Προς το περιεχόμενο

Οθόνη 6,7 ιντσών και μπαταρία 3430mAh διαθέτει το επερχόμενο Google Pixel 3 XL


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ειχα αγορασει το  galaxy note 2  ακουγα συχνα ειρωνειες για παντοφλα κλπ  εγω ειχα 5,5 ιντσες και διαβαζα ανετα  και οι δηθεν εξυπνοι με τα  4ιντζα βγαζανε τα ματια τους  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cp5120 είπε

Άρα, αν εξαλείψεις τα bezels ένα κινητό 5.5 ιντσών μπορεί να έχει μέγεθος ίδιο με ένα κινητό 4.5 ιντσών. Ε, λοιπόν ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ!

Συσκευή με οθόνη 5.5 ιντσών με αποτύπωμα συσκευής 5 ιντσών είναι κάτι πιο ρεαλιστικό. Το Nokia 8 scirroco μου έρχεται αμέσως στο μυαλό. Και προσωπικά κάτι σε τέτοιο μέγεθος με βολεύει. Επίσης, οι συσκευές αυτές δεν είναι κινητά. 

Νομίζω ότι επιτέλους πρέπει να υπενθυμίζουμε κάθε φορά σε όσους γράφουν τη λέξη "κινητό" ότι κάνουν λάθος, μέχρι να σταματήσει αυτό το μακροχρόνιο κόλλημα. Πριν 4 χρόνια διάβαζα ακριβώς τα ίδια, ε δεν είναι δυνατό να μην έχει προχωρήσει από τότε ένα τεχνολογικό φόρουμ ούτε ένα βήμα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Skylined είπε

Συσκευή με οθόνη 5.5 ιντσών με αποτύπωμα συσκευής 5 ιντσών είναι κάτι πιο ρεαλιστικό. Το Nokia 8 scirroco μου έρχεται αμέσως στο μυαλό. Και προσωπικά κάτι σε τέτοιο μέγεθος με βολεύει. Επίσης, οι συσκευές αυτές δεν είναι κινητά. 

Ναι, έχες δίκιο. ΑΚΙΝΗΤΑ είναι (λόγω μεγέθους και βάρους). Να δούμε σε λίγο καιρό εάν θα μείνουν ελληνικές λέξεις στο λεξιλόγιό μας.
Και για να σταματήσει η συζήτηση. Το πρόβλημα δεν είναι το μέγεθος. Είναι η δυνατότητα ΕΠΙΛΟΓΗΣ. Κάποτε τα ΚΙΝΗΤΑ ήταν από 4'' έως 6,4'' (SONY Z ULTRA). Τώρα είναι από 5'' και πολύ πάνω. Αυτός που ήθελε μεγάλο τότε, μπορεί να το έχει και σήμερα. Αυτός που ήθελε μικρό τότε, ΔΕΝ μπορεί να το έχει σήμερα. Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε;

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cp5120 είπε

... 

Για τον όρο "κινητό" σε παραπέμπω στην τελευταία δημοσίευση της δεύτερης σελίδας. Οι λέξεις έχουν συγκεκριμένο νόημα, ιστορία και χρήση. Όχι ότι μας βολεύει 

Για το θέμα επιλογής θα συμφωνήσω. Οι φορητές υπολογιστικές συσκευές μεγαλώνουν σε μέγεθος το οποίο συμβαδίζει με την αύξηση της ισχύς του αποθηκευτικού χώρου και της ταχύτητας των συνδέσεων. Με τις αναδιπλουμενες συσκευές αυτό το trend θα συνεχιστεί και σύντομα οι 7+ ίντσες θα είναι το norm. Πάντως, επιλογές, αν και μετρημένες, για πιο μικρές συσκευές υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, cp5120 είπε

Ναι, έχες δίκιο. ΑΚΙΝΗΤΑ είναι (λόγω μεγέθους και βάρους). Να δούμε σε λίγο καιρό εάν θα μείνουν ελληνικές λέξεις στο λεξιλόγιό μας.
Και για να σταματήσει η συζήτηση. Το πρόβλημα δεν είναι το μέγεθος. Είναι η δυνατότητα ΕΠΙΛΟΓΗΣ. Κάποτε τα ΚΙΝΗΤΑ ήταν από 4'' έως 6,4'' (SONY Z ULTRA). Τώρα είναι από 5'' και πολύ πάνω. Αυτός που ήθελε μεγάλο τότε, μπορεί να το έχει και σήμερα. Αυτός που ήθελε μικρό τότε, ΔΕΝ μπορεί να το έχει σήμερα. Είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε;

Έχεις απόλυτο δικιο,δυστυχώς οι εταιρίες ακολουθούν την τάση της εποχης,δηλαδή τις πωλήσεις.Παρε παράδειγμα το notch το έβγαλε η apple σαν εύκολη λύση και επειδή πούλησε το υιοθέτησαν οι περισσότεροι.δυτσυχως η τάση είναι μεγάλες οθόνες στα κινητα γιατί πλέον έχει αλλάξει και η χρήση τους,μόνο τηλ που δεν είναι πλέον.Θελω να πιστεύω ότι θα παραμείνουν κάποιοι κατασκευαστές που θα βγάζουν μικρά σε μέγεθος κινητά όπως με τις clamshell συσκευες.Σε android τουλάχιστον θα παραμείνουν επιλογές αν και πλέον οι ναυαρχίδες βγαίνουν μόνο πάνω από 5.5 ιντσες.Για την apple δεν ξέρω γιατί τα νέα μοντέλα είναι από 5.8 και πάνω και αυτοί που χρησιμοποιούν το iOS δεν έχουν άλλη επιλογή.Ας ελπισουμε ότι θα κυκλοφορήσει και κάποιο μικρότερο στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jason voorhees 11 είπε

Για βοηθηστε ρε παιδια θελω να παρω μια τηλεοραση

Να περιμένεις το Galaxy X

 

Επεξ/σία από Skylined
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Αν εξαλειψεις τα bezels ενα κινητο 6.5 ιντσων μπορει να εχει μεγεθος ιδιο με ενα κινητο 5.5 ιντσων.

Ναι, εξαφανίζεις τα bezel και η συσκευή γίνεται μια δύσχρηστη αηδία με καμία άκρη να την πιάσεις και να την χειριστείς σωστά. Οπως και φιλαράκι μου που πήρε Mi Mix 2 και ενώ είναι κόσμημα από άποψη χρηστικότητας είναι μηδέν. Τη συσκευή την θέλω για να την δουλεύω, όχι για το πως να βρω τρόπο να την πιάσω και να πατάω κατά λάθος ότι να ΄ναι ή να φοβάμαι μην την ρίξω καθώς προσπαθώ να την χειριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Jason voorhees 11 είπε

Για βοηθηστε ρε παιδια θελω να παρω μια τηλεοραση ειμαι αναμεσα στο Samsung UE40MU6120 και στο Pixel 3 XL ποια ειναι η καλυτερη???/

Πάρε τη Samsung γιατί στο pixel θα παίρνουν τηλ και θα σε διακοπτουν.και αν βλέπεις μπάλα θα την πατήσεις σαν τον φιλαθλο με το τηλεκοντρόλ.

 

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Istros είπε

Πάρε τη Samsung γιατί στο pixel θα παίρνουν τηλ και θα σε διακοπτουν.και αν βλέπεις μπάλα θα την πατήσεις σαν τον φιλαθλο με το τηλεκοντρόλ.

Φίλε σε ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου, είχα πολύ καιρό να κλάψω τόσο από το γέλιο με τον πορώκλα τούρκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απογοητευτική η Google. To notch είναι παρανοϊκή μόδα και θα περάσει, ελπίζω το συντομότερο...

Όσον αφορά τα μεγέθη, εγώ βλέπω να αυξάνεται το κίνημα "δώστε μας μικρότερες ίντσες χωρίς μπέζελς" και λογικό.

Αρκετοί βέβαια του κινήματος χρησιμοποιούν καθημερινά τουλάχιστον 2 συσκευές απεικόνισης (laptop, monitor, ταμπλετ κτλ.). 

Το ιδανικό για μένα είναι 4.5-5.5" bezzeless, με μέταλλο/αλουμίνιο και όχι γυαλί, πλην του απαραίτητου.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Skylined είπε

Συσκευή με οθόνη 5.5 ιντσών με αποτύπωμα συσκευής 5 ιντσών είναι κάτι πιο ρεαλιστικό. Το Nokia 8 scirroco μου έρχεται αμέσως στο μυαλό. Και προσωπικά κάτι σε τέτοιο μέγεθος με βολεύει. Επίσης, οι συσκευές αυτές δεν είναι κινητά. 

Νομίζω ότι επιτέλους πρέπει να υπενθυμίζουμε κάθε φορά σε όσους γράφουν τη λέξη "κινητό" ότι κάνουν λάθος, μέχρι να σταματήσει αυτό το μακροχρόνιο κόλλημα. Πριν 4 χρόνια διάβαζα ακριβώς τα ίδια, ε δεν είναι δυνατό να μην έχει προχωρήσει από τότε ένα τεχνολογικό φόρουμ ούτε ένα βήμα. 

Κινητό λέγεται γιατί δεν έχει καλώδιο και μπορείς να το κουβαλάς μαζί σου.Και το αυτο-κινητο ,κινητό θεωρείται άσχετα από το μέγεθος του.Επισης μην ξεχνάς ότι οταν κυκλοφόρησαν τα πρώτα κινητά ήταν σαν τούβλα και δεν εννοώ τα Nokia 6110 ούτε τα startac αλλά τα πρώτα που κυκλοφόρησε η Nokia και η Motorola  στην Ελλαδα.Εκει να δεις μέγεθος,τουβλα ήταν αλλά τα έλεγαν κινητά.Σχετικά με το μέγεθος πιτεύω ότι έχει να κάνει με την ζητηση,σίγουρα όμως μπορείς να βρεις και μικρότερα σε μέγεθος,επιλογές ευτυχώς υπάρχουν για όλους.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εμφάνιση και πλειοψηφία specs δεν τρελαίνομαι, το θέμα είναι τι θα κάνει στην πραγματικότητα σε συνδιασμό με το λογισμικό, πάντα εκεί βρίσκεται ο άσος στο μανίκι των συσκευών pixel.

Πάντως μπαταρία κάτω από 3500 μια μέρα να βγάζει ζορικα με αυτή την οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...