Προς το περιεχόμενο

AVIN προσφορα καθε Δευτερα;


Shadowjump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Ακουσα στο ραδιοφωνο οτι η AVIN καθε Δευτερα θα δινει την καλη της βενζινη (δεν ακουσα ποια) στην τιμη της απλης.

 

Ισχυει κατι τετοιο; Και ποια ειναι η καλη βενζινη της AVIN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς κάποια "με καθαριστικά". Το θέμα είναι ότι μάλλον μας πουλάνε την ίδια βενζίνη από δύο διαφορετικές αντλίες με άλλη τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να δίνει την «καλή» (δηλαδή την 100άρα). Μάλλον τη «μεσαία» θα δίνει, αυτή με τα καθαριστικά πρόσθετα.

Αυτό δηλαδή που κάνει χρόνια τώρα η Shell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Rzarector είπε

Προφανώς κάποια "με καθαριστικά". Το θέμα είναι ότι μάλλον μας πουλάνε την ίδια βενζίνη από δύο διαφορετικές αντλίες με άλλη τιμή...

Έχεις αποδείξεις για αυτό ? Γιατί το μάλλον δείχνει σιγουριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, amagawd είπε

Έχεις αποδείξεις για αυτό ? Γιατί το μάλλον δείχνει σιγουριά 

Αποδείξεις θα χρειαζόμουν αν έκανα καταγγελία. Τώρα απλά δεν τους πιστεύω και πάντα βάζω την απλή. Εσείς αν τους πιστεύετε βάλτε την τούμπανη. Από την στιγμή που δεν υπάρχουν ανεξάρτητοι φορείς να ελέγξουν όλα τα στάδια και να διαβεβαιώσουν ότι η τούμπανη βενζίνη είναι όντως διαφορετική και καλύτερη, δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι "καθαρίζει" ή για το ότι "βελτιώνει την απόδοση", ή ότι "μειώνει την κατανάλωση". Όλα αυτά είναι ισχυρισμοί αυτών που την πουλάνε (λες και ξέρουν τι πουλάνε), και οι πωλήσεις τους βασίζονται στην καλή πίστη του καταναλωτή. Ακόμη και αν αποδειχθεί ότι περιέχει πρόσθετα, που είναι οι αποδείξεις ότι αυτά είναι πρακτικά ευεργετικά για όλους τους κινητήρες? Και πόσο ευεργετικά είναι όντως? 5%? 1,2%? 0.003%? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Rzarector είπε

Αποδείξεις θα χρειαζόμουν αν έκανα καταγγελία. Τώρα απλά δεν τους πιστεύω και πάντα βάζω την απλή. Εσείς αν τους πιστεύετε βάλτε την τούμπανη. Από την στιγμή που δεν υπάρχουν ανεξάρτητοι φορείς να ελέγξουν όλα τα στάδια και να διαβεβαιώσουν ότι η τούμπανη βενζίνη είναι όντως διαφορετική και καλύτερη, δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι "καθαρίζει" ή για το ότι "βελτιώνει την απόδοση", ή ότι "μειώνει την κατανάλωση". Όλα αυτά είναι ισχυρισμοί αυτών που την πουλάνε (λες και ξέρουν τι πουλάνε), και οι πωλήσεις τους βασίζονται στην καλή πίστη του καταναλωτή. Ακόμη και αν αποδειχθεί ότι περιέχει πρόσθετα, που είναι οι αποδείξεις ότι αυτά είναι πρακτικά ευεργετικά για όλους τους κινητήρες? Και πόσο ευεργετικά είναι όντως? 5%? 1,2%? 0.003%? 

Άρα η θεωρία συνωμοσίας σου έχει το ίδιο βάρος με τα λεγόμενα τους, μηδενικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μια την δευτερα, η αλλη την τριτη, η αλλη το ΣΚ

η μια με go4more, η αλλη με κιτρινα, h αλλη με μπλε

η μια με ποντους, η αλλη με επιστροφη, η αλλη με χαρταετους,γλιφιτζουρια, και οτι αλλο μαλιαρο ανδρικελο βρουν

ετσι να μαντρωνει η καθε εταιρια το κοπαδι των ΠΡΟΒΑΤΩΝ τους

 

και οποιος καταλαβε καταλαβε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα την Αβιν την 100 αρα για δοκιμη σε ενα lancia ypsilon. Κραταει τα ιδια ή λιγοτερο απο την απλη. Δεν ξερω αν εφταιγε το πρατηριο. Παντως και ο κινητηρας μου δεν ειναι για 100

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, amagawd said:

Έχεις αποδείξεις για αυτό ? Γιατί το μάλλον δείχνει σιγουριά 

Μια μικρη παρενθεση, επειδη ομιλουμε ( ; ) ελληνικα, το "μαλλον" δειχνει ακριβως το αναποδο απο αυτο που εγραψες: Αβεβαιοτητα.

 

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amagawd είπε

Άρα η θεωρία συνωμοσίας σου έχει το ίδιο βάρος με τα λεγόμενα τους, μηδενικό 

Εσύ τι είσαι δικηγόρος της AVIN ή βενζινάς γενικότερα? Η απλά ο γνωστός κατήγορος που δεν έχει καμία σχέση με τον τομέα? Όταν κάποιος αγαπητέ ισχυρίζεται κάτι, αυτός έχει το βάρος της απόδειξης. Αυτοί που λένε για τούμπανες βενζίνες, αυτοί έχουν το βάρος να το αποδείξουν σε εμένα αλλιώς σαν πελάτης επιλέγω να μην βάζω παρά μόνον απλή. Επίσης η άποψή μου έχει βάρος γιατί έχω δοκιμάσει να βάλω στο παρελθόν σε διάφορα αυτοκίνητα και δεν είδα καμία διαφορά. Υπ' όψιν ότι έγραφα στο παρελθόν σε περιοδικό αυτοκινήτου, έχω σπουδάσει μηχανολόγος μηχανικός, και έχω φίλους που έχουν σπουδάσει τεχνολογία πετρελαίου και έχω κάνει αναλυτικές συζητήσεις μαζί τους για τα οκτάνια στην βενζίνη και τα κετάνια στο ντίζελ. Το γενικότερο συμπέρασμα και για επιδόσεις και για καθαρισμό είναι το ίδιο από όλους. Αυτό δεν σημαίνει ότι όσα λέω είναι αστήρικτα, αλλά δεν έχω από την άλλη εργαστήριο, χρόνο και χρήμα να διαθέσω για να αποδείξω ότι ισχύει αυτό που λέω. Και δεν με νοιάζει να το κάνω κι όλας, αφού σαν καταναλωτής έχω πάρει την απόφασή μου για το πως θα κινούμαι. Εσύ αντί για να φέρεις οτιδήποτε ουσιαστικό στην κουβέντα, το μόνο που σε απασχολεί είναι να μην πει κανένας ότι οι βενζίνες είναι ίδιες πρακτικά. Όσα έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο τα προσπέρασες...κλασικά όπως κάνουν πολλοί εδώ μέσα. Τριπλάρετε την ουσία και κολλάτε εκεί σε ένα πράγμα που δεν έχει καν νόημα να συζητάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Avin μέχρι τώρα έχει δύο είδη βενζίνης, την απλή γνωστή σε όλους 95αρα και την καλή, γνωστή σε όλους 100αρα. Στο site τους που μπήκα δε γράφουν κάτι για ειδικές τιμές σε συγκεκριμένες μέρες. Ίσως να το κάνουν και αυτοί με μια ενδιάμεση, δε πιστεύω να βάζουν σε συγκεκριμένη μέρα την 100αρα στην τιμή της απλής.

Προσωπικά βάζω avin λόγω χαμηλής τιμής σε σχέση με τον ανταγωνισμό, λόγω επιστροφής 3% με κάρτα Πειραιώς και πόντων που όταν μαζεύονται κάποιοι σου έχουν έκπτωση 3€. Επίσης βάζω Shell για τα yellows και τους πόντους. Shell συνήθως βάζω κάθε Τρίτη την 97αρα, τώρα αν λένε αλήθεια ή βάζουν πάλι 95αρα δεν ξέρω αλλά στα @@ μου κι όλας :P, κάποτε είχαν ίδια τιμή και πλέον 1 λεπτό διαφορά οπότε και 95αρα να βάζουν δεν αλλάζει κάτι. Ακούω βέβαια για ουρές αλλά κάτι τέτοιο δεν έχω συναντήσει στην επαρχία και φυσικά δεν παίζει να κάτσω ποτέ να περιμένω για αυτό το λόγο.

Για την 97αρα πάντως εννοείται ότι δεν πιστεύω τίποτα, αν κάποια στιγμή φανερωνόταν απάτη δε θα έπεφτα από τα σύννεφα, κανείς δε μπορεί να ξέρει τι κάνουν στις δεξαμενές, σε διπλανό thread μάλιστα ένα παιδί που δούλευε εκεί λέει ότι απλά βάζουν καθαριστικά. Εγώ πάντως διαφορά δε βλέπω ούτε στην κατανάλωση ούτε στην απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα η shell με την avin ειναι η ιδια εταιρια.το ονομα αλλαζει μονο.

στην ελλαδα φυσικα ειναι αυτο το ξεκαθαριζουμε αυτο.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει σε τουρμπο και σε ατμοσφαιρικο, ακριβως ιδιο δρομο,  ιδιο φορτιο, ιδια οδηγηση και ιδιο καιρο, shell 95ρα, 97ρα, 100ρα.

Το μονο για το οποιο μπορω να διαβεβαιωσω ειναι οτι ουδεμια αλλαγη παρατηρησα στην καταναλωση. Σε κανενα απο τα 2 αυτοκινητα. Σε οτι αφορα λοιπον αυτους τους συγκεκριμενους κινητηρες, ειναι παραμυθι οτι βελτιωνει την καταναλωση και υπο αυτην την ενοια μπορω να αμφισβητησω και ολα τα υπολοιπα που γραφονται και λεγονται ως επιχειρηματα υπερ των "καλων" βενζινων εναντι της 95ρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε απλή βενζίνη με κάποιο καθαριστικό πρόσθετο που και που? Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο προϊόν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και καθαριστικό να έχει η 97αρα, για 1 cent το βάζεις. 

 

Όσο για την AVIN, απ ότι θυμάμαι δεν έχει 3 βενζίνες. Έχει 95αρα και 100άρα. Γι αυτο μου έκανε εντύπωση η προσφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...