτικοι, καθως ολο και περισσοτερος κοσμος (οσοι μπορουν να πληρωσουν) θα παει εκει για να κανει τη δουλεια του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, duende είπε

μαλιστα, δηλαδη ο πεθερος μου που ειναι με 15 μπαιπας και και χιλια δυο καρδιολογικα και πρεπει να τον παρακολουθει καρδιολογος πρεπει να χανει ολη τη μερα του καθε φορα στην ουρα για να παρει χαρτι απο τον "οικογενειακο" για να τον δει καρδιολογος του εοππυ

η εγω που επαθα διαστρεμμα τις προαλλες επρεπε να το αφησω να τουμπανιασει περιμενοντας το χαρτι για να παω σε ορθοπεδικο

η αν εχεις μια μολυνση στο ματι και σου εχει γινει κοκκινο σαν πασχαλινο αυγο πρεπει να κανεις το ιδιο και να μη πας απευθειας σε οφθαλμιατρο

ναι, οκ χρειαζεται καποιο φιλτραρισμα για να μη πηγαινει ο αλλος στο νοσοκομειο για εναν πονοκεφαλο, ειναι ηλιθιο για καταστασεις που θελουν ξεκαθαρα συγκεκριμενο γιατρο (ειτε λογο συμπτωματων, ειτε λογο ιστορικου) να ταλαιπωρουνται ετσι. τουλαχιστον για οσους εχουν χρονιες παθησεις πρεπει να υπαρχει προβλεψη να μπορουν να κανονιζουν απευθειας στον γιατρο που τους παρακολουθει

απο κει και περα, παρτυ κανουν πλεον οι ιδιωτικοι, καθως ολο και περισσοτερος κοσμος (οσοι μπορουν να πληρωσουν) θα παει εκει για να κανει τη δουλεια του.

Τα έχεις μπερδέψει.

Σε νοσοκομείο σαφώς και μπορείς να πας απευθείας, στα επείγοντα, για κάτι επείγον. Μάντεψε ποιος θα κάνει τη διαλογή και ποιος θα σε εξετάσει αρχικά (παθολόγος). Εκεί γίνεται το φιλτράρισμα, ενώ δυστυχώς δεν επιτρέπεται να μη γίνονται δεκτοί ασθενείς σε μέρα γενικής εφημερίας, που δεν έχουν τίποτα το επείγον. Ή έστω να πληρώνουν αδρά.

Οι χρονίως πάσχοντες επισκέπτονται απευθείας την ειδικότητα που σχετίζεται με το νόσημά τους.

Εσύ που έπαθες διάστρεμμα, θα έβγαζες μια ακτινογραφία και έναν ωραίο νάρθηκα σε έναν παθολόγο. Αν είχες κάτι πιο σοβαρό (θα φαινόταν στην ακτινογραφία) θα γινόταν μια ωραιότατη παραπομπή.

Αν έχεις μόλυνση στο μάτι θα πάρεις ένα ωραίο tobradex ή κάποιο παρόμοιο σκεύασμα απο τον Παθολογο και αν έκρινε αυτός οτι χρειαζόσουν κάποια εξειδικευμένη οφθαλμιατρική εξέταση π.χ. (βυθοσκόπηση) θα σε παρέπεμπε.

Τα 1002 καρδιολογικά ποια είναι? Γιατί θεωρείς πχ. πως για την υπέρταση είναι πιο ειδικός ένας καρδιολόγος??

Και για να σε κάνω να καταλάβεις, και με εντελώς μπακαλίστικα παραδείγματα, μόνο όφελος θα έχεις αν σε εξετάσει αρχικά ένας (καλός) παθολόγος. Τα συμπτώματα που εσύ μπορεί να αναγνωρίζεις ως π.χ. περίεργες φλέβες στο δέρμα (πας σε δερματολόγο), θολή όραση (πας σε οφθαλμίατρο),  πολυουρία (πας σε νεφρολόγο/ουρολόγο), πόνο στις αρθρώσεις σου/στη μέση (πας σε ορθοπεδικό), αστάθεια στη βάδιση (πας σε νευρολόγο) είναι νοσήματα που ΑΝ τα δει πρώτα ένας Παθολόγος θα κερδίσεις χρόνο, θα αρχίσεις να παίρνεις πολύ γρηγορότερα τη σωστή αγωγή και θα δεις πιο γρήγορα βελτίωση, ενώ θα έχει και μικρότερο κόστος το σύστημα Υγείας. Ενδεικτικά αναφέρω, πως για όλα τα παραπάνω συμπτώματα (π.χ. ηπατικό νόσημα, διαβήτης, αυτοάνοσα) ΔΕΝ είναι κατάλληλες οι ειδικότητες που θα διάλεγε ένας ασθενής βάσει της λογικής σου.

2 ώρες πριν, duende είπε

απο κει και περα, παρτυ κανουν πλεον οι ιδιωτικοι, καθως ολο και περισσοτερος κοσμος (οσοι μπορουν να πληρωσουν) θα παει εκει για να κανει τη δουλεια του.

Η οποία "δουλειά του" θα γίνει με λιγότερο όφελος και όλους, πλην των ιδιωτών.

Το μεγάλο στοίχημα είναι να χτίσεις μια ισχυρή πρώτη γραμμή περίθαλψης και θα αποσυμφορηθεί όλο το σύστημα. Προυποθέτει βέβαια έλεγχο των ιατρών (ειδικά δε των Γεν. Ιατρών).

Y.Γ. Ο Παθολόγος με τι ακριβώς ασχολείται στα 5 χρόνια της ειδικότητάς του θεωρείς??

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς, δείτε για παράδειγμα USA. Είναι σχεδόν αδιανόητο απλά εμφράγματα να πρέπει να τα δει καρδιολόγος. Όλα στις παθολογικές μπαίνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mindtrapper είπε

Έτσι ακριβώς, δείτε για παράδειγμα USA. Είναι σχεδόν αδιανόητο απλά εμφράγματα να πρέπει να τα δει καρδιολόγος. Όλα στις παθολογικές μπαίνουν. 

Είναι σε θεση ο παθολόγος χωρις ειδικες  εξετασεις να  κρινει αν ένα εμφραγμα που μπορει αμεσα να απιλησει τηη ζωη αν είναι ελαφρυ ή όχι ?

Μονο νοσοκομειο ουτε καν ιδιώτης καρδιολόγος δεν μπορει να κανει 100% ακριβη διαγνωση.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...