Προς το περιεχόμενο

AVIN προσφορα καθε Δευτερα;


Shadowjump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο πότε τα οκτανια  έχουν σχέση με την ποιότητα της βενζίνης;;;;;

Το ποσο καθαρό και ανόθευτο είναι το καύσιμο είναι σημαντικό.

Αλλά Ελλάδα νομίζουν πολλοί οτι με 100αρα σε αμάξι που καίει 95αρα θα έχουν λιγότερη κατανάλωση και αύξηση ιπποδύναμης.

Το πρόβλημα είναι η νοθεία στα καύσιμα. Όσοι έχουν βάλει βενζινες Ελλάδα και βενζινες σε χώρες όπως Αυστρία, Γερμανία,βλέπουν τη διαφορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, jmmys said:

Απο πότε τα οκτανια  έχουν σχέση με την ποιότητα της βενζίνης;;;;;

Το ποσο καθαρό και ανόθευτο είναι το καύσιμο είναι σημαντικό.

Αλλά Ελλάδα νομίζουν πολλοί οτι με 100αρα σε αμάξι που καίει 95αρα θα έχουν λιγότερη κατανάλωση και αύξηση ιπποδύναμης.

Το πρόβλημα είναι η νοθεία στα καύσιμα. Όσοι έχουν βάλει βενζινες Ελλάδα και βενζινες σε χώρες όπως Αυστρία, Γερμανία,βλέπουν τη διαφορά.

Tι νομιζουν πολλοι; Τα ιδια τα βενζιναδικα προμοταρουν την 100ρα κατ'αυτον τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ αυτό με τη λιγότερη κατανάλωση ποτέ δεν το κατάλαβα. Δίνει ο κατασκευαστής πχ 7λ/100χλμ, με την 95αρα είναι στα 9λ και με την 100αρα στα 8λ ξέρω γω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι,αυτό ακριβώς, για να πουλήσουν.

Αν δεν κάνω λάθος,η παλιά super προ 25αετιας και παραπανω είχε 98 οκτανια.

 

5 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Εν τω μεταξύ αυτό με τη λιγότερη κατανάλωση ποτέ δεν το κατάλαβα. Δίνει ο κατασκευαστής πχ 7λ/100χλμ, με την 95αρα είναι στα 9λ και με την 100αρα στα 8λ ξέρω γω;

Αμάξι που είναι κατασκευασμένο για 95αρα αποδίδει καλυτερα με 95αρα παρά με 100αρα.

ΑΛΛΑ πρέπει να είναι είναι καθαρό καύσιμο.Άντε βρεστο εδώ.

Ψαξτε λίγο τι είναι τα οκτανια βενζίνης.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έβαλα βενζίνη και δεν είδα κάποια προσφορά. Από ότι έχω δει η Avin έχει 2 βενζίνες, την 95 αρα και την 100αρα. Η απλή είχε 1.57 και η 100αρα 1.78 , όπως συνήθως δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οκτάνια της βενζίνης που πρέπει να αγοράσετε για το όχημά σας εξαρτόνται από τον κινητήρα του. Οι περισσότεροι κινητήρες είναι σχεδιασμένοι για 95 οκτανίων, μερικοί για 100 και ελάχιστοι για 97. Στην Αμερική (Βόρεια και Νότια) υπήρχε μέχρι προ δεκαετίας και 92 οκτανίων και ως εκ τούτου ορισμένα μοντέλα αυτοκινήτων της συγκεκριμένης αγοράς είχαν διαφοροποιήσεις στον κινητήρα που φορούσαν σε σχέση με άλλες χώρες.

Αν το αυτοκίνητό σας "καίει" μόνο 100άρα φαντάζομαι θα το γνωρίζετε από την στιγμή αγοράς, εξάλλου τα περισσότερα έχουν και ανάλογο αυτοκόλλητο στο πορτάκι της τάπας βενζίνης που λέει μόνο 100άρα. Αν βάλετε 100άρα στο συμβατικό όχημά σας που είναι σχεδιασμένο για 95άρα, ο κινητήρας ΔΕΝ θα προσαρμοστεί με μαγικό τρόπο ώστε να έχει καλύτερη απόδοση, αυτό θα απαιτούσε στην καλύτερη περίπτωση μια νέα χαρτογράφηση / πρόγραμμα.

Αυτά, για να μην χαλάτε τσάμπα τα χρήματά σας βασιζόμενοι στα λεγόμενα υπαλλήλων που στην βασική τους εκπαίδευση τους μαθαίνουν πως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ προτείνουν την 100άρα σε κάθε πελάτη.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιναμε καφε μια μερα με την συζυγο, στο γυναικοχωρι.Νεοχωρι λιμνης Ν.ΠΛΑΣΤΗΡΑ.Σε ενα καφε-μικρο ξενοδοχειο με φανταστικη θεα, οπου εχει δυνατη ανηφορα με στροφες.Εκει που λετε, γινοταν χαμος απο πυρακια, κυριως σε Γερμανικα αυτοκινητα FORD-OPEL-VW και λιγοτερα σε  Γαλλικα και κανενα σε Ιαπωνικα.Τωρα λιγο το φορτιο, λιγο η ζεστη αν και δεν ξεπερνουσε τους 26c, ισως να παιζανε ρολλο.Αλλα γενικα πιστευω οτι εχουμε αθλιες βενζινες.Τα Γερμανικα θελουν καλυτερη βενζινη απο την Ελληνικη 95αρα.Δεν ξερω εαν θελουν σιγουρα πιο πολλα οκτανια, αλλα σιγουρα καλυτερη βενζινη.Το δικο  μου ο κατασκευστης λεε 95ron  η υψηλοτερο.Και επειδη εχει knock sensor, καταλαβαινει την μαπα βενζινη και κοβει μοιρες "αβανσς" για να μην χτυπαει πυρακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/8/2018 στις 12:44 ΠΜ, 1988panos2171 είπε

Εν τω μεταξύ αυτό με τη λιγότερη κατανάλωση ποτέ δεν το κατάλαβα. Δίνει ο κατασκευαστής πχ 7λ/100χλμ, με την 95αρα είναι στα 9λ και με την 100αρα στα 8λ ξέρω γω;

Είναι θέμα συμπίεσης, τα αυτοκίνητα που έχουν υψηλή συμπίεση θέλουν περισσότερα οκτάνια επειδή ρυθμίζουν κατάλληλα το αβανς. Σήμερα θα πάω να βάλω και θα ενημερώσω, βαζω εδώ και ενα χρόνο Avin στην πόλη μου γιατί ειναι εταιρικό (Μακραιων Α.Ε.) οπότε οι πιθανότητες να βάζουν νοθευμένη είναι ελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2018 στις 7:45 ΜΜ, tsiro7 είπε

Μήπως είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε απλή βενζίνη με κάποιο καθαριστικό πρόσθετο που και που? Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο προϊόν? 

Σωστός.

Κάποια στιγμή χρειάστηκα γιατί ο κινητήρας δεν πήγαινε και το κατάλαβα. Έβαλα κάτι τέτοιο

https://autoplanet.gr/el/12-aksesouar-autokinitou/1725-lm1803-καθαριστικο-injection-liqui-moly-300ml.html

σε 3 γεμίσματα βενζίνης και ο κινητήρας έγινε "άλλος". Προφανώς θα υπάρχουν και από άλλες εταιρίες προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lary7 είπε

Είναι θέμα συμπίεσης, τα αυτοκίνητα που έχουν υψηλή συμπίεση θέλουν περισσότερα οκτάνια επειδή ρυθμίζουν κατάλληλα το αβανς. Σήμερα θα πάω να βάλω και θα ενημερώσω, βαζω εδώ και ενα χρόνο Avin στην πόλη μου γιατί ειναι εταιρικό (Μακραιων Α.Ε.) οπότε οι πιθανότητες να βάζουν νοθευμένη είναι ελάχιστες.

Στα παρακάτω οχήματα θα έβαζες 100 οκτάνια δηλαδή;

Prius 13,5:1

Οι Skyactiv της Mazda, 14:1 στην Ευρώπη, 13:1 στην Αμερική.

Ο 1,2 της Suzuki, 12,5:1

και 2-3ς ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2018 στις 3:27 ΜΜ, Zerg13 είπε

Εβαλα την Αβιν την 100 αρα για δοκιμη σε ενα lancia ypsilon. Κραταει τα ιδια ή λιγοτερο απο την απλη. Δεν ξερω αν εφταιγε το πρατηριο. Παντως και ο κινητηρας μου δεν ειναι για 100

Εαν με το "κραταει λιγοτερο " εννοεις οτι βγαζει λιγοτερα χιλιομετρα,σου λεω με σιγουρα οτι εχω τσεκαρει το αντιθετο.
Αυτο σε κινηση χωρις φαναρια,σε κινηση με φαναρια και 1η-2α μπορει να μη φανει η διαφορα,αλλα λιγοτερα σιγουρα δε βγαζει.

Μη βαζεις σε αυτο το πρατηριο.

 

Στις 12/8/2018 στις 3:27 ΜΜ, Zerg13 είπε

Εβαλα την Αβιν την 100 αρα για δοκιμη σε ενα lancia ypsilon. Κραταει τα ιδια ή λιγοτερο απο την απλη. Δεν ξερω αν εφταιγε το πρατηριο. Παντως και ο κινητηρας μου δεν ειναι για 100

Εαν με το "κραταει λιγοτερο " εννοεις οτι βγαζει λιγοτερα χιλιομετρα,σου λεω με σιγουρα οτι εχω τσεκαρει το αντιθετο.
Αυτο σε κινηση χωρις φαναρια,σε κινηση με φαναρια και 1η-2α μπορει να μη φανει η διαφορα,αλλα λιγοτερα σιγουρα δε βγαζει.

Μη βαζεις σε αυτο το πρατηριο.

  A ΡΕ INSOMNIA ΜΕ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΟΥ!

 

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...